Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 09.08.2016, 17:49:17
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Eu nu pricep un lucru: daca fenomenul AB este intr-adevar o secta, ce ne spune asta despre BOR care nu face nimic oficial pentru a se delimita de o secta care, iata, exista si activeaza in sanul sau ?!
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #392  
Vechi 09.08.2016, 18:02:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Intr-o astfel de chestiune cel mai bine e sa astepti sa treaca timpul ca sa se lamureasca lucrurile.

Acum e greu de vazut care e realitatea, s-a declansat un motor comercial urias care impinge lucrurile, trebuie sa treaca putin ca sa se limpezeasca apele.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #393  
Vechi 09.08.2016, 18:06:42
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Asta-i o bună mostră de vulgarizare a științelor. La fel se întâmplă și când ''științificii'', cum le spui tu, vulgarizează credința și o caricaturizează.
Ți se pare, eu nu am vulgarizat și nici nu le-am caricaturizat ci am scos în evidență firul roșu, esența lor. Pe de altă parte le contest chiar din cadrul lor căci am făcut o facultate tehnică și am trăit între medici și trăiesc într-o facultate de medicină ca personal auxiliar în suportul tehnic. Deci așa ți se pare ție că vulgarizez, adică înjosec științele? Eu defapt lupt cu minciuna și cu crima duhovnicească produsă de ele. Și o fac mai mult pentru voi.


Citat:
Un psiholog, din câte știu, nu te va sfătui împotriva credințelor tale, pentru că își va genera un conflict major cu tine însuși și în loc să te echilibreze, te va face să te clatini mai tare. El te ajută să-și găsești drumul tău, nu pe al lui sau pe al altuia. De aceea ar putea să nu conteze credința sau necredința lui.
Tu crezi că el te ajută să mergi pe drumul tău? Păi chiar și așa, ai impresia că drumul pe care merge orice om ar duce la Mîntuirea și împlinirea lui?

Citat:
Dar cred că ne temem de psiholog sau psihiatru ca de unii care ne-ar putea face să ni se risipească credința și să ne inoculeze, în schimb, ''adevărul'' lor.
Firește că ne temem și ne străduim să ne apărăm Adevărul nostru de Credință!

Citat:
Dacă, însă, credința mea e falsă, ducă-se; cu atât mai bine.
Păi asta te învață tincuța, psihologul și psihiatrul că Credința ta e falsă.
Tu zici că ducă-se? Așa de ușor reununți la Hristos? Înseamnă că ești ușuratic.

Citat:
Dacă e adevărată, ea nu va dispărea decât dacă eu însumi mă voi îndepărta de adevăr.
Păi dacă te ''educă'' medicul psiholog și psihiatru și piranda cu adevărurile lor tu crezi că nu-ți va dispărea credința ta, adevărul tău? Păi școala și facultatea și lumea te-au învățat ele să crezi în Hristos și în Cuvîntul lui Dumnezeu? Și te crezi de nepăcălit și de neatins de toate teoriile și ''adevărurile'' lor?

Citat:
Iar o minte mai limpede și mai sănătoasă, mai lucidă, o mai bună cunoaștere de sine nu poate decât să mă ajute să mă apropii de adevăr și, prin urmare, să devin un credincios mai bun.
Păi o astfel de minte ți-o poate da numai Duhovnicia și Dumnezeu. De ce atunci tu accepți să o capeți de la cei ce n-au vindecat niciodată pe nimeni căci la ei nebunia ca boală e nevindecabilă?

Citat:
Dar s-ar putea să mă opun din pricină că am o părere fixă privind credința mea, sunt atașat de ideile mele și mă tem să nu îmi fie afectate.
Iar amesteci psihiatria cu duhovnicia vorbind de idei fixe ca de ceva rău. Păi orice idee cînd devine Adevăr se fixează!

Citat:
Ei bine, atunci când ceva este fix, e rigid, adică mort; e un idol, nu o credință vie într-un Dumnezeu viu.
De ce crezi tu că o idee fixă, o credință fixă este una moartă... adică un idol? Că așa te-a învățat psihiatria? O credință fixă ca să fie vie trebuie să fie Adevărată... adică să vină de la Dumnezeu și nu de la oamenii care pot ei crede în oricine și în orice crezînd ei că asta înseamnă credință vie întrun Dumnezeu viu... adică în unul care își schimbă ideile și credințele după cum bate vîntul păcatelor.

Ca să-i aperi pe medici și pe științifici văd că ești în stare de orice, dar eu nu pe ei îi acuz ci minciuna lor pe care ne-o servesc ca adevăr de credință mîntuitoare și științifică... și de aia lupt cu ea fiindcă aduce păcatul și moartea în credincioși.

Dacă ai fi mai atent la ce este în joc, mîntuirea ta sau a mea, nu ai mai fi atît de primitor cu toate minciunile și teoriile gLumii care fatalmente ne duc pe amîndoi la pierzare ci te-ai aduna și ai pricepe mai bine ce ai tu de apărat... fără vulgaritate!

Last edited by vsovi; 09.08.2016 at 18:17:03.
Reply With Quote
  #394  
Vechi 09.08.2016, 18:13:04
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Am mai găsit un text, care e... expresiv:

– s-a ajuns astăzi să se considere mormântul pr. Arsenie Boca mai important decât mormântul Mântuitorului de la Ierusalim.
– multe schisme și erezii au apărut fiindcă monahi, preoți, ierarhi, din Biserica Ortodoxă au zis altceva decât învățătura de veacuri a Bisericii.
– pr. Anitulesei vorbește despre înșelările pr. Arsenie Boca, după un bagaj solid de cărți citite, a ținut cont de părintele lui duhovnic și dialogurile cu pr. Antim de la Bistrița, cu pr. Arsenie Papacioc și pr. Pimen.
– fenomenul de la Prislop a apărut datorită credinței căldicele a românilor, a dorinței de senzațional ce caută minuni, semne, dar Hristos când vindeca pe cineva, spunea: "mergi și să nu spui nimănui cine te-a vindecat".
– este promovat mult la TV pr. Arsenie Boca pt că se câștigă audiență și mulți bani în urma lui și pelerinaje, vânzării de cărți și pr. Arsenie Boca e ca o mănușă pentru interesele ecumeniste și oculte mondiale, prin digital; massmedia lovește Biserica din stânga când critică și din dreapta răspândind ecumenismul ce vrea să prindă teren.
– cei mai mulți dintre cei care se duc la Prislop umblă dupa minuni, nu mântuire, nu-i interesează păstrarea dreptei credințe ortodoxe, fiindcă nu o cunosc, n-au conștiința dogmatică a Bisericii Ortodoxe, caută miracole, minuni, nu înțeleg că mai importantă e o boală ce se rabdă și te transformă sufletește mai mult dacă o rabzi, decât dacă ceri să te vindeci de ea; cum a avut și Sf. Ap. Pavel și alții; deci oamenii trebuie să se roage și dacă Dumnezeu vrea să-I vindece de boli bine, altfel să-I ceară răbdare să ducă Crucea până la capăt.
– pr. Arsenie Boca, din multe texte ale lui vedem că avea forme diverse de ispitiri diavolești ale mândriei încă de copil.
– în cartea "Părintele Arsenie Boca - Mărturia mea", pr. Petru Vamvulescu găsim la p. 17: "Zicea pr. Arsenie, când era copil: "eu sunt Zian și vă voi duce la Hristos uite-așa, deci îi vorbea Duhul Sfânt", la p. 51: "l-a văzut cineva îmbătrânit și pr. Arsenie Boca i-a zis: "și sfinții mor".
– zice pr. Dumitru Staniloae despre pr. Arsenie Boca, că avea o siguranță de sine pe care el nu și-a permis s-o aibe și n-a avut-o niciodată.
– d-na Lidia Staniloae, fiică pr. Dumitru Stăniloaie, în cartea sa "La Bursa Adevărului": "Pr. Arsenie Boca era bolnav de sine, nu primea sfaturi de la nimeni, niciodată și de aceea tatăl meu pr. Dumitru Stăniloae, nu a mai colaborat cu el la un moment dat, de atunci, niciodată."
– la p. 125: "un ucenic de-al pr. Arsenie Boca când s-a dus la Sâmbăta l-a vazut pe pr. Arsenie urcat pe o masă și spunea: "când Dumnezeu o să judece lumea eu o să fiu de-a dreapta Lui". Deci pr. Arsenie era sigur de mântuirea lui, avea o siguranță tipic sectară, fără fundament biblic"; pe de altă parte Sfinții Părinti nici pe patul de moarte nu știau dacă se vor mântui, aveau smerenie vie și lucrătoare în fiecare clipă.
– în cartea despre pr. Arsenie Boca, pr. Pantelimon, la p. 70 spune: "Pr. Arsenie spunea: să știți că mai mult o să vă ajut după ce plec la Domnul decât acum". Deci el se credea deja sfânt și credea că obligatoriu v-a fi sfânt lângă Dumnezeu și va ajuta din Ceruri pe toți, se vedea deja în Ceruri.
– în cartea "Despre pr. Arsenie Boca - Lăsați-vă în grija lui Dumnezeu", d-na Mărioara Steluța, la pag. 68 face o mărturie cutremurătoare, din care se vede o mândrie a pr. Arsenie Boca ieșită din comun: "Azi trebuie să fac o slujbă specială, fiindcă îl scot pe Mitropolitul Bălan din iad, îi ajung 25 de ani cât a stat acolo, că l-a dezbrăcat de hainele preoțești pe pr. Iosif Trifa". Iată că și România a avut un papă în Ardeal, pe pr. Arsenie care dădea indulgențe către cei din iad; deci putea să îl lase în iad mai mult pe Mitropolitul Nicolae Bălan, dar s-a gândit pr. Arsenie că a stat destul în iad și că îl scoate el de acolo cand vrea.
– în cartea despre pr. Arsenie Boca, mărturia pr. Pantelimon, p. 66: "pr. Arsenie Boca spunea păcatele pe față în public la mulți oameni, dar tainele le spunea în pilde doar unora” – așa ceva nu se întâlnește la nici un Sfânt al Bisericii Ortodoxe, care spunea păcatele oamenilor în taină, pe ascuns, ca să nu-l facă de rușine pe om, ca să se îndrepte, nu să fugă,0 iar tainele în pilde, le spunea tuturor, spre înțelepțire.
– Sfântul Ioan Scararul, în cartea "Scara Raiului": "diavolul slavei deșarte, pe cei înșelați repede îi face prooroci".
– există și proorocii false, sau fabricate, proorocirea adevarată este un avertisment, noi nu credem în predestinație, nu suntem condamnați la împlinirea proorociei, ci în îndreptare și pocăință.
– "proorocița" din Bulgaria, baba Vanga, o mireană excomunicată, a făcut proorocii chiar și pentru anul 7000 după Hristos, când spune că pământul nu va mai fi de locuit din cauza lipsei resurselor și poluării și oamenii atunci vor avea deja colonizate multe planete din galaxia noastră și alte galaxii... Asta vrea Dumnezeu? Asta spune Scriptura? Prin asta ne mântuim noi? Așa dobândim rugăciunea neîncetată și îndumnezeirea? Și "proorocul" Nostradamus la fel și "proorocul" Arsenie Boca. Proorocia nu e un criteriu a-l sfințeniei.
– în "Obiectivul Bratu", p. 89: "în anul 1947, Arsenie Boca a vizitat-o pe mama lui Ion Antonescu, și îi recomanda ca duhovnic pe Gala Galaction". Un mason. Dacă Arsenie Boca avea daruri, cum de îi recomandă mamei lui Antonescu ca duhovnic un mason? Știm că masoneria este dată anatemei, condamnată ca înșelare, de Sfântul Sinod al B.O.R., în 1936.
– din declarațiile pr. Arsenie Boca date Securității Comuniste, înțelegem de ce Institutul Național pentru Studierea Holocaustului din România "Elie Wiesel" și-a dat acordul către B.O.R. în 2014, pt. canonizarea lui Arsenie Boca: pentru că această canonizare, (ferească Dumnezeu să se întâmple), poate bloca canonizarea unor sfinți ca Ilie Lăcătusu, Valeriu Gafencu, Mircea Vulcanescu, Ioan Ianolide, și alții, considerați stricați de pr. Arsenie Boca, în declarațiile către securitate, unde spunea: "De legionari atârnă păcate grele și sunt stricați".
– pr. Arsenie Boca făcea gravă "confuzie" între Ortodoxie și eresul catolic: Nichifor Cranic a tradus pentru pr. Arsenie Boca "Exerciții spirituale" de Ignațiu de Loyola, se vede că a studiuat teologie catolică, iar teologie Ortodoxă nu prea, dacă spunea mereu că: "greco-catolicii și ortodocșii sunt același lucru"; același lucru să spui Crezul cu "filioque" sau fără, să accepți primatul și infailibilitatea papală, purgatoriul, azimele, indulgențele și alte stricăciuni hulitoare?
– pr. Arsenie Boca îi primea pe greco-catolici la Spovedit și Împărtășit, cu binecuvantarea Mitropolitului Bălan, fără trecerea lor la Ortodoxie prin taina botezului, când avem citatul din Pidalion al Sfântul Marcu al Efesului care a zis așa: "Noi pentru nimic nu am vrut dezbinare de Latini, dar pentru că sunt nu numai schismatici, ci și eretici, pentru aceasta nu se cuvine a ne uni cu dânșii."
– nebotezați sunt toți latinii, pentru că nu fac cele trei afundări și scoateri din apă, după Apostoleasca Predanisire, ci prin stropire sau turnare, lucru care e stricat și erezie, deci latinii, ca niște eretici, botez nu pot da, pentru că au pierdut "darul cel începător desăvârșiri", al botezului și pe lângă aceasta, au răsturnat și apostolescul botezul.
– "Mărturii din Țara Făgărașului", despre pr. Arsenie Boca care spune: "se vorbește despre unirea bisericilor, dar de ajungere la sobornicitate bisericii ajung doar cei ce renunță la confesionalitate ca normă strictă".
– în ”Cărarea Împărăției" la p. 123: "trebuie să se oprească toți din cearta confesională".
– în altă parte Arsenie Boca zice: "Biserica Ortodoxă și cea catolică sunt ca două strane ale aceeași biserici". Ortodoxia este jumatate din Trupul lui Hristos? Și altă jumătate e altă biserică? Nu e sobornicească și întreagă Biserica? Trebuie să renunțăm la dogme, adică la confesionalitate, ca să ajungă întreagă? Rătăcire cumplită, minim dogmatic vor și ecumeniștii.
– când pr. Arsenie Boca vorbea despre ereticii ecumeniști că sunt "cozile de topor ale apusului" se referea și la catolicism? De ce nu spune niciunde clar și limpede de eresul catolic?
– în sprijinul acestor afirmații stă pictura de la Biserica Drăgănescu unde găsim pictați cu aureolă de Slavă de Sfinți, pe ereticii: arianul Ulfila și papistașul Francisc din Assisi, iar Catedrala Sfânta Sofia din Constantinopol, alături de pseudo-biserica de la Vatican. Sfântul Ioan Botezătorul și Hristos, are chipul lui Arsenie Boca și aripile Sfântului Ioan, au o paletă de culori, iar Sfântul Ignatie Briancianinov, spune că demonii când imită Lumina Necreată, o fac colorată, și sclipiri de multe culori peste tot.
– de asemenea exista pictură cu Mântuitorul la Cina cea de Taină, pictat ca o fantomă, pictură ezoterică interzisă de erminia de pictură a canoanelor Bisericii și de Sfinții Părinți.
– în cartea Pr. Petru Vamvulescu: "Părintele Arsenie Boca, Mărturia mea", p. 56: "Părintele Arsenie Boca, vedem că și-a îngăduit să-l picteze pe Francisc de Assisi (nu Biserica Ortodoxă a îngăduit, ci el însuși)".

„În pustnicie, au ajuns, asemenea lui Malpas, la cea mai vârtoasă înșelare demonică și Francisc de Assisi și Ignațiu de Loyola si alții ca ei, nevoitori latini, după căderea Apusului, de la Biserica din Răsărit, dar recunoscuți de latini ca sfinți. Atunci când Francisc de Assisi a fost rapit la cer, spune scriitorul vieții acestuia, că Dumnezeu Tatăl, văzându-l pe Francisc, S-a întrebat Domnul: cui să dea întâietate, Fiului Său Celui după Fire, Hristos sau fiului Său după har, Francisc?" Iată ce cumplită este această hulă, ce poate fi mai întristător decât această amagire?" - Sfântul Mitropolit Ignatie Briancianinov, "Despre Înșelare".

Însă eu zic să ne rugăm ca Biserica Ortodoxă să rămână cu hotărârile în Adevăr, să ne rugăm să fim feriți de ereziile de tot felul și să mulțumim Domnului.

Dumnezeu să-l odihnească pe Arsenie Boca, că a fost destul chinuit pe pământ... eu asta spun...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #395  
Vechi 09.08.2016, 18:13:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Ț
Păi asta te învață tincuța, psihologul și psihiatrul că Credința ta e falsă.
Vorbesti prostii cat tine de mari, nu ca ar fi prima data deci..

Paralel in ortodoxie, paralel la fizica, paralel la psihilogie, este ceva lacare sa te pricepi cat de cat pana la urma?

A da. la facut conturi noi pe forum dupa ce depasesti cu insistenta limitele extreme ale penibilului.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.08.2016 at 18:19:39.
Reply With Quote
  #396  
Vechi 09.08.2016, 18:49:34
Bublisor Bublisor is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2016
Mesaje: 41
Implicit

Nu va suparati,dar de la ce a inceput acest topic si unde s.a ajuns. Nu inteleg ce vreti sa va demonstrati unul altuia?!
Reply With Quote
  #397  
Vechi 09.08.2016, 18:49:53
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Ț
Păi asta te învață tincuța, psihologul și psihiatrul că Credința ta e falsă.
Vorbesti prostii cat tine de mari, nu ca ar fi prima data deci..

Paralel in ortodoxie, paralel la fizica, paralel la psihilogie, este ceva lacare sa te pricepi cat de cat pana la urma?

A da. la facut conturi noi pe forum dupa ce depasesti cu insistenta limitele extreme ale penibilului.
Lăsînd la o parte atacurile la personă... foarte simpatice dealtfel, dacă tincuța și psihologul și psihiatrul susțin ei că Credința ta e bună și dreaptă, atunci de ce nu te învață ei să crezi în ea urmînd și ei un mod de viață creștin-ortodox și duhovnicesc ci te învață să crezi mai degrabă în minciunile lor ca să le iei drept adevăruri?

Deci mă contrazici total ilogic și contrazicîndu-ți credința ta singur... nu că ar fi prima dată. Deci?

Se pare că tu nu ești paralel ci perpendicular deci chiar te pricepi foarte bine să nu te pricepi la nimic.

Eu tocmai pentru că le știu prea bine dedesubturile și minciunile și teoriile și demonstrațiile și pentru că intuiesc pericolul care vine din minciunile lor, de aia vă sfătuiesc să nu vă încurcați în amestecările smintitoare care vă duc la necredință și la o viață lumească și păcătoasă... de aia tac și scriu.

Dar iată că se reîntrunește cociulul inchizitorial ''ortodox'' și în loc să discutăm despre problema lui Bublișor ne preocupă judecata și osîndirea mucenicilor lui Hristos: A.B... martir otrăvit de regimul comunist.

Bine că ne etalăm talentele de mari necredincioși și cu atît mai mari osînditori.

Păi creștinii nu judecă pe nimeni și BOR nu și-a făcut încă inchiziție... dar iată că niște copii drăgălași ca Igor-Emilian și ca Simona sau ca AlinB o pun ei de o inchiziție.

Astăzi ardeți pe rug pe A.B., ieri pe sora Veronica de la Vladimirești, alaltăieri pe Elena Gabriela D'Harc, răsalaltăieri pe mine și cel 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice... dar mîine pe cine aveți de gînd să-l acuzați că e: toate alea-alea... știți voi... în ciuda poruncii Domnului:

''Voi să nu judecați căci cu judecata și cu măsura cu care!... ci voi iubiți-vă unii pe alții precum v-am iubit Eu ca văzînd oamenii faptele voastre bune să dea slavă lui Dumnezeu.''

-sectar, eretic, nebu
Reply With Quote
  #398  
Vechi 09.08.2016, 18:52:36
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bublisor Vezi mesajul
Nu va suparati,dar de la ce a inceput acest topic si unde s.a ajuns. Nu inteleg ce vreti sa va demonstrati unul altuia?!
Păi vor să te judece și să te ardă pe rug dacă nu te supui și nu vrei să faci obligator ceea ce spun ei... hotărîri venite de la conciuliul lor inchizitorial ''ortodox'' (AlinB, Simona, Igor-Emilian și alții). :)))

Bine ai revenit dragă Bublișor, mai bea prietenul tău bere? Ce te mai nemulțumește, căci dacă am văzut că îl iubești cu adevărat eu nu-ți urez decît să vă ajute Dumnezeu ca să vă iubiți și pe mai departe ca să vă mîntuiți.

Dumnezeu, fiindcă sunteți cuminți, sigur vă iubește mai mult ca oricine. Așa că în El puteți crede cel mai mult. El vă vrea cu adevărat binele și numai binele.

Last edited by vsovi; 09.08.2016 at 18:54:58.
Reply With Quote
  #399  
Vechi 09.08.2016, 18:58:38
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Psihologul îi zice să meargă la bordel dacă nu mai rezistă căci totul se învîrte în jurul împlinirilor sexuale.
........:))))))
Reply With Quote
  #400  
Vechi 09.08.2016, 19:05:00
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bublisor Vezi mesajul
Nu va suparati,dar de la ce a inceput acest topic si unde s.a ajuns. Nu inteleg ce vreti sa va demonstrati unul altuia?!
Surioară nu băga în seamă, așa se mai întâmplă pe unele topicuri... Așa-i pe forum... când n-ai ce face, îți ucizi timpul mântuirii pe aici... e un rău mai mic, decât dacă mergi la discoteci de exemplu...

Aici pe topicul ăsta, de exemplu, userul "vsovivi" a dat foc la casă, iar ceilalți s-au adunat în jurul focului, unul c-o bere, altul c-o găleată de apă, altul c-o sarcină de lemne în spate, pentru foc... Cu ce poate fiecare...

Iartă-mă și iartă-ne.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde