Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.09.2007, 21:30:29
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

....mai intai precizez ca iubesc orice creatura ,iubesc creatia lui Dumnezeu,insectele pasarile animalele...si de multe ori dragostea mea pentru ele ia forma milei,in sensul ca am hranit si eu animale nemancate,le-am facut un adapost ,m-am impotrivit oricarei forme de cruzime...omorarea lor....dar atat.Stiu ca Dumnezeu hraneste toate fapturile Sale.De aceea ateantia mea s-a indreptat mai mult catre oameni si mai putin catre animale.Si de multe oriu nu inteleg defaimarea creatiei,cand animalele sunt dresate,impopotonate cu panglicute,mostenesc averi,in timp ce oameni sarmani mor de foame...Nu inteleg oamenii care se leaga emotional de animale ajungand sa le serveasca ei pe ele.E trist,ridicol si caraghios sa vezi ca un caine a mostenit milioane de dolari,are avocati,bona si piscina:D
O inselare diavoleasca cumplita..omul iubeste cu patima animalul,ajungand sa ii dispretuiasca pe ai sai.Sunt oameni care-si trec animalele in Acatist..atat de departe merg....Concretz:inteleg oamenii care au animale de pe urma carora traiesc..dar sa traiasca un caine bine de pe urma mea ..:sleep:
Acesti oameni,posesorii de caini ca despre ei e vorba,ajung sa se uite ciudat la cei care merg cu copiii in parc,,la oamenii murdari si prost hraniti(cersetirii)refuza sa le dea un ban,ajung insa sa aiba grija de caine,sa-l spele la fund,sa se mandreasc acu meritele lui,cu cate stie sa faca..exista caini pianisti:cool:In parcul in care merg cu copiii cainii au loc amenajat..in timp ce in canalul de alaturi,se inghesuie cate 3-4 aurolaci..cainii au jucarii..isi fac nevoile pretutindeni,fac slalom printre rahatii lor pe strada..adesea se mai supara atunci cand copii vor sa atinga patrupedul.Ajung sa fie obsedati de nevoile animalului.Ce e de facut?O capitala plina de caini de rasa si maidanezi,care ataca din senin,isi fac nevoile pretutindeni..ma simt agresata de prezenta lor..de atitudinea stapanilor lor.....La fiecare trei familii exista moda sa aiba un caine(sau o pisica)..copii mai rar(costurile zic ei ca sunt mai mari..iar de copii se tem ca de necuratul).Acesti oameni au o atitudine sfidatoare,....vor ajunge animalele sa aiba mai multe drepturi decat oamenii......E bine????????????Nu va simtiti deranjati?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.09.2007, 22:02:25
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

SUNT DE ACORD CU TINE SI AR TREBUI SA SE FACA CEVA IN SENSUL ASTA, AM O PRIETENA CARE A FOST MUSCATA DE CAINI, CUNOSC OAMENI CARE AU CATE 5 CAINI IAR COPIII NU AU NICI UNUL, SI EU IUBESC ANIMALELE SI SUFAR SI ATUNCI CAND UN ANIMAL E IN SUFERINTA DAR TOATE PANA LA A DORMI CU MINE IN PAT. AM VAZUT PE STRADA CAINI CU HAINUTE , ATUNCI DE CE A MAI LASAT DUMNEZEU PAR LA CAINI. A AJUNS CA ANORMALUL SA FIE NORMAL SI INVERS.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.09.2007, 22:33:41
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Indiferent cit de pacatosi suntem, de cite deficiente comportamentale si morale avem stim ca un ciine nu ne va judeca, indiferent de situatie, si evident ca ne convine aceasta situatie din momemt ce nu avem de gind sa ne schimbam sa devenim mai buni si mai drepti. De aici si explozia animalutelor de companie si a uriasei industrii aferente.
Asta este, oricum comparata cu alte aberatii in care am dat in ultima vreme asta este totusi o deviatie minora de pe fix
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.09.2007, 22:43:00
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Da, mie imi plac animalele in special pentru ca nu ma judeca. As vrea sa fiu si eu ca ele in privinta asta...sa nu judec pe nimeni
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.09.2007, 05:07:04
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Da si din acest motiv major ciinii au ajunsa sa tina loc de sot/sotie si in loc copil care "dau multa bataie de cap" cu judecatile lor. Lumea a ajuns sa se lipseasca de familie si copii de frica acestei adevarate "torturi", - obiceiul de a judeca fara sa realizeze ca acest obicei ajuta la indreptarea noastra, insa asa cum nu vrem sa ne indreptam deoarece suntem incapatinati il preferam pe Aricel care se gudura pe la picioare si nu spune nimic de faptul ca suntem bagati in patimi pina peste urechi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.09.2007, 10:36:00
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine a zis despre caine ca e animal de companie se inseala! Cainele e membru de familie cu drepturi depline si chiar mai mult, daca e sa ma iau dupa cateii pe care i-am avut eu.
Trebuie sa va spun, ca am suferit toata viata de frica cainilor. La un moment dat ii ajutam pe copiii mei la impartitul ziarelor ( astfel au invatat cum se castiga un ban) si dintr-o curte a iesit un dulau negru, inalt de un metru (in ochii mei, evident) care m-a facut sa nu ma mai pot misca de frica. Din casa a iesit o fetita de 4 ani, care i-a spus sa intre in curte si atunci am realizat: ce situatie penibila pentru mine, eu avand cu 40 mai mult ca ea!
Dar Dumnezeu a vrut sa ma vindece de aceasta frica fara margini de caini, daruindu-mi un caine "maidanez" fara stapan. Era numai ciciuleti si plin de exema de la pureci. Mi-am luat inima in dinti si l-am spalat. L-am dus la doctor si l-am vindecat de exema. Am devenit prieteni buni, iar cand l-am dus la tuns, am vazut aievea "Povestea porcului": din cainele rapcigos a iesit un "print"; parca era caprioara. Nu-mi venea sa cred ca e acelasi caine. Il chema Lasse si fusese abandonat,caci stapana lui a murit, iar sotul nu a vrut sa se mai ocupe de el. Lasse a bucurat pe toata lumea; iar toata lumea il iubea pe Lasse. Apoi a facut cancer si a murit. Am auzit ca ei iau asupra lor din dragoste pentru stapan bolile pe care acesta le-ar fi avut. Nu stiu daca e adevarat, dar toti cainii mei au avut aceleasi boli ca mine. Cainii au o dragoste infinita pentru stapanii lor. Aici noi nu spunem stapana/stapanul cainelui , ci mama/tatal cainelui, caci intr-adevar aceasta e relatia. Dupa ce a murit Lasee am primit un maltez, pe care l-am numit Bobi. Moartea lui Lasse ne-a durut extrem de tare, caci Lasse nu a suparat pe nimeni, ne-a daruit dragoste, si a lasat un gol mare in urma lui.
Alta data am zis si eu cate ceva despre oamenii care isi adorau cainii, dar dupa ce am trecut prin experienta cu Lasse, am inceput sa ii inteleg.
Avem un prieten, care e maniac cu curatenia in casa si putin cam nervos. L-am dus pe catelul meu in vizita la el, caci sotia lui isi dorea caine. El nu si nu. In final a cedat si a cumparat un maltez, care e acum bucuria casei. Acest prieten si-a recapatat calmul, a devenit alt om. Numai cine nu a avut caine poate spune ceva rau despre caini. Dar cine are caine stie ca are un prieten foarte cald si iubitor, nu se supara niciodata pe tine, indiferent ce i-ai face. Totusi Lasse s-a suparat odata pe sotul meu, pentru ca l-a durut cand i-a taiat unghiile. Doua zile nu l-a bagat in seama pe sotul meu, atata a durat supararea lui. A treia zi, cand a venit sotul meu acasa s-a urcat pe fotoliu si de acolo l-a latrat "cu vorbe", si-a spus tot oful printr-un latrat nuantat, dupa care a sarit si l-a intampinat pe sotul meu, asa cum obisnuia sa faca zilnic. Si acum dupa mai multi ani, inca mai am lacrimi in ochi cand imi amintesc de Lasse.
Acum am un maltez foarte rasfatat. Nu e de mirare, caci maltezului i se spune "bebelus cu blana". In ciuda dimensiunilor mici, este un caine de paza de nadejde. Are pasiunea "cititului" ziarelor si a reclamelor si trebuie sa fiu foarte iute, daca vreau sa mai citesc si eu ceva.
Pe cei, care nu ati avut niciodata caine, VA ROG SA VA LUATI CAINE! Nu stiti ce pierdeti daca nu aveti caine. Traiti viata pe jumatate si va lipsiti de dragoste adevarata: de primit si de dat!
P.S. Urzicuta, iarta.ma te rog ca nu sunt in asentimentul tau, dar cainele e viata mea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.09.2007, 10:48:53
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

sint exemple in pateric de sfinti parinti care aveau companie animale salbatice. si chiar conversau cu ele si se pare ca acestea ii intelegeau.
ce poate fi mai frumos decit sa iti tina companie doi lei, timp de zeci de ani?
zi de zi sa fie in preajma ta? sa vorbesti cu ei si sa simti ca Dumnezeu este prezent in acelasi timp si in ei si in tine, tu, om pacatos?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.09.2007, 10:57:49
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

...te inteleg Anca.in Romania altfel stau lucrurile cei care iubesc animalele in marea lor majoritate nu se ingrijesc de ele, nu le pasa de cei din jur,pierd respectul pentru oameni..nu ies cu maturica si cu punguta asa cum e civilizat ....o lipsa de respect fata de oamenii din jur,strazile sunt pline de fecale.Ma deranjeaza f.tare ca vin acasa si incep sa curat mizeria in care copii au calcat pe strada.
Desi copiii mei iubesc f.tare animalele nu voi ceda sa le cumpar unul mi se pare ciudat cel putin sa locuiesc cu un cAINE in casa..animalul totusi trebuie sa aiba locul lui,in curte sau oriunde altundeva.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.09.2007, 11:06:35
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

oricum majoritatea traim cu gandaci si insecte in casa, asa ca de ce nu un caine?...:D
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.09.2007, 11:10:07
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

ah, mi-am mai amintit ceva...la unele boli mintale ajuta compania animalelor. E demonstrat ca pentru copiii autisti prezenta unui animal face bine, in special delfinii, dar si cainii. Serios vorbesc, exista terapie cu animale
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea exagerata fata de animale Dorinuta Intrebari utilizatori 31 25.05.2012 02:26:27
ce credeti despre frica exagerata de a nu gresi? cred_cu_adevarat Generalitati 1 04.10.2011 15:37:38
De ce dragostea este un acziune "murdara" pentru religie? KittyNou Generalitati 27 14.06.2010 18:14:36
cati dintre voi imi vor tine "companie" in iad?! clujeanul33 Generalitati 21 13.02.2010 23:33:22
ANIMALE PISICUTA35 Generalitati 23 18.05.2007 13:36:06