Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.10.2016, 21:26:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Haloween catolic

Un tanar preot paroh din Maryland, SUA, pasionat de teatru, a pus la punct o modalitate de a encultura sarbatoarea pagana a Halloween-ului si a face din ea o ocazie de evanghelizare. "Spectacolul" are loc incepand de la caderea noptii, in cimitir. Spectatorii, in grupuri intre 8 si 15 sunt lasati, brusc, in intuneric. Pe urma, vine un gropar cu un felinar si ii ia la plimbare in cimitir. Se intalnesc cu diverse personaje ingropate acolo, care le vorbesc. Se intalnesc si cu Sf Tereza din Lisieux, cu Sf Ioan al Crucii, Sf Tereza Benedicta (Edith Stein), etc, care le vorbesc despre frumusetea lui Dumnezeu. Cu doi copii veniti din Paradis special. Cu suflete din Purgatoriu si chiar cu un diavol in carne si oase, care ii ameninta. Spectacolul dureaza 40 de minute si are un succes tot mai mare, de la an la altul, acesta fiind al 12 an in care preotul si credinciosii amatori de teatru il monteaza.

Sursa.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.10.2016, 22:03:55
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Halloween nu vine de la "Allhallowtide", adica ziua tuturor sfintilor? Deci Halloween-ul este 100% catolic la origine. :)

Last edited by abaaaabbbb63; 26.10.2016 at 22:06:02.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.10.2016, 23:23:45
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 16:35:08.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.10.2016, 12:41:38
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Halloween nu vine de la "Allhallowtide", adica ziua tuturor sfintilor? Deci Halloween-ul este 100% catolic la origine. :)
Sunt doua chestii diferite totusi: Halloween si All saints.
Eu stiu ca sunt doua sarbatori: stiam de 1 si 2 noiembrie. Una este a mortilor si una a tuturor sfintilor.
Stiu ca oamenii aici se duc intr-una din zile la cimitir si isi serbeaza mortii.

Asta cu grozaveniile astea (Halloween) am citit ca este de origine druida (irlandeza).
Si pe urma un papa a instituit sa fie serbati toti sfintii pe 1 noiembrie.

Acum s-a ajuns la niste chestii horror. In diverse tari, si aici, circula niste oameni costumati in clowni si sperie lumea si mai ales copiii, ingrozitor.
Deja s-au sesizat si autoritatile. Unii spuneau (la TV) ca vai ca este asa de nostim.
Poate se mai potolesc totusi. S-a ajuns prea departe.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.10.2016, 13:03:55
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sunt doua chestii diferite totusi: Halloween si All saints.
Eu stiu ca sunt doua sarbatori: stiam de 1 si 2 noiembrie. Una este a mortilor si una a tuturor sfintilor.
Stiu ca oamenii aici se duc intr-una din zile la cimitir si isi serbeaza mortii.

Asta cu grozaveniile astea (Halloween) am citit ca este de origine druida (irlandeza).
Si pe urma un papa a instituit sa fie serbati toti sfintii pe 1 noiembrie.

Acum s-a ajuns la niste chestii horror. In diverse tari, si aici, circula niste oameni costumati in clowni si sperie lumea si mai ales copiii, ingrozitor.
Deja s-au sesizat si autoritatile. Unii spuneau (la TV) ca vai ca este asa de nostim.
Poate se mai potolesc totusi. S-a ajuns prea departe.
Da, obiceiurile sunt celtice, dar denumirea insemna "ziua tuturor sfintilor"...
Faceam si eu un joc de idei
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.10.2016, 13:04:33
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In diverse tari, si aici, circula niste oameni costumati in clowni si sperie lumea si mai ales copiii, ingrozitor.
.
Pai aia ii simbolizeaza pe draci.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.10.2016, 13:11:22
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Da, obiceiurile sunt celtice, dar denumirea insemna "ziua tuturor sfintilor"...
Faceam si eu un joc de idei
Nu te criticam pe tine, incercam sa (ma) lamuresc. A devenit un ghiveci totul...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.10.2016, 13:31:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sunt doua chestii diferite totusi: Halloween si All saints.
Eu stiu ca sunt doua sarbatori: stiam de 1 si 2 noiembrie. Una este a mortilor si una a tuturor sfintilor.
1 Noiembrie este ziua tuturor sfintilor. 2 niembrie este ziua mortilor. In mod normal. Dar, fiindca numai 1 Noiembrie este zi libera si sarbatoare de porunca, s-a incetatenit obiceiul ca, din comoditate, oamenii sa mearga la liturghie pe 1 noiembrie, iar apoi, cand ies din biserica, sa mearga in cimitirele in care sunt ingropate trupurile celor dragi.

Citat:
Asta cu grozaveniile astea (Halloween) am citit ca este de origine druida (irlandeza).
Si pe urma un papa a instituit sa fie serbati toti sfintii pe 1 noiembrie.
Nu au legatura. Sarbatoarea celtica (sau germanica, nu se mai stie exact) a Halloween-ului este pe 31 octombrie.

Ideea de a se aniversa o zi a tuturor sfintilor a inceput sa circule prin secolul al IV-lea. Dupa persectutia lui Diocletian, cea mai dura dintre toate, numarul martirilor crescuse foarte mult. Nu se mai putea tine o zi pentru fiecare, iar, pe de alta parta, orice martir trebuie amintit (la inceput, sfintii venerati erau numai martiri). S-a pastrat o scrisoare a Sf Vasile cel Mare, arhiepiscopul Capadociei, in care acesta, in anul 379, incuraja Bisericile Locale sa sarbatoreasca sfintii impreuna. O mentiune despre o zi comuna a tuturor sfintilor o gasim si la Sf Efrem Sirianul, precum si in omilia 74 a Sf Ioan Chrysostom.

Prima mentionare a unei date privind sarbatoarea tuturor sfintilor o gasim in anul 411 intr-un calendar al Bisericii din Caldeea. Era in prima vineri de dupa Pasti, asadar cu data variabila. In Biserica Romei, o prima mentiune dateaza din anul 609, cand Papa Bonifaciu al IV-lea consacra Panteonul Sfintei Fecioare si Tuturor Sfintilor si instituie data fixa de 13 mai ca zi de sarbatoare in aminitrea acestui lucru. Panteonul din Roma este o cladire din beton construita in Roma pagana pentru a se celebra toti zeii (pan-theon).

In sfarsit, papa Grigore al III-lea, cu ocazia inaugurarii unei capele care era in vechiul Vatican (cel construit de Imparatul Constantin), inchina aceasta capela Tuturor Sfintilor si instituie ziua de 1 noiembrie ca sarbatoare in Biserica Romei. Dupa mai bine de un secol, Papa Grigore al IV-lea, extinde aceasta sarbatoare la nivelul Bisericii Universale.

Abia in Cinquecento, Papa Sixt al IV-lea o instituie ca Sarbatoare de Porunca (=cruce cu rosu in calendar) precedata de o octava (opt zile) de pregatire, cand catolicii pot obtine indulgente atat plenare, cat si partiale, daca indeplinesc conditiile necesare.

Este, in principiu, posibil ca Papa Sixt, care era englez, sa fi dat importanta pe care All Saints Day a capatat-o pana azi pentru a contracara obiceiul pagan din ziua de dinainte. Numai ca nu putem fi siguri de asta, e o speculatie pura in care documentele care ar veni sa sprijine aceasta ipoteza lipsesc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 27.10.2016 at 13:45:03. Motiv: clarificare
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.10.2016, 12:48:21
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Da, obiceiurile sunt celtice, dar denumirea insemna "ziua tuturor sfintilor"...
Faceam si eu un joc de idei
a "sfintilor" zombii, vampiri si vrajitoare!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare