Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.07.2011, 23:11:26
aldea-daniela aldea-daniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Mesaje: 4
Implicit Gandire intunecata

Buna, simt ca am o mare problema, m-am casatorit acum 1 luna si am crezut ca asta era cauza problemelor, faptul ca nu eram casatoriti. Ideea este ca nici dupa casatorie nu mi-am gasit linistea.
Ma simt goala sufleteste si incapabila de a gandi ce trebuie facut, ma simt ca un copil abandonat sau mai mult ca unul caruia sa-i spui ce sa faca.
Sunt pandita la orice pas de ghinion, orice e rau mi se intampla numai mie, in ziua nuntii am plans atat de mult, nimic nu a fost bine, nimic cum mi-am dorit eu, am gresit si cu nasii cu care eu nu prea ma inteleg decat superficial.
Dar cu ghinionul nu am terminat,, ma urmareste peste tot, de vreo 7-8 ani nu mai stiu cine sunt, singurul lucru bun din viata mea sunt sotul si copilul meu,Acum sunt iarasi dezamagita si de lume, am aflat ca sunt iarasi insarcinata si nimeni nu a prea reactionat cum ne-am fi dorit, intra-devar noi am zis ca nu mai facem altul, dar daca s-a intamplat eu nu-mi pot omori copilul.
Sunt intr-o stare de de-abia ma tarasesc de azi pe maine, in casa nu-mi vine sa fac nici curat nici nimic, simt ca acum am inceput sa-mi neglijez si copilul, avem o groaza de datorii la banci si la cunoscuti, acum trebuie sa facem alt credit sa dam banii la cunoscuti inapoi, ca din nunta nu am reusit sa achitam tot.Am luat banii sa reusim sa ne terminam casa, dar acum nu prea merge cum am stabilit.Copilul pentru ca nu mai faceam fata l-am inscris la o gradi particulara cu banii pe care ii luam pe concediu crestere copil plateam acolo, acum trebuie sa-l retrag si sa stau acasa, ca nu merita sa ma chinui la sv pe 700 ron pe care ii dau toti la gradi mai ales daca sunt iarasi insarcinata, in schimb m-am inscris la o scoala de asistent farmacist, simt nevoia sa fac ceva, sa fac bine sa reusesc sa-mi gasesc un job bun.
O sa-l tin acasa pt ca la cresa nu avem prioritate ca suntem din ilfov, si gradinita de stat de la 2 ani nu gasesc si nici nu avem cunostinte care sa ne ajute,
Chiar nu stiu ce sa mai fac si cum sa reusesc sa gasesc o cale sa-mi revin.
In casa ca sa fac ce trebuie mi-am facut si plan cu ce sa fac dar degeaba, parca ma tine ceva sa fac pana si mancare,
Sunt exasperata, va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat.Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.07.2011, 23:22:07
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Sfaturile probabil ca le cunoasteti deja:
1.Spovedanie
2.Duminica la Biserica
3.Rugaciunea
4.Rabdare
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.07.2011, 23:22:44
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aldea-daniela Vezi mesajul
Buna, simt ca am o mare problema, m-am casatorit acum 1 luna si am crezut ca asta era cauza problemelor, faptul ca nu eram casatoriti. Ideea este ca nici dupa casatorie nu mi-am gasit linistea.
Ma simt goala sufleteste si incapabila de a gandi ce trebuie facut, ma simt ca un copil abandonat sau mai mult ca unul caruia sa-i spui ce sa faca.
Sunt pandita la orice pas de ghinion, orice e rau mi se intampla numai mie, in ziua nuntii am plans atat de mult, nimic nu a fost bine, nimic cum mi-am dorit eu, am gresit si cu nasii cu care eu nu prea ma inteleg decat superficial.
Dar cu ghinionul nu am terminat,, ma urmareste peste tot, de vreo 7-8 ani nu mai stiu cine sunt, singurul lucru bun din viata mea sunt sotul si copilul meu,Acum sunt iarasi dezamagita si de lume, am aflat ca sunt iarasi insarcinata si nimeni nu a prea reactionat cum ne-am fi dorit, intra-devar noi am zis ca nu mai facem altul, dar daca s-a intamplat eu nu-mi pot omori copilul.
Sunt intr-o stare de de-abia ma tarasesc de azi pe maine, in casa nu-mi vine sa fac nici curat nici nimic, simt ca acum am inceput sa-mi neglijez si copilul, avem o groaza de datorii la banci si la cunoscuti, acum trebuie sa facem alt credit sa dam banii la cunoscuti inapoi, ca din nunta nu am reusit sa achitam tot.Am luat banii sa reusim sa ne terminam casa, dar acum nu prea merge cum am stabilit.Copilul pentru ca nu mai faceam fata l-am inscris la o gradi particulara cu banii pe care ii luam pe concediu crestere copil plateam acolo, acum trebuie sa-l retrag si sa stau acasa, ca nu merita sa ma chinui la sv pe 700 ron pe care ii dau toti la gradi mai ales daca sunt iarasi insarcinata, in schimb m-am inscris la o scoala de asistent farmacist, simt nevoia sa fac ceva, sa fac bine sa reusesc sa-mi gasesc un job bun.
O sa-l tin acasa pt ca la cresa nu avem prioritate ca suntem din ilfov, si gradinita de stat de la 2 ani nu gasesc si nici nu avem cunostinte care sa ne ajute,
Chiar nu stiu ce sa mai fac si cum sa reusesc sa gasesc o cale sa-mi revin.
In casa ca sa fac ce trebuie mi-am facut si plan cu ce sa fac dar degeaba, parca ma tine ceva sa fac pana si mancare,
Sunt exasperata, va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat.Va multumesc!
Acum vreo două duminici s-a citit la biserică pericopa evanghelică „Despre grijile vieții” (Matei 6, 22-33). Spunea Părintele Galeriu că important e să nu ne îngrijorăm niciodată, dar să ne îngrijim de ale vieții. Însă niciodată să nu uităm că suntem în mâna lui Dumnezeu și că tot ce avem avem prin purtarea lui de grijă. A ne îngrijora, a fi obsedați de grija zilei de mâine înseamnă a nu avea credință.

Îți recomand să citești această pericopă și, dacă vei avea timp, caută și predica părintelui Galeriu. Poate că te va ajuta.

Mai cred, de asemenea, că bine ți-ar prinde o spovedanie profundă; să te pregătești, adică, postind și meditând, adunându-te în sinea ta înainte, cercetându-ți toate păcatele și punându-le, apoi, înaintea Domnului. Iar apoi, bineînțeles, să te împărtășești.

Cu alte cuvinte, dă-i toată viața ta, împreună cu grijile tale, lui Dumnezeu, și trăiește tu viața Lui.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.07.2011, 23:23:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pana la urma, sa inteleg bine, problemele principale sunt de ordin material?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.07.2011, 23:24:45
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Cred ca casatoria tot este o cruce pe care trebuie sa o duci!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.07.2011, 23:48:53
aldea-daniela aldea-daniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pana la urma, sa inteleg bine, problemele principale sunt de ordin material?
Nu neaparat, dar astea fac ca totul sa para si mai greu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.07.2011, 23:57:32
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Sa sti ca faptul ca te casatoresti in Biserica nu iti asigura nici o liniste, nici o fericire, oamenii trebuie sa ajunga la asta cu ajutorul lui Dumnezeu. Asa cum a spus si parintele meu duhovnic, deseori e iad pana sa vina raiul in casatorie. Conteaza foarte mult sa fiti smeriti, sa aveti rabdare si sa nu deznadajduiti. Comunicati tot si mergeti des la Biserica! Spovediti-va de cate ori credeti necesar!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.07.2011, 00:06:11
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Sa sti ca faptul ca te casatoresti in Biserica nu iti asigura nici o liniste, nici o fericire, oamenii trebuie sa ajunga la asta cu ajutorul lui Dumnezeu. Asa cum a spus si parintele meu duhovnic, deseori e iad pana sa vina raiul in casatorie. Conteaza foarte mult sa fiti smeriti, sa aveti rabdare si sa nu deznadajduiti. Comunicati tot si mergeti des la Biserica! Spovediti-va de cate ori credeti necesar!
Eu cred ca daca viitorii soti se casatoresc fiind curati cum s-au nascut, vor avea fericire, parerea mea.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.07.2011, 00:08:53
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Eu cred ca daca viitorii soti se casatoresc fiind curati cum s-au nascut, vor avea fericire, parerea mea.
Eu cred ca au un mare avantaj dar si ispite tocmai pentru ca au fost curati. Dar fiind insipiti si trecand peste ele vor avea si mai multe cununi.
Nu cred ca exista ceva fix in lumea asta ce-ti garanteaza fericirea sau mantuirea, e un razboi lung cu tine insuti si tot potrivnicul Domnului, dar cu ajutorul Lui nimic nu e imposibil. Cum spune Parintele Noica, sa cerem de la Dumnezeu imposibilul!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.07.2011, 00:11:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aldea-daniela Vezi mesajul
Nu neaparat, dar astea fac ca totul sa para si mai greu.
Pai nu prea ai vorbit cine stie ce despre altele, cel putin cele care ar conta cu adevarat.
Ca la nunta a iesit asa si nu asa, ca a mai fost o discutie..nu cu lucrurile astea traiesti intr-o casnicie, nunta e o formalitate, importanta este binecuvantarea lui Dumnezeu si pacea in familie.

Un copil este o bucurie, nu conteaza ce zic altii.

Deci ce fel de alte probleme decat cele materiale?

Cum stati cu credinta? Duhovnic aveti?
Parintii nu va ajuta?

Ai zis ceva de o casa, este casa-casa sau apartament?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
subiect de GANDIRE moro.d Despre Biserica Ortodoxa in general 62 04.06.2009 12:29:10
O provocare la gandire... Alexandr_Bazil Generalitati 149 23.05.2007 14:45:58