Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #741  
Vechi 12.03.2015, 11:29:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilescu65 Vezi mesajul
. Mantuirea este capatata prin credinta in jertfa mantuitoare a Domnului Iisus Hristos.
dar de fapte nu este nevoie? Apostolul Iacob te contrazice! Si demonii au credinta (poate chiar mai mare decat are omul) dar nu se mantuiesc
Reply With Quote
  #742  
Vechi 12.03.2015, 12:55:35
vasilescu65 vasilescu65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2014
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
În primul rând, "lui" se scrie "Lui", atunci când vorbești de Dumnezeu.
Ai dreptate. A fost o greseala.
Reply With Quote
  #743  
Vechi 12.03.2015, 13:02:23
vasilescu65 vasilescu65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2014
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
dar de fapte nu este nevoie? Apostolul Iacob te contrazice! Si demonii au credinta (poate chiar mai mare decat are omul) dar nu se mantuiesc
Credinta se vede din faptele credintei. Unde vezi ca sunt contrazis de Apostolul Iacov?


Credinta demonilor este o simpla recunoastere a existentei si puterii lui Dumnezeu, ceea ce-i face sa se infioare. Credinta crestina este o deplina incredere, plina de nadejde, in fagaduintele lui Dumnezeu. Tu, unde te incadrezi? Crezi in fagaduintele lui Hristos (revenirea Sa, invierea mortilor si mostenirea vietii vesnice)? Sau, crezi in altfel de fagaduinte (ceva despre "loc cu verdeata" si altele asemanatoare)?
Reply With Quote
  #744  
Vechi 12.03.2015, 13:08:13
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilescu65 Vezi mesajul
Credinta se vede din faptele credintei. Unde vezi ca sunt contrazis de Apostolul Iacov?
pentru ca ai pomenit doar de credinta, de fapte NIMIC


Citat:
Credinta demonilor este o simpla recunoastere a existentei si puterii lui Dumnezeu, ceea ce-i face sa se infioare. Credinta crestina este o deplina incredere, plina de nadejde, in fagaduintele lui Dumnezeu. Tu, unde te incadrezi? Crezi in fagaduintele lui Hristos (revenirea Sa, invierea mortilor si mostenirea vietii vesnice)? Sau, crezi in altfel de fagaduinte (ceva despre "loc cu verdeata" si altele asemanatoare)?
bineinteles ca eu cred in Dumnezeu si in fagaduintele Lui.Chestia cu "loc de verdeata""....la ce ai vrut sa te referi?
Reply With Quote
  #745  
Vechi 12.03.2015, 14:05:51
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilescu65 Vezi mesajul
Cum sa nu fie lumea plina de atei, cand le prezinti un astfel de crestinism? In plus, o astfel de afirmatie este o insulta adusa lui Hristos. Suferinta si jertfa lui au fost incomplete, pentru mantuirea noastra?
Sună absurd pentru neortodocși, dar lumea e plină de atei, datorită "romano-catolicilor". Din ei au ieșit protestanții, neo-protestanții, din scolastica și teoria lor goală. Din ei au ieșit iluminații, franc-masoneria, din franco-latini, sau "romano-catolici" a ieșit globalizarea, va ieși noua ordine mondială, și guvernul mondial, și antihristul. Nu e teorie a conspirației. Fiindcă nu e teorie, e practică începută spre instalare demult, și nu e conspirație, ci e demonstrație, în societatea actuală, sclavă tehnologiei și banilor. Totul e ținut în normalitate cât de cât, de oamenii care se mai roagă ortodox, care sunt tot mai puțini și tot mai nesuferiți de ceilalți oameni, preoții sunt tot mai slabi, omanirea e tot mai legată de întuneric...

Apocalipsa nu are o dată fixă când se va petrece, pentru că profeție fiind, data ei, se poate amâna la infinit, dar proorocia se va împlini, mai devreme sau mai târziu, doar că timpul este unitatea de măsură, după un set de criterii care o grăbesc sau o amână. Unul din criterii, sunt rugăciunile Bisericii, ale Ortodoxiei, chiar făcute mecanic, sunt făcute drept(!) plăcut lui Dumnezeu, rugăciunile și trăirea adevăratului creștinism, ține lumea. Pustnicii țin lumea și călugării, ei îndepărtează Apocalipsa, și o trimit tot mai departe în timp, "ei, de care lumea nu era vrednică, au rătăcit în pustii, și în munți, și în peșteri, și în crăpăturile pământului." (Evrei 11, 38). Unde e asta la penticostali, baptiști, adventiști și alții? Unde-i călugăria? Ioan Botezătorul a fost călugăr, Ilie Tesviteanul a fost călugăr. Nu trebuie să fie scris cuvântul "călugăr" în Biblie. Cum nu este scris cuvântul "creștin" în Biblie.

Credința creștină, vie și adevărată, e un alt criteriu, o altă unitate de măsură. Cât timp mai sunt drept-credincioși pe pământ, Dumnezeu nu aduce sfârșitul lumii. E ca Lot, în cetatea Sodomei. Pentru Lot și familia lui, Dumnezeu nu vroia să distrugă păcatul dintre oameni, să treacă Sodoma prin foc. Abea doar când Lot a avut dialogul cu Dumnezeu, și a fost trimis Lot afară din cetate, cu ai lui, atunci a venit sfârșitul pentru Sodoma. Și ce-i spune Lot lui Dumnezeu? Doamne, dacă mai sunt 50, 40, 30, 20, 10 drepți în cetate cruți cetatea? "Da, Lot, o cruț", spune Dumnezeu, "dar nu mai sunteți decât voi". Iubirea lui Lot, pentru cei din Sodoma, era fără margini.
Ontologic, se petrece la nivel mondial, ceea ce s-a petrecut simbolic, în Sodoma, unde au fost uciși de Dumnezeu câteva sute de oameni, locuitori ai Sodomei și Gomorei, dreptul Lui de Creator fiind, să facă ce vrea cu creația Lui, că El a spus că prin păcat vine moartea: adică prin neascultarea de El (păcatul), te depărtezi de El, Îl uiți, Îl alungi, respingi nemurirea, viața și bucuria veșnică de a sta în și cu Creatorul Universului, nemurirea care El ți-o dă, (deci așa vine moartea).
Creștinii de azi (adevărații creștini, ortodocși, turma mică), sunt ca Lot cu familia lui, în Sodoma și Gomora. Când vor fi un număr foarte mic, pe care Dumnezeu va trebui să-l scoată, ca să pună capăt cetății, anume pământului căzut, atunci, va fi sfârșitul lumii. Până atunci, cele din Apocalipsă, grăbite sau întârziate. E foarte mult de scris. Mă opresc aici.

Deci, prin credința în jertfa Domnului Hristos, poți să faci minuni, să învii chiar și morții și totuși să te duci în iad, cu tot cu credința ta în jertfa Domnului Hristos. Pentru că credința nu e în Hristos, e în hristos, cu h mic.
Matei 7, 22: Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut?
Matei 7, 23: Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea.
Deci ce observăm din Matei 7, 22-23? Că ÎN NUMELE DOMNULUI poți să faci minuni, dar credința ta să fie stricată (neo-protestantă, azi, secolul 21, ariană în secolul 4, iconoclastă secolul 7, romano-catolică secolul 11, și etc). Deci în numele Domnului, SE POT FACE MINUNI, și totuși să mergi în iad ! Culmea? Spun Sfinții Părinți, că nu numele Domnului te mântuiește. Și un ateu îl poate rosti, și să nu creadă în el, sau și numele Domnului poate fi hulit. Dar odată rostit, elementele, natura, stihiile, Îl recunosc, și se pleacă. Și minunea se întâmplă, chiar dacă credința ta este stricată. Trebuie să fi ortodox, ca să te mântuiești. Dar poți să fi orice credință, ca să faci minuni, în numele jertfei lui Iisus Hristos. Dar nu minunile te mântuiesc. Spune Isaac Sirul, că "mai mare decât învierea unui mort, este să îți vezi păcatele tale".

Iar insultele față de Hristos... sunt când omul nu e creștin ortodox. Și prigonirea creștinilor (ortodocși), acestea și altele asemenea, sunt insultele față de Iubire.

Suferința? Numai suferința aduce bucurie!
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 12.03.2015 at 14:30:20.
Reply With Quote
  #746  
Vechi 12.03.2015, 14:30:28
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilescu65 Vezi mesajul
De suferinta avem parte pentru ca traim in lumea aceasta, plina de necaz si suferinta. " In lume veti avea necazuri; dar indrazniti, Eu am biruit lumea"(Ioan 16:33).
Dar, nu suferim pentru a fi mantuiti. Mantuirea este capatata prin credinta in jertfa mantuitoare a Domnului Iisus Hristos.
"Pentru ca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, incat a dat pe Fiul Lui, pentru ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica" (Ioan 3:16)
Exact! De suferință avem parte că trăim în lumea asta, ca să ne mântuim. Deci mai sus spuneai că e insultă față de Hristos. Unde-i insulta? Te contrazici pe tine însuți. Suferința și jertfa TREBUIE să fie pentru creștini, cum a TREBUIT să fie pentru Hristos, ca să ne mântuiască. Poftim suferința. Fără suferință, NIMENI, NICIODATĂ nu se poate mântui. Ți-am mai spus: "nu poți să învii cu Hristos, dacă nu te răstignești cu Hristos."

Citat:
În prealabil postat de vasilescu65 Vezi mesajul
Mantuirea prin suferinta este amagirea diavolului ca sa ratezi mantuirea.
Serios? Ba invers. Diavolul îți dă toate bucuriile, toate cele materiale. Când l-a ispitit pe Hristos ce-i spune? De pe vârful piscului de munte, îi arată diavolul la Hristos toate neamurile și toată lumea și tot confortul și desfătarea și luxul, frumusețile lumii, ce priveliște minunată și preafrumoasă, îi arăta diavolul lui Hristos și îi spune: acestea toate ți le voi da Ție, dacă te închini mie.

Deci e exact invers ce ai spus.
Suferința o urăște diavolul, căci nu îl mai poate ține legat pe om de cele materiale, trecătoare și căzute, ca să-i piardă sufletul.
Adevărata lume este când materia stă în nematerie, în duh, și nemateria stă cu materia, cu trupul, și se văd una pe alta, se înțeleg, se ascultă, se întregesc, ca și cum era în Rai, Adam, înainte de cădere.
Odată omul căzut, numai suferința îi mai poate aduce mântuirea. Și cum va fi iar, după înviere. "în spini și pălămidă și sudoarea frunții îți vei câștiga pâinea", spune Dumnezeu la Adam, când îl alungă din Rai. Ce spune Hristos? "Eu sunt Pâinea Vieții". Poftim! Poți vedea? E calea! "calea strâmtă și îngustă și grea, care duce la viață", spune la Matei.

Citat:
În prealabil postat de vasilescu65 Vezi mesajul
Dumnezeu ne spune:
"Bucurati-va in nadejde" (Romani 12:12)
"Tot asa si voi, bucurati-va si bucurati-va impreuna cu mine" (Filipeni 2:18)
"Bucurati-va totdeuna in Domnul; iarasi zic bucurati-va"(Filipeni 4:4)
"Bucurati-va intotdeauna" (1 Tesaloniceni 5:16)
Crestinismul este caracterizat de increderea in Dumnezeu si bucuria pentru ceea ce El a facut pentru noi si a fagaduit ca va mai face.
Vrăjmașul cunoaște Biblia pe de rost, toată, o crede și se cutremură, spune Scriptura. Doar că nu o împlinește. Iar care vor să o împlinească, el se luptă cât de bine poate el, să îi piardă pe aceia, să nu mai împlinească Biblia.

Exact asta faci faci și tu, Vasilescule. Te pierde diavolul. Fiindcă nu poți reține decât versete scurte, și pierzi esențialul. Te pierzi (te pierde) în aparent.

Când a spus Pavel acele cuvinte, care le-ai dat tu citate, cu "bucuria"? Când a suferit. Mult de tot a suferit. Și când el spunea celorlalți, să se bucure, nu cred că el se bucura. Sau nu bucuria care o visezi tu. Bucuria diavolească, luciferică, a egoismului. Căci uite ce spune Pavel:

II Corinteni 11, 9: în lipsuri aflându-mă, n-am făcut supărare nimănui. Și în toate m-am păzit și mă voi păzi să nu vă fiu povară.
II Corinteni 11, 12-14: Dar ceea ce fac, voi face și în viitor, ca să tai pricina celor ce poftesc pricină, pentru a se afla ca și noi în ceea ce se laudă. Pentru că unii ca aceștia sunt apostoli mincinoși, lucrători vicleni, care iau chip de apostoli ai lui Hristos. Nu este de mirare, deoarece însuși satana se preface în înger al luminii.

II Corinteni 11, 20: Căci de vă robește cineva, de vă mănâncă cineva, de vă ia ce e al vostru, de vă privește cineva cu mândrie, de vă lovește cineva peste obraz, răbdați.

II Corinteni 11, 23-28: În osteneli mai mult, în închisori mai mult, în bătăi peste măsură, la moarte adeseori.
24 De la iudei, de cinci ori am luat patruzeci de lovituri de bici fără una.
25 De trei ori am fost bătut cu vergi; o dată am fost bătut cu pietre; de trei ori s-a sfărâmat corabia cu mine; o noapte și o zi am petrecut în largul mării.
26 În călătorii adeseori, în primejdii de râuri, în primejdii de la tâlhari, în primejdii de la neamul meu, în primejdii de la păgâni; în primejdii în cetăți, în primejdii în pustie, în primejdii pe mare, în primejdii între frații cei mincinoși;
27 În osteneală și în trudă, în privegheri adeseori, în foame și în sete, în posturi de multe ori, în frig și în lipsă de haine.
28 Pe lângă cele din afară, ceea ce mă împresoară în toate zilele este grija de toate Bisericile.


Poftim! Suferință! Să-ți intre bine în cap asta, frățior iubit. Când intră asta, acceptarea suferinței, pentru binele celuilalt, iasă dracu, care vrea egoism, pasiune, binele tău nu al celuilalt, iar binele tău devine "bine" aparent, căci adevăratul bine, e binele de comuniune, e binele din Biserică.
Tu crezi că versetele care le-ai pus, cu bucuria, denotă așa o stare efervescentă ? Bucuria ta, e un fel de Coca-Cola, agitată bine, și deschizi sticla apoi, te umpli de suc pe haine și pe mâini, și devi lipicios. Mamă, ce bucurie, nu?
Doar avem coca-cola, trebuie să fie bucurie, nu?
Doamne ferește !
Suferința adevărată și bucuria adevărată, a lui Hristos, a lui Pavel, a martirilor, a sfinților, este cea care aduce adevărata bucurie, bucuria în Domnul, cum spune Pavel.
Adevărata bucurie, vorbești foarte greu despre ea. Orice cuvinte de ai arăta frumusețea, sunt neputincioase. Cuvintele, sunt tipice materiei. Sunt... grele... Sunt incomplete. Orice cuvinte să definească indefinitul, o vor face "ca din topor". Oricât de ascuțit și înalat ai vorbi, despre bucurie, despre iubire, despre virtuți, vei eșua lamentabil.

Bucuria adevărată, venită din suferință, gustul bucuriei, atunci când tu nu ai, ca celălalt să aibe, e fără cuvinte, nu poate fi vorbită, frumusețea și simțirea ei se trăiește, se simte, se pipăie. Jertfa cea fără de sânge, e omului pentru semenul său, aceea e adevărata bucurie... Of, aș mai scrie așa de mult...
Știți ce e adevărata bucurie? Atunci când îți dedici timpul tău, orice ai face, îl dedici, lui Dumnezeu. Să-ți "pierzi timpul pentru Dumnezeu": "cine-și pierde sufletul lui pentru Mine îl va găsi." (Matei 10, 39) Când mănânci, să citești ceva, carte sau să citești pe laptop, ceva ce e legat de Dumnezeu. Tot timpul. Timpul e cea mai de preț comoară materială pe care o are omenirea căzută. "ori de mâncați, ori de beți, ori altceva de faceți, toate spre slava lui Dumnezeu să le faceți." (I Corinteni 10, 31) Deci cu această cea mai de preț comoară, timpul, omul are numai două opțiuni, de la naștere până la moarte: să se mântuiască sau nu.

Afirm și închei, cu dragoste vă spun: să vă fie clar la toți, clar ca apa de izvor: FĂRĂ SUFERINȚĂ, NU EXISTĂ MÂNTUIRE. AMIN!

Iertare, nu vream să mă impun în cuvinte, vreau să mărturisesc Adevărul, cu A mare. Să vă vorbesc măcar despre simțirea adevărată, pe care și eu o simt foarte rar și după care alerg cu bucurie.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 12.03.2015 at 15:54:37.
Reply With Quote
  #747  
Vechi 12.03.2015, 20:32:03
vasilescu65 vasilescu65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2014
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
bineinteles ca eu cred in Dumnezeu si in fagaduintele Lui.Chestia cu "loc de verdeata""....la ce ai vrut sa te referi?
Crezi in invierea mortilor, la venirea Domnului Iisus, pentru a mosteni viata vesnica? Sau, crezi in teoria sufletului nemuritor, care spune ca cel mort (fara trup, dar constient si plin de simtiri - la fel ca ingerii) se duce la Domnul ("la loc cu verdeata" - in unele interpretari)?

Ce reprezinta pentru tine fagaduintele Domnului Iisus (revenirea Sa, invierea mortilor si mostenirea vietii vesnice)? Reprezinta singura nadejde sau sunt fagaduinte de umplutura (nu sunt necesare - oricum cei morti ajung la Domnul, trimisi de biserica)?
Reply With Quote
  #748  
Vechi 12.03.2015, 21:19:26
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aceleasi AZS-isme repetate ad infinitum. E clar ca azeseul este stultocratia perfecta. Cum poate cineva, capabil de logica, sa nu inteleaga cat de incoerenta e teoria anihilationista, e peste puterile mele de intelegere.
D-le Vasilescu, toate religiile lumii, de la samanism la iudaism, sustin si chiar demonstreaza existenta si imortalitatea sufletului. Toate. Cu exceptia voastra si a martorilor lui Ebola, din turnul de hartie al lui Russell.
Reply With Quote
  #749  
Vechi 12.03.2015, 21:22:44
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul

Nu trebuie să fie scris cuvântul "călugăr" în Biblie. Cum nu este scris cuvântul "creștin" !
Emilian, cuvantul "crestin" ESTE scris in Biblie.
Reply With Quote
  #750  
Vechi 12.03.2015, 21:29:32
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Emilian, cuvantul "crestin" ESTE scris in Biblie.
Prefer Igor, mulțumesc pentru înțelegere.

Așa e. În două locuri. Mulțumesc și iertare.

Recomand însă a fi înțeleasă idea mântuitoare a mesajului, per ansamblu.

"Diabolismul stă în detalii", spune Denis de Rougemont. Nu e sfânt, dar d.p.d.v. lumesc, analizând puternic, spune bine.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 12.03.2015 at 21:34:42.
Reply With Quote
Răspunde