Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 26.02.2014, 09:35:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Postul nu este un scop în sine, ci un un mijloc de a ne apropia de Dumnezeu. Prin post ne subțiem trupul pentru a ne sensibiliza sufletul. Însă, postul presupune și un post al faptelor și al gândurilor. Purificarea trupului în urma postului este un efect și nu un scop.
Pai si cum te apropii de Dumnezeu daca nu prin purificare?
Ce orice pacatos,viciat si neinfranat are acces la Domnul?
Nu asta este ordinea? Infranare prin post,taiatul viciilor(as zice tot prin post) si pacainta.

Oricum ati aseza-o,este nevoie de purificare,de linistire a patimilor intai in trup ca mai apoi sa apara si in minte si suflet/spirit.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 26.02.2014, 09:42:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Păi postul are ca principal scop purificarea trupului?
Ma tot minunez de intrebarea asta de baraj...
Adica hai sa ne purificam sufletul cu cate 50 de acatiste/zi si 200 de matanii,apoi cand terminam cu astea si suntem lati de foame sa incingem un gratar cu toti cunoscutii,cu vin si bere,muzica buna de dans si femei pe alese.
Doar postul ii numai theoretic,la nivel inalt mental cu rugaciuni,cantari bisericesti si alte activitati intelectuale.
La nivel trupesc"postul nu are ca scop purificarea trupului"...nu deloc...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 26.02.2014, 09:47:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Măi oameni buni, da' voi chiar nu înțelegeți ce citițî? Am scris eu că vreau/nu vreau să se purifice și corpul în urma postului? Unde?

Am scris că nu ăsta E SCOPUL postului. Și că da, un efect e și ăsta.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #214  
Vechi 26.02.2014, 09:59:56
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Măi oameni buni, da' voi chiar nu înțelegeți ce citițî? Am scris eu că vreau/nu vreau să se purifice și corpul în urma postului? Unde?

Am scris că nu ăsta E SCOPUL postului. Și că da, un efect e și ăsta.
Poate n-oi fi inteles...desi eu aveam impresia ca da...
Efect sau scop,in fine ce vreti voi; pana una alta tineti postul
Am gasit citatul asta tocmai la timp "La Dumnezeu ajungem printr-un anume mod de viață, nu printr-un anume fel de a gândi.” Christos Yannaras
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 26.02.2014 at 10:04:31.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 26.02.2014, 10:06:49
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Yasmina, te rog, ascultă-l pe pr. Arsenie Papacioc: http://www.youtube.com/watch?v=DhM0AzlPl4I
Reply With Quote
  #216  
Vechi 26.02.2014, 10:11:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Yasmina, te rog, ascultă-l pe pr. Arsenie Papacioc: http://www.youtube.com/watch?v=DhM0AzlPl4I
Multumesc,il voi asculta dar maine ca este tarziu aici.
Reluam idea maine :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #217  
Vechi 26.02.2014, 19:10:38
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Yasmina, te rog, ascultă-l pe pr. Arsenie Papacioc: http://www.youtube.com/watch?v=DhM0AzlPl4I
Frumos,unul dintre Parintii mei preferati alaturi de dragul Ilie Cleopa...

Eu inteleg prea bine postul care se da atat cu infranarea proceselor mentale cu incarcatura negative(ca sunt generate de minte);dar inteleg si importanta postului trupesc care nici ala nu este de trecut cu vederea daca ne dorim sa fim precum ingerii,lipsiti de patimi,de placerea gustului,de desfatarea in indestulare...
Poate ca pt mine are o importanta anume,deoarece eu ma lupt cu firea mea gurmanda in post si de aceia bat moneda pe partea asta!
Cateodata nu reusesc sa tin postul cu strictete si atunci ma intristez ,caci imi pare un lucru mic-daca nu poti un lucru atat de mic,cum vei putea lucruri mai mari ca iubirea de dusmani,de exemplu?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 26.02.2014, 19:56:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
La ce te referi cand spui asta?
Poti sa detaliezi putin?
Postul nu e un scop in sine, este un instrument pentru a atinge ceva, spiritual vorbind.
Poti sa postesti si fara sa ai nici o aspiratie spirituala.

Pentru cei care oricum maninca exclusiv vegan deja nu mai serveste scopului, corpul fiind obisnuit cu acest regim.

Se poate sa aiba nevoie de ceva mai mult, ex. post negru.

Pentru altii poate fi un soc la limita imposibilitului (sophia?).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #219  
Vechi 26.02.2014, 22:54:37
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Postul nu e un scop in sine, este un instrument pentru a atinge ceva, spiritual vorbind.
Poti sa postesti si fara sa ai nici o aspiratie spirituala.

Pentru cei care oricum maninca exclusiv vegan deja nu mai serveste scopului, corpul fiind obisnuit cu acest regim.

Se poate sa aiba nevoie de ceva mai mult, ex. post negru.

Pentru altii poate fi un soc la limita imposibilitului (sophia?).
A plecat Sophia? S-a suparat?
Reply With Quote
  #220  
Vechi 27.02.2014, 06:52:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu se stie nimic sigur. Părerile sunt împărțite.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde