Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.10.2014, 20:18:19
motan25 motan25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Smile Experiențe extracorporale (OBE - Out of Body Experience)

Ce sunt de fapt aceste OBE (Out of Body Experience = Experiențe Extracorporale)? La cautarea acronimului "OBE" într-un motor de căutare (Google) se pot găsi extraordinar de multe articole, unelea mai serioase altelea nu, pe această temă.
Despre acest fenomen, de decorporalizare, cam pe toate siteurile, inclusiv și cele românești, adică cu articole în limba română, despre acest fenomen se scrie că apare atunci când esti cu mintea trează dar cu corpul adormit. Mai exact, se face legătura cu faptul că în timpul somnului corpul este "paralizat" tocmai pentru a nu imita mișcările din vise și deci pentru a evita rănirea.
Dar există și cazuri când, din diverse motive, creierul se trezește dar corpul rămâne o perioadă paralizat. Acest fenomen cică ar purta denumirea de paralizie în timpul somnului. Această afecțiune se poate trata, din ce am citit pe net.
Ce îmi atrage atenția e că unii adepți, conform celor citite pe net, reușesc să rămână treji cu mintea atunci când sunt pe cale să adoarmă iar corpul paralizează deși ei sunt conștienți că nu dorm.
Până acum a fost explicația științifică, să-i zic așa. Urmează partea interesantă.
În momentul acela, cică se aude un sunet ciudat (un fel de vuiet, un bâzâit, un sunet care devine din ce în ce mai puternic, ca și când ar decola un avion). De asemenea cică apare senzația de greutate în respirație și că inima ar bate mai tare. Există posibilitatea de a vedea .. fantome (halucinații e explicația științifică).
Ei, de acum, susțin unii (am o carte în limba engleză despre așa ceva .. cine e interesat mă poate contacta să i-o trimit pe mail) există posibilitatea de a "părăsi" corpul fizic plecând într-o "călătorie" astrală. Și, conform explicațiilor celor experți în așa ceva, poți să-ți vezi corpul în pat, ai senzația că plutești, poți să treci prin obiecte, poți să zbori pe afară și să vezi "în direct" ce se întâmplă. Interesant, nu-i așa? Teoretic.
Pe de altă parte, am citit că au întâmpinat și alții astfel de senzații de paralizie în somn și au descris cam aceleași simptome (sunet ciudat, imposibilitatea de mișcare și impresia de dificultate în respirație) dar au avut și impresia că o prezența stranie (diavolească?) este în cameră. Spunând Tatăl Nostru sau chiar numai chemând în gând ajutorul Domnului nostru Iisus Hristos, al Maicii Domnului ori al vreunui sfânt imediat s-au trezit din această stare.
Mergând mai departe cu povestitul, deoarece am citit mai multe informații de pe net, o să mai spun și ceva ce mi s-a părut oarecum interesant.
De exemplu, unele persoane superstițioase consideră oglinda un portal către alte "lumi" (dimensiuni). În timpul OBE unii susțin că ceva îi atrăgea în oglindă (diavolul?), alții susțin că nu pot să nu se uite în oglindă când sunt "în afara trupului' și că văd lucruri stranii. Cineva relata pe net că s-a simțit, în jurul orei 3, 3 jumătate 4 dimineață, atras ca de un aspirator din pat, s-a văzut "plutind" deasupra patului și a văzut ceasul cu afișaj luminos. A văzut ora, a auzit și a simțit prezențe ciudate în cameră și s-a trezit speriat. S-a uitat la ceas și a văzut că era chiar cât arăta în "vis" înlemnind de frică. Asta e o relatare de pe net totuși și nu poate fi considerată 100% sigură (deoarece sunt foarte mulți glumeți).
În altă ordine de idei, unii consideră un fel de "atacuri" (diavolești?) astfel de experiențe.
Deci dacă unele persoane care sunt adepte călătoriilor astrale doresc să intre în această situație, altele nu știu cum să scape de ea.
În cartea "Astral Projection Guidebook" de Erin Pavlina (o puteți găsi și pe internet, eu tot de pe net o am în format pdf - dacă o dorește cineva îmi poate lăsa un mesaj cu adresa de mail la care să i-o trimit -) aceasta spune despre "atacuri" din partea "băieților răi" în timpul decorpolarizării/călătoriei astrale. Deasemenea susține că dacă te trezești în mijlocul unor "energii negative" este suficient să-l chemi pe arhaghelul Mihail în ajutor și te scapă. De asemenea, spune că trebuie să fii optimist și vesel când te decorpolarizezi pentru a nu întra pe aceeași lungime de undă cu energiile negative. Mai vorbește și despre "demoni" susținând că nu ar fi vorba despre acele entități din religie (demoni din iad - demons from hell - era exprimarea) și că sunt foarte răi și "trebuie să vibrezi pe o frecvență înaltă" pentru a evita întâlnirea cu aceștia. Oricum în cartea ei ea încurajează aceste așa zise călătorii astrale.
Acum, după ce am scris un referat nu o frază/explicație, îmi pun și mie însumi dar și vouă întrebarea dacă cumva acestea așa zise experiențe extracorporale sunt poate atacuri ale "celui cu coarne"? Sau are vreo legătură cu acest "personaj" care nu ne dă voie să facem faptele cele bune?
Întreb asta pentru că văd o asemănare destul de interesantă dintre senzațiile descrise de unii atunci când cred ei că "ăla rău" încearcă să-i sperie (sau mai rău, Doamne Ferește, să-i posede) și cei care au pățit așa ceva și nu știau nici de OBE (Out of Body Experience) și nici de faptul că "trăsni-l-ar toaca" ar încerca ceva rău cu ei și aceștia din urmă spuneau că e de fapt așa zisa paralizie în timpul somnului.
Nu mă interesează să fac așa ceva și nici nu am de ce dar sunt curios și dornic să aflu lucruri noi, mai ales dacă au vreo tentă științifică (cel puțin paralizia în timpul somnului e considerată o afecțiune), cartea o am pentru că am găsit-o întâmplător și citind din ea am depistat totuși că unele chestii se lovesc cu cele relatate de cei care nu știau de OBE. Ceea ce mi-a atras atenția.
Ca idee generale, cică cei care dorm pe spate ajung mai repede în această stare comparativ cu cei care dorm pe o parte.
Unii susțin că în timp ce "plutesc" prin cameră animalele de companie latră, miaună (depinde ce e, câine, pisică), iar partenerii din pat simt senzația de frig.
Așadar, ce se întâmplă în timpul acestor așa zise călătorii astrale? Sau, ce se întâmplă de fapt? Ar fi doar un efect tip placebo (fiind convins că "cornutul" umblă prin locuri întunecoase, chiar dacă într-o casă creștină nu intră, te sperii singur și ai impresia că vezi lucruri ciudate?), ar fi doar un vis ciudat care e amestecat cu ce vede, aude și simte creierul, pe jumătate adormit, când corpul e complet paralizat, așa cum oricine în timpul somnului are mișcările oprite? Sau chiar e ceva mai mult decât natural și doar credința sinceră ne ajută pe noi toți de așa ceva?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare