Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.01.2012, 23:12:49
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

"Acela dintre voi care este fără de păcat să arunce primul cu piatra în ea" (Ioan 8, 7) . Ea, în acest caz este Biserica, se înțelege.

“Daca vreți preoți buni, nasteți copii creștini” (Părintele Arsenie Boca).

Aceste cuvinte sunt sigur că mai toată lumea le-a auzit. Pentru mine sunt destul de grăitoare, dar văd că sunt unii dintre frați sau surori care nu sunt convinși de acestea. Nu știu dacă reluându-le încă o dată am reușit eu să-i conving, și nici nu am propria-mi forță de convingere pentru a reuși acest lucru, dar îi îndemn la citirea scrierilor Sfinților Părinți și Sfintei Scripturi, deoarece acele cuvinte sunt pline de har și sunt mai vii și mai actuale decât ne putem noi închipui. Acolo găsim întrebările la tot ce ne frământă, iar tâlcuirea o luăm de la părintele duhovnic. Desigur, unii dintre ei, pentru care credința ortodoxă este încă ceva incert, vor lua cuvintele mele ca pe niște repetiții obositoare și fără simț al realității. Pentru ei, eu încă nu știu ce să le zic. Nu am atâtă pricepere. Dar rog pe ceilalți frați, să încerce și ei un răspuns. Iertați-mă!
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.01.2012, 23:59:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CarareaImparatiei Vezi mesajul
.... dar îi îndemn la citirea scrierilor Sfinților Părinți și Sfintei Scripturi, deoarece acele cuvinte sunt pline de har și sunt mai vii și mai actuale decât ne putem noi închipui. Acolo găsim întrebările la tot ce ne frământă, iar tâlcuirea o luăm de la părintele duhovnic.
As dori sa mai adaug ca citind cartile Sfintilor Parinti, pe langa folosul invataturilor, mai primim si ajutorul Sfintilor care se roaga pentru cei care le citesc scrierile.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.01.2012, 09:56:39
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va multumesc pentru raspunsuri!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.03.2012, 19:25:21
Katyusk Katyusk is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.02.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Nu te pune nimeni sa stopezi aceasta industrie. Mergand pe acelasi considerent, pe ce motiv sa te mai stradui sa fi un bun crestin de vreme ce crestinii zilelor noastre sunt curvari, betivi, fumatori...etc?
Raspunsul il gasesti in cuvintele Mantuitorului"Fiti sfinti, precum Tatal vostru cel din ceruri sfant este."
Nu vei raspunde tu ptr preotii cazuti, care fac cate si mai cate. In schimb vei raspunde ptr viata ta, pentru faptele tale, ptr ravna ta de a ajunge la sfintenie.
Nu iti cere nimeni sa schimbi sistemul. In schimb, Domnul iti cere sa iti schimbi viata.
Atunci, si abia atunci vei incepe sa vezi si pomii falnici din padure.
Si sti care-i culmea? de frumusetea lor, nu vei mai vedea uscaturile
cum se pot numi crestini cei curvari, betivi, fumatori?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.03.2012, 19:32:36
Katyusk Katyusk is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.02.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaitzaneicu Vezi mesajul
Eu cred ca de la o vreme , biserica a devenit o industrie , de aceea am si renuntat la ideea pe care am avut-o de mic ca dupa terminarea studiilor liceale sa urmez teologia, am credinta, si ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a aratat pronia Sa fata de mine in multe situatii din viata mea dar nu pot sa devin preot atata timp cat in biserica se pune accentul pe material mai mult decat pe spiritual, atata timp cat unii preoti pretind ca deschizand cartile pe sume enorme de bani pretind ca vindeca oameni , atat timp cat unii preoti fac exorcizari in biserici si pretind ca sunt ortodocsi cand ei isi creaza propriile secte

Doriti exemple ?

Priviti aceste imagini:

http://www.youtube.com/watch?v=nso1Wizydc4

http://www.youtube.com/watch?v=j4LQY...eature=related
Biserica este a doua putere in stat si asta de foarte mult timp. Majoritatea preotilor practica aceasta meserie(presteaza servicii isi iau salariul deci este o meserie ca cea de avocat) numai pentru bani si nu au nimic in comun cu D-zeu si cuvantul Lui. Apostolii munceau ca sa-si castige painea nu asteptau sa fie platiti pentru faptul ca propovaduiau Evanghelia cum fac preotii nostri
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.03.2012, 19:37:18
Katyusk Katyusk is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.02.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Am uitat sa specific ca preotii nostri se aseamana mai mult cu fariseii."{ Pentru ca voi umblati dupa scaunele dintai la sinagogi si va place sa va faca lumea plecaciuni prin piete!' Luca 11.43
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.03.2012, 20:19:22
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Katyusk Vezi mesajul
cum se pot numi crestini cei curvari, betivi, fumatori?
Caci Biserica e si a celor ce pier si a celor ce se mantuiesc''- nu mai tin minte ce Sfant Parinte a zis asta.

de asemenea

Dar cum poate fi Biserica voastră Sfântă, dacă la voi se adună prin biserici tot felul de păcătosi si nelegiuiti?

Preotul: Intelege, omule, că păcătosii nu ating sfintenia Bisericii. Misiunea Bisericii tocmai aceasta este, de a face îndreptarea păcătosilor. Toti oamenii sunt păcătosi, asa că nici unul nu poate spune că e lipsit de păcate (Fac. 8, 20; Pilde 20, 9; lov 14, 4; lacov 3, 2; I loan 1,8).-Parintele Cleopa
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.03.2012, 18:53:26
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Katyusk Vezi mesajul
Am uitat sa specific ca preotii nostri se aseamana mai mult cu fariseii."{ Pentru ca voi umblati dupa scaunele dintai la sinagogi si va place sa va faca lumea plecaciuni prin piete!' Luca 11.43
"... căci își lățesc filacteriile și își măresc ciucurii de pe poale." Matei 23:5
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.03.2012, 11:24:08
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
"... căci își lățesc filacteriile și își măresc ciucurii de pe poale." Matei 23:5
vad ca unii pe acest topic confunda institutia (Biserica) cu unii membrii ai ei (unii preoti) care mai gresesc. Dragilor si preotii sunt oameni care, ca si noi de altfel, sunt supusi greselii. Daca faptele lor va deranjeraza, urmati atunci sfatul Mantuitorului care zice: "Deci toate câte vă vor zice vouă, faceți-le și păziți-le; dar după faptele lor nu faceți, că ei zic, dar nu fac." (Matei 23:3). Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.03.2012, 19:34:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
vad ca unii pe acest topic confunda institutia (Biserica) cu unii membrii ai ei (unii preoti) care mai gresesc. Dragilor si preotii sunt oameni care, ca si noi de altfel, sunt supusi greselii. Daca faptele lor va deranjeraza, urmati atunci sfatul Mantuitorului care zice: "Deci toate câte vă vor zice vouă, faceți-le și păziți-le; dar după faptele lor nu faceți, că ei zic, dar nu fac." (Matei 23:3). Doamne ajuta!
da-mi un exemplu de episcop/mitropolit/patriarh care se imbraca smerit la sarbatori.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
PENTICOSTARUL sau raiul anului Mihailc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 33 14.07.2013 02:18:15
Descoperirea bosonului Higgs - principala descoperire științifică a anului 2012 Eugen7 Teologie si Stiinta 13 02.02.2013 22:45:31
Am intrat in ultima zi a anului 2010! Melissa Stiri, actualitati, anunturi 22 01.01.2011 20:27:40
Vasile și Ioan, primii sfinți ai anului NECTARIE Generalitati 3 30.12.2010 10:16:02