Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.09.2007, 21:01:15
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

astepti Paraschevi,ce poti face?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.09.2007, 21:09:23
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paraschevaiasi
si totusi ce poti face cand iti iubesti nebuneste sotul stiind ca acela nu e comportamnetul lui, ca nu asa era, si tot speri ca e doar o ratacire etc....si speri mai departe in Dumnezeu.. si speri...si speri...pana la infinit sa se intample ceva
Fiindca observ ca te doare, revin si spun ca nu poti face decat doua lucruri:
1. Indelunga rabdare insemnand la infinit, ceea ce iti aduce doua variante posibile:
- schimbarea in bine
- mentinerea lui in situatia actuala si eventual inrautatirea situatiei, dar cu timpul vrand-nevrand vine batranetea si aceasta il va opri incet-incet de la multe lucruri rele.
2. Divortul, dar atunci nu mai exista nici una din variantele de la punctul 1 astfel incat tu sa faci parte din viata lui.
Tot timpul rugaciune, blandete si iubire. Iubirea nu are cum sa nu miste inima. Prin reprosuri nu rezolvi nimic, il intarati si mai mult. Cel mai bine ar fi binenteles daca i s-ar deschide ochii. Sa nu uitam insa ca unui om lumesc nu poti sa-i pretinzi sa fie duhovnicesc peste noapte.
Domnul sa va ajute.
Poate ne spui numele, sa va punem la rugaciune

Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.09.2007, 21:30:41
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

in toate cuplurile exista tensiuni, dar asa cum spune Ovidiu iubirea,purtarea frumoasa ,pot face minuni...oricum daca e vorba de adulter lucrurile se complicA...e o situatie destul de periculoasa care imi imaginez ca te face sa fii nelinistita,disperata..e greu sa fii senina cand sufletul este intristat,cand te intreaba copiii unde e tata sau tata nu vine cu noi in parc..sa dea Dumnezeu sa se indrepte lucrurile si sa-ti fie bine..din ceea ce scrii razbate tristete,desi esti jenata de situatie..multe femei sunt in situatia ta sa stii sau cel putin o data in viata au fost,asa ca nu te rusina,stiu ce simti .
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.09.2007, 09:59:53
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

nu vreau sa-l pierd, e un om bun, isi iubeste copiii. Dar...e ceva ce numa Dumnezeu il poate trezii sa vrea sa se schimbe. El merge in continuare la biserica, si sper sa vrea sa merga sa vb cu duhovnicul, daca ajunge la duhovnic si se si spovedeste sigur va fi un inceput. Nu s-a mai spovedit de cel putin 2 ani. Un-i om intelectual numa Dumnezeu ii poate schimba felul de gandire. El isi complica singur viata cu gandirea lui, desparte firul in 10...eu sunt o femeie simpla si iau viata asa cum vine de la Dumnezeu, ii multumesc lui Dumnezeu pt tot, dar situatia asta...nu am mai putut multumi lui Dumnezeu. Si totusi sunt fffff calma, dar ma roade ffff tare in suflet, zi de zi imi face o rana tot mai adanca stiind ca el cunoaste Adevarul, daca era un om oarecare era cu totul altceva.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.09.2007, 10:01:11
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

il iubesc asa cum este, il respect, ii vreau binele. Sa-mi dea Dumnezeu rabdare fara margini, doar asta imi doresc acum.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.09.2007, 13:39:01
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

paraschevasi,te intreb niste chestii ca sa inteleg si eu mai bine situatia ta, daca tot ai inceput.
Sper sa nu te deranjeze.
De exemplu: tu din salariul tau poti sa iti permiti sa te intretii pe tine cu copil daca ti-ar ramane casa? sau daca ai face partaj la casa, crezi ca iti ajunge de 2 camere macar conf 2 cu tot cu ceva rate -dar nu prea mari? Ai suficienta siguranta profesionala? Cam ce varsta ai?
E bine sa iti planifici viitorul, ca nu strica sa ai variante de rezerva.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.09.2007, 13:48:40
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

ref al subiect: mi se pare extrem de absurd sa ascund banii de mama si sa ii dau sotului, care pana la urma e un strain oricat de bun ar fi el. Rudele sunt rude pana la moarte, sangele apa nu se face. El poate sa munceacsa, nu e copil de intretinut, parintii nostri majoritatea au pensia mica, mama desi a avut servici bun (farmacie), pensia e de bataie de joc, in plus mama e una singura.
Cred ca cine aplica asa ceva conform cliseului copiat cine stie de unde face o mare mizerie si nedreptate si va plati pentru asta. Iarasi va pierdeti in clisee si nu ganditi cu capul vostru, si daca nu ganditi cu capul vostru ies absurditati monstruase. Nu e bine sa ii dai mamei si tatalui banii numai in cazul in care i-ar da pe bautura sau tigari, cafea si ce la face rau, dulciuri daca au diabet etc, altfel trebuiesc ajutati, ca pensiile sunt o mizerie si o bataie de joc in tara asta. Iar sotii nu trebuiesc intretinuti ca le-a trecut vremea intretinerii, nu mai sunt copii.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.09.2007, 14:32:56
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Noi am postat niste pareri ..Paraschevi Stie ce are de facut si stia si dinainte a vrut doar sa mai auda niste pareri nu sfaturi,nu morala..sa-si intareasca ceea ce deja stia.
Consuela cati ani de iti permiti sa spui ca noi nu gandim de capul nostru?Vorbesti un pic in dodii..
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.09.2007, 15:29:49
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Eu chiar m-am gandit la ce e mai bine pentru ea, nu am avut nici un gand de morala.
Iar cliseele negandite, intr-adevar nu le ageez de loc. Trebuie adaptat textul la situatia actuala si reala, nu situatia la un text!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.09.2007, 15:53:41
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
ref al subiect: mi se pare extrem de absurd sa ascund banii de mama si sa ii dau sotului, care pana la urma e un strain oricat de bun ar fi el. Rudele sunt rude pana la moarte, sangele apa nu se face. El poate sa munceacsa, nu e copil de intretinut, parintii nostri majoritatea au pensia mica, mama desi a avut servici bun (farmacie), pensia e de bataie de joc, in plus mama e una singura.
Cred ca cine aplica asa ceva conform cliseului copiat cine stie de unde face o mare mizerie si nedreptate si va plati pentru asta. Iarasi va pierdeti in clisee si nu ganditi cu capul vostru, si daca nu ganditi cu capul vostru ies absurditati monstruase. Nu e bine sa ii dai mamei si tatalui banii numai in cazul in care i-ar da pe bautura sau tigari, cafea si ce la face rau, dulciuri daca au diabet etc, altfel trebuiesc ajutati, ca pensiile sunt o mizerie si o bataie de joc in tara asta. Iar sotii nu trebuiesc intretinuti ca le-a trecut vremea intretinerii, nu mai sunt copii.
Nu neaparat rudele sunt rude pana la moarte
DE la cele mai multe ori cei din neamul tau pot sa-ti fie dusmani iar cei straini sa-ti fie prieteni si sa te ajute. Nu cred ca neaparat daca este cineva ruda dupa sange[trupeasca] este ruda si dupa duh?
Psalmul 37
Prietenii mei si vecinii mei în preajma mea s-au apropiat si au sezut; si cei de aproape ai mei departe au stat.
Si se sileau cei ce căutau sufletul meu si cei ce căutau cele rele mie grăiau desertăciuni si viclesuguri toată ziua cugetau.
Iar eu ca un surd nu auzeam si ca un mut ce nu-si deschide gura sa.
Si m-am făcut ca un om ce nu aude si nu are în gura lui mustrări.
Că spre Tine, Doamne, am nădăjduit; Tu mă vei auzi, Doamne, Dumnezeul meu,
Că am zis, ca nu cumva să se bucure de mine vrăjmasii mei; si când s-au clătinat picioarele mele, împotriva mea s-au semetit.
Că eu spre bătăi gata sunt ai durerea mea înaintea mea este pururea.
Că fărădelegea mea eu o voi vesti ai mă voi îngriji pentru păcatul meu;
Iar vrăjmaaii mei trăiesc ai s-au întărit mai mult decât mine ai s-au înmultit cei ce mă urăsc pe nedrept.
Cei ce îmi răsplătesc rele pentru bune, mă defăimau, că urmam bunătatea.
Nu mă lăsa, Doamne Dumnezeul meu, nu Te depărta de la mine;
Ia aminte spre ajutorul meu, Doamne al mântuirii mele.

Bineinteles ca nu este valabil in toate cazurile dar sunt foarte multe exemple de acest fel.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casnicie pe cale de destramare eduard40 Nunta 63 06.09.2010 09:06:24
o casnicie esuata :( Daniela87 Nunta 31 03.01.2010 23:40:26
Modele de casnicie glykys Nunta 63 17.11.2009 07:58:27
Casnicie curata nicoleta34 Nunta 35 03.07.2007 21:53:44
mandria si orgoliul in casnicie cristy Nunta 12 20.05.2007 15:59:21