Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1571  
Vechi 09.08.2016, 22:26:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Am spus și repet, acel studiu n-o să-l postez aici pe forum.
Ai fost invitat sa-l trimiti pe pe privat. Pauza.

Citat:
Dumnezeu să-i ierte și să-i vindece pe oameni de minciună și de tot răul.
Si pe tine de ce nu te-a vindecat, Munchausen?

Asa-i ca-L faci pe Dumnezeu neputincios?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1572  
Vechi 09.08.2016, 22:47:18
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai fost invitat sa-l trimiti pe pe privat. Pauza.
Si pe tine de ce nu te-a vindecat, Munchausen?
Asa-i ca-L faci pe Dumnezeu neputincios?
Așa-i că fugi tare, măi păcălici? :-) La Domnul să fugi! Și Dumnezeu să ne ferească de erezii.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #1573  
Vechi 09.08.2016, 22:48:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Stii Sf. Scriptura Emiliane? Cine e tatal minciunii si de ce te faci frate cu el?

Bun, cu studiul te-ai facut de rusine.

Da' poate incerci sa o speli cu citate din Sf. Parinti care spun ca Duhul Sfant intra in animale si obiecte.

Insa slabe sperante, ca nu faci deosebirea dintre logica ta sectara si Sf. Parinti. Te consideri unul poate, n-ar fi de mirare, in starea care esti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.08.2016 at 22:53:39.
Reply With Quote
  #1574  
Vechi 09.08.2016, 23:25:53
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stii Sf. Scriptura Emiliane? Cine e tatal minciunii si de ce te faci frate cu el? Bun, cu studiul te-ai facut de rusine. Da' poate incerci sa o speli cu citate din Sf. Parinti care spun ca Duhul Sfant intra in animale si obiecte. Insa slabe sperante, ca nu faci deosebirea dintre logica ta sectara si Sf. Parinti. Te consideri unul poate, n-ar fi de mirare, in starea care esti.
N-ai ajuns unde-i fugit? :-) Sau nici n-ai plecat încă? Tu te faci frate cu tatăl minciunii, nu eu, măi păcălici. :-) Îți turuie gura toată ziua în acuze și minciuni, agresivitate mică ce ești. Fugi la Domnul și pomenește-ne să nu cădem în erezii.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #1575  
Vechi 10.08.2016, 12:16:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Inventezi studii care nu exista, cand esti prins cu minciuna, dai din colt in colt.

Facultate de teologie ai facut daca ai facut si esti cine pretinzi, cum a trecut gasca prin apa, nu s-a prins nimic de tine, pana si un neoprotestant intelege mai bine ca tine cum stau lucrurile.

Sf. Scriptura, o talmacesti ca un sectar, inventezi chestii fara nici un suport in Sf. Traditie, cand ti se spune sa citezi din Sf. Parinti, te faci ca nu vezi si arunci inca o data teoria ta de doi bani.

Acum pupi, acum scuipi, acum te prefaci ca te smeresti si imediat te fudulesti, etc.

Daca nu e vorba de un profund defect de caracter, singura scuza e o problema medicala.

Macar sectarul iconoclast lupta pentru secta lui, tu lupti doar pentru tine si orgoliul tau imens care nu poate accepta cand greseste.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1576  
Vechi 10.08.2016, 15:53:52
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Consideră ce te duce căpșorul, atâta poți, atâta împrăștii pe-aici.
Consideră că am un profund defect de caracter, probleme medicale, da, mă doare puțin splina... Toate le am, sunt păcătos, nu sunt perfect, cine nu-i păcătos? Cine nu are defecte de caracter și probleme medicale?
Studiul acela afurisit, există pe net, nu am mințit, dacă nu poți, nu vrei sau nu ești în stare să-l găsești, nu te mai pot ajuta eu.

Aline, poftim, îți scriu cu durere mare în suflet :

Nu așa se dialoghează, cum faci tu, nu așa se vorbește, nu așa se invită la teologie, nu așa se iubește... Dacă nu ești capabil și nu ai răbdare cu omul și nu știi să te porți și să vorbești, te ignor, fiindcă asta vrei !

Părintele Nicolae Steinhardt spune că "dacă nu poți fi bun, măcar fi politicos". Tu nu ești blând, ești cel mai agresiv membru de forum de aici, nu ești bun, nu ești nici politicos, nu ești nobil în gândire, în exprimare... Îi respingi pe oamenii cu care vorbești, în loc să le fi de folos, îi repugni, te-am urmărit de multă vreme și nu vrei absolut deloc să faci o îmbunătățire în viața ta... Așa-i caracterul și năravul tău probabil. Nu ești sfios, nu ești delicat nici câtuși de puțin, arunci acolo să fie spus, primu gând ce-ți vine în minte, nu mai contează ce simte celălalt, cum pică în inima lui și când vrea să-ți fie de folos, îl trântești și mai tare dacă poți ! N-ai măsură a iubirii, n-ai bun simț, ești foarte ciudat. Așa înțelegi tu că-i bine... Nu, nu așa se face !

În fine, pentru mine nu-i bine deloc, nu mă simt bine lângă tine, răspunzând și vorbind cu tine, ești ca un arici, care orice faci, oricât de bun vrei să fi cu el, el înțeapă mereu. Nu așa se face... Nu te pot ajuta, fiindcă nu vrei să primești nimic, ești veșnic nemulțumit, neîmplinit, agitat, mă obosești cumplit, măsura mea nu te poate duce... Ar trebui să alini, după cum ți-e numele, dar tu aduci iadul cu tine, în jurul tău... Aș vrea să fac atât de multe pentru tine, dar simt că mă bați, că mă plesnești de fiecare dată, în cel mai grosolan mod în care-am văzut pe forum. Și dacă era doar cu mine, nu era niciun necaz, dar așa faci cu toți, asta mă intrigă și mă supără cumplit. Dacă mai continui așa, meritând să fi banat aproape de fiecare dată, în 18.000 de postări cât ai, de ce nu ai fost banat, nici nu vreau să aflu, dar dacă tot așa o ți, eu te voi pune pe ignore, să nu mai văd ce postezi, va fi mai aerisit forumul, în ochii mei.


Deci mai departe, fie că crezi că mint, sau altele, sincer, iartă-mă, dar nu dau doi bani pe agresivitatea ta, părerile tale stricate și orice crezi tu de pe piedestalul tău de aur, din turnul de fildeș, măi păcălici... vorba ta...

---

Recitind ce am scris, știu că nu-i foarte bine ce-am zis, poate deloc bine...

Ar trebui să te suport mereu, orice ai face, orice ai zice... Să te iubesc orice-ar fi. Fiindcă dacă nu te pot suporta aici pe pământ, cum te voi putea suporta în Rai?
În fine, în Rai, în Împărăția Cerurilor, cei care-i agită pe alți oameni mereu ca și aici pe pământ, acolo sunt puși în alt loc, cei cu foarte multă dorință de agitare și nemulțumire, ca să trăiască în mediul care îl iubesc ei, de agitare și nemulțumire continuă (sper că nu iadul, că nu vreau să fie în iad cineva).

Fiindcă cei care nu vor să se implice în rezolvarea problemelor, că nu vor ei, sau nu pot, Domnul știe, eu habar n-am, deci care vor numai să agite, să instige, fără să găsească și ei în ceva a fi de folos, cumva, cu ceva, vor fi puși separt de cei care vor liniște, pace, blândețe, dragoste și bucurie, împlinire și mulțumire, măsură în capacitatea lor limitată, de creație, de creaturi a Domnului și odihnă și împăcare în binele tuturor... Ca să nu-și tulbure unii altora bucuriile și realizările, răsplătirea și înmulțirile, tainele și împlinirile...

Deci, mă gândeam, din nou, cum să fac cu tine, să fie bine, să-ți fiu de folos, să ne folosim de sprijinul tău, de împărtășirea ta, bucuria și dăruirea ta.

Și îți mai spun așa:

Uite, eu, aici în topic, m-am gândit să-l las, din punctul meu de vedere, organizat doar în "sola Scriptura", ți-am spus și mai sus motivul, că nu ne e rușine să ne dovedim numai cu Biblia.
Dar uite, te rog, fiindcă nu sunt eu dictator în topic și niciunde nu vreau să fiu, te rog, fi tu cel care contribuie cu lucrul nou ce și-l dorește, vino tu cu citate din Sfinții Părinți, nu mă supăr, dar nu mă poți obliga pe mine sau pe nimeni, să facă ceva, ce din rațiuni consistente, refuză. Bine? E just și demn ce cer și ce spun?

Și nu acuza, nu pleca din start de la premisa rea și sinistră, că un om e rău și bolnav cu capul și patologic și așa... fiindcă uite, de exemplu și colecționarii de obiecte ori de care, sunt patologici, dar majoritatea covârșitoare a lor, sunt oameni minunați și buni. Gândește pozitiv pentru om, despre oameni, fi de folos, caută să-l înțelegi, să-i fi alături, nu să-l alungi, să-l înțepi, dacă simți că nu-l poți ajuta, nu-i mai răspunde, caută să te ferești de el, dacă simți că îți face rău, lasă-l în pace, cu neputințele lui, dacă nu-l crezi ce spune, ce face, nu-i fă rău, fi neutru, nu-l apăsa, nu-l cicăli și pistona psihic, și sufletesc și mental, nu-i bine, nu-i creștinește, nu-i omenește, nu-i moral, nu-i etic. Fi om ! Demn și integru, frumos și luptător pentru oameni și binele tuturor, fără să faci rău nimănui, nici dacă vine el să-ți facă rău, lasă-l, pleacă de lângă el, roagă-te să se calmeze, să fie mulțumit...

Nu știu cât de mult înțelegi ce ți-am scris... M-am silit cât am putut să-ți fiu de folos. Asta mi-a venit acum în minte...

Iartă-mă te rog, dacă am fost aspru cu tine, țin la tine foarte mult și mă simt neputincios, mai ales când văd că nu pot ajuta și celălalt e mereu nemulțumit de orice fac și se oprește din a mai contribui și el (când avem atâta nevoie) pentru binele și mântuirea noastră a tuturor...

Hristos în mijlocul nostru.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 10.08.2016 at 19:30:43.
Reply With Quote
  #1577  
Vechi 10.08.2016, 22:03:05
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
În fine, în Rai, în Împărăția Cerurilor, cei care-i agită pe alți oameni mereu ca și aici pe pământ, acolo sunt puși în alt loc, cei cu foarte multă dorință de agitare și nemulțumire, ca să trăiască în mediul care îl iubesc ei, de agitare și nemulțumire continuă (sper că nu iadul, că nu vreau să fie în iad cineva).
Se zice ca sunt multe locasuri acolo, fratior drag...
Locul pe care i l-ai pregatit tu lui Alin, poarta numele de Purgatoriu.

In opinia ta, penticostalii ar putea ajunge in acelasi loc?
Daca nu se vor intoarce in biserica politic numita ortodoxa, pentru ca ei o considera eretica, cam ce sanse le-ai da?
Reply With Quote
  #1578  
Vechi 10.08.2016, 22:34:28
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional;
In opinia ta, penticostaliiarr putea ajunge in acelasi loc?
Daca nu se vor intoarce in biserica politic numita ortodoxa, pentru ca ei o considera eretica, cam ce sanse le-ai da?
In acest caz ar ajunge direct la dracu.Nici n-ar mai trece prin vami.Direct la dracu s-ar duce toti care hulesc Ortodoxia, pt ca il hulesc pe Hristos si Sfanta Treime
Reply With Quote
  #1579  
Vechi 11.08.2016, 01:31:11
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Se zice ca sunt multe locasuri acolo, fratior drag...
Locul pe care i l-ai pregatit tu lui Alin, poarta numele de Purgatoriu.

In opinia ta, penticostalii ar putea ajunge in acelasi loc?
Daca nu se vor intoarce in biserica politic numita ortodoxa, pentru ca ei o considera eretica, cam ce sanse le-ai da?
Am citit mult despre erezia "purgatoriul", când m-am pregătit pentru licența "Ereziile romano-catolice și influența lor asupra Ortodoxiei de astăzi", pentru absolvirea Teologiei Pastorale.

Cel mai frumos explică Sfântul Marcu al Efesului, Evghenicul, la Sinodul Unionist de la Ferrara-Florența (1438-1439), Sfânt Părinte, Mitropolit, care în Duhul Sfânt a respins nebunia "Purgatoriul", încât latinii nu au mai avut cum să se apere, și l-au numit "călugăr fanatic și nebun", fără să mai aibe ce răspuns să-i dea. Au fost biruiți, unirea ereziei cu Biserica nu a avut loc, deși noi, Ortodoxia, ne-am dorit să ne unim cu ei, dar ei nu vroiau să lepede ereziile lor.

În foarte scurte idei, redau din greșelile dogmatice, ale ereziei "Purgatoriului" de la "romano-catolici":

1. Dacă erezia purgatoriului ar fi adevărată, Hristos a venit degeaba, opera și misiunea Lui Mântuitoare, ar fi fost în zadar.
2. Dacă ar exista un loc între Rai și iad, cu un foc mistuitor, care te purifică și te curățește de păcate să te trimită în Rai, atunci iadul ar fi gol.

Latinii s-au apărat, au spus că doar unii ajung în Purgatoriu, pe care-i trimite "papa" adică episcopul Romei, în anumite condiții, nu toți oamenii de pe pământ.

Sfântul Marcu a spus: atunci apar alte 3 noi greșeli dogmatice, deci 3 noi erezii:

3. Erezia purgatoriul este deci o susținere a ereziei indulgențelor. Trebuie să plătești indulgențe, aici de pe pământ, înainte de moarte, sau rudele tale după moarte, ca să stai cât mai puțin în purgatoriu și apoi să mergi în Rai.
4. Pentru cei care nu fac parte dintre credincioșii latini din apus, nu-și pot plăti indulgențele, toți se duc în iad automat, se naște erezia predestinației.
5. Inovațiile ereziilor purgatoriului, indulgențelor, nu a existat în primul mileniu creștin, la nici unul din Sfintele Sinoade, la nici unul din Sfinții Părinți.

Apoi la 80 de ani, după acel sinod, în 1518, se naște protestantismul, prin Marthin Luther, care publică tocmai împotriva ereziei Indulgențelor, 90 de teze, pe ușa Catedralei romano-catolice din Milano. Apoi, la 20 de ani după aceea, apare calvinismul, în 1538. Și zwinglinismul, dar care dispare cu timpul în calvinism și lutheranism. Apoi anglicanismul, metodismul, evanghelismul, baptismul, adventismul, penticostalismul, mormonismul, iehovismul, etc...

Dacă la sinodul de la ferrara-florența, latinii s-ar fi trezit, prin smerenie, din înșelare, ar fi abandonat ereziile purgatoriului, indulgențelor și toate alte erezii, ar fi revenit în Biserică, s-ar fi desființat numele de "romano-catolici" și "Ortodoxia", ne-am fi unit înapoi, protestantismul nu s-ar fi născut, și azi, Bisericii, îi era de sute, poate de mii de ori mai bine, în lume.

Dar protestanții au ieșit, datorită ereziilor romano-catolicilor, apoi din nebuniile acelea, alte nebunii, neo-protestanții și toate tăvălugurile până azi, în istorie, politică stricată, datorită, spun eu, necredinței părții din Apus a Bisericii, care s-a rupt, a căzut în erezie, expansionism, materialism, azi, secularism și ateism, tot datorită mândriei și necredinței "romano-catolicilor".

Revin.

Penticostalii, nu au cum să meargă în "acel loc", ce tu ai crezut că eu l-am spus cu referire ca fiind erezia purgatoriului, fiindcă purgatoriul nu există, n-a existat vreodată, nici nu va exista. E o invenție a demonilor dăruită ereticilor din apus, alături de multe altele ca să-i țină mai strâns legați, departe și împotriva Bisericii.

Penticostalismul se răspândește practic, după 18 aprilie 1906, din Los Angeles, pe strada Asuza, nr. 312, de "vorbitorul în limbi" predicatorul de culoare William Joseph Seymour, după modelul lui Charles Fox Parham care începuse din 1898, Mișcarea Harismatică "Holiness". Charles Fox Perham a fost evanghelist înainte, apoi studiase să devină pastor metodist (care sunt mai stricți puțin, mai apropiați de calviniști) dar le-a abandonat pe amândouă, și a inventat penticostalismul, alături de William J. Seymour, fiindu-i mentor lui William, și spuneau că le-a arătat "duhul sfânt" că ei se trag din Pentecost, din ziua cincizecimii de la Apostoli.

Și așa s-a răspândit penticostalismul, care a avut mare priză la publicul necunoscător de teologie, fiindcă pe bazele harismatice, erau foarte vioi la vorbă, la gândire, la port, vorbeau scurt, obiectiv, erau foarte deschiși, iar în adunările lor, se manifestau fenomenal în "duhul", deci mult diferiți față de baptiști de exemplu, care sunt mult mai rezervați, iar oamenii mai sprinteni și jucăuși, care vor noutăți multe și schimbări mari, au început să aleagă penticostalismul, în detrimentul baptismului, deși baptiștii erau mult mai vechi ca apariție decât penticostalii.

Cam atât... :)

Ortodoxia nu are erezii, n-a avut niciodată și nici nu va avea, fiindcă suntem păziți în Duhul Sfânt, ne este arătat cum să luptăm și cum să biruim ereziile, ca să rămânem Biserica lui Hristos, să rămânem pe cărarea strâmtă, îngustă și grea, care duce la Viață și care puțini o află... Fi și tu printre aceia puțini. Noi, Biserica, Ortodoxia, e singurul creștinism de pe pământ, noi, ea, suntem Biserica, chiar dacă ne numim politic "ortodocși", noi știm că e un nume impropriu, știm că noi suntem creștinii, unicii creștini, și știm că noi suntem Biserica, cea Una, Unica Biserică, Una care-i Sfântă, Una care-i Sobornicească (adică mai înseamnă și universală sau catolicească de la grecescul katolikoi, katolikon, katolicou, adică pentru toți oamenii care vor să facă parte din ea) și Una care-i Apostolească. Altă Biserică nu există.

Toți care se mai numesc "biserici", sunt înșelați de demoni, sunt eretici, dragii de ei. Dar dacă îi prinde moartea în erezie, nu se vor mântui.

Acum nu mai e valabil ca și când atunci era tâlharul de pe cruce, că a spus câteva cuvinte și s-a mântuit. Nu. De ce? Fiindcă atunci, la răstignire, nu exista creștinism, nu exista Biserica, nu exista mântuire. Nici la Învierea Domnului, nu exista creștinism, nu exista Biserica lui Hristos, nu exista mântuire. Decât la Pogorârea Duhului Sfânt (de unde le place la penticostali să spună că se trag... :) dragii de ei), deci abea atunci a început să existe Biserica (văzută), că nevăzută există din veșnicie. Abea atunci a început creștinismul și mântuirea.

Deci azi, cine respinge Biserica, cea numită politic din anul 1054 "ortodoxia", atunci respinge pe Hristos Însuși, Biserica Lui, Sfinții Lui și acel om nu se va mântui, decât dacă se spovedi și Împărtăși pe patul de moarte, la un preot (ortodox, firesc, singurii preoți, singurii creștini). Și dacă părintele, văzând pocăința lui sinceră, pentru rătăcirea lui, îi va da Sfintele Taine, Trupul și Sângele Domnului (dacă are Sfântul Botez, ortodox, altfel, trebuie botezat întâi, fiindcă n-a fost creștin până atunci, doar botezul ortodox, te face creștin, restul e apă simplă, nu are har, nu e botez) deci prin Sfântul Botez, bolnavul va primi Sfintele Taine, și așa se va duce la milostivirea lui Dumnezeu, să fie mântuit.

Deci știm, din nefericire, și cine se mântuie și cine nu... :-( Anume, fără acestea de mai sus, menționate, cine va muri în ereziile romano-catolice, sau protestante sau neo-protestante, nu se va mântui. Deci știm cine se mântuie și cine nu.

- Creștinii se mântuiesc, iar ereticii, nu se mântuiesc. -

Ți-am făcut atâtea chemări, strigări, atenționări... Le reînnoiesc și te chem, te strig:

Vino acasă, vino în Biserică, vino în Ortodoxie, ca să te mântuiești !

Hristos a înviat...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #1580  
Vechi 11.08.2016, 14:05:30
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Vino acasă, vino în Biserică
Ti-am mai zis ca eu sunt in Sfanta Biserica chiar cu putina vreme inainte sa te nasti tu.
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Decât la Pogorârea Duhului Sfânt (de unde le place la penticostali să spună că se trag... :) dragii de ei), deci abea atunci a început să existe Biserica (văzută), că nevăzută există din veșnicie. Abea atunci a început creștinismul și mântuirea.
Pai vezi ca stii ce este Sfanta Biserica Penticostala?
Atunci s-a infiintat, chiar de Domnul Iisus Hristos la Cincizecime, anul 33.

Da-mi si mie trei motive pentru a parasi Biserica si a veni intr-o organizatie fondata in 1054 de un crestin cam eretic, cam certaret si cam rebel, numit Mihail Cerularie!
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Deci știm, din nefericire, și cine se mântuie și cine nu...
Deci știm cine se mântuie și cine nu.
Fratior drag, nu vorbeam despre mantuire. La mine este sigura. Doar in cazul tau sunt mari dubii. Un ortodox nu poate stii in timpul vietii pamantesti daca se mantuie sau nu.

Discutia era despre acele locasuri.
L-ai plasat pe Alin intr-un locas. Zici ca nu e Purgatoriul. Atunci ce e? Descrie-l putin! Si voiam sa stiu doar daca acolo pot intra si penticostalii.
Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
In acest caz ar ajunge direct la dracu.
Dar ce a facut colegul nostru asa de grav incat sa ajunga direct la Scaraoschi?
Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Nici n-ar mai trece prin vami.
Vamile s-au desfiintat. Pentru ca nu erau invatatura apostolica, s-a luat decizia inlaturarii lor.
Reply With Quote
Răspunde