Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.09.2008, 15:37:26
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ar fi bine ca un teolog sa si citeasca ce se publica acolo (adica sa fie un fel de cenzura).
http://www.ziarullumina.ro/articole;678;1;14533;0;Vinul-cel-mai-vechi-antibiotic-natural.html

Citat de acolo:

La crestini, hrana vietii spirituale se practica prin Impartasania cu paine si vin care simbolizeaza Trupul si Sangele Domnului.

Vedetzi si comentariul meu de acolo pe care il reproduc si aci:
La crestini-ortodocsi nu se practica impartasania cu paine si vin care simbolizeaza trupul si sangele Domnului nostru Iisus Hristos ci se practica impartasania cu Domnul nostru Iisus Hristos - caci primim pe Domnul nostru Iisus in chip de paine si vin.

Si aceasta se face cum bine stiu toti crestinii ortodocsi prin pogorarea Duhului Sfant si Duhul Sfant preface paine si vinul aduse in trupul si sangele Domnului nostru Iisus Hristos.
Dar cum iar stiu mai toti crestinii ortodocsi trupul Domnului nostru Iisus Hristos este unit cu sufletul sau dar si cu firea sa cea dumnezeiasca.

Nu inteleg de ce trebuie sa comentez eu ca eu nu sunt teolog ci un simplu credincios pacatos si netrebnic si nu stiu nimic dar astea sunt chestii evidente de le stie oricine de la femeia care vinde lumanari si pana la arhierei.
Putea sa comenteze orice preot crestin-ortodox.
Rog pe unul din preotii din BOR de scrie pe aci sa adauge un comentariu mai dogmatic cum stie dansul acolo pentru a combate acea erezie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.09.2008, 16:34:49
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
La crestini, hrana vietii spirituale se practica prin Impartasania cu paine si vin care simbolizeaza Trupul si Sangele Domnului.
ai dreptate....

Pt necredinciosi, ori cei putin credinciosi, Impartasania (painea si vinul) SIMBOLIZEAZA trupul si sangele Domnului Hristos.

Pt cei credinciosi, Impartasania (painea si vinul) ESTE trupul si sangele Domnului Hristos.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.09.2008, 18:08:12
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Afirmatia intalnita in articolul din Ziarul Lumina nu este singulara. Este folosit astazi in Biserica, atat in randul unor preoti cat si al credinciosilor, un "limbaj de lemn", ca urmare a faptului ca, de cele mai multe ori, cuvintele noastre nu mai sunt raportate la Cuvantul Vietii. Asistam, din pacate, la desacralizarea limbajului bisericesc.

Nimeni nu poate sa nege ca in cultul divin (slujbele bisericesti)sunt intalnite o serie de elemente simbolice ce sunt, de regula, explicate in tratatele de teologie liturgica. Insa pentru unii exista tentatia de a crede (intalnita frecvent)ca in Biserica totul are un caracter simbolic. Dar Simbolul, in gandirea Sf. Parinti, invaluie si dezvaluie o realitate nevazuta, deoarece este in acelasi timp semn, indicator-realitate semnificanta si participa la realitatea semnificata.

In cazul de fata putem spune ca painea si vinul (Sfintele Daruri) au caracter de simbol pana in momentul prefacerii. Dupa Epicleza, painea si vinul sunt insusi Trupul si Sangele Domnului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.09.2008, 23:35:09
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Ar fi bine ca un teolog sa si citeasca ce se publica acolo (adica sa fie un fel de cenzura).
http://www.ziarullumina.ro/articole;678;1;14533;0;Vinul-cel-mai-vechi-antibiotic-natural.html

Citat de acolo:

La crestini, hrana vietii spirituale se practica prin Impartasania cu paine si vin care simbolizeaza Trupul si Sangele Domnului.

Vedetzi si comentariul meu de acolo pe care il reproduc si aci:
La crestini-ortodocsi nu se practica impartasania cu paine si vin care simbolizeaza trupul si sangele Domnului nostru Iisus Hristos ci se practica impartasania cu Domnul nostru Iisus Hristos - caci primim pe Domnul nostru Iisus in chip de paine si vin.

Si aceasta se face cum bine stiu toti crestinii ortodocsi prin pogorarea Duhului Sfant si Duhul Sfant preface paine si vinul aduse in trupul si sangele Domnului nostru Iisus Hristos.
Dar cum iar stiu mai toti crestinii ortodocsi trupul Domnului nostru Iisus Hristos este unit cu sufletul sau dar si cu firea sa cea dumnezeiasca.

Nu inteleg de ce trebuie sa comentez eu ca eu nu sunt teolog ci un simplu credincios pacatos si netrebnic si nu stiu nimic dar astea sunt chestii evidente de le stie oricine de la femeia care vinde lumanari si pana la arhierei.
Putea sa comenteze orice preot crestin-ortodox.
Rog pe unul din preotii din BOR de scrie pe aci sa adauge un comentariu mai dogmatic cum stie dansul acolo pentru a combate acea erezie.
Cutremurator. De la prezenta reala a lui Hristos in Euharistie am ajuns la simbolism.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.09.2008, 23:36:09
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Ar fi bine ca un teolog sa si citeasca ce se publica acolo (adica sa fie un fel de cenzura).
http://www.ziarullumina.ro/articole;678;1;14533;0;Vinul-cel-mai-vechi-antibiotic-natural.html

Citat de acolo:

La crestini, hrana vietii spirituale se practica prin Impartasania cu paine si vin care simbolizeaza Trupul si Sangele Domnului.

Vedetzi si comentariul meu de acolo pe care il reproduc si aci:
La crestini-ortodocsi nu se practica impartasania cu paine si vin care simbolizeaza trupul si sangele Domnului nostru Iisus Hristos ci se practica impartasania cu Domnul nostru Iisus Hristos - caci primim pe Domnul nostru Iisus in chip de paine si vin.

Si aceasta se face cum bine stiu toti crestinii ortodocsi prin pogorarea Duhului Sfant si Duhul Sfant preface paine si vinul aduse in trupul si sangele Domnului nostru Iisus Hristos.
Dar cum iar stiu mai toti crestinii ortodocsi trupul Domnului nostru Iisus Hristos este unit cu sufletul sau dar si cu firea sa cea dumnezeiasca.

Nu inteleg de ce trebuie sa comentez eu ca eu nu sunt teolog ci un simplu credincios pacatos si netrebnic si nu stiu nimic dar astea sunt chestii evidente de le stie oricine de la femeia care vinde lumanari si pana la arhierei.
Putea sa comenteze orice preot crestin-ortodox.
Rog pe unul din preotii din BOR de scrie pe aci sa adauge un comentariu mai dogmatic cum stie dansul acolo pentru a combate acea erezie.
Te-ai uitat la semnatura? Prof. univ dr......

cred ca au scos de pe site pasajul la care faci referire...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.09.2008, 23:49:44
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Mirean eu in niciun caz nu am acuzat pe vreun arhiereu pentru ce scrie acolo.
Da fapt profesorul universitar care a scris acolo nu e bine lamurit in credinta in privinta acestei chestiuni si a scris asa ceva din nestiinta si nu din rautate.
Da am zis ca ar fi bine ca aceste articole sa fie citite inainte de ceva preot dogmatist care sa mai elimine una alta daca nu corespunde.

Ma rog e relatat un caz in pateric cu un ascet care nu era bine lamuriti cu privirea la aceasta.
Si il lamureste Dumnezeu de aceasta.
Ei oricum am scris acolo pentru cine nu stie.


Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.09.2008, 23:51:08
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Am fost si eu cam aspru in comentariu...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.09.2008, 15:13:45
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Mai frate Mirean eu in niciun caz nu am acuzat pe vreun arhiereu pentru ce scrie acolo.
Da fapt profesorul universitar care a scris acolo nu e bine lamurit in credinta in privinta acestei chestiuni si a scris asa ceva din nestiinta si nu din rautate.
Da am zis ca ar fi bine ca aceste articole sa fie citite inainte de ceva preot dogmatist care sa mai elimine una alta daca nu corespunde.

Ma rog e relatat un caz in pateric cu un ascet care nu era bine lamuriti cu privirea la aceasta.
Si il lamureste Dumnezeu de aceasta.
Ei oricum am scris acolo pentru cine nu stie.

Nici eu nu am spus ca ai fi acuzat un ierarh.

Iar faptul ca un "pr. prof. dr." a scris asa ceva "din nestiinta" este cu atat mai grav, pentru ca astfel de prostii impartaseste si elevilor/studentilor...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate contine urme de lapte sau ou Simply_me Postul 53 09.08.2012 14:23:14
Despre unele lucruri care pot contine un adevar si ce face exagerarea din el claudiu-marius Generalitati 7 28.10.2010 00:52:50
O bucata din interviul cu IPS Ierotheos pentru ziarul Lumina pus pe catholica.ro mihailt Generalitati 3 30.04.2010 03:07:57
articol care propovaduieste sinuciderea in ziarul Lumina mihailt Generalitati 12 26.03.2009 23:50:15
Ziarul Lumina C-tin Resurse ortodoxe on-line 3 27.06.2008 01:01:58