Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.03.2012, 21:50:15
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
da-mi un exemplu de episcop/mitropolit/patriarh care se imbraca smerit la sarbatori.
Conteaza??? Hristos nu a spus ca Legea veche nu era desavarsita pentur ca nu era aplicata conform spiritului ei de catre conducatori si preoti. Asa si ortodoxia, chiar daca intr-adevar toti ierarhi ar fi contra-exemple (nu sunt toti) nu asta ar face-o nemantuitoare.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 06.03.2012, 22:58:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Conteaza??? Hristos nu a spus ca Legea veche nu era desavarsita pentur ca nu era aplicata conform spiritului ei de catre conducatori si preoti. Asa si ortodoxia, chiar daca intr-adevar toti ierarhi ar fi contra-exemple (nu sunt toti) nu asta ar face-o nemantuitoare.
eu zic ca macar putin conteaza.
daca nu ai macar un exemplu ...
sf. Spiridon purta un toiag de finic iar pe cap un cos din papura impletita, in locul carjei si mitrei aurite...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.03.2012, 23:26:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
eu zic ca macar putin conteaza.
daca nu ai macar un exemplu ...
sf. Spiridon purta un toiag de finic iar pe cap un cos din papura impletita, in locul carjei si mitrei aurite...
Sa stii ca l-am vazut odata sau de doua ori pe episcopul Varsanufie Prahoveanul la slujba la Radu-Voda fara insemnele arhieresti. Stiu eu sigur, ca l-am confundat cu un calugar obisnuit si am vrut sa il intreb ceva, desi se distingea clar printre ceilalti prin gesturi si atitudine :).

Cunosc amanuntul legat de sfantul Spiridon, dar in icoane acesta apare in vesminte arhieresti, tare frumoase, asa cum se cuvine, desi are cosuletul pe cap. Sa fim seriosi, daca spune cineva ca si-a pierdut credinta vazand hainele arhiereilor, inseamna ca nu a avut-o niciodata. Uite, mie, spre exemplu, imi place tare mult sa vad preoti in vesminte frumoase si impodobite. Ma bucura. Si mai e si o randuiala.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.03.2012, 23:34:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sa stii ca l-am vazut odata sau de doua ori pe episcopul Varsanufie Prahoveanul la slujba la Radu-Voda fara insemnele arhieresti. Stiu eu sigur, ca l-am confundat cu un calugar obisnuit si am vrut sa il intreb ceva, desi se distingea clar printre ceilalti prin gesturi si atitudine :).

Cunosc amanuntul legat de sfantul Spiridon, dar in icoane acesta apare in vesminte arhieresti, tare frumoase, asa cum se cuvine, desi are cosuletul pe cap. Sa fim seriosi, daca spune cineva ca si-a pierdut credinta vazand hainele arhiereilor, inseamna ca nu a avut-o niciodata. Uite, mie, spre exemplu, imi place tare mult sa vad preoti in vesminte frumoase si impodobite. Ma bucura. Si mai e si o randuiala.
ma refeream la vesmintele purtate la slujbe.
am vazut si eu multi episcopi care erau imbracati doar in hainele de calugari si ii recunosteai doar ca purtau engolpionul la gat.
dar in zilele de sarbatoare?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.03.2012, 23:41:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ma refeream la vesmintele purtate la slujbe.
am vazut si eu multi episcopi care erau imbracati doar in hainele de calugari si ii recunosteai doar ca purtau engolpionul la gat.
dar in zilele de sarbatoare?
Pai vezi? Cred ca ii si incomodeaza toate acele insemne.
Eu l-am vazut la o liturghie intr-o zi de vineri.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 07.03.2012, 03:00:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
da-mi un exemplu de episcop/mitropolit/patriarh care se imbraca smerit la sarbatori.
Hristos se poate prezenta in multe feluri, atat ca omul sarac, smerit chiar rastignit cat si ca Dumnezeu in toata deplinitatea si gloria Sa, pe langa care acele vesminte pamantesti sunt doar o palida imaginatie.

Fiecare vede/cauta un lucru anume in ceea ce ii trece prin fata ochilor.

Tu de ex. ai vrea poate sa vezi smerenia care o admiri ca virtute dar n-ai imbratisat-o ca practica caci daca ai fi avut-o nu i-ai fi judecat pe altii dar asa, printr-un curios mecanism psihologic al slabicunilor noastre, le cerem altora sa braveze cu ceea ce noua ne lipseste.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 07.03.2012, 04:46:02
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
da-mi un exemplu de episcop/mitropolit/patriarh care se imbraca smerit la sarbatori.
Ce coincidență, tocmai am dat astăzi peste o relatare despre Sfântul Ioan Maximovici de Shanghai și San Francisco. A unui seminarist la vremea aceea, mai târziu Arhimandritul Gherman, egumenul mănăstirii "Sfântul Gherman (sau Herman) din Alaska".

"Era in noiembrie, 1959. Noi, seminariștii, ne pregăteam pentru praznicul Sfântului Ioan din Kronștadt. [...]

De obicei veneam în fiecare dimineață la biroul părintelui Vladimir pentru binecuvântare. Era o zi friguroasă. Și exact înainte de micul dejun am alergat la birou. Am bătut energic în ușă. Părintele Vladimir a deschis imediat, făcându-mi semn să vorbesc mai incet, căci în ajun sosise arhiepiscopul Ioan din Europa. Am rămas surprins. Iată relatarea părintelui Vladimir:
Seara târziu, în ajun, a văzut de la geamul chiliei sale aflate la etajul patru, în fața bisericii, o mașină ce sosise de curând, și figura familiară, scundă și încovoiată a Vlădicăi Ioan, care ieșea din mașină. Mai întâi arhiepiscopul Ioan a intrat în biserică împreună cu preoții care îl însoțeau. Pământul era acoperit cu un strat subțire de zăpadă și părintele Vladimir a observat că arhiepiscopul era încălțat în sandale, și cum vântul bătea în rafale, se vedea că picioarele lui erau goale - în frigul din noiembrie al climatului nostru nordic. [...]

După masă, părintele Iosif, dirijorul corului nostru a selectat pe cei mai buni cântăreți pentru slujba în cinstea praznicului Sfântului Ioan din Kronștadt. Nefiind deosebit de talentat la muzică, nu prea trăgeam nădejde să fac parte din lotul celor mai buni cântăreți, dar, spre surprinderea mea, părintele Iosif m-a ales în calitate de bariton. Am fost cuprins de bucurie la gândul că voi avea posibilitatea să observ mai îndeaproape figura enigmatică și să aud predica arhiepiscopului Ioan.
Am ajuns la biserică fără să întârziem și am cantat frumos și fără nici o greșeală. Atenția mea, firește, era captată de figura ciudată a arhiepiscopului Ioan, care părea și mai mic de statură, decât atunci când l-am văzut la birou. În timp ce-l înveșmântau în mijlocul bisericii, am văzut cât era de slab, numai pielea și oasele. Părea că n-avea deloc carne pe el, cu excepția a ceea ce semăna cu un abdomen proeminent, dar care s-a dovedit a fi o tolbă plină cu diferite obiecte pe care o purta totdeauna la el. În tolbă se afla o icoană - copia icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Kursk, acoperită cu catifea purpurie, împreună cu relicve - părticele din moaștele patronului și strămoșului său îndepărtat- Sfântul Ioan Maximovici din Tobolsk; mai conținea, de bunăseamă și alte obiecte - epitrahilul său, mânecuțele liturgice s.a. Pe dedesubt purta un sacos de culoare azurie confecționat din cea mai ieftină țesătură chinezească. Veșmintele sale erau la fel de bizare. Cu toate că păreau veșminte arhierești, erau confecționate dintr-o pânză albă de in, având brodate peste tot mici cruciulițe purpurii și oranj - probabil, de către orfanii săi din Shanghai. Mitra, în loc să fie o magnifică podoabă pontificală, sclipitoare și rotundă ca un balon, nu era decât o mitră pliantă de călătorie ce semăna mai degrabă cu o scufie largită și diformă, sau cu un potcap călugaresc. Pentru a fi în ton cu veșmintele, mitra - de asemeni - avea o culoare albicioasă, cu mici cruciulițe cusute cu ață purpurie și oranj, iar pe din părți erau lipite iconițe ieftine de hârtie."
Reply With Quote
  #38  
Vechi 07.03.2012, 09:24:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
da-mi un exemplu de episcop/mitropolit/patriarh care se imbraca smerit la sarbatori.
nu ai inteles NIMIC din mesajul biblic pe care l-am postat. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 07.03.2012, 10:45:21
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
da-mi un exemplu de episcop/mitropolit/patriarh care se imbraca smerit la sarbatori.
Dacă mâine ar trebui să mergi la o nuntă...ce haine ai pune pe tine? Pe cele de toată ziua/uzuale sau pe cele mai frumoase, pe cele de sărbătoare?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 07.03.2012, 15:25:16
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dacă mâine ar trebui să mergi la o nuntă...ce haine ai pune pe tine? Pe cele de toată ziua/uzuale sau pe cele mai frumoase, pe cele de sărbătoare?
m-as imbraca dupa specificul nuntii.
daca e una cu fast, cum e la noi, as pune pe mine de am mai bun.
dar la una la care mirele vine in blugi?
dar datele se schimba cand eu sunt cel ce cheama lumea la nunta.
cum ar fi ca la nunta mea sa le spun oamenilor sa vina smeriti si fara podoabe, iar eu sa vin in haine aurite?!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
PENTICOSTARUL sau raiul anului Mihailc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 33 14.07.2013 01:18:15
Descoperirea bosonului Higgs - principala descoperire științifică a anului 2012 Eugen7 Teologie si Stiinta 13 02.02.2013 21:45:31
Am intrat in ultima zi a anului 2010! Melissa Stiri, actualitati, anunturi 22 01.01.2011 19:27:40
Vasile și Ioan, primii sfinți ai anului NECTARIE Generalitati 3 30.12.2010 09:16:02