Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.10.2011, 19:25:22
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit O întâmplare simpatică...

Doamne ajută!
Acest topic deosebit de interesant îmi amintește de ceea ce mi-a relatat un teolog (evit să-i menționez numele pentru că este o persoană destul de cunoscută și nu știu dacă ar fi de acord...). Această persoană - creștin autentic și teolog profesionist - a trăit o experiență hazlie și educativă în același timp, care cred că ne-ar putea clarifica măcar parțial nedumerirea cu privire la mântuirea celor de alte religii.
Astfel, acest teolog a fost oprit pe stradă de către un tânăr care i-a pus următoarea întrebare: "Un buddhist se mântuiește?"... Fără să stea deloc pe gânduri, teologul i-a dat un răspuns afirmativ, explicându-i că, în opinia sa, cei de alte religii au șansa de a se mântui pentru că, așa cum a arătat Sfântul Apostol Pavel, cei ce nu cunosc Legea divină vor fi judecați de Hristos după legea morală naturală, înscrisă în conștiința lor. Tânărul, zâmbind, a întrebat dacă sigur budiștii se vor mântui și... pe chipul său se putea citi entuziasmul. Teologul ortodox, nedumerit de această atitudine, a repetat totuși răspunsul, arătând că Dumnezeu, atotputernic și iubitor, dorește și poate realiza mântuirea acelor suflete.
Atunci, tânărul, cerând permisiunea de a mai pune o întrebare, a spus: "Dar, spuneți-mi, vă rog: dacă un creștin trece la budhism, se mântuiește?".
La ce răspuns ne-am putea aștepta din partea teologului creștin? În orice caz, reacția sa a fost total neașteptată pentru interlocutorul interesat de mântuirea budiștilor: "Un creștin, care cunoaște credința cea adevărată și trece la o altă religie... pe ăla-l ia dracu'!". :)
Pe lângă forma neașteptată și amuzantă, acest răspuns se aseamănă, din punctul meu de vedere, cu un cuvânt din Pateric. De ce? Pentru că este de o deosebită profunzime teologică și, în același timp, accesibil înțelegerii oricărui credincios care dorește și caută mântuirea. Așadar, noi, cei cărora ni s-a dăruit bucuria de a cunoaște credința în adevăratul Dumnezeu, ne putem mântui doar în această credință, doar în relația cu Tatăl nostru ceresc și, mai mult decât atât, avem datoria de a înmulți lumina și bucuria credinței, comunicându-le și altora (prin cuvinte și prin exemplul personal) adevărul revelat. Dacă în jurul nostru mai există atât de multă necredință, dacă necredința sporește chiar, responsabilitatea ne aparține aproape în exclusivitate nouă, celor credincioși, pentru că am uitat sau n-am împlinit corect porunca Mântuitorului Hristos de a-L mărturisi în fața oamenilor (Matei10, 32-33). Da... Poate că cei mai mulți dintre noi, fiind încă departe de nivelul spiritual înalt al acelui personaj din "Frații Karamazov" care se socotea răspunzător pentru păcatele întregii omeniri, nu conștientizăm nici măcar adevărul evident și trist că noi înșine, prin indiferența și prin greșelile noastre, contribuim, mai mult sau mai puțin, la menținerea unora dintre semenii noștri în necredință sau în îndoială. Pentru noi, cei care cunoaștem adevărul creștin revelat și transmis nouă prin Sf. Scriptură și Sf. Tradiție, părăsirea și trădarea credinței ar constitui o crimă, un păcat împotriva Duhului Sfânt Care sălășluiește întru noi! Pentru noi, creștinii, "Extra Ecclesia nulla salus"!
În schimb, cei care s-au născut și au fost educați în spiritul altor religii... vor fi judecați de către Domnul nostru Iisus Hristos potrivit altor criterii, căci faptele săvârșite din neștiință nu pot fi socotite păcate. Poate că atunci se va împlini cu păgânii profeția biblică potrivit căreia "Cei care nu-L cunosc, aceia Îl vor vedea și cei ce nu L-au auzit Îl vor înțelege". Sfânta Treime este, în mod indubitabil, unicul Dumnezeu, dar cei care, din diverse motive, nu L-au cunoscut pe El, n-au aflat măcar de existența Sa, nu vor putea fi osândiți pentru ceea ce n-au putut ști, sau n-au fost capabili să înțeleagă.
Așa presupun că va fi cu necreștinii care nu cunosc Evanghelia, dar viitorul fiecărui suflet rămâne o taină cunoscută doar de Dumnezeu.
În schimb, adevărul revelat, în privința căruia nu ne este îngăduit să avem îndoieli, este faptul că una dintre condițiile indispensabile pentru mântuirea creștinilor rămâne credința în Tatăl, Fiul și Sfântul Duh. Pentru noi, creștinii ortodocși, pe lângă adeziunea la dogmele fundamentale ale creștinismului, ne este necesară și statornicia în Ortodoxie (dreapta credință).
Departe de mine gândul de a relativiza în vreun fel dogmele credinței noastre creștine! Ceea ce susțin, însă, este faptul că... riscăm să repetăm eroarea evreilor de acum două milenii care, știindu-se membrii poporului ales, îi tratau cu superioritate pe cei de alte religii, considerându-i ca vrednici de primirea pedepsei veșnice pentru idolatrie. Și așa cum aceia, renunțând la credința în idoli, s-au lăsat eliberați de către Adevăr, la fel și unii dintre necreștinii de astăzi, într-o zi (poate chiar după trecerea lor din viața aceasta), Îl vor iubi pe Hristos mai mult decât noi.
"Știu că nu știu nimic"... și unica mea certitudine este faptul că Hristos a înviat și este Dumnezeu-Omul, Mântuitorul tuturor!

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 04.10.2011 at 00:52:50.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.10.2011, 20:07:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Biserica Ortodoxa spune ca inainte de venirea Mantuitorului nimeni nu s-a putut mantui. Iisus a deschis portile Raiului. Si dreptii din Vechiul Testament aveau nu numai fapte, ci si credinta in Dumnezeu cel Adevarat. Ei au fost luati cand Iisus s-a coborat la Iad.
Odata cu caderea lui Adam toti oamenii au cazut si toti mergeau in Iad. De aceea Iisus se numeste Mantuitorul, pentru ca El a adus si mantuirea, mantuirea prin har. Astfel exista o posibilitate, pentru cine doreste, o cale ingusta.
Cunoastem in Vechiul Testament doua exceptii, Sf. Ilie si Enoh (despre Moise nu stim exact), acestia au fost ridicati cu trupul la cer. Si in crestinism putem citi in vietile sfintilor doua exceptii, Sf. Tecla si Sf. Grigorie cel Mare s-au rugat pentru doi pagani morti si acestia au fost mantuiti. Poate mai sunt si alte exceptii nu stim, lui Sf. Grigorie i-a spus Dumnezeu sa nu se mai roage pentru pagani decedati.
Asadar mantuire exista doar in Biserica Ortodoxa, in rest poate exista unele exceptii. Prin Legea firii oricine il poate cauta pe Dumnezeu, nu e o scuza, asa cum arata si parintele Cleopa. Dar e o circumstanta atenuanta.
In Iad si in Rai sunt mai multe lacasuri, asadar cei ajunsi in Iad nu au toti parte de acelasi tratament. sa nu uitam ca si dreptii ajunsesera in Iad si nu erau supusi la munci.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.10.2011, 20:23:41
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

În afară de problema mântuirii necreștinilor, celebrul dicton patristic "Extra Ecclesia, nulla salus" ne aduce în atenție și o altă întrebare care-i preocupă pe mulți dintre cei de o credință cu noi: se vor mântui creștinii din afara Bisericii, de vreme ce, potrivit concepției noastre, în Ortodoxie a fost păstrată neschimbată învățătura Domnului nostru Iisus Hristos și a Sfinților Părinți? În acest sens, am observat că unii dintre creștinii ortodocși, neconștientizând faptul că răspunsul la această întrebare ne este inaccesibil acum (de unde știm noi ce decizii va lua Dumnezeu?), se grăbesc să dea sentințe "definitive și irevocabile", potrivit cărora coreligionarii noștri de alte confesiuni ar fi sortiți iadului... În această privință, cred că este necesar să le amintim acestor confrați ai noștri ortodocși că eterodocșii creștini au aceeași religie ca și noi, se închină Aceluiași Dumnezeu (Sfânta Treime) și ne împărtășesc convingerile în privința principalelor adevăruri de credință! Desigur, ortodocși fiind, avem datoria de a-I mulțumi Domnului pentru că ne-a învrednicit să primim această sfântă credință, păstrată și apărată de către Sfinții noștri Părinți, uneori chiar cu prețul vieții. Ortodoxia rămâne (așa cum îi spune și denumirea în limba greacă) dreapta credință, dreapta slăvire a lui Dumnezeu, dar tocmai cunoașterea acestui adevăr ar trebui să constituie pentru noi o invitație la îngăduință și iubire adevărată față de creștinii care, crezând înDumnezeu asemenea nouă, nădăjduiesc să dobândească bucuria comuniunii eterne cu El, de care fie să ne învrednicim toți, prin dragostea Domnului nostru Iisus Hristos! Să nu-i confundăm pe confrații noștri creștini cu păgânii (căci asta facem, atunci când afirmăm că ei nu sunt vrednici de mântuire), ci să-i iubim și să-i înțelegem, potrivit duhului iubirii evanghelice pe care toți suntem datori a o îndeplini!

Dumnezeu să fie cu noi toți!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.10.2011, 20:24:05
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
15.Deci după ce au prânzit, a zis Iisus lui Simon-Petru: Simone, fiul lui Iona, Mă iubești tu mai mult decât aceștia? El I-a răspuns: Da, Doamne, Tu știi că Te iubesc. Zis-a lui: Paște mielușeii Mei.
16. Iisus i-a zis iarăși, a doua oară: Simone, fiul lui Iona, Mă iubești? El I-a zis: Da, Doamne, Tu știi că Te iubesc. Zis-a Iisus lui: Păstorește oile Mele.
17. Iisus i-a zis a treia oară: Simone, fiul lui Iona, Mă iubești? Petru s-a întristat, că i-a zis a treia oară: Mă iubești? și I-a zis: Doamne, Tu știi toate. Tu știi că Te iubesc. Iisus i-a zis: Paște oile Mele. (Ioan 21. 15;17)

Eu asa am inteles, din cele de mai sus, ca Petru, dintre toti ucenicii, Il iubea cel mai mult pe Isus.
aici Hristos il repune pe Petru in drepturi ca apostol, dupa ce Petru s-a lepadat de 3 ori de Hristos. De aceea Hristos ii zice tot de 3 ori " Paste oile mele" si tot de 3 ori il intreaba "Ma iubesti?". Dar asta nu inseamna ca Petru il iubea pe Hristos mai mult decat ceilalti apostoli. Numai bunul Dumnezeu poate sa stie care din apostoli il iubea mai mult. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.10.2011, 20:32:55
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa spune ca inainte de venirea Mantuitorului nimeni nu s-a putut mantui. Iisus a deschis portile Raiului. Si dreptii din Vechiul Testament aveau nu numai fapte, ci si credinta in Dumnezeu cel Adevarat. Ei au fost luati cand Iisus s-a coborat la Iad.
Odata cu caderea lui Adam toti oamenii au cazut si toti mergeau in Iad. De aceea Iisus se numeste Mantuitorul, pentru ca El a adus si mantuirea, mantuirea prin har. Astfel exista o posibilitate, pentru cine doreste, o cale ingusta.
Cunoastem in Vechiul Testament doua exceptii, Sf. Ilie si Enoh (despre Moise nu stim exact), acestia au fost ridicati cu trupul la cer. Si in crestinism putem citi in vietile sfintilor doua exceptii, Sf. Tecla si Sf. Grigorie cel Mare s-au rugat pentru doi pagani morti si acestia au fost mantuiti. Poate mai sunt si alte exceptii nu stim, lui Sf. Grigorie i-a spus Dumnezeu sa nu se mai roage pentru pagani decedati.
Asadar mantuire exista doar in Biserica Ortodoxa, in rest poate exista unele exceptii. Prin Legea firii oricine il poate cauta pe Dumnezeu, nu e o scuza, asa cum arata si parintele Cleopa. Dar e o circumstanta atenuanta.
In Iad si in Rai sunt mai multe lacasuri, asadar cei ajunsi in Iad nu au toti parte de acelasi tratament. sa nu uitam ca si dreptii ajunsesera in Iad si nu erau supusi la munci.
Da, sunt de acord cu dvs. în privința faptului că pentru noi, creștinii ortodocși, mântuirea poate fi dobândită doar în cadrul Bisericii noastre. Au fost, într-adevăr, excepții, așa cum ați menționat.
Să luăm exemplul sufletului acelei tinere păgâne pentru care s-a rugat Sf. Tecla: dragostea divină a învins idolatria acelui nefericit suflet încremenit în păgânism! Dragostea învinge puterea iadului, iar excepțiile pe care le-ați menționat sunt o dovadă în acest sens.
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 04.10.2011 at 00:47:09.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.10.2011, 20:44:32
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Da

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
aici Hristos il repune pe Petru in drepturi ca apostol, dupa ce Petru s-a lepadat de 3 ori de Hristos. De aceea Hristos ii zice tot de 3 ori " Paste oile mele" si tot de 3 ori il intreaba "Ma iubesti?". Dar asta nu inseamna ca Petru il iubea pe Hristos mai mult decat ceilalti apostoli. Numai bunul Dumnezeu poate sa stie care din apostoli il iubea mai mult. Doamne ajuta!
Da, exact, așa înțeleg și eu textul.
Iar faptul că Mântuitorul Hristos le-a dat tuturor Apostolilor, în aceeași măsură, puterea de a "paște oile Sale" reiese din pericopa evanghelică din cap. 20 al Evangheliei după Ioan, unde Hristos, adresându-se tuturor ucenicilor Săi, "a suflat asupra lor și le-a spus: Luați Duh Sfânt! Cărora veți ierta păcatele le vor fi iertate și cărora le veți ține, ținute vor fi". Am citat textul din memorie, dar îl voi căuta în Sf. Scriptură pentru a-l reda exact. Așadar, toți Sfinții Apostoli au primit acest dar, iar Sf. Petru, datorită dragostei sale profunde, Domnul i-a iertat greșeala de a se fi lepădat de El.
Domnul Hristos i-a spus Sfântului Apostol Petru că oricâte va lega pe pământ va fi legat și în ceruri... (Matei16), dar după Înviere, le-a dăruit tuturor Apostolilor harul de a ierta păcatele.
Știu că, la ora aceasta, am început să obosesc și să mă exprim foarte laconic, dar sper că s-a înțeles ce am vrut să spun. :)
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.10.2011, 20:49:14
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Ioan20, 21-23

21.Și Iisus le-a zis iarăși: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit și Eu pe voi. 22.Și zicând acestea, a suflat asupra lor și le-a zis: Luați Duh Sfânt; 23.Cărora veți ierta păcatele, le vor fi iertate și cărora le veți ține, vor fi ținute.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.10.2011, 06:54:08
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Am luat la cunoștință divagațiile care s-au făcut. A se observa că eu nu am pus problema efectivă a mântuirii sau nu a acelora care se află în afara Bisericii. Ceea ce eu am sesizat este ceea ce mie mi se pare a fi o contradicție dogmatică în credința BRC. Văd că interlocutorii preferă să se abată de la problemă ca și cum ar fi ceva peste care se poate trece cu ușurință. BRC, din punctul meu de vedere, a manifestat de-a lungul timpului două atitudini dogmatice diferite, și care mie mi se par contradictorii, cu privire la problema mântuirii celor din afara Bisericii. Declarația (și care este considerată a fi infailibilă) a papei Eugeniu IV la Conciliul de la Florența (1442) că nimeni, conceput din bărbat și femeie, niciodată nu a fost liberat de sub stăpânirea diavolului decât prin credința în Iisus Hristos, mijlocitorul între Dumnezeu și omenire, mi se pare evidentă și lămuritoare cu privire la mântuirea celor din afara BRC. Din acest punct de vedere catolic, în sânul catolicismului papa Ioan Paul II cred că poate fi considerat un eretic. Dacă însă nu este el ereticul, atunci cred că trebuie considerat eretic papa Eugeniu IV; din punctul meu de vedere, doctrinele fiind incompatibile, unul dintre ei oricum poate fi considerat eretic, iar infailibilitatea papală un mit al colecției de mituri de la Vatican, de la muzeul lor mitologic. Deci eu nu am pus problema neapărat din punctul de vedere al BO, ci din punctul de vedere dogmatic al catolicismului. Invitația pe care am făcut-o rămâne deci valabilă.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.10.2011, 07:40:32
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Am luat la cunoștință divagațiile care s-au făcut. A se observa că eu nu am pus problema efectivă a mântuirii sau nu a acelora care se află în afara Bisericii. Ceea ce eu am sesizat este ceea ce mie mi se pare a fi o contradicție dogmatică în credința BRC. Văd că interlocutorii preferă să se abată de la problemă ca și cum ar fi ceva peste care se poate trece cu ușurință. BRC, din punctul meu de vedere, a manifestat de-a lungul timpului două atitudini dogmatice diferite, și care mie mi se par contradictorii, cu privire la problema mântuirii celor din afara Bisericii. Declarația (și care este considerată a fi infailibilă) a papei Eugeniu IV la Conciliul de la Florența (1442) că nimeni, conceput din bărbat și femeie, niciodată nu a fost liberat de sub stăpânirea diavolului decât prin credința în Iisus Hristos, mijlocitorul între Dumnezeu și omenire, mi se pare evidentă și lămuritoare cu privire la mântuirea celor din afara BRC. Din acest punct de vedere catolic, în sânul catolicismului papa Ioan Paul II cred că poate fi considerat un eretic. Dacă însă nu este el ereticul, atunci cred că trebuie considerat eretic papa Eugeniu IV; din punctul meu de vedere, doctrinele fiind incompatibile, unul dintre ei oricum poate fi considerat eretic, iar infailibilitatea papală un mit al colecției de mituri de la Vatican, de la muzeul lor mitologic. Deci eu nu am pus problema neapărat din punctul de vedere al BO, ci din punctul de vedere dogmatic al catolicismului. Invitația pe care am făcut-o rămâne deci valabilă.
1. Papa Eugen IV nu era infilibil. Dogma infilibilitatii a fost introdusa vreo 500 ani mai tirziu. Daca papa Eugen IV si-a flosit prerogativele pentru mintuirea credinciosilor catolici si pentru raspindirea Imparatiei Lui Cristos pe pamint atunci a fost un papa care si-a indeplinit misiunea.
2. Nici unul nu este eretic pentru ca erzia nu consta in DECLARATII. Conform surselor ortodoxe ereticii sint cei care provoaca fractiuni in biserica.
Conform wikipedia erezie inseamna:
Ereziile (gr. hairesis și lat. haeresis = opțiune, alegere) sunt "concepții particulare fie despre Sfânta Treime, fie despre dumnezeirea lui Iisus Hristos, sau despre firea Sa omenească, sau despre raportul dintre cele două firi în ipostasul Său dumnezeiesc, acestea din urmă fiind cunoscute sub numele de erezii hristologice. Se cunosc și erezii pnevmatologice, întâlnite în teologie sub numele de subordinaționism pnevmatologic, sau de pnevmatomahie" [1]. De asemenea, ereziile care afectează viziunea corectă asupra Bisericii se numesc erezii eclesiologice.
Conform DEX, eretic insemana:
EREZÍE, erezii, s. f. 1. Doctrină sau credință religioasă care ia naștere în sânul unei biserici, abătându-se de la dogmele consacrate și care este condamnată de biserica respectivă.
Declaratiile papei Eugen IV nu au cauzat nici rupturi in biserica si nu au fost nici condamnate de biserica. Deci nu sint erezii.
3. uitindu-ma la dumneavoastra si la multi altii care au grija primordiala de a SPUNE ca ortodoxia e tezaurul omenirii, nu pot sa nu fac comparatie cu parabola despre talanti. Dumneavostra aveti o comoara pe care o tineti ingropata si ne spuneti noua: "comoara este acolo si vei da socoteala Domnului ca nu vrei sa dezgropi comoara". Eu ii prefer pe catolicii mei pe care nu i-am auzit niciodata cu astfel de declaratii egoiste si care prefera sa-si suflece minecile, sa dezgroape comoara si sa o imparta celor care au nevoie de ea.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.10.2011, 07:48:34
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Papa Eugen IV nu era infailibil.
În acest caz dumneavoastră nu faceți parte din Biserica Romano-Catolică iar părerile dumneavoastră trebuie luate în consecință. Contestați în mod clar dogmele Bisericii Romane definite la Conciliul I Vatican și începeți să deveniți suspectă de erezie din punctul de vedere al Bisericii din care faceți parte.
Reply With Quote
Răspunde