Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.10.2006, 12:47:53
tigruta25 tigruta25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 13
Implicit

va rog care stiti ,si puteti sa ma lamuriti si pe mine ,cum se tine postul negru?
multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.10.2006, 16:34:54
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Nu e complicat de spus, e mai complicat de tinut. :D

Din punct de vedere alimentar, nu se mananca nimic, nu se bea nimic. E cam un fel de a pune lacat la gura si a arunca cheia. O regasesti dupa o zi, doua, trei. ???
Postul alimentar n-are mare valoare daca nu e insotit si de "alimentarea spirituala". Asa ca mai multa trezvie, mai multa smerenie, mai multa tacere, mai multa rugaciune, mai multa curatire, mai multa...IUBIRE (daca vrei treptele exacte, vezi in "Scara" Sf. Ioan Scararul). Daca ajungi pana la faza asta ultima de iubire, iti dau nick-name-ul meu. :D;)

Vezi ca tipul asta de post nu se tine decat cu binecuvantarea duhovnicului, nu ca asa ai auzit tu de la unul de la altul, OK? Sunt persoane care tin un astfel de post miercurea si vinerea, in primele si ultimele zile din Postul Mare. Dar vezi ca totul trebuie sa se faca cu o discretie totala, fara sa stie stanga ce face dreapta, fara "face-un ou la sapamana si se lauda o luna". :D

Elena
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.10.2006, 17:44:30
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Postul negru se tine numai cu acordul si indrumarea duhovnicului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.10.2006, 18:06:54
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Intr-adevar,postul negru se tine cu binecuvantarea duhovnicului, dar sunt multi crestini care tin de ani de zile post negru vinerea.Post negru se mai tine si daca acesta este urmat de luarea unor particele personalizate,citite de preot la sf.liturghie.De ex;particele pentru boala,pentru o dorinta anume,pentru examen,nastere usoara,etc.Pe langa postul spiritulal,infranare si fapte bune,postul negru se tine de regula miercurea sau vinere,ori ambele.In ziua respectiva nu se bea si nu se mananca absolut nimic pana seara,adica pana dupa vecernie,apoi se mananca o masa fara ulei(legume fierte ori crude,fructe,paine)dar fara a se manca pe saturate,inainte de a manca se i-a anafora si aghiasma mica.In unele manastiri izolate se tine post negru si trei zile consecutiv,in primele zile ale postului mare,de duminica seara cand se lasa sec,pana miercuri dupamasa,dupa care se i-a aghiasma mare.Este indicat a se citi in timpul postului,din psaltire,cateva catisme.Unii crestini tin post si in ziua de luni,la alegere,pentru mijlocitorii sf.arhangeli Mihail si Gavril.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.10.2006, 10:39:33
mihaela_maria mihaela_maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2006
Mesaje: 12
Implicit

Daca tot a pus cineva problema postului, poate imi raspunde si mie cineva la o intrebare pe aceeasi tema...
Dragii mei, spuneti-mi si mie, "praful de ou, proteine din lapte, urme de lapte" etc si alte astfel de ingrediente, fac produsul (care le contine) de dulce?
Eu imi imaginez ca la astfel de lucruri, inima e cea care iti spune mananci sau nu, si ca tine de cat de permisibil esti tu cu tine, dar nu mi-ar strica sa stiu si alte pareri.
Poate ca sunt niste E-uri care nu merita atentie, dar uneori ingreuneaza decizia unui om care intentioneaza sa tina un post "alimentar" am observat ca se face mare distinctie intre posturi....Parerea mea este, ca orice mic dar facut cu drag conteaza!
Va multumesc
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.10.2006, 23:56:17
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Draga Tigruta,

Pot fi ganduri de la diavol care sa ne faca sa ne rugam nu stiu cat timp sau sa tinem nu stiu ce post si pe ce durata. De aceea, e bine cand dorim sa facem asa ceva, sa-i spunem duhovnicului. Asta fiindca el are discernamantul de a sesiza daca sunt "vanari de vant" sau sunt dorinte ale sufletelului tau necesare pt a creste spiritual. Sa stii ca duhovnicul se bucura sa vada preocuparea ta, nu o sa considere ca e o "tampenie" cum o numeai.

Si as mai spune ca postul nu e necesar numai cand ai o problema, ci mereu. Asta fiindca "viata e o moarte continua" (Pr. Arsenie Papacioc), in sensul de omorare a patimilor. Asa sa ne ajute Dumnezeu dragutul!

Elena
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.10.2006, 00:53:44
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela_maria
Daca tot a pus cineva problema postului, poate imi raspunde si mie cineva la o intrebare pe aceeasi tema...
Dragii mei, spuneti-mi si mie, "praful de ou, proteine din lapte, urme de lapte" etc si alte astfel de ingrediente, fac produsul (care le contine) de dulce?
Eu imi imaginez ca la astfel de lucruri, inima e cea care iti spune mananci sau nu, si ca tine de cat de permisibil esti tu cu tine, dar nu mi-ar strica sa stiu si alte pareri.
Poate ca sunt niste E-uri care nu merita atentie, dar uneori ingreuneaza decizia unui om care intentioneaza sa tina un post "alimentar" am observat ca se face mare distinctie intre posturi....Parerea mea este, ca orice mic dar facut cu drag conteaza!
Va multumesc
Mihaela draga,

Daca constiinta ta iti creeaza probleme, mai bine nu mananci si-ti intrebi duhovnicul. Am un cunoscut din America venit in Europa, un tip care lasase toata lumea de lux si renuntase la tot ca sa faca studii de teologie ortodoxa si sa poata sa se roage cat mai mult timp. Duhovnicul lui din America ii spusese ca daca primele 7-8 ingrediente dintr-un produs (elementele de baza) sunt "de post", atunci poate sa manance. Dar sunt si unii care nu mananca daca sunt numai urme de ou sau de lapte. Deci ca sa stii mai clar ce sa faci, discuta cu duhovnicul tau.

Eu una vad problema astfel. Postul inseamna infranare. Ma voi lega numai de aspectul de post alimentar de care vorbesti. Infranarea implica sa ne privam de alimentele care fac trupul "sa zburde" si sufletul sa lancezeasca, adica de cele care ne fac de-a dreptul placere sau contin multe proteine care duc la "batai de cap" cu trupul. Vorbeam odata cu duhovnicul meu. Si lui si mie ne plac f mult cartofii. Pai chiar daca sunt "de post", in sensul ca nu sunt de provenienta animala, pt noi nu sunt deloc de post. Sau produsele de n feluri "de post" care exista in Romania si in Grecia (pateuri, prajituri de nu stiu cate feluri, saratele, baclavale, strudele, etc), chiar daca compozitia e de post, mie mi se par "de dulce" in toata regula, fiindca imi plac (mmmmm, si ce mai imi plac! :rolleyes:).

Si apoi, ideea de infranare continua este legata de perioadele de post sau de nepost. La cateheza cu copiii, i-am intrebat ce-nseamna pt ei postul. Si fiecare isi dadea cu presupusul: sa nu mananci carne, branza, oua, ciocolata, etc.; sa nu vorbesti de rau sau sa faci rau; sa asculti de parinti si sa nu-i superi; sa il ajuti pe fratiorul sau colegul tau, etc. Dupa ce au tot explicat pe rand ce si cum vedeau ei, unul de 5-6 anisori (deci unul din cei mai micuti) zice: "Nu, mai, postul e sa ai un porc si sa nu-l mananci pe tot o data". :p M-a lasat perplexa, fiindca el intelesese ca post nu e numai in perioadele de post, ci si in rest, printr-o infranare continua, astfel incat sa nu ajungem niciodata la imbuibare. Ce ziceti? Vedeti cate ne invata copiii? :D

Elena
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.10.2006, 00:53:54
Marianad Marianad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2006
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigruta25
va rog care stiti ,si puteti sa ma lamuriti si pe mine ,cum se tine postul negru?
multumesc anticipat!
E foarte bine primit de Bunul Dumnezeu, aceasta jertfa.
Cind tii post negru, nu trebuie sa maninci sau sa bei nimic dupa 12 noaptea pina a doua zi pina la 6 seara, 9 sau 12 noaptea. Cit poti. De asemenea se posteste si de pacate. Tii post negru numai miercurea si vinerea.
In timpul asta poti sa iei cite o bucatica de anafura si o gura de aghiasma.
Dar vorbeste cu un duhovnic, sa-ti dea dezlegare, ca sa fie postul cu binecuvintare. Altfel il poti tine degeaba
Doamne Ajuta!:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.10.2006, 00:53:54
Marianad Marianad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2006
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigruta25
va rog care stiti ,si puteti sa ma lamuriti si pe mine ,cum se tine postul negru?
multumesc anticipat!
E foarte bine primit de Bunul Dumnezeu, aceasta jertfa.
Cind tii post negru, nu trebuie sa maninci sau sa bei nimic dupa 12 noaptea pina a doua zi pina la 6 seara, 9 sau 12 noaptea. Cit poti. De asemenea se posteste si de pacate. Tii post negru numai miercurea si vinerea.
In timpul asta poti sa iei cite o bucatica de anafura si o gura de aghiasma.
Dar vorbeste cu un duhovnic, sa-ti dea dezlegare, ca sa fie postul cu binecuvintare. Altfel il poti tine degeaba
Doamne Ajuta!:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.10.2006, 20:48:46
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Paintele Arsenie Boca punea ca este foarte bne sa tinem post dar dupa puterea noastra a fiecaruia adica postul sa nu agraveze sanatatea
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul negru Darkanian Postul 747 28.03.2024 10:11:15
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 18:29:45
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 16:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 14:40:19
05 ianuarie AJUNUL BOBOTEZEI zi de post negru icamilin Diverse Sarbatori 3 06.01.2009 08:27:12