Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.05.2007, 17:25:44
monahul monahul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de shoc
Citat:
În prealabil postat de TNTman
Citat:
În prealabil postat de shoc
Asa ca, daca iubirea ta trece la ortodoxism nimeni nu are treaba cu trecutul ei...Iubiti-va la fel de mult fiindca astazi foarte putini oameni mai stiu sa iubeasca!!!
Multumesc mult .....asta asa e . . .am simtit si eu...nu mai sunt multi care sa iubeasca cu adevarat . . . . . Dar tu Shoc? acum ai pe altcineva sau . . .inca te gandesti la el?
Nu, inca sunt singurica si cu gandul la el. E imposibil sa uiti pe cineva cu care te intelegi si simti ce vrea sa iti transmita fara sa iti zica macar un cuvant. Sunt legaturi puternice si lucruri greu de explicat. Il astept ca va vei vara asta dupa examene in tara ( studiaza in Italia). Sper sa am puterea si credinta necesara sa nu fac ceva ce ar putea sa ii dauneze. Fiindca chiar daca el nu prea mai judeca cand suntem impreuna trebuie sa fim realisti...
Ma bucur ca ti-au placut cuvintele mele. Sa ne mai tii la curent cu ce se intampla intre voi.
Nu exista lucru mai frumos in viata sa iubesti si sa fii iubit.Dar aceasta iubire sa vina si din partea ei ,ca vor urma multe sacrificii pt voi.Casatoria unui viitor preot trebuie vazuta in alta lumina. Cea care iti va fi alaturi de tine, trebuie sa stie ca va trebui sa renunte la multe placeri care nu va putea sa le aiba cu un viitor preot.ma refer la aceste placeri lumesti,insa va avea mult de castigat .
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.05.2007, 17:27:01
TNTman TNTman is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2007
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de shoc
Ma bucur ca ti-au placut cuvintele mele. Sa ne mai tii la curent cu ce se intampla intre voi.
ok . . . .iti voi spune ;) momentan sunt la job si imi fac planuri sa plec la ea vionerea viit pe 11! abia astept sa fiu langa ea , cu ea ......

sa stii ca mi-au placut cuvintele tale pentru ca au fost din suflet ....
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.05.2007, 17:28:25
TNTman TNTman is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2007
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
[
TNT vezi sa nu explodezi fratioare de atitea ....... puncte, puncte si emotii:D:D

[/quote]

1) nu sunt fratiorul tau
2) asta e . . explodez explodez...d-aia am nick-ul tau
3) tot inainte o sa o tin
4) uita ce am scris la primul subpunct :D
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.05.2007, 19:04:39
shoc shoc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2007
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TNTman
Citat:
În prealabil postat de shoc
Ma bucur ca ti-au placut cuvintele mele. Sa ne mai tii la curent cu ce se intampla intre voi.
ok . . . .iti voi spune ;) momentan sunt la job si imi fac planuri sa plec la ea vionerea viit pe 11! abia astept sa fiu langa ea , cu ea ......

sa stii ca mi-au placut cuvintele tale pentru ca au fost din suflet ....
Sunt din suflet pentru ca povestile noastre se cam aseamana.

Anamaria
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.05.2007, 20:28:26
TNTman TNTman is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2007
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de shoc

Sunt din suflet pentru ca povestile noastre se cam aseamana.

Anamaria
hmmmm??? ??? dar la mine nu e poveste...e realitate :p ...dap se aseamana probabil ... nu stiu ce o sa fie pe viitoe dar sper sa fie bine. . . .Tu Ana Maria esti stud la teologie? ca parca nu te-am mai intrebat. . . .

Stefan
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.05.2007, 17:28:21
shoc shoc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2007
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TNTman

hmmmm??? ??? dar la mine nu e poveste...e realitate :p ...dap se aseamana probabil ... nu stiu ce o sa fie pe viitoe dar sper sa fie bine. . . .Tu Ana Maria esti stud la teologie? ca parca nu te-am mai intrebat. . . .

Stefan
Stiu ca e realitate...:DNu sunt studenta la teologie dar sa stii ca mi-ar fi placut...poate va fi a 2-a...:p
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.05.2007, 15:56:12
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TNTman
Salutare,


Sunt student la Teologie Ortodoxa Pastorala anul 3 in Bucuresti si am o mica mare problema:
De 5 luni vorbesc cu o fata care este catolica ....tin foarte mult la ea . . .si ea tine la mine foarte mult...dar ma gandesc daca asta inseamna un obstacol pentru viitor din cauza ca este catolica. . .. adevarul este ca in asa putin timp am ajuns sa o iubesc enorm si sa tin la ea .....si nu vreau sa se rupa ceea ce s-a creat intre noi....vreau sa stiu daca se poate sa ma casatoresc cu ea si sa nu afecteze eventuala mea hirotonie. . . !
multumesc!
Doamne ajuta!
fiind student, realizez ca eu, nu te pot invata pe tine, dar indraznesc sa iti dau doar un sfat citeste Paraclisul Maicii Domnului 40 de zile si fa ascultare de duhovnic!!! de multe ori iubirea este confundata cu atractia trupeasca...cand ea dispare ramaneti voi un preot crestin si o catolica...gandeste-te mult la asta..Maica Domnului sa te acopere cu sfantul acoperamant sa ei deciza care iti este de folos spre Mantuire!!
jenica
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.05.2007, 22:54:18
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

TNTman, faptul ca ceri sfaturi pe forum in legatura cu hirotonia si cu "iubirea" dovedeste ca nu esti pregatit nici pentru una nici pentru cealalta. Alegeri de genul asta te vor "coace". Asa e viata!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.06.2007, 16:19:33
TNTman TNTman is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2007
Mesaje: 9
Implicit

da mirean asa e ...si recunosc ca inca nu sunt pregatit pentru hirotonie...... deoarece casa ma intretin m-am angajat si am cam neglijat facultatea ...ceea ce a provocat un mare gol in cunostintele mele si pregatirea mea
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.06.2007, 18:32:31
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Stii foarte bine, ca student la teologie, ca dreptul canonic ortodox interzice in mod clar casatoria cu o persoana de alta confesiunea, daca respectivul este candidat la preotie. Este o chestiune absolut fireasca atata vreme cat tu ii vei invata pe viitorii tai enoriasi ca Ortodoxia este calea cea dreapta, plinatatea trairii crestine.

Casatoria cu o persoana de alta confesiune crestina este posibila in BO conform dreptului canonic, cu obligatia ca viitorii copii sa fie botezati ortodox.

Deci...singura varianta este ca ea sa se converteasca la Ortodoxie si impreuna sa duceti o viata traita pe aceasta cale.

Cu siguranta, Dumnezeu nu este impotriva iubirii voastre, insa tot cu voia Lui exista aceste randuilei bisericesti, a caror sursa patristica merita subliniata.

Si oricum, pana in anul IV mai sunt multe de vazut si de invatat. Pana atunci vei vedea si in ce masura creste aceasta relatie si totul va fi altfel, vei vedea. Poate chiar mai bine decat acum.

Insa, e de retinut faptul ca un preot ortodox nu poate fi casatorit sub nicio forma cu o femeie de alta confesiune. Este un impediment clar la preotie care nu ingaduie niciun fel de exceptie, pogoramant.

Toate cele bune,
Iosif
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 17:24:15
Diferenta dogmatica si liturgica intre Liturghia ortodoxa, catolica, protestanta si neoprotestanta suharau Intrebari utilizatori 2 07.12.2011 19:28:07
CASATORIE INTRE RUDE JOLIECOEUR Generalitati 26 02.09.2011 16:43:15
casatorie viitor preot livadarufelix Generalitati 61 17.01.2011 15:50:18