Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.03.2011, 17:29:41
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Una e sa zici ca traim vremurile de pe urma si alta e sa dai verdictul: a inceput in anul...
Cu toate ca timpul venirii celei de a doua a Mantuitorului n-a fost precizat, si aceasta datorita faptului ca Domnul Iisus Hristos a atras atentia tuturor ca sa fie pregatiti, caci atunci cand nici nu se vor gandi va veni Fiul Omului.
Insa exista semne, dar nimeni nu stie ziua!

...și precis o să începeți iară că cică: numai Tatăl...

Păi cum te mai pregătești dacă nu știe nimeni ziua? Adică nu ne mai pasă că și așa nu știe nimeni iar Tatăl nu spune la nimeni... și iată stăm sub drobul de sare și o să ne mirăm de cine scapă și cine nu în ziua aceea...

Voi n-ați priceput ce a zis Domnul... din moment ce a vorbit despre semne, e clar că vedea și ziua și știa și El când va fi, că doar El trebuia să vină... și a venit.

Din 1955 grăiește peste pământ întru ziua judecății, care a fost ieri dar mai continuă până la sfârșit... iar când va zice din nou ''sfârșitu-sa''... aia chiar că nu știe decât musai numai Tatăl.

Voi repetați întruna defapt proasta tălmăcire a unor popi ''savanți''... care vă îndeamnă să stați liniștiți, să nu vă pregătiți că și așa ziua aia nu o știe decât numai Tatăl... și voi astfel nepregătiți o să fiți mai jos ca toate sectele... milenariste.

Deci mergeți în valea lui Iosafat, în valea plângerii, și vă judecați păcatele... învățând să vă nașteți din nou de sus din Cuvântul lui Dumnezeu. Ieri a fost ziua: JOI! 3.3.2011. Rugați-vă să mai vină alta... și alta... până la sfârșitul sfârșitului.

Last edited by vsovivi; 04.03.2011 at 17:34:01.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 04.03.2011, 17:58:18
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Păi cum te mai pregătești dacă nu știe nimeni ziua? Adică nu ne mai pasă că și așa nu știe nimeni iar Tatăl nu spune la nimeni... și iată stăm sub drobul de sare și o să ne mirăm de cine scapă și cine nu în ziua aceea... .

Ce interpretari demne de plans postati!
Trebuie sa ne pregatim dar nu ptr "aceea zi" in special, ci cu gandul ca moartea poate veni in orice clipa. Dar nu trebuie sa cadem in deznadejde din aceasta pricina. Trebuie sa facem voia Domnului fara a avea nevoie sa stim ziua Venirii Lui.

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Voi repetați întruna defapt proasta tălmăcire a unor popi ''savanți''... care vă îndeamnă să stați liniștiți, să nu vă pregătiți că și așa ziua aia nu o știe decât numai Tatăl... și voi astfel nepregătiți o să fiți mai jos ca toate sectele... milenariste. .

De unde le scoateti. Toti zic sa priveghem, sa ne intoarcem la Hristos.
Credeti ca detineti adevarul si sunteti arogant!
Dumneata esti pregatit, atunci ferice de dvs!
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 04.03.2011, 21:44:38
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Una e sa zici ca traim vremurile de pe urma si alta e sa dai verdictul: a inceput in anul...
Cu toate ca timpul venirii celei de a doua a Mantuitorului n-a fost precizat, si aceasta datorita faptului ca Domnul Iisus Hristos a atras atentia tuturor ca sa fie pregatiti, caci atunci cand nici nu se vor gandi va veni Fiul Omului.
Insa exista semne, dar nimeni nu stie ziua!
Nu-i mai da atentie,el le stie pe toate,i-au spus lui puciosii

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Păi cum te mai pregătești dacă nu știe nimeni ziua? Adică nu ne mai pasă că și așa nu știe nimeni iar Tatăl nu spune la nimeni... și iată stăm sub drobul de sare și o să ne mirăm de cine scapă și cine nu în ziua aceea...
Mai omule,eu daca maine mor pentru mine maine e sfarsitul lumii! Adica ziua aia care o astepti tu! Asa ca de ce sa nu fiu pregatit chiar daca nu stiu ziua sfarsitului tuturor? Imi stiu oare sfarsitul meu? Nu vezi ca numai prostii zici...

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Voi n-ați priceput ce a zis Domnul...
Asa e,noi suntem batuti in cap,ca si toti sfintii,preotii si calugari care-i avem. Noroc ca i-a luminat Dumnezeu pe puciosi! Deja intreci masura,sincer

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
din moment ce a vorbit despre semne, e clar că vedea și ziua și știa și El când va fi, că doar El trebuia să vină... și a venit.
Da,a si venit,probabil tu i-ai cerut si autograf. Da prost mai sunt eu ca nu vreau sa cred... prosti suntem cu totii,asa-i?

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
și voi astfel nepregătiți o să fiți mai jos ca toate sectele... milenariste.
Normal,noi o sa fim mai jos ca toate sectele,iar puciosii vor fi deasupra tuturor. Sa i-o spui lu' mutu!!!

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Deci mergeți în valea lui Iosafat, în valea plângerii, și vă judecați păcatele... învățând să vă nașteți din nou de sus din Cuvântul lui Dumnezeu. Ieri a fost ziua: JOI! 3.3.2011. Rugați-vă să mai vină alta... și alta... până la sfârșitul sfârșitului.
"Va rataciti nestiind Scripturile,nici puterea lui Dumnezeu!"
Reply With Quote
  #54  
Vechi 05.03.2011, 18:29:31
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chestia cu datele este chiar amuzant,tin minte ca am vazut un articol de ziar la care scria in format mare:Sfarsitul lumii o sa fie pe 31 decembrie 1992,chiar spuneam in gand asta:Daca ar fi fost asa atunci eu as fi fost in iad.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 05.03.2011, 19:00:52
mishul mishul is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Bai oameni buni, vsovi.. Raoul... chiar nu vedeti ca nu va convingeti unul pe altul?

Ce rost ar mai avea sa va certati daca deja amandoi aveti credintele voastre impartite.
In loc sa aduceti argumente, deja ati inceput cu insulte.


E pacat... avem putin timp de trait, nu e mai bine sa va impacati bine cu lumea?
Reply With Quote
  #56  
Vechi 05.03.2011, 22:20:06
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishul Vezi mesajul
Bai oameni buni, vsovi.. Raoul... chiar nu vedeti ca nu va convingeti unul pe altul?

Ce rost ar mai avea sa va certati daca deja amandoi aveti credintele voastre impartite.
In loc sa aduceti argumente, deja ati inceput cu insulte.


E pacat... avem putin timp de trait, nu e mai bine sa va impacati bine cu lumea?
Am adus ca argument faptul ca Biserica Ortodoxa si sfintii parinti nu sunt deacord cu puciosii! Ce vrei mai mult de atat? Poti aduce tu argument mai bun? Atunci ia cuvantul te rog.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 05.03.2011, 22:34:03
submihail's Avatar
submihail submihail is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Am adus ca argument faptul ca Biserica Ortodoxa si sfintii parinti nu sunt deacord cu puciosii! Ce vrei mai mult de atat? Poti aduce tu argument mai bun? Atunci ia cuvantul te rog.
Sa-mi fie cu iertare ca ma bag, dar cred ca s-a referit la altceva 'mishul'. La faptul ca nu mai are rost sa va demonstrati unul altuia cutare si cutare, ca se vede ca nu ajungeti nicaieri.


Sa ma corecteze daca gresesc....
Reply With Quote
  #58  
Vechi 05.03.2011, 22:45:54
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Dar daca pentru vsovivivi nu e un argument bun cel adus de mine,oare pentru voi,fratilor ortodocsi,este? De ce ii tot dati apa la moara si il incurajati pe pucios? Ori cumva ii imbratisati convingerile?
Reply With Quote
  #59  
Vechi 05.03.2011, 22:52:19
submihail's Avatar
submihail submihail is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dar daca pentru vsovivivi nu e un argument bun cel adus de mine,oare pentru voi,fratilor ortodocsi,este? De ce ii tot dati apa la moara si il incurajati pe pucios? Ori cumva ii imbratisati convingerile?
Cine suntem noi sa judecam si sa-l facem nebun? Deja ducem pacate grele in spate.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 05.03.2011, 23:02:15
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Mai cititi-mi o data posturile. Am spus ca ori e nebun (fapt care l-ar absolvi de vreo vina),ori o face intentionat (ceea ce e mai grav). Atata tot. Si e normal sa se comporte asa atata timp cat voi il sprijiniti si chiar il incurajati.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Momente ale Liturghiei neintelese inca Florin-Ionut Sfanta Liturghie 29 20.09.2011 16:43:18
Acestea au trecut sau inca nu? Mihai36 Din Vechiul Testament 1 26.06.2011 15:05:21
Azi inca o mama s-a stins mara2008 Slujba inmormantarii 12 21.12.2008 13:03:10
inca o lovitura ecumenista podolski_2 Generalitati 39 10.11.2008 08:02:51
si pe langa asta , inca o problemuta ioanhodean Generalitati 13 16.06.2008 20:16:02