Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 14.03.2010, 15:40:01
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Primul semn al celor care sunt posedati de un duh rau este faptul ca reactioneaza la lucrurile sfinte.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 14.03.2010, 16:31:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Posesia demonică seamănă mult cu o alienare psihică, mergând de la simple tulburări de gândire, așa cum sunt, de exemplu, ideile fixe, la nebunia propriu-zisă. Sunt câteva criterii de a deosebi o suferință psihică de boala spirituală a posesiei demonice. Dintre toate, cel mai important este caracterul obiectiv (determinabil, chiar cuantificabil) sau subiectiv (intrapsihic) al tulburării. Cu câteva exemple veți înțelege imediat:

1) Crede pacientul nostru că poate influența gândurile celor din jur, deși nimeni nu a observat asta ? Probabil că e un banal caz de paranoia. Sunt mai mulți cei care se declară influențați de respectivul ? Probabil că e posesie.

2) Susține pacientul nostru că aude voci noaptea în cameră, voci pe care nu le-a auzit nimeni decât el ? S-ar părea că e schizofrenie. Vocile au fost auzite de martori ? S-ar putea să fie un fenomen diabolic.

3) Urlă pacientul nostru că zdrobește legătura cu care este legat și că ne va face una cu pământul ? Are un acces de manie și trebuie menținut în camizolă. Chiar s-a smuls din legăturile cu care a fost legat de personal calificat ? Asemenea puteri nu sunt firești.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #63  
Vechi 14.03.2010, 18:05:22
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Era Maria Magdalena posedata?
Reply With Quote
  #64  
Vechi 14.03.2010, 18:49:49
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Cred ca n-am intrebat cum trebuie. Daca Maria Magdalena avea 7 demoni, si nu cred ca era un om fff pacatos la 'standardele' zilelor noastre, credeti ca un om normal nu are niciun dracusor?
Cum i se spune unui om care are demoni dar nu se manifesta ca un posedat?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 14.03.2010, 19:16:34
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Posesia demonică seamănă mult cu o alienare psihică, mergând de la simple tulburări de gândire, așa cum sunt, de exemplu, ideile fixe, la nebunia propriu-zisă. Sunt câteva criterii de a deosebi o suferință psihică de boala spirituală a posesiei demonice. Dintre toate, cel mai important este caracterul obiectiv (determinabil, chiar cuantificabil) sau subiectiv (intrapsihic) al tulburării. Cu câteva exemple veți înțelege imediat:

1) Crede pacientul nostru că poate influența gândurile celor din jur, deși nimeni nu a observat asta ? Probabil că e un banal caz de paranoia. Sunt mai mulți cei care se declară influențați de respectivul ? Probabil că e posesie.

2) Susține pacientul nostru că aude voci noaptea în cameră, voci pe care nu le-a auzit nimeni decât el ? S-ar părea că e schizofrenie. Vocile au fost auzite de martori ? S-ar putea să fie un fenomen diabolic.

3) Urlă pacientul nostru că zdrobește legătura cu care este legat și că ne va face una cu pământul ? Are un acces de manie și trebuie menținut în camizolă. Chiar s-a smuls din legăturile cu care a fost legat de personal calificat ? Asemenea puteri nu sunt firești.
dar daca de ex cum este cazul meu, am atacuri de panica, frica imensa fara obiect, deci nu frica de ceva anume, depresie , poate fi vb de o posesie?
Reply With Quote
  #66  
Vechi 14.03.2010, 19:23:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
dar daca de ex cum este cazul meu, am atacuri de panica, frica imensa fara obiect, deci nu frica de ceva anume, depresie , poate fi vb de o posesie?
Nu. Probabil că este o nevroză anxios-depresivă. Frica fără obiect este anxietatea. În asemenea probleme, e nevoie de psiholog, eventual de medic (atenție cu medicația: multe din medicamentele prescrise pot da dependență). Pot ajuta mult și "medicamentele Bisericii", în mod special Sf Împărtășanie. Nu se face exorcism pentru așa ceva.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #67  
Vechi 08.04.2010, 23:25:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Era Maria Magdalena posedata?
Abia acum am văzut întrebarea dv. Vă răspund atâta cât mă pricep: adică nu prea mult, de aceea luați răspunsul meu sub titlu de inventar.
Maria Magdalena nu cred că era posedată. "Nebunul" din Gadara, însă, da. Sunt trei grade de interacțiune a noastră cu demonii, dincolo de simpla ispită: 1) influența demonică 2) obsesia demonică și 3) posesia demonică. Din fericire, rareori se ajunge la posesie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #68  
Vechi 08.04.2010, 23:46:21
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55 Vezi mesajul
Iosif draga,
nu intrebarea m-a surprins ci persoana care intreaba .
Imi vine greu sa cred ca nu m-ai inteles , dar daca vrei , ma explic.
Nu stiu ce astepti tu sa auzi de la noi , ma gindeam ca tu ne poti tine o conferinta pe tema asta dupa atitea studii . Sau poate ai apelat la intelepciunea omului simplu de care vorbeam in ata parte .
Oricum , scopul ramane deocamdata un mister .
Doamne ajuta !
Da, chiar ma gandeam ce-ar fi ca cei care au studii si activeaza pe forum sa scrie ocazional articole?Ma intereseaza in special lucrurile care prin faptul ca Biserica nu le trateaza sau le trateaza decat superficial imi trezesc interesul cum sunt actiunile si influienta demonilor asupra omului din toate pdv, vrajitoria (care chiar este un subiect complex si va voi arata de ce daca vreti si imi gasesc timpul), si altele...stiinte ezoterice, numite asa din nestiinta dar totusi unelte ale mintii si evolutiei umane?Asta sunt?Care mai exact?Cum poti face diferenta cand unele par asa logice si de bun simt si stim ca diverse stiinte erau considerate...discutabile la un moment dat?Cum facem diferenta?Raspunsul "prin rugaciune si frangere in fata lui Dumnezeu si acceptare neconditionata" nu ma satisface.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #69  
Vechi 09.04.2010, 09:29:14
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

A vazut cineva pe viu vreun posedat?
Reply With Quote
  #70  
Vechi 12.04.2010, 10:16:32
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
A vazut cineva pe viu vreun posedat?
DA. Posedati de lacomie, de zgarcenie, de manie si de altele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vindecarea cu Sfanta Copie costel Generalitati 1 26.04.2012 09:47:36
Vindecarea miraculoasa: sacru si profan ioannna1234 Intrebari utilizatori 0 30.01.2011 18:01:26
Vindecarea slabanogului de la scaldatoarea Vitezda. savudanmihai Intrebari utilizatori 8 31.05.2010 08:28:32
Vindecarea Homosexualilor cozia Homosexualitatea 184 28.10.2009 23:53:13
VINDECAREA SIDA emanuel2007 Stiri, actualitati, anunturi 7 17.09.2008 00:50:46