Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.11.2014, 17:32:50
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Iata parerea unui arhimandrit despre atitudinea ierarhilor propagandisti:

http://adevarul.ro/locale/satu-mare/...999/index.html
Si părerea unui alt părinte - pr. Ioan Florin Florescu :


"Mi-e rușine de cei care v-au spus din amvonul Bisericii să votați un hoț dovedit, doar pentru că e botezat ortodox și își face cruce cum trebuie. Îmi cer eu scuze pentru această rezumare imbecilă a Ortodoxiei. Dacă v-ar fi spus-o niște oameni proști, mi-ar fi fost doar milă, dar de vicleniile popești care îl iau ca martor pe Dumnezeu mi-e scârbă. Mi-a fost o silă cumplită să-l aud și să-l văd pe episcopul Maramureșului poruncind preoților, cu aerele unui căprar fudul care împarte ordine unor trupeți, cum și pe cine să voteze („noi avem candidatul nostru”, „mergem încolonați”). Mi-a fost silă până la greață, să-l văd pe starețul unei mănăstiri, cu crucea în mână, la sfârșitul Liturghiei, chemând oamenii la votarea unui hoț -, căci ce altceva decât un hoț este un plagiator dovedit. Am murit de rușine să-mi văd Patriarhul punându-și preoții să-i cânte „Vrednic este” unui individ al cărui merit este că a mai zvârlit niște pomeni Bisericii, pentru a-și cumpăra bunăvoința ei. Mi-a fost rușine să văd parohii și mănăstiri primind până în ultimul ceas pomenile guvernului, în timp ce profesorii le-au refuzat cu demnitate. Îmi este silă de lăcomia celor care au făcut ca numele Bisericii mele să fie târât în scandaluri electorale și numit în bătaie de joc „corporația”. Așa să știți, că și mie îmi este silă și sînt revoltat, așa cum probabil sînteți și voi. Trebuia să v-o spun, ca să nu mă sufoc. Acuma, că ne-am eliberat, vă rog și vă spun ce am învățat și eu de la Sfinții Părinți, să nu vă smintiți de toate acestea și să rămâneți neclintiți în Biserică, unde toate acestea sînt trecătoare, dar frumusețea ei și credința și dragostea predate rămân în veac."

sursa : http://ioanflorin.wordpress.com/
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.11.2014, 18:07:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Bine ar fi ca sfințiile lor (și unii și alții) să-și vadă de mântuirea lor, nu de paiul celorlalți.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.11.2014, 19:34:06
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Trist tare că BOR s-a lăsat angrenată în a face jocul puterii, cu sustinere fătisă pentru un asemenea om.

Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.11.2014, 19:38:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Pozit›ia singulară a unor preot›i, chiar si ierarhi, nu e pozit›ia BOR. Ca dovadă comunicatul de pe basilica.ro.
Bine ar fi să gândim, să ne informăm si apoi să scoatem perlele de care suntem în stare pe gurit›ă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #35  
Vechi 15.11.2014, 20:22:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Si părerea unui alt părinte - pr. Ioan Florin Florescu :
Am fost curios ce preot poate scrie un asemenea comentariu, care nu prea ii face cinste. Am cautat pe net si e foarte activ pe multe site-uri si bloguri. E un preot din Scotia, infocat sustinator a invataturii ecumeniste. Ia apararea catolcilor si protestantilor cand se iveste ocazia, sustine ca si catolcii au Taine si preotie, iar protestantii sunt si ei baieti de treaba. Am gasit un articol pe saccsiv si pe razboi in care parintele se dovedea ca scria si cu un pseudonim comentarii mai neortodoxe, negand pana atunci ca ar avea acel pseudonim.
Sincer sa fiu e jenant ce scrie la adresa unor ierarhi doar pentru ca nu-i impartasesc convingerile politice.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 15.11.2014, 20:34:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Preotii nu pot fi implicati in politica, dar nu au restrictii in a avea preferinte sau chiar a sustine un candidat. In 2004 chiar protopopul a spus la predica sa avem grija cu cine votam, facand aluzii sa nu-l votam pe Basescu (care tocmai afirmase ca sustine marsul homosexualilor, casatoria si infierea de copii de catre acestia). Si nu s-a inselat.
Probabil preotii au avut ceva de spus pentru ca Johannis este protestant, mai putin pentru ca il plac pe Ponta.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 15.11.2014, 23:38:41
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit cu dedicație

Liiceanu i-a trimis IPS Daniel o carte cu dedicație în care se referă la "târârea" BOR în campanie

Gabriel Liiceanu i-a trimis Patriarhului Daniel cel mai recent volum al său, intitulat "Fie-vă milă de noi! și alte texte civile", cu o dedicație-autograf în care scriitorul face referire la "târârea" Bisericii Ortodoxe Române (BOR) în campania electorală pentru alegerile prezidențiale.

Biserica Ortodoxă Română a fost criticată de mai multe ori în ultimele săptămâni că s-a implicat în campania pentru prezidențiale în sprijinul PSD, în presă fiind difuzate mai multe înregistrări în care preoții îndemnau explicit la vot în favoarea lui Victor Ponta.

http://vreaupresedinte.gandul.info/n...ypes=og.shares
Reply With Quote
  #38  
Vechi 15.11.2014, 23:50:00
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Pozitia altui intelectual, prof. Mihai Șora :

„Sunt fiu de preot. Și preotul acesta era și cetățean. El vota după cum credea el că e bine s-o facă. Dar niciodată, pentru nimic în lume, nu și-ar fi îngăduit, de la înălțimea amvonului, să-și îndemne credincioșii să voteze pentru un partid sau pentru altul, pentru un candidat sau pentru altul.
Preoții sunt păstorii tuturor credincioșilor. Credincioșii pot să fie divizați pe probleme politice, ei sunt uniți din punctul de vedere al credinței.
Preotul nu ar de ce să se amestece în diviziunile politice ale masei credincioșilor. Pentru el, ei toți – fără deosebire – sunt fiii bisericii. El nu poate predica de la amvon cui să i se dea votul. La drept vorbind, făcând lucrul acesta, cade, pur și simplu, din calitatea de preot. Pur și simplu. În bună regulă, ar trebui caterisit.“
Reply With Quote
  #39  
Vechi 15.11.2014, 23:53:17
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

E de mirare cum s-a implicat, din câte înțeleg, BOR în această campanie electorală.
Parcă niciodată implicarea nu a fost atât de transparentă, de fapt fără perdea...

Ceea ce mă doare pe mine, însă, e ceea ce am scris la "președinte protestant" din capul locului, cu săptămâni în urmă: cât de ipocrit și de cinic poate fi un om ca să se folosească ca de un obiect oarecare de imaginea Părintelui Arsenie Boca, de sfintele icoane și de credința oamenilor, mulți neinstruiți în curvăsăriile politicești... Doar pentru a manipula, doar pentru a impresiona prin fațadă, doar pentru a obține puterea supremă în stat...

Iar percepția și judecata asta facilă cum că, vezi Doamne, neamțu-i nu doar neamț dar e și protestant, așadar e străin cu totul de poporul român - sunt atât de înguste, de aberante și de înapoiate încât ... eu nu mai înțeleg nimic. Credeam că suntem un popor, nu o turmă de legume fără judecată.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 15.11.2014, 23:54:54
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Pozitia altui intelectual, prof. Mihai Șora :

„Sunt fiu de preot. Și preotul acesta era și cetățean. El vota după cum credea el că e bine s-o facă. Dar niciodată, pentru nimic în lume, nu și-ar fi îngăduit, de la înălțimea amvonului, să-și îndemne credincioșii să voteze pentru un partid sau pentru altul, pentru un candidat sau pentru altul.
Preoții sunt păstorii tuturor credincioșilor. Credincioșii pot să fie divizați pe probleme politice, ei sunt uniți din punctul de vedere al credinței.
Preotul nu ar de ce să se amestece în diviziunile politice ale masei credincioșilor. Pentru el, ei toți – fără deosebire – sunt fiii bisericii. El nu poate predica de la amvon cui să i se dea votul. La drept vorbind, făcând lucrul acesta, cade, pur și simplu, din calitatea de preot. Pur și simplu. În bună regulă, ar trebui caterisit.“
Remarcabil. Caterisire în masă pentru o fărădelege strigătoare la cer. În laicat ăsta e trafic de influență, dacă nu mă înșel.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bilete, biserica, politica, prelati