Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.05.2011, 11:02:10
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Lumina Sfanta de la Ierusalim nu stiu exact ce lumina e, dar din faptul ca nu arde la inceput sigur nu e naturala. Ma refer la faptul ca nu stiu daca e harul sau o lumina nenaturala (daca exista asa ceva).
Apreciez onestitatea ta frate. Intr-adevar pentru a oferi un raspuns adecvat trebuiesc cunostinte stiintifice mai profunde, de asemenea si teologice ortodoxe.

Banuiesc ca ceea ce doresti sa spui este ca la inceput flacara focului nu arde, adica nu emite radiatie electromagnetica infrarosie (adica caldura), caci flacara focului arde (o vedem) emitand o lumina pe care ochii nostri biologoci o vad (sistemul vizual al trupului omului analizeaza undele electromagnetice in spectrul vizibil).

Totusi spune-mi te rog acesta lumina vine din cer sau de la Hristos, la rugaciunea Patriarhului Ortodox crestin al Ierusalimului.

Ce intelegi prin lumina nenaturala? (spune te rog o definitie ca sa putem continua discutia). Te referi cumva la lumina creata din univers?

Last edited by Eugen7; 02.05.2011 at 11:07:48.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.05.2011, 12:00:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Lumina din prma zi nu are cum sa fie lumina necreata ca doar Dumnezeu nu a facut atunci lumina necreata, caci aceasta faca parte din energiile necreate ale lui Dumnezeu care sunt anteriore creatiei.
Logic. Tocmai mă pregăteam să scriu asta. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.05.2011, 12:04:49
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Logic. Tocmai mă pregăteam să scriu asta. :)
Multumesc frate.
"Din gura a doi sau trei sa se statorniceasca tot adevarul."

Doamne ajuta. Har si pace.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.05.2011, 12:09:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Banuiesc ca ceea ce doresti sa spui este ca la inceput flacara focului nu arde, adica nu emite radiatie electromagnetica infrarosie (adica caldura), caci flacara focului arde (o vedem) emitand o lumina pe care ochii nostri biologoci o vad (sistemul vizual al trupului omului analizeaza undele electromagnetice in spectrul vizibil).
Eu nu am văzut pe nimeni din filmulețele de la Ierusalim care să stea cu flacăra pe față sau cu mîna în flacără, fără să se miște măcar zece secunde. Și eu îmi pot plimba repede flacăra la nivelul pielii fără să pățesc nimic.

Căldura nu este radiație electromagnetică infraroșie. :) Celule care emit în intraroșu se găsesc la laptopuri, în telecomenzi șamd, fără să se încălzească. Mișcarea agitată a particulelor este ceea ce cauzează creșterea temperaturii obiectelor, indiferent de starea lor de agregare.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.05.2011, 12:26:41
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu nu am văzut pe nimeni din filmulețele de la Ierusalim care să stea cu flacăra pe față sau cu mîna în flacără, fără să se miște măcar zece secunde. Și eu îmi pot plimba repede flacăra la nivelul pielii fără să pățesc nimic.
La inceput pentru o scurta perioada, isi trec acel foc prin par (din cap, barbi, maini) si parul nu este ars! Abia dupa ceva timp focul arde parul si pielea...

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Căldura nu este radiație electromagnetică infraroșie. :)
Frate nu te grabi cu afirmatiile (mai ales daca nu ai cunostinte profunde in domeniul stiintific). Daca vrei intram in amanunte si in domeniul stiintific, nu doar in cel teologic ortodox. Chiar prefer acest lucru intrucat obiectivitatea este foarte usor de verificat prin experimente practice.

Majoritatea radiației solare se află în spectrul luminii ultraviolete, vizibile și infraroșii.
Căldura, sub formă de radiație (electromagnetica) infraroșie, creează pe Pământ temperatura medie globală necesară vieții și asigură energia necesară circulației oceanice și atmosferice.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Soare#R....9Bia_Soarelui


Caldura emanata de soare, foc, radiator si chiar de catre asfaltul incalzit este de tip infrarosu.

Orice corp emite radiatie (electromagnetica) infrarosie. De obicei nu o observam pentru ca nu este puternica si nu este vizibila precum lumina soarelui. Cladura emanata de un cuptor sau un foc este radiatie infrarosie.

http://www.panouri-infrarosu.ro/ce-e...ura-infrarosie

Doamne ajuta. Har si pace.

P.S. Nu uita ca fotonii (cuantele de lumina) prezinta dualitatea unda paritcula, adica pot fi "priviti" atat ca o unda cat si ca o particula. Cu cat frecventa cuantei este mai mare, adica lungimea de unda este mai mica, cu atat energia electromagnetica a cuantei este mai mare. Toate undele electromagnetice se propaga cu viteza luminii. Fotonii au viteza luminii.

Last edited by Eugen7; 02.05.2011 at 12:34:21.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.05.2011, 12:47:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Apreciez onestitatea ta frate. Intr-adevar pentru a oferi un raspuns adecvat trebuiesc cunostinte stiintifice mai profunde, de asemenea si teologice ortodoxe.
Desigur, dar nici nu cred ca exista vreo explicati pe undeva, nu e numai ca noi nu avem cunostinte.
Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Totusi spune-mi te rog acesta lumina vine din cer sau de la Hristos, la rugaciunea Patriarhului Ortodox crestin al Ierusalimului.

Ce intelegi prin lumina nenaturala? (spune te rog o definitie ca sa putem continua discutia). Te referi cumva la lumina creata din univers?
Nu vad ca ar fi un "sau", vine din cer de la Dumnezeu. Nefiind naturala, nu stiu ce intelegi prin "cer".

Prin lumina nenaturala ma refer la lumina care nu exista in universul nostru. Asadar poate fi harul sau o alta lumina tot nenaturala dar creata (harul fiin energie necreata). Nu stiu daca exista si o astfel de lumina creata, eu stiu doar de har, care e necreat.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.05.2011, 12:50:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu nu am văzut pe nimeni din filmulețele de la Ierusalim care să stea cu flacăra pe față sau cu mîna în flacără, fără să se miște măcar zece secunde. Și eu îmi pot plimba repede flacăra la nivelul pielii fără să pățesc nimic.

Căldura nu este radiație electromagnetică infraroșie. :) Celule care emit în intraroșu se găsesc la laptopuri, în telecomenzi șamd, fără să se încălzească. Mișcarea agitată a particulelor este ceea ce cauzează creșterea temperaturii obiectelor, indiferent de starea lor de agregare.
Sunt catolici, evrei si alte religii care cred in minune, tu care esti ortodox te indoiesti. E simplu sa cercetezi adevarul, si eu am scris de cateva ori despre asta. Poti trece cu mana repede prin flacara, dar cum arata in unele filmulete unii isi pun barba, o alta calugarita are batic pe cap. Acestea se aprind mai repede, la mana iti arde parul doar. Iar minunea nu consta in toate acestea separat, ca se aprind lumanari, ca nu arde, ci concomitent. In primul rand vine o lumina, globuri luminoase din cer.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.05.2011, 12:55:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Logic. Tocmai mă pregăteam să scriu asta. :)
Nu e logic, pentru ca nu scrie ca a creat lumina atunci, ci a facut lumina, a dat-o. Cand apare lumina necreata la un calugar nu inseamna ca atunci a creat-o, ca atunci a primit-o. A spus "sa fie lumina", deci a luminat, asa cum noi aprindem un bec. Oricum, am spus ca nu stim daca era lumina creata sau harul (care este necreat).
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.05.2011, 12:58:21
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Sfantul Grigorie Palama - Invatatura despre fiinta lui Dumnezeu si energiile necreate http://www.crestinortodox.ro/sarbato...ate-68898.html
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.05.2011, 12:59:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Catalin frate lumina din prima zi este radiatia de fond a universului, este o unda electromagnetica care acum este in domeniul microundelor.
Asta in teoria Big Bangului. Eu nu pot sa spun toate acestea, fiind mai mult speculatii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre geneza crezuta de sumerieni?Mult cunoscuta. modestulaici Generalitati 13 22.03.2013 17:49:43
Intrebari din Geneza Agkelos Din Vechiul Testament 54 23.07.2011 10:30:44
Legatura intre limba chineza si Geneza (in engleza) elcipo Din Vechiul Testament 4 10.07.2011 00:51:40
Interpretarea in duh sau in litera a Scripturii (Geneza 1,2) si a Parintilor? Fani71 Teologie si Stiinta 229 09.07.2009 17:01:56