Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1561  
Vechi 09.08.2016, 20:28:04
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
E mai grav că unii psihologi sunt atei, decât că toată Ortodoxia a fost atunci în erezie.
Stiam eu ca de fapt ii iubesti mai mult pe psihologi, nebunaticule...:) Uh, ce ghidus esti bre!
Da sa stii ca ma speriasem, credeam ca tu chiar iubesti pe Dumnezeu si Ortodoxia.
Acu insa m-am linistit, acu stiu ca esti un psi camuflat, pupa-te-ar moshu!
Reply With Quote
  #1562  
Vechi 09.08.2016, 20:33:34
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ce vreau să aud (să citesc) în mod expres și concret, de la frăția ta, este dacă ești de acord sau nu ești de acord cu existența acelui studiu, cu corectitudinea desfășurării și cu ce verdictele sau "diagnosticurile date".
Tinere, eu sunt de acord cu existenta! Parol. Sa fie, bro, sa fie! Ce, ma vezi pa mine, om batran care m-am bucurat atat amar de ani de existenta, sa nu fiu de acord cu existenta?!
Zau asa, oi fi eu pacatos nevrednic, dar cu existenta sa stii ca, totusi, sunt de acord. Foarte de acord!
Chiar ma gandeam azi sa fondez un Partid al existentei. Ce zici, te bagi?

Cat despre corectitudine, verdicte sau diagnostice - h'abar nu am daca au fost niste oameni care au facut ce zici tu, nu am nici o cadere sa le supervizez eventualele studii, n-am citit nimic concret despre povestea pe care ne-ai zvarlit-o etc. etc.
Nu mai face valuri cu prostioare inventate de tine, Igor taica. Nu te crede nimeni, e limpede ca bati campii.
Si daca tii mortis sa afli opinia mea despre eventualii psihologi care L-ar diagnostica pe Hristos, ei bine, opinia mea este asta: .........:))) Sau, daca vrei, chiar si asta: ......(((
Reply With Quote
  #1563  
Vechi 09.08.2016, 21:06:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Faptul că Duhul Sfânt a venit peste Hristos în chip de porumbel, chiar întărește că Duhul Sfânt poate intra în orice animal și orice obiect.
Nu intareste nimic sectare.

Citat:
Când Sfânta Scriptură spune clar că Duhul Sfânt este în oameni "oameni plini de Duhul Sfânt", care să fie aleși pentru slujirea diaconiei și preoției, atunci Duhul Sfânt nu-i neputincios să intre și în animale sau obiecte.
"logica" de sectar nepriceput in a pricepe mantuitor Sfanta Scriptura.

Citat:
Nu vorbește acel animal cu de la sine putere. Nici toiagul, de exemplu, nu face minuni cu de la sine putere, nici prosoapele ce le-a folosit Pavel, nu fac minuni cu de la sine putere.

Firesc, nu? :-)

Firesc, nefiresc e cum tragi tu concluzia ca Duhul Sfant intra in obiectele astea cum intra dracii in porci.


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ce vreau să aud, să citesc, în mod expres și concret de la frăția ta, este dacă ești de acord sau nu ești de acord cu existența acelui studiu, cu corectitudinea desfășurării și cu ce verdictele sau "diagnosticurile" date.
Arata-ne studiul, minciunila.

Citat:
Asta n-ai de unde știi frăția ta, cât și ce citesc, din biblioteca mea (a Domnului dată mie cu împrumut) ...
Pai nu, dar un lucru e limpede: roade ioc.

Daca esti asa citit cum de n-ai putut produce nici macar un citat din Sf. Parinti care sa arate ca Duhul Sfant "intra" in obiecte?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.08.2016 at 21:12:24.
Reply With Quote
  #1564  
Vechi 09.08.2016, 21:12:36
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Stiam eu ca de fapt ii iubesti mai mult pe psihologi, nebunaticule...:) Uh, ce ghidus esti bre!
Da sa stii ca ma speriasem, credeam ca tu chiar iubesti pe Dumnezeu si Ortodoxia.
Acu insa m-am linistit, acu stiu ca esti un psi camuflat, pupa-te-ar moshu!
Apă(i)... să-mi fie cu iertare frate Ioane... nici frăția ta, nu ai toate facultățile acasă... :-)
Iubesc cu adevărat pe Dumnezeu și Biserica Sa. Mai mult decât mulți forumiști adunați la un loc. Nu mă laud cu asta, e de la Domnul, slavă Ție Doamne. Domnul Treime Savaot Iubire, Biserica lui Hristos, Sfinții Lui, e singurul motiv pentru care trăiesc și unicul motiv pentru care vreau să mor.

Și nu, nu sunt psiholog, sau alt psi, deși îți spuse-se-m mai deunăzi că la un moment dat, am început să-mi învăț pentru admiterea la psihologie și din varii și binecuvântate motive și rațiuni, am renunțat, deși m-am pricopsit cu "humanitasul" ăsta de dicționar de psihologie pe-acasă, pe care l-am găsit interesant pentru cultură generală:
https://images8.okr.ro/serve/auction...pped=1&fixed=1

Revin.

Știi de ce am spus frăției tale, că mai grav este că unii psihologi sunt azi atei, decât că atunci toatî Ortodoxia era în erezie?
Fiindcă atunci, datorită marii milostiviri a Domnului, a Duhului Sfânt prin Sfântul Maxim Mărturisitorul, Ortodoxia și-a revenit, mulți, marea majoritate de atunci a creștinilor pe tot pământul, au fost salvați din eres, iar cei care nu au vrut să se întoarcă în Biserică, ei bine, fiind acum adormiți și nici nu le știm numele, nu mai putem să facem multe pentru ei.
Dar da, e mai grav că azi sunt mulți psihologi atei, fiindcă ei sunt în viață, pentru ei se mai poate lupta, pentru salvarea și mântuirea lor, trezirea și revenirea lor, și avem și noi o parte de vină pentru ateismul din lume, că nu facem mare lucru pentru vindecarea ateismului și nici nu putem să facem foarte multe și apoi au și ei partea lor de vină fiindcă nu vor să se întoarcă și fiindcă se adâncesc în nebunia lor și trag și pe alții după ei, răspândesc minciuni și otrava sufletului și minții lor ateiste...

Acum înțelegi? Asta-i rațiunea afirmației. O susțin și-o întăresc... e adevărul...

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Tinere, eu sunt de acord cu existenta! Parol. Sa fie, bro, sa fie! Ce, ma vezi pa mine, om batran care m-am bucurat atat amar de ani de existenta, sa nu fiu de acord cu existenta?!
Zau asa, oi fi eu pacatos nevrednic, dar cu existenta sa stii ca, totusi, sunt de acord. Foarte de acord!
Chiar ma gandeam azi sa fondez un Partid al existentei. Ce zici, te bagi?
Referindu-ne la "existența" studiului, nu la altceva, (cum și Hristos și Apostolii și toți Sfinții au fost întâi persoane adevărate, istorice, ca Napoleon de exemplu, faptul că nu i-ai văzut pe Hristos sau pe Napoleon, nu înseamnă că ei nu au existat). Deci, sincer le respect libertatea de a face orice studiu îi duce capul, cum și Domnul o respectă, dar n-o susțin și n-o încurajez, asta-i altceva, cum nici Domnul nu vroia ca Adam să cadă, dar nici nu i-a dat peste mână când mușca fructul oprit.

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Cat despre corectitudine, verdicte sau diagnostice - habar nu am daca au fost niste oameni care au facut ce zici tu, nu am nici o cadere sa le supervizez eventualele studii, n-am citit nimic concret despre povestea pe care ne-ai zvarlit-o, etc.
Nu mai face valuri cu prostioare inventate de tine, Igor taica. Nu te crede nimeni, e limpede ca bati campii.
Am găsit acuma studiul acela pe net, am verificat și bibliografia, are trimiteri la alte studii pare-se... săracii de ei... dar nu vreau să postez nimic aici pe forum, din respect față de forum, destul e întinat cu neputințele oamenilor, nu vreau să-l întinez mai tare.

Cine vrea crede, cine nu... N-am de acolo nici două parale... :-) nu sunt aici să demonstrez ceva, cuiva... decât să mărturisesc, să învăț, să fiu învățat, să ajut la mântuire, să fiu ajutat... și-așa...

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Si daca tii mortis sa afli opinia mea despre eventualii psihologi care L-ar diagnostica pe Hristos, ei bine, opinia mea este asta: .........:-))) Sau, daca vrei, chiar si asta: ......:-((((
Să zicem că am înțeles. Sunt de acord. Felicitări. Și mulțumesc. :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #1565  
Vechi 09.08.2016, 21:17:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Am găsit acuma studiul acela pe net, am verificat și bibliografia, are trimiteri la alte studii pare-se... săracii de ei... dar nu vreau să postez nimic aici pe forum, din respect față de forum, destul e întinat cu neputințele oamenilor, nu vreau să-l întinez mai tare.

Cine vrea crede, cine nu... N-am de acolo nici două parale... :-) nu sunt aici să demonstrez ceva, cuiva... decât să mărturisesc, să învăț, să fiu învățat, să ajut la mântuire, să fiu ajutat... și-așa...
Bun, trimite pe privat, daca exista asa ceva, retractez, pana una alta ramai mincinos.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1566  
Vechi 09.08.2016, 21:25:02
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu intareste nimic sectare.
Tu ești sectar, sectare ! Sectarul e eretic, eu nu sunt eretic, tu ești hulitor, deci eretic.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"logica" de sectar nepriceput in a pricepe mantuitor Sfanta Scriptura.
Da, eu sunt nepriceput, dar tu pricepi tu atât de multe, că ești ca un profesor aici în mijlocul nostru. Să-ți reamintesc cum ai spus la tu altora: taci, măi Aline păcălici ! :-)

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Firesc, nefiresc e cum tragi tu concluzia ca Duhul Sfant intra in obiectele astea cum intra dracii in porci.
Duhul Sfânt, fiind Creator, nu ca dracii creaturi, El se manifestă prin har în creatură, om, animal, obiect, dar nu putem separa harul de Duhul Sfânt, care izvorăște harul, fiindcă nu suntem ca ereticii "romano-catolici". Harul este necreat, fiindcă Duhul Sfânt se mainfestă în om, prin har, în animal, prin har, în obiect, prin har.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Arata-ne studiul, minciunila.
Mergi și caută-l singur. Da, sunt de acord că e un studiu-minciună.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai nu, dar un lucru e limpede: roade ioc.
Domnul știe roadele mele. Să-ți înmulțească Domnul și ție roadele.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca esti asa citit cum de n-ai putut produce nici macar un citat din Sf. Parinti care sa arate ca Duhul Sfant "intra" in obiecte?
Aici în topic, pătrez "sola scriptura", am mai spus și repet, fiindcă doar prin asta pot exista și respira ereziile neo-protestante.
Bisericii, Ortodoxiei, nu îi este frică să rămână și să se dovedească prin "sola scriptura", fiindcă tot ce este în Ortodoxie, în Biserică, există fiindcă este în Biblie, fiindcă Ortodoxia a existat înaintea Bibliei și fiindcă Biserica, Ortodoxia, a născut Biblia, prin Sfânta Tradiție: creștinismul ce a existat înaintea Bibliei.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bun, trimite pe privat, daca exista asa ceva, retractez, pana una alta ramai mincinos.
Crezi că-mi pasă dacă mă consideri tu mincinos, sau nu? :-) glumești, nu? Ți-am spus că nu am venit să demonstrez nimănui nimic, decât să mărturisesc, printre altele.
Nu sunt mincinos, studiul există pe internet, Biblia spune: "caută și vei găsi", Biblia nu minte, nici eu nu mint, când îți spun caută studiul și-l vei găsi.

Mergi cu Domnul...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 09.08.2016 at 21:28:54.
Reply With Quote
  #1567  
Vechi 09.08.2016, 21:26:11
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Igor, tu ai auzit de APA?
Nu de aia potabila, ci de asociatia psihologilor americani.
Ei bine, baietii astia au niste grile teribile prin care tre sa treaca un studiu psihologic, daca vrei sa fie considerat stiintific. Cu atat mai mult de e vorba despre licente, disertatii si ce mai insirai tu acolo......
La scrupulosii astia de yankei nu merge, bro, cu balmajeli, cu supozitii nefondate, cu pareri si impresii. Aia te purica de nu mai esti sigur nici cum te cheama, crede-ma... Le-am studiat si folosit nu o data grilele. Sunt strasnice, cu nenumarate constrangeri. Sa vezi acolo acrivie, bre!
Ei bine, nici unui baiat din APA nu i-ar trece prin minte sa faca nu's ce studii despre nu's ce om de acum 2000 de ani. Au ei lucruri mai urgente de studiat! E plin de psihopati, de drogati, de depresivi si de inocenti pe la ei, zau asa...
Cu atat mai putin ar fi interesati, deci, sa studieze taman pe ... Hristos!
Deci "informatiile" astea pe care le promovezi pe aici sunt niste prostioare si niste bazaconii de ma doare mintea ca te-ai gandit la asta.
Si hai, nu mai face pe fetita rusinoasa, tranteste aci un pic din studiile alea sa ne minunam si noi! Sper ca nu ai scornit ditamai minciunoiu, doar ca sa ii compromiti in ochii lumii neavizate pe psihologi, bro!
Vezi ca astia e mai dastepti ca tine si cazi singur in groapa pe care ai sapat-o cu atata, adorabila, inimaginabila neindemanare.....:)))))

P.S. Igor, sa iti fac o marturisire. Si o intrebare.
Marturisesc ca nu am inteles niciodata de ce mint oamenii. De ce mint copiii mai inteleg, dar sa minta oamenii mari si inca asa, cu nerusinare si cu adresa, vait rauvoitori, asta chiar nu pricep!
Intrebarea: cu ce te ajuta, frate, sa minti? Ce folos ai tu, ca om intre oameni, si ca nevoitor pe drumul aspru al mantuirii, cum zici, din minciuni si minciunele? Chiar ajuta, bre? Zi si mie la ce si cum ajuta.

Last edited by ioan67; 09.08.2016 at 21:33:14.
Reply With Quote
  #1568  
Vechi 09.08.2016, 21:37:09
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frate Ioane, am vorbit destul de spurcăciunea aceea de studiu. Dacă tu crezi că am mințit, eu nu mă supăr pe tine, atâta vrei, atâta poți, atâta faci, asta ești și asta vrei să rămâi... Îți spun doar că nu am mințit.
Am spus și repet, acel studiu n-o să-l postez aici pe forum.
Și acel studiu nu e yancheu, nu e din New York, și de oriunde ar fi, cred că trec prin "apa". În fine, Dumnezeu să-i ierte, oricum și oriunde ar fi...
În definitiv, psihologia a început demult să se infecteze tot mai adânc de ateism, subliminal sau mai direct, încă de la psihanaliză. Și se accentuează pe mai departe...
Minciuna, personal, o văd ca un rod al mândriei, o neputință permanentă, o nemulțumire, o neacceptare, nesupunere, dorința de mai mult, de egoism, vanitate, avarie, slavă deșartă... Psihologic, minciuna, e o frustrare, neîmpăcare, dorința de-a ieși în evidență, de-a fi remarcat, etc. Dumnezeu să-i ierte și să-i vindece pe oameni de minciună și de tot răul.
Iertare, dar nu voi mai răspunde la niciun mesaj despre psihologie aici în topic, cel puțin.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 09.08.2016 at 21:41:50.
Reply With Quote
  #1569  
Vechi 09.08.2016, 21:40:04
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Frate Ioane, am vorbit destul de spurcăciunea aceea de studiu. Dacă tu crezi că am mințit, eu nu mă supăr pe tine, atâta vrei, atâta poți, atâta faci, asta ești și asta vrei să rămâi...
Am spus și repet, acel studiu n-o să-l postez aici pe forum.
Și acel studiu nu e yancheu, nu e din New York, și de oriunde ar fi, cred că trec prin A.P.A. În fine, Dumnezeu să-i ierte, oricum și oriunde ar fi...
În definitiv, psihologia a început demult să se infecteze tot mai adânc de ateism, subliminal sau mai direct, încă de la psihanaliză. Și se accentuează pe mai departe...
Iertare, dar nu voi mai răspunde la niciun mesaj despre psihologie aici în topic, cel puțin.
Copile, lasa-i pe psihologi in plata Domnului, ca nu ai nici in clin nici in maneca cu ei!
Mai bine intoarce-te la ai tai: arde-i pe eretici si pe ecumenisti mai departe, mama lor de destrabalati!
Reply With Quote
  #1570  
Vechi 09.08.2016, 21:57:01
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Copile, lasa-i pe psihologi in plata Domnului, ca nu ai nici in clin nici in maneca cu ei!
Mai bine intoarce-te la ai tai: (.......) la eretici si pe ecumenisti mai departe, (.......) !
Măsura, frate Ioane, măsura... Răbdarea și blândețea, să ți le înmulțească Dumnezeu... Și să te ferească de alți "afilocrocodili"... Și iubirea și rugăciunea, să le răsplătească Domnul înmiit...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde