Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.11.2011, 06:56:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 referitor la "Hainele luxoase sunt cuib de draci" Vezi mesajul
se poate pune acest comentariu pozei de mai sus?
Nu, nu se poate. Nu se poate, fiindcă acele haine (și acele coroane) nu sunt ale călugărului (și aici puneți ce vreți: Daniel, Varsanufie, Glagorie ori altfel). Nici măcar ale slujitorului lui Dumnezeu (Daniel, Varsanufie, Glagorie, etc) ci sunt hainele Celui pe care, în timpul Sf Liturghii, ei Îl semnifică. Sunt ornatele liturgice. Așa cum Papa ESTE Cristos la nivelul Bisericii Universale, și episcopul ESTE Cristos la nivelul Bisericii Particulare, adică al episcopiei cu care este unit mistic. Chiar și preotul ESTE Cristos la nivelul parohiei sale, nu în nume propriu, ci ca delegat al episcopului: de aceea nu poartă coroană (mitră), dar are haine, în principiu, brodate cu fir de aur. Cu acele haine, preotul Popescu de la parohia din colț semnifică faptul că el ține locul Domnului (este vicarius Christi), cu precădere când oficiază Sf Liturghie. De aceea, în limbaj răsăritean, li se spune: "straie împărătești", nu fiindcă Popescu este împărat, ci fiindcă Cel sub a cărui autoritate se vrea a sluji este Împăratul Împăraților. Țăranca venită la oraș din parohia dv intuiește mai bine decât mulți "ortodocși" cu mintea spălăcită de influențe moderniste acest lucru: dovadă stă faptul că obișnuiește să își atingă fruntea cu poalele acelei haine, amintindu-ne de o altă femeie credincioasă care, aflăm în Evanghelie, făcea același lucru cu hainele Domnului. Pe mine nu mă miră că oameni care suferă de dezorientare diabolică, precum adventiștii, nu înțeleg nimic din simbolistica Sfintei Liturghii, ci că unii care se vor ortodocși manifestă aceleași semne. E adevărat, nici catolicii nu sunt scutiți: și pe la noi sunt destui care susțin că de ce să se folosească un Calice (Potir) din aur, când unul din sticlă chinezească de Obor e la fel de potrivit, sau de ce să poarte Papa tiară (coroana triregnă), când ar putea purta căciulă.

Uităm adesea Cine este adresantul Sfintei Liturghii: este Dumnezeu Tatăl. Unită cu Liturghia Cerească, condusă de Cristos, Care continuă să mijlocească pentru noi până când va veni din nou, Liturghia Ecclesiei Militans îi grupează pe cei care se află ca într-o corabie (=naos) și înaintează, prin furtună, spre Ospățul cel Veșnic. Ei sunt conduși de Cristos. Așadar, Cristos este prezent în Sfânta Liturghie în trei vizibile:
-în Sfintele Daruri, în mod substanțial. Sunt vase de mare preț
-în Cuvântul lui Dumnezeu, care se citește dintr-o Carte păstrată în ferecătură de mare preț
-în persoana preotului (protos-ului), care este înveșmântat în haine de mare preț.

Nu trebuie să ne deruteze faptul că Petru și ceilalți oficiau, probabil, în haine mai sărace decât îi vedem pe urmașii lor că oficiază. Atâta aveau. Deîndată ce urmașii lor au avut mai mult, lucru care s-a întâmplat mai ales după Edictul de la Milan, au oficiat în haine mai aproape de imaginea noastră despre cum este îmbrăcat Isus în prezent, după Înălțare. Chiar și în vremea misiunii publice a Lui, credincioșii I-au dat ce aveau mai de preț: o văduvă, doar doi sfanți. O femeie bogată, un parfum foarte scump. Un Iosif din Arimateea, un mormânt nou-nouț.

Dar noi ? Noi ce Îi dăm ? Criticile noastre, cu astea suntem foarte generoși. Cârtim și când El ne cere contribuția la Biserică. De ce să Îi dăm noi din banii "noștri", uitând că nimic nu avem al nostru, nici chiar propriile trupuri ? De ce, ca să își facă slujitorii Săi haine scumpe cu care să Îl semnifice ? Păi, să oficieze în pijama, să citească Biblia de pe suluri de hârtie igienică, iar Sfântul Său trup să îl păstreze la borcan !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 01.11.2011 at 07:10:17.
  #42  
Vechi 01.11.2011, 07:29:57
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
se poate pune acest comentariu pozei de mai sus?
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu, nu se poate.
Oameni buni, poza nici măcar nu are nevoie de comentariu! A fost nevoie ca ea să explodeze în Media pentru ca orice român să-și dea seama. Nu doar ortodocșii "cu mintea spălăcită", ori adventiștii cu "dezorientare diabolică".
  #43  
Vechi 01.11.2011, 08:02:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

"Să-și dea seama" de ce?
De calitatea președintelui? Nu cred că mai era cazul!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #44  
Vechi 01.11.2011, 08:49:43
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
"Să-și dea seama" de ce?
De calitatea președintelui? Nu cred că mai era cazul!
Dragos, pentru unii si daca le arati si prinzi cerbul de coarne ei tot zic ca e ciuta....
Pe aici prin zona mea sunt destui excitati dupa Baselu care-i sorb cuvintele din gura si sunt gata sa-ti dea in cap daca spui ceva de ilustrul presedinte.
  #45  
Vechi 01.11.2011, 08:55:41
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
sunt doar poleite ? Credeam ca sunt din aur masiv, adica la o limuzina audi sau passat merge si-un aur masiv.
ce saraca esti si lipsita de bun simt
  #46  
Vechi 01.11.2011, 09:06:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Oameni buni, poza nici măcar nu are nevoie de comentariu! A fost nevoie ca ea să explodeze în Media pentru ca orice român să-și dea seama. Nu doar ortodocșii "cu mintea spălăcită", ori adventiștii cu "dezorientare diabolică".
Sa-si dea seama de ce anume?
Acelea sunt niste coroane brodate cu fir metalic(de lame),din acelasi material sunt si mantalele/robele pe care preotii le poarta la serviciul religios!
Asemenea false probleme ma socheaza!!!Uitati cat aur se gaseste in firul de lame
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #47  
Vechi 01.11.2011, 09:23:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Pe aici prin zona mea sunt destui excitati dupa Baselu care-i sorb cuvintele din gura si sunt gata sa-ti dea in cap daca spui ceva de ilustrul presedinte.
Mda, cunosc, pe principiul "oricum altul (alții) mai bun (i) nu se egzistă!".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #48  
Vechi 01.11.2011, 10:28:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mda, cunosc, pe principiul "oricum altul (alții) mai bun (i) nu se egzistă!".
Egzistă, cum nu ! Becali bunăoară (ăla, aur !). Sau Vadim, care pe mulți arhicorupți are să răspopească ! Ori Vanghelie, aur mâncați-aș ! După ce vor fi promovați toți acești grecotei și gușați care vor veni după bețivul chior, poate-poate e vreo speranță că poporul nostru va percepe falimentul utopiei cu democrația universală și republica.

Oricărui ateu care mai spune că arhiereii nu sunt, teologic vorbind, Cristos, am să le răspund că cei listați mai sus nu sunt cei mai buni fii ai poporului. Creștinismul, iluzie ? Ha ! Democrația și republica, alea iluzii !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 01.11.2011 at 10:30:38.
  #49  
Vechi 01.11.2011, 10:33:03
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

(Le-)Ai uitat-o pe (alde) Nuți.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 01.11.2011 at 10:38:12.
  #50  
Vechi 01.11.2011, 10:53:14
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
(Le-)Ai uitat-o pe (alde) Nuți.
N-a uitat-o!
Va avea alte atributiuni de partid! Prima sarcina va fi sa invete sa faca mancare de mazare ca sa slabeasca ca s-a facut cat un dulap.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce legatura vedeti voi intre iertare si incredere? cred_cu_adevarat Generalitati 2 22.09.2012 16:56:11
cum vedeti viitorul? iulyaan Generalitati 18 13.05.2011 10:51:33
Aici va pricepeti voi.. ioanhodean Generalitati 15 31.03.2008 20:55:29
As vrea sa vedeti un filmulet e_diana Generalitati 6 08.12.2007 17:19:59