Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 07.03.2011, 21:39:22
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Da, de (foarte) multe ori. Revelatia lui Dumnezeu a fost progresiva in Scripturi. Finalmente Dumnezeu l-a trimis pe Fiul Sau si ne-a invatat sa ne iubim vrasmasii. Faptul ca unii „credinciosi” au savarsit crime avand girul Bisericii este ceva rusinos pentru crestinism.

Am si eu doua intrebari:
1. Dumneavoastra ati citit vreodata Biblia? Sau citati doar din materiale ateiste?
2. Sunteti si dumneavoastra, precum domnul Horatiu, adeptul principiului: „ - Sa NU traim in pace si in buna vecinatate!”?
Ai citit-o printre randuri sau ca pe un roman...- in cel mai fericit caz!
Tu nu cunosti nici o Biblie ci numai cu ce te indoctrineaza pastorii tai...vezi ca Aron Moldovan asta se c-am tot da cu parerea asupra Bibliei, de parca ar fi fost contemporan cu autorii..
Sau poate cunosti Biblia din pliantele pe care le impart copiii AZS pe strada si pe la casele oamenilor (in loc sa lase un pachet de biscuiti, ei lasa carti la toate usile , de parca ar tine de foame la unii...)/.
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 07.03.2011, 22:46:55
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Mai reveniți-vă cu picioarele pe pământ că nu am deschis acest topic ca să ne batem joc de atei, cum a zis călător prin ploaie. Să dovedim cu toții respect pentru fiecare și să nu ne complicăm, să mergem off-topic. Că nu facem dovadă de creștini, ci de prostie.
Dacă vreți să dovediți existența unor minuni, deschideți topic. Este topic și pentru existența lui Dumnezeu.
Dar cam degeaba ne aflăm în treabă și să spunem ceva, dacă mai târziu ne certăm aiurea, fără motiv. Ori vorbești serios, ori îți vezi de treabă, că degeaba te cerți dacă exprimarea ta lasă de dorit, dacă prima propoziție din topic nu are nici o legătură cu a doua propoziție, iar argumentele tale lasă de dorit.
Din partea mea, să facă aceia ce doresc, atâta timp cât vor dovedi buna înțelegere, și nu ne vor batjocori pentru credința noastră. Că nimeni nu are nici un drept asupra nimănui.

Cât despre voi, ateii, să nu credeți că un creștin e mai degrabă prost prin faptul că e creștin, ci prin faptul că e om, și deci, în mod normal poate să mai și greșească; cele mai multe greșeli de obicei au loc după modul de gândire al cuiva. Mai încetați deci să faceți supoziții superficiale, dovediți și voi puțină mai multă logică în acțiunile voastre, dacă iubiți așa de mult știința.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 08.03.2011, 00:36:52
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heorhe Vezi mesajul
Ok, ma mai uit inca o data la postul nr. 3 si din nou apare diferit fata de cum il prezentati dvs. Credeti ca a putut si editat intre timp ?
Chiar nu ati observat ca userul cu care dialogam si-a mentinut punctul de vedere ?

Ma asteptam din parte dumneavoastra la... ceva cam asa:
- v-am ridiculizat, v-am facut mincinos, dar acum mi-am dat seama ca eu am inteles gresit si m-am avantat aiurea. Imi cer iertare.

Dar poate insinuarea de mai sus e maniera dumneavoastra de a va cere scuze...
Reply With Quote
  #54  
Vechi 08.03.2011, 01:32:18
lugrez lugrez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Marea problema a ateului nu este ca nu crede in minunea x sau y, ci ca nu crede, a priori, in posibilitatea minunilor.

Orice explicatie, demonstratie, argumentatie, in favoarea unei minuni este inutila.
E vorba de explicatia cea mai plauzibila care implica lucruri pe care le cunoastem despre lume, in contrast cu o explicatie care implica lucruri necunoscute, despre care nu stim nimic.

http://www.youtube.com/watch?v=pusSNjBd8do
Reply With Quote
  #55  
Vechi 08.03.2011, 19:40:36
heorhe heorhe is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Chiar nu ati observat ca userul cu care dialogam si-a mentinut punctul de vedere ?

Ma asteptam din parte dumneavoastra la... ceva cam asa:
- v-am ridiculizat, v-am facut mincinos, dar acum mi-am dat seama ca eu am inteles gresit si m-am avantat aiurea. Imi cer iertare.

Dar poate insinuarea de mai sus e maniera dumneavoastra de a va cere scuze...
Cunosc foarte bine punctul de vedere al lui horatiu. Dar ca sa lamurim problema asta odata, ce v-a facut sa afirmati ca el a spus ca NU ar trebui sa se inteleaga cele doua tabere, pe cand el aspus ca ar trebui.

In ceea ce priveste alte afirmatii de ale lui, eu l-am articulat cand fost cazul.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 08.03.2011, 20:20:48
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Ateii îmi provoacă și acum numeroase perplexități. Cum ar fi faptul că îi caută mereu pe credincioși să vorbească cu ei și să-și exprime diferența specifică, ba mai mult, fac din ateismul lor un soclu pe care se urcă să-și fluture presupusa superioritate, altfel nu-mi explic cum de pierd ei atâta vreme cu noi, niște închipuiți (în opinia lor). Ce miză are un astfel de comportament?
De ce faci blog ca să-ți declari ateismul dacă ești convins de faptul că credința e oricum o sminteală și nu vrei să ai de-a face cu ea? De unde atâta energie pentru polemică, construit argumente, deconstruit argumentele altuia, dacă ai ajuns la concluzia că ești un mamifer emancipat și n-ai ce să-i faci?

Eu știu că un credincios discută cu un necredincios, spre binele celui din urmă. Atunci ce "bine" urmărește un ateu când vrea cu tot dinadinsul să-l scoată pe credincios din credința lui ca să ajungă cum spunea psalmistul: "Nebunul zice în inima lui: nu este Dumnezeu"?
Ce rost are să faci un forum unde să te bucuri cu alții că viața ta n-are niciun rost?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 09.03.2011, 09:38:49
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Realitatea sociala, observabila si documentata, ne arata ca negarea sistemului moral obiectiv, de sorginte supranaturala, impus si sustinut de religie, provoaca haos si masacre.
Nu cred. ........
Reply With Quote
  #58  
Vechi 09.03.2011, 09:40:17
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

daca nu ar fi credinta in Dumnezeu (macar ca pentru unii), ca punct de reper, nu stiu ce s-ar alege cu lumea asta !
Reply With Quote
  #59  
Vechi 09.03.2011, 09:45:06
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Ce s-ar alege ?
Reply With Quote
  #60  
Vechi 09.03.2011, 09:45:16
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
daca nu ar fi credinta in Dumnezeu (macar ca pentru unii), ca punct de reper, nu stiu ce s-ar alege cu lumea asta !
Da, credinta da, dar fanatismul si exagerarea dupa tipare fixate de unii incorsetati in prejudecati(nu tu !!!)...nu dovedesc decat habotnicie si limitare si e pacat !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30
atei rightful8912 Generalitati 646 05.08.2010 11:15:28