Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 03.06.2012, 19:22:27
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

CONDUCATORII ALESI DE NOI AR TREBUI SA AIBA GIJA DE TARA ,DE ROMANIA ..asa ar avea grija si de noi ..dar ei si-au luat mina de pe Romania...religia ortodoxa ar avea ceva de spus in masura in care guvernatii nostrii ar ar fi dispusi sa asculte niste sfaturi benefice pentru tara ,care care sa fie date prin lumina spiritualitatii ortodoxe.

catedrala neamului se face dupa cite am inteles cu fonduri UE..si daca Dumnezeu a hotarit ca dupa 100 de ani de discutii in legatura cu catedrala ea sa se faca acuma ..inseamna ca EL are un plan ANUME ,pt.ca NIMIC DIN CEEA CE SE INTIMPLA IN LUME NU ESTE INTIMPLATOR.
__________________
Reply With Quote
  #42  
Vechi 03.06.2012, 19:28:47
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
catedrala neamului se face dupa cite am inteles cu fonduri UE..
de unde ai aflat asa ceva?!
este prima data cand aud. este o aberatie.
UE nu finanteaza construirea de lacasuri de cult.
se dau bani pentru renovarea unora ce sunt monumente istorice, dar din alte surse.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 03.06.2012, 19:43:28
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

[quote=andravenache;449856]Eu cred ca amandoi, dar IN PRIMUL RAND BISERICA.

Eu cred ca cel mai important rol al Bisericii (formata din clerici dar si din laici ca mine si ca tine) este acela educational - un rol pe care, din pacate, ni-l indeplinim foarte putin sau aproape deloc.
/QUOTE]
rolul Bisericii, pe langa cel sacerdotal si cel duhovnicesc, ar trebui sa fie cel de alinare.
poporul acesta sufera.
parerea mea.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 03.06.2012, 20:03:58
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
... Un stat religios e aproape imposibil , iar de ar exista credința va fi folosită pe post de politică represivă , avem exemple de prin țarile arbe ...
Nimeni dintre cei care au trăit pe-acolo nu spune așa ceva. Exemplele nu sunt credibile(dpmdv).
Se pare că și tu ai căzut în manipularea țesută cu grijă de cei interesați, adică de masonii ocidentali.

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Momentan separarea puterilor în stat este singura soluție într o lume stăpânită de complet alte principii decât cele religioase . Democrația actuală este cu adevărat șubredă, cu multe carențe , dar omenirea n-a găsit o altă soluți și nici nu se întrevede ceva. Așa că, dragă Demetrius, ceea ce nu poate fi realizat , utopie se cheamă , chiar dacă ideea este bună per ansamblu. . . .Doamne ajută!
Nici vorbă că nu poate fi realizat, ci nu e interes și nici la îndemână(ușor, comod, cu un ”click”) să fie realizat.
Și mântuirea este o utopie deși e bună per ansamblu.

De-aceea în curând va urma ”convertirea mondială”, cea de dinainte de pacea de o mie de ani.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 04.06.2012, 17:54:04
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

El insusi.
Raspunsul este "el insusi", nu mai cautati la altii ajutor.
Chiar nu imi place sa spun asta, dar suntem un popor de oi...in sensul negativ al cuvantului.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #46  
Vechi 05.06.2012, 00:30:51
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
El insusi.
Raspunsul este "el insusi", nu mai cautati la altii ajutor.
Chiar nu imi place sa spun asta, dar suntem un popor de oi...in sensul negativ al cuvantului.
CORECT!
Trebuie sa recunosc ca eu nu m-am limitat la varianta a si b data de intrebare, insa tu ai privit dincolo de acestea si ....AI PERFECTA DREPTATE! Fiecare din noi trebuie sa avem grija noastra si a poporului roman! Sa nu mai asteptam sa vina altii sa aiba grija de noi!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 06.06.2012, 18:37:25
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nimeni dintre cei care au trăit pe-acolo nu spune așa ceva. Exemplele nu sunt credibile(dpmdv).
Se pare că și tu ai căzut în manipularea țesută cu grijă de cei interesați, adică de masonii ocidentali.

Nici vorbă că nu poate fi realizat, ci nu e interes și nici la îndemână(ușor, comod, cu un ”click”) să fie realizat.
Și mântuirea este o utopie deși e bună per ansamblu.

De-aceea în curând va urma ”convertirea mondială”, cea de dinainte de pacea de o mie de ani.
se pare ca tu ai cazut prada manipularii.
care convertire? daca te referi la convertirea la islam, recunosc, pe termen lung este o amenintare pentru unele tari occidentale, SAU si chiar Rusia.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 06.06.2012, 20:36:00
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
De-aceea în curând va urma ”convertirea mondială”, cea de dinainte de pacea de o mie de ani.
se pare ca tu ai cazut prada manipularii.
care convertire? daca te referi la convertirea la islam, recunosc, pe termen lung este o amenintare pentru unele tari occidentale, SAU si chiar Rusia.
Se vor converti cei care rămân în viață, că de-aceea vor fi supraviețuit.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 06.06.2012, 21:12:34
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jefferson Vezi mesajul
teoretic Romania este stat secular.

In absenta unei astfel de clarificari a sensului neutralitatii institutiilor statului fata de religie, terenul este pregatit pentru abuzuri. Cam tot ceea ce se spune de catre Curtea Constitutionala a SUA (plus multe alte aspecte) privind intelegerea principiului separarii statului de biserica este, la noi, contrazis fie de Constitutie, fie de legislatie, fie de practica efectiva a institutiilor statului.
o gramada de chestii nu respectam noi, ca Stat, din Constitutie, si o gramada de bani se pierd din cauza asta. Acum ca Bor si cu statul sunt prietene ma afecteaza oarecum din pricina foundurilor care se dau, dar pe mine la momentul de fata ma deranjeaza mai mult ca se fura din proiecte locale si ca se evisereaza, pardon ''asfalteaza''(de 3 ori intr-un an) drumurile din Ploiesti si deranjeaza traficul.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 07.06.2012, 18:56:39
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Se vor converti cei care rămân în viață, că de-aceea vor fi supraviețuit.
fi mai explicit.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa facem cand intram in biserica? costel Despre Biserica Ortodoxa in general 15 07.04.2014 21:39:41
Cine este blestemat trebuie sa binecuvanteze pe cel ce l-a blestemat spre_rasarit Vrajitoria 13 28.02.2012 02:25:19
Biserica Poporului/Manastire vs Camin/Ajutoare/Azile/Locuinte Unomoarecare Generalitati 11 15.07.2010 16:51:35
Preotii asa ar trebui sa se poarte ?! Astarte Preotul 31 28.02.2010 19:36:32
IN SFANTA BISERICA,TREBUIE SA FIM CURATI CU INIMA maria61 Reguli in Biserica 6 07.07.2009 20:33:38