Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.11.2008, 20:55:13
atanasia atanasia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Mesaje: 1
Implicit Economia romaneasca

Bine v-am gasit!

Am primit un mass f interesant, care zicea sa cumparam cat mai multe produse romanesti, ca sa nu se mai disponibilizeze in asa hal si sa poata rezista fabricile romanesti crizei.

Eu, de exemplu, cand cumpar ceva, aleg mereu varianta pur romaneasca. Si la iaurt, in loc de Tnuva, care e firma jidaneasca, iau Napolact sau Albalact, sau orice e pur romanesc.

Voi cum faceti? Macar de acum incolo veti cumpara produse romanesti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.11.2008, 23:26:19
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu nu cumpar produse romanesti de dragul de-a mentine economia pe pozitie,fiindca romanii au fost si vor ramane hoti,si acesti hoti destrama o economie,nu disponibilizarile cu pretexte care induc in eroare.
Eu cumpar produse care mi se par de calitate,care sunt convenabile calitate-pret,produse care-mi satisfac necesitatile,nu doar nutritionale,ci si sociale,iar daca cele romanesti nu indeplinesc normele decente(la noi,decenta este un lux),atunci le evit,nu ma intereseaza ca celelalte sunt "jidanesti",sau de alta productie.Si nici nu fac discriminare,nici macar dpdv economic.
Mi s-a intamplat sa cumpar o smantana romaneasca,vai de capul ei,foarte subtire si nici urma de 20% grasimi,pe langa smantana de la "jidani",care are aproape acelasi pret,insa este mai cremoasa,mai usor de dizolvat si mai buna...
Asa ca,scutiti-ma de traditionalisme si patriotisme ieftine,intr-o tara in care ar pune in alimente orice(nociv si prost),numai bani sa iasa!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.11.2008, 05:14:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

bravo, ory!

unde mai pui ca la "jidani" se intampla sa lucreze si romani...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.11.2008, 07:10:47
fllorina fllorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 80
Implicit

http://www.9am.ro/stiri-revista-pres...omanesti-.html
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tiganii, eterna plaga romaneasca !!! guardian knight Generalitati 20 30.08.2012 23:00:28
Influente ortodoxe in gandirea penticostala romaneasca ioanna Secte si culte 138 18.02.2012 15:26:35
Spaga romaneasca - o necesitate? Florin-Ionut Generalitati 62 24.09.2011 11:49:18
Incredibil! Liturghia ortodoxa romaneasca.. miha73 Generalitati 20 11.11.2010 23:36:57