Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.08.2009, 15:55:07
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit pacatul primordial

Oare daca nu ar fi fost Eva, si Dumnezeu i-ar fi dat lui Adam porunca de a nu gusta din pom, ar mai fi pacatuit el? Nu incerc aici sa dau vina pe femeie, cum a facut el, ci as vrea sa analizati pacatul in raport cu cuplul, nu in raport cu fiecare individual. Oare felul in care relationau cei doi unul fata de altul a favorizat pacatul? Poate radacina pacatului era chiar acolo? De ce a fost asa docil Adam? Un preot spunea ca pana si atunci a fost un bleg barbatul, ca a fost nevoie de femeie sa-i dea sa guste din pom Niciodata n-am uitat gluma asta. Pana la urma pacatul fiecaruia e diferit. Eva a ascultat de sarpe, dar Adam a ascultat de Eva. Ce era mai rau, sa asculti de sarpe sau sa asculti de "perechea" data de Dumnezeu? Nu deschid topicul pentru erezii ci pentru ca am nevoie sa clarific relatia femeie-barbat, asa cum trebuia sa fie, asa cum este, asa cum este chemata.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.08.2009, 16:09:58
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Oare daca nu ar fi fost Eva, si Dumnezeu i-ar fi dat lui Adam porunca de a nu gusta din pom, ar mai fi pacatuit el? Nu incerc aici sa dau vina pe femeie, cum a facut el, ci as vrea sa analizati pacatul in raport cu cuplul, nu in raport cu fiecare individual. Oare felul in care relationau cei doi unul fata de altul a favorizat pacatul? Poate radacina pacatului era chiar acolo? De ce a fost asa docil Adam? Un preot spunea ca pana si atunci a fost un bleg barbatul, ca a fost nevoie de femeie sa-i dea sa guste din pom Niciodata n-am uitat gluma asta. Pana la urma pacatul fiecaruia e diferit. Eva a ascultat de sarpe, dar Adam a ascultat de Eva. Ce era mai rau, sa asculti de sarpe sau sa asculti de "perechea" data de Dumnezeu? Nu deschid topicul pentru erezii ci pentru ca am nevoie sa clarific relatia femeie-barbat, asa cum trebuia sa fie, asa cum este, asa cum este chemata.
Pacatul a intrat in cuplu din afara prin femeie si prin consimtamantul barbatului. Mai concret prin curiozitatea femeii si lasitatea barbatului. Nu putem sa spunem ca radacina pacatului era in cuplu, pentru ca s-ar face o mare confuzie. Ce este de admirat la ei: ca dupa ce au cazut au ramas impreuna. Adica nu au aparut reprosuri si si-au dus crucea impreuna pana la moarte.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.08.2009, 16:19:05
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Pai eu stiam ca au fost dezbinati din momentul in care barbatul a aruncat vina si responsabilitatea pe femeie cand i-a intrebat Dumnezeu de ce au facut ce au facut.
Dar nu stiu de ce se vorbeste de un singur pacat, mie mi se pare o intreaga suita acolo. Dialogul cu sarpele, gustarea din pom, aruncarea vinei si a responsabilitatii.
Cand am zis ca radacina pacatului era in cuplu ma refeream la felul in care se relationau ei doi. Ce facea Eva singura cu sarpele? Si de ce era Adam asa de "ascultator" fata de ea?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.08.2009, 16:30:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ar fi pacatuit si Adam, dar din alte motive.
Este de fapt imaginea pre-fabricata despre femeie: femeia este slaba, curioasa, nesatula si cate si mai cate.
Iar barbatul este un prostalau.
Si de atunci tot asa a ramas, desi in practica oamenii sunt si altfel.
Se spune ca Eva a pacatuit dintr-o toana, de pofta, de curiozitate si de aici toata imaginea ei proasta.
Adam ar fi pacatuit si el mai devreme sau mai tarziu. Ca se spune ca era la fel facuti.
Poate el a fost mai lenes, mai dezinteresat de acest aspect.
Dar si barbatii sunt curiosi pana la urma si cerceteaza.
Cati oameni de stiinta, barbati n-au existat pe lumea asta.
Dar...si femei. Si cate bune a facut femeia cu trasaturile ei.
Ascultare de Dumnezeu? Nu stiu.
In viata de acum femeile sunt credincioase, mai mult decat barbatii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.06.2010, 18:04:12
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

In primul rand e minunat ca Dumnezeu nu a creat un singur om. Raspunsul sta in faptul ca omul fiind creat dupa chipul lui Dumnezeu, iar in Dumnezeu fiind trei persoane, omul vine la existenta nu sub forma de singular, ci de plural.

Daca am admite ca Dumnezeu l-ar fi creat doar pe Adam, cu siguranta acesta ar fi fost ispitit de diavol. Caderea era posibila si asa, nu doar in cuplu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.06.2010, 18:56:49
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Oare daca nu ar fi fost Eva, si Dumnezeu i-ar fi dat lui Adam porunca de a nu gusta din pom, ar mai fi pacatuit el? Nu incerc aici sa dau vina pe femeie, cum a facut el, ci as vrea sa analizati pacatul in raport cu cuplul, nu in raport cu fiecare individual. Oare felul in care relationau cei doi unul fata de altul a favorizat pacatul? Poate radacina pacatului era chiar acolo? De ce a fost asa docil Adam? Un preot spunea ca pana si atunci a fost un bleg barbatul, ca a fost nevoie de femeie sa-i dea sa guste din pom Niciodata n-am uitat gluma asta. Pana la urma pacatul fiecaruia e diferit. Eva a ascultat de sarpe, dar Adam a ascultat de Eva. Ce era mai rau, sa asculti de sarpe sau sa asculti de "perechea" data de Dumnezeu? Nu deschid topicul pentru erezii ci pentru ca am nevoie sa clarific relatia femeie-barbat, asa cum trebuia sa fie, asa cum este, asa cum este chemata.

Parerea mea este ca greseala lor nu tine de cuplu sau necuplu, de feminin sau
masculin, nici c-a stat la discutii cu sarpele, ci de faptul ca NU S-AU CONSULTAT
cu Dumnezeu. Ei au luat decizia dupa mintea lor, amandoi deopotriva, intr-o
chestiune vitala, la care Dumnezeu i-a avertizat, deci trebuiau sa tina cont de
ea. N-au vrut raul, din contra, vroiau sa fie ca Dumnezeu, nu e nimic rau in
asta, dar trebuiau sa se consulte cu Dumnezeu si nu sa actioneze dupa mintea
lor. Acelasi lucru l-a repetat Iuda, dar cu consecinte mai drastice pentru el,
nemaifiind vorba de o "prima greseala". El cunostea prima greseala si toate
consecintele ei si totusi a comis-o din nou. Cu aceeasi intentie buna. Numai
ca binele dupa mintea noastra nu corespunde cu Binele lui Dumnezeu.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.11.2010, 08:00:38
rugati-va neincetat's Avatar
rugati-va neincetat rugati-va neincetat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit pacatul primordial

<< PRIMORDIÁL, -Ă, primordiali, -e, adj. De la început, de la origine, inițial, originar; p. ext. de primă importanță, principal, esențial. [Pr.: -di-al] – Din fr. primordial. >>

De fapt, păcatul primordial nu poate fi pus pe seama lui Adam si Eva.
Primul păcat si prima neascultare (răzvrătire) este de origine îngerească. Lucifer, s-a înălțat în sine și a dorit să fie cel puțin la egalitate cu Dumnezeu, dacă nu chiar mai sus. Fiind însă alungat, pt duhul său potrivnic, acesta și-a vărsat furia pe cei doi oameni, ispitindu-i să cadă în același păcat al neascultării.

Dumnezeu s-a supărat pe oameni, dar nu atât de mult ca pe acest înger de lumină (lucifer). De aceea, omului i s-a dat posibilitatea de a se îndumnezei și sfinți, dar pe acești îngeri întunecați de mândrie nu-i mai iartă, pentru că nu vor să învețe smerenia.
__________________
" Omul : o mână de pământ împuțât, în fundul unui mormânt " (pr Cleopa Ilie)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.11.2010, 08:24:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Oare daca nu ar fi fost Eva, si Dumnezeu i-ar fi dat lui Adam porunca de a nu gusta din pom, ar mai fi pacatuit el? Nu incerc aici sa dau vina pe femeie, cum a facut el, ci as vrea sa analizati pacatul in raport cu cuplul, nu in raport cu fiecare individual. Oare felul in care relationau cei doi unul fata de altul a favorizat pacatul? Poate radacina pacatului era chiar acolo? De ce a fost asa docil Adam? Un preot spunea ca pana si atunci a fost un bleg barbatul, ca a fost nevoie de femeie sa-i dea sa guste din pom Niciodata n-am uitat gluma asta. Pana la urma pacatul fiecaruia e diferit. Eva a ascultat de sarpe, dar Adam a ascultat de Eva. Ce era mai rau, sa asculti de sarpe sau sa asculti de "perechea" data de Dumnezeu? Nu deschid topicul pentru erezii ci pentru ca am nevoie sa clarific relatia femeie-barbat, asa cum trebuia sa fie, asa cum este, asa cum este chemata.
Când cineva, luând în ușor obligația respectării postului, contestă că încălcarea lui e materie gravă și întreabă cum ar putea bunul Dumnezeu să-i facă pe oameni să piardă Paradisul în urma a ceva atât de banal ca nerespectarea unei zile de post, eu răspund că acest lucru deja s-a întâmplat cu certitudine în cel puțin două cazuri. Adam și Eva au pierdut Paradisul exact prin încălcarea postului, comisă o singură dată. Atât de important este postul ! În ceea ce privește relația femeie-bărbat, este bine clarificată mai ales în alte pasaje biblice, așa cum este Epistola către Efeseni.

Citat:
Dar nu stiu de ce se vorbeste de un singur pacat, mie mi se pare o intreaga suita acolo. Dialogul cu sarpele, gustarea din pom, aruncarea vinei si a responsabilitatii.
Dialogul cu șarpele nu este păcat, fiind un lucru pe care Dumnezeu nu îl interzisese la vremea respectivă. Este ispită. De altfel, deși sunt prezentate foarte pe scurt, să urmărim secvența evenimentelor. Mai întâi, Eva este singură în fața pomului. Nu e nici un șarpe acolo. Șarpele apare după aceea, când deja Eva se plasase într-o situație periculoasă, fiind într-un loc unde n-ar fi trebuit să fie. Ori de câte ori ne plasăm noi înșine în situații periculoase, apare și șarpele. Noi nu înțelegem că a luat toți pomii la rând să guste și ar fi ajuns întâmplător acolo, ci mai degrabă se înțelege că, dintre toți pomii aceia minunați, se duce fix la cel la care nu trebuia să se ducă. Și atunci apare Șarpele și întreabă, nevinovat cum îl știm: "oare a spus Dumnezeu aceasta" ? Cât de mult seamănă cu șerpii zilelor noastre ! Oare a spus Dumnezeu că trebuie să nu facem asta și asta ? Gustați să vedeți ce bunătate zace în fructul oprit ! Gustați și dați și la alții, răspândiți moartea, zicând tuturor, și cu precădere celor mai apropiați, că asta e viața adevărată, de care ei să se bucure ! Dar și noi, cât de mult semănăm cu primii noștri părinți ! Urmașele Evei dau și azi vina pe șarpe. El e vinovat ! Dar și urmașii lui Adam ! Viața lor ar fi fost un paradis dacă nu ar fi fost femeia ! Ea este vinovată !
Eu nici nu i-aș spune "păcat primordial", cred că "păcat matricial" ar fi mai potrivit. Fiindcă restul păcatelor sunt variațiuni pe aceeași temă dintotdeauna.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 29.11.2010 at 08:40:03.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.12.2010, 21:21:38
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul


Dialogul cu șarpele nu este păcat, fiind un lucru pe care Dumnezeu nu îl interzisese la vremea respectivă.
Asa e, Dumnezeu nu a interzis dialogul cu sarpele. Dar sarpele e in cazul acesta doar o unealta, un instrument a diavolului. Astfel ca Eva - fara sa stie - a vorbit cu demonul, cel mai mare farsor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.12.2010, 21:39:07
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Incalcarea poruncii divine a cauzat o ruptura in cuplul primordial. S-au separat de Dumnezeu, dar si unul de altul.
E evidenta sciziunea in momentul in care sunt cercetati de Dumnezeu: Adam invinovateste femeia, in loc sa o apere:"Femeia care mi-ai dat-o să fie cu mine, aceea mi-a dat din pom și am mâncat".
Eva de fapt n-a ascultat de sarpe, ci de diavolul ce i-a grait prin sarpe, iar Adam a ascultat tot de diavol, intrucat femeia a devenit instrumentul aceluia.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatul cristiboss56 Pocainta 176 08.08.2013 21:54:08
Ce e pacatul? culianu Pocainta 34 18.12.2010 21:02:30
Pacatul patinina34 Despre Sfanta Scriptura 27 25.05.2009 16:11:34
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58
pacatul? Annamarria Generalitati 4 11.02.2008 12:53:26