Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 11.08.2014, 10:21:55
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Iată ce ne spunea un coleg de forum la postarea nr. 71:

Acolo este vorba despre o minune mare a Sfantului Serafim de Sarov .

Era o femeie care se ruga foarte mult pt a primi har si era catolica. Si se ruga foarte mult Sfantului Fracisc sa primeasca Har. Fracis de Assisi este catolic.
Iar intr-o zii, in timpul rugaciuni, a venit sf. Fracisc la ea cu un batranel in dreapta lui, in haina alba si cu spatele putin curbat, si i-a zis:
la Biserica lui sa mergi si vei dobandi Harul.

Si ea nu stia cine e batranelul. Si se tot intreba cine este.
Dupa un timp si-a angajat niste muncitori rusi ( ea era din italia si era bogata) si mergand in camera unuia dintre muncitori a vazut iconita batranelului imbracat in alb la candela .
L-a intrebat pe slujitor si acela i-a zis ca e Sfantul Serafim de Sarov.
Astfel, s-a facut ortodoxa si a trimis minunea la manastirea Sf. Serafim.

Iar Sfantul Fracisc e singurul sfant catolic care a convertit un om la ortodoxie.
Iar acolo este desenat ca sa marturiseasca despre minunea si despre adevarata credinta, NU pt ca arata fratia dintre catolici si ortodocsi.
-eu cred ce zice Sfantul Ignatie,si ceilalti sfinti despre catolicism,si despre ereticii "sfinti" catolici:

" In pustnicie, au ajuns, asemenea lui Malpas, la cea mai vartoasa inselare demonica Francisc de Assisi, Ignatiu de Loyola si alii nevoitori ai latinilor (dupa caderea Bisericii de Apus de la cea din Rasarit), recunoscuti de ei ca sfinti. "Atunci cand Francisc a fost rapit la cer" spune scriitorul Vietii acestuia, "Dumnezeu Tatal, vazandu-l, S-a intrebat, fiind pentru o clipa in nedumerire: cui sa dea intaietate, Fiului Sau Celui dupa fire, sau fiului dupa har - Francisc". Ce poate fi mai cumplit, mai had decat aceasta hula, ce poate fi mai intristator decat aceasta amagire !"

http://www.odaiadesus.ro/comparatie.html
"Pricina de căpătâi care a nimicit viata ascetică a lui Francisc poate fi atribuită stării fundamentale a Bisericii romano-catolice, în care a crescut si a fost învătat acesta. Date fiind acele vremuri si starea Bisericii Romane în ansamblu, adevărata smerenie nu se putea ivi în sufletul oamenilor. "Vicarul lui Hristos pe pământ", cu ale sale pretentii de autoritate duhovnicească si temporală, era un reprezentant al mândriei duhovnicesti. Nu se poate închipui o mândrie mai mare decât gândul infailibilitătii (negreselniciei) personale . Această cădere nu putea să nu afecteze spiritualitatea lui Francisc si, în general, spiritualitatea romano-catolicilor. Asemenea Papei, si Francisc suferea de mândrie. Acest lucru se poate vedea din cuvântul său de despărtire către franciscani, atunci când a rostit: "Acum mă cheamă Dumnezeu, si vă iert pe toti, fratilor, atât pe cei de aproape, cât si pe cei de departe, de toate greselile si răutătile, si vă sterg păcatele atât cât îmi stă în putere".
Aceste cuvinte arată că pe patul de moarte, Francisc însusi se simtea destul de puternic ca să ierte păcatele, asemenea Papei. Se stie că iertarea păcatelor, în afara Tainei Spovedaniei si a Împărtăsaniei, era un atribut exclusiv papal . Asumarea de către Francisc a acestui prerogativ trebuie să se fi făcut pe temeiul credintei în sfintenia proprie.
Spre deosebire de el, nevoitorii sfintei Ortodoxii nu si-au îngăduit niciodată să-si atribuie dreptul de a ierta păcate. Toti au murit cu gândul proprii păcătosenii si cu nădejdea că Dumnezeu, în mila Sa, le va ierta păcatele. Este de ajuns să ne amintim cuvintele marelui nevoitor din Thivaida veacului al cincilea, Sfântul Sisoe. Înconjurat de fratii strânsi lângă patul său de moarte, el părea să vorbească cu făpturi nevăzute, după cum spune cronica; fratii l-au întrebat: "Părinte, spune-ne cu cine vorbesti?" Sf. Sisoe a răspuns: "Sunt îngerii care au venit să mă ia, dar mă rog de ei să îmi mai lase răgaz de pocăintă." Atunci când fratii, stiind că Sisoe era desăvârsit în virtuti, au răspuns "Tu nu ai nevoie de pocăintă, părinte", Sfântul le-a zis: "Adevărat vă spun, nici nu stiu dacă am pus început pocăintei."

-Sfântul Marcu Eugenicul, Mitropolitul Efesului (+1444)
„Invataturile dascalilor apuseni nici nu le cunosc, nici nu le primesc, încredintat fiind ca sunt înselatoare, în materie de credinta ortodoxa nu exista concesie. In problemele de credinta nu încape pogoramântul si iconomia, deoarece pogoramântul provoaca împutinarea credintei. Asta ar fi egal cu a spune: Taie-ti capul si du-te unde vrei."

„Noi pentru nimic altceva nu ne-am despartit de latini, decât pentru ca sunt nu numai schismatici, dar si eretici. Pentru aceasta nu trebuie nicidecum sa ne unim cu ei!"

Last edited by cristirg; 11.08.2014 at 10:23:56.
  #502  
Vechi 11.08.2014, 13:29:19
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu spun sa lasam loc judecatilor lui Dumnezeu. Daca in rugaciunea ,,Tatal nostru" spunem ,,Faca-se voia Ta", atunci trebuie s-o acceptam oricare ar fi aceasta. Parintele Arsenie Boca, daca a primit Har, il poate face lucrator indiferent daca are sau nu diploma de sfant. Canonizarea parintelui Arsenie Boca nu stiu daca va fi posibila in aceste vremuri, chiar daca ar merita, deoarece parintele nu prea era corect politic. Importanta este, insa, evlavia. Daca Dumnezeu are rabdare, putem avea si noi. Stim cu adevarat voia lui Dumnezeu in aceasta privinta? Am fi capabili sa-l cinstim daca s-ar dovedi ca a fost placut lui Dumnezeu?

Sfantul Ghelasie de la Ramet, desi a facut foarte multe minuni in timpul vietii, a stat cateva sute de ani in mormant. Apoi, cand a dorit Dumnezeu sa fie cinstit de catre oameni, a facut niste minuni mai aparte.

Parintele Arsenie stie ca suntem neputinciosi si ne intelege si mijloceste pentru noi. Oricum un sfant este un mijlocitor pentru credinciosi. Laudele i se cuvin in primul rand Preasfintei Treimi Care a reusit sa-si faca salas in sufletul Lui.

E atat de usor sa ridicam piatra! E ata de usor sa gresim in timpul unei vieti, deoarece necuratul, care avut ispite pregatite si pentru Hristos, cu siguranta ca are si pentru cei care se nevoiesc. Ispitele lor devin, iata, mai apoi, ispitele noastre. Sfantul Serafim de Sarov inainte de a se ruga pe o piatra o mie de zile, a avut niste ispite pe care biografii rusi le-au trecut sub tacere. (Ispitele sunt pentru incercare sau pentru smerenie.) Important este cum l-a gasit pe parintele Arsenie Boca plecarea din viata aceasta. Mucenicia parintelui ar fi trebuit sa fie suficienta pentru canonizare. Dar aceasta este trecuta sub tacere. De aceea, daca nu stim sa ne cinstim sfintii, sa nu ne miram de ce se va intampla cu aceasta tara!
  #503  
Vechi 11.08.2014, 13:33:44
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Dragă cristirg!...
Mereu aceleași cearceafuri cu citate despre catolici, despre erezie etc. OK, OK, nu vezi că nu te contrazice nimeni?
Care e subiectul discuției, de fapt?
Credeam că pe topicul ăsta vrem să ne lămurim în privința Părintelui Arsenie, că dorim să îi înțelegem mai bine viața, realizările, lucrările pe care le-a săvârșit (ori ba) Dumnezeu prin el.

Dacă ne lămurim cu pictura din biserica Drăgănescu, iată-ne câștigați cu un pas înainte, nu?
Dar suntem siguri că posedăm cheia ori duhul picturii aceleia? mai bine să ne concentrăm aici, decât să turuim la nesfârșit aceleași vorbe de punere la colț a BC. Pari mai preocupat de catolici decât de Părintele Arsenie!...

Nu cred că e folositor să amintești de fiecare dată ce cuvinte au fost spuse în cutare împrejurare de păstorii noștri împotriva "papistașilor" și ereticilor. Știm și noi, am tot citit și auzit, e clar. Mai bine revenim la subiect.

Last edited by Ioan_Cezar; 11.08.2014 at 13:38:54.
  #504  
Vechi 11.08.2014, 14:56:41
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Dragă cristirg!...
Mereu aceleași cearceafuri cu citate despre catolici, despre erezie etc. OK, OK, nu vezi că nu te contrazice nimeni?
Care e subiectul discuției, de fapt?
Credeam că pe topicul ăsta vrem să ne lămurim în privința Părintelui Arsenie, că dorim să îi înțelegem mai bine viața, realizările, lucrările pe care le-a săvârșit (ori ba) Dumnezeu prin el.

Dacă ne lămurim cu pictura din biserica Drăgănescu, iată-ne câștigați cu un pas înainte, nu?
Dar suntem siguri că posedăm cheia ori duhul picturii aceleia? mai bine să ne concentrăm aici, decât să turuim la nesfârșit aceleași vorbe de punere la colț a BC. Pari mai preocupat de catolici decât de Părintele Arsenie!...

Nu cred că e folositor să amintești de fiecare dată ce cuvinte au fost spuse în cutare împrejurare de păstorii noștri împotriva "papistașilor" și ereticilor. Știm și noi, am tot citit și auzit, e clar. Mai bine revenim la subiect.
-pai vad ca nu vreti sa tineti cont de ceea ce au zis Sfintii,daca tineati cont lucrurile erau de mult clare, pt mine sunt f clare
-mai mult priviti la modul subiectiv,sentimental,ca a avut 3 facultati,ca a pictat,ca a tradus filocaliile...foarte bine si frumos,tot respectul dar asta nu inseamna ca e sfant ,sau doamne fereste sa nu fie chiar inselat (cum zice P Arsenie Papacioc)

Last edited by cristirg; 11.08.2014 at 15:08:59.
  #505  
Vechi 11.08.2014, 15:05:07
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Importanta este, insa, evlavia. Mucenicia parintelui ar fi trebuit sa fie suficienta pentru canonizare. Dar aceasta este trecuta sub tacere. De aceea, daca nu stim sa ne cinstim sfintii, sa nu ne miram de ce se va intampla cu aceasta tara!
-nu e suficienta evlavia,trebuie si discernamant, si sa tinem cont de sinoade,dogme,canoane,invatatura Bisericii
-mucenicia nu e suficienta pt canonizare trebuie dreapta credinta ortodoxa
-pai sa ne cinstim sfintii-poate in primul rand cei canonizati[si cu moaste si minuni],sunt 70 si se vorbeste mai putin de ei decat de p Boca, ceea ce nu-i normal deloc

Biserica trebuie sa urmareasca urmatoarele conditii de fond pt canonizare:

- Ortodoxia neindoielnica a credintei celui cercetat, ortodoxie pastrata pana la moarte, in tot timpul vietii.

-ori in cazul parintelui Boca,ortodoxia e uneori cam indoielnica,si nu ca zic eu ci cativa mari duhovnici (p Papacioc..), si mai ales se vede diferenta daca comparam cu invatatura Bisericii (sinoade,canoane,dogme,sfinti...)
  #506  
Vechi 11.08.2014, 15:25:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma miram eu de ce pe o coperta a uneia dintre cartile despre parintele Arsenie Boca, apare o fraza referitoare la plamanii bisericii care se cam bate cap in cap cu pozitia sa despre ecumenism ramasa celebra: ,,Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor..." Ceva nu se leaga aici. Ori parintele a cazut in amnezie, ori cineva si-a batut joc de cartea respectiva, adaugand ceva ce nu i-a apartinut parintelui.
  #507  
Vechi 11.08.2014, 16:21:37
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
" Ceva nu se leaga aici. Ori parintele a cazut in amnezie, ori cineva si-a batut joc de cartea respectiva, adaugand ceva ce nu i-a apartinut parintelui.
Sunt intrigi din interiorul bisericii.Se doreste distrugerea bisericii din interior
lovind in personalitatiile bisericii ortodoxe.
Ca sa demolezi o constructie, se sapa la temelia ei, si nu la acoperis.
Iar la prostii din astea pun botul multi, inclusiv si niste useri de pe aici.
  #508  
Vechi 11.08.2014, 16:23:40
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ma miram eu de ce pe o coperta a uneia dintre cartile despre parintele Arsenie Boca, apare o fraza referitoare la plamanii bisericii care se cam bate cap in cap cu pozitia sa despre ecumenism ramasa celebra: ,,Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor..." Ceva nu se leaga aici. Ori parintele a cazut in amnezie, ori cineva si-a batut joc de cartea respectiva, adaugand ceva ce nu i-a apartinut parintelui.
-,,Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor..." ..imi ziceti si mie in ce carte apare acest citat,carte scrisa de parintele Boca sau despre el,pagina...

Last edited by cristirg; 11.08.2014 at 16:54:06.
  #509  
Vechi 11.08.2014, 16:24:16
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Sunt intrigi din interiorul bisericii.Se doreste distrugerea bisericii din interior
lovind in personalitatiile bisericii ortodoxe.
Ca sa demolezi o constructie, se sapa la temelia ei, si nu la acoperis.
Iar la prostii din astea pun botul multi, inclusiv si niste useri de pe aici.
-pai se vrea distrugerea Bisericii prin ecumenismul eretic
  #510  
Vechi 11.08.2014, 16:43:50
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-pai se vrea distrugerea Bisericii prin ecumenismul eretic
Pleonasm.Ecumenismul prin definitie este de sorginte eretica
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 16:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 18:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 13:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 21:31:10