Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.11.2006, 18:08:41
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

FRICA, un aliat de nadejde
Real sau imaginar ?

"O intrebare aparent simpla dar cu o puternica incarcatura. Frica exista in fiecare fiinta vie, dar ea cuprinde o gama destul de larga de intelesuri, antrenand fenomene, actiuni sau alte stari dintre cele mai variate, cu precadere stari de neliniste.
Sensul real al fricii este cunoscut in viata cotidiana dar in schimb, celalalt sens, cel imaginar sau inchipuit, desi adesea intalnit, este negat de majoritate, din motive de orgoliu sau pentru simplul fapt ca ceilalti sa nu te vada « un fricos ».
Tocmai acest al doilea sens al fricii ne tulbura mai tare. El creeaza stari de insomnie, agitatie, delir, o paleta variata de efecte la nivel mental care pot conduce la o sinucidere sau, mai grav, o crima.
Desi constientizam faptul ca nu exista un pericol efectiv (exemple : frica de morti, de fantome, spirite, etc), mintea noastra in aceste cazuri amplifica starea de frica, transformand-o din plan imaginar in plan real. In acest punct, starea de
neliniste este la cel mai inalt nivel.
Auzim de multe ori sintagmele «Eu nu sunt un fricos» sau «Nu mi-e frica de nimic». Este cat se poate de gresit. Tuturor ne este frica, doar ca o parte stiu sa-si controleze starea, sa o reduca si nu sa o amplifice.
Exista persoane care simt nevoia de a avea aceasta stare, in acest caz ele cauta sa-si produca frica doar pentru ca asa se simt mai bine. Altii folosesc aceasta stare pentru a crea, unii pictori, scriitori sau muzicieni, artistii in general, declarand ca in astfel de momente au o inspiratie deosebita.
Ar trebui sa procedam ca si ei si anume sa incercam sa lasam ceva frumos in urma noastra generat de starea de frica si nu sa distrugem sau sa ne distrugem.
Asadar, FRICA, poate fi un stimulent real, nu numai pentru a crea ci si pentru a-i ajuta pe cei din jurul nostru. In sprijinul acestei idei,un studiu interesant din Suedia, releva faptul ca 87% din cei care au participat la actiuni, considerate curajoase, au avut un sentiment acut de frica".
sursa: elystar.ro
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.11.2006, 18:31:59
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Noi trebuie sa avem frica lui Dumnezeu sa ne temem sa nu-l suparam cu pacatele noastre.Frica fizica nu este de la DUMNEZEU,ci de la diavolul.El cauta sa ne infricoseze,dar bunul Dumnezeu ne-a dat puterea sa calcam peste"serpi peste scorpii si peste toata puterea vrajmasului".Nadejdea mea este Tatal scaparea mea este Fiul acoperamantul meu este Duhul Sfant,Treime Sfanta slava tie Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.11.2006, 18:47:30
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Noi trebuie sa avem frica lui Dumnezeu sa ne temem sa nu-l suparam cu pacatele noastre.Frica fizica nu este de la DUMNEZEU,ci de la diavolul.El cauta sa ne infricoseze,dar bunul Dumnezeu ne-a dat puterea sa calcam peste"serpi peste scorpii si peste toata puterea vrajmasului".Nadejdea mea este Tatal scaparea mea este Fiul acoperamantul meu este Duhul Sfant,Treime Sfanta slava tie Amin.
Silvestar, incerc sa-mi explic.
Negroponte a preluat cuvantul frica si imediat i-a aparut citatul. Este de fapt un automatism al gandirii, foarte relaxant dealtfel pentru ca nu mai esti stimulat sa gandesti. Tu chiar la un moment dat ai zis ca este o gandire robotizata, sau ceva de genul acesta.
De fapt, este un proces al mintii foarte interesant. Mintea selecteaza doar cuvintele "de interes" crestin ortodox. Restul, se ignora.
Dupa selectie, imediat se da comanda "cautare" si urmeaza citatul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.11.2006, 19:09:28
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Da, am pomenit undeva de robotizarea mintii. E un proces care se intampla aici, sub ochii nostri. Cred ca treaba asta, medical, se numeste autism sau cam asa ceva. Se poate sa gresesc.
Articolul nu are nimic religios, eu l-am pus tot pentru verificare, si a iesit exact ce am gandit.
Nu stiu daca ai vazut-o si auzit-o aseara pe Rose-Marie Mociornita la RTV. Intre altele s-a referit si la "procesul" de aici. Nu-i unic! Pacat! Nimeni nu ne duce de rapa, cum se afirma pe aici, ne ducem singuri!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.11.2006, 23:43:51
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:Se pare ca aveti o intelegere tendentioasa.Diavolul nu este in preferintele mele spre deosebire de altii???Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.11.2006, 00:00:41
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Si eu m-am mirat ,ce tot astia domnule cu diavol ,diavol si iar ....asa ,ca eu nu vad niciunul , nici nu mi-e dor . Ai dreptate Negroponte , e numai o intelegere tendentioasa ! Oare de ce ?
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.11.2006, 00:17:08
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Iar rad cu lacrimi. Va rog, eu nu am nominalizat pe nimeni, dar stiti ce? Luati o pagina de la ce topic vreti si, de sus in jos, sau pe diagonala, pe invers sau cum va convine numarati sa vedeti de cate ori e scris numele diavolului sau sinonimele cuvantului si o sa va cruciti. De ce? Asta chiar ca nu inteleg cum niste oameni care se cred sau se pretind credinciosi pot face asa ceva, zilnic de nu stiu cate ori...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.11.2006, 00:23:07
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Draga silverstar ,
nu stiu ce vrei tu sa zici , eu nu vad nimic unde vezi tu draci ?
Nu te supara , port si ochelari , poate ma duc maine sa-i schimb vezi sa nu-i
sterge-ti mai dati-mi o sansa !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.11.2006, 00:26:33
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Negroponte: "Noi trebuie sa avem frica lui Dumnezeu sa ne temem sa nu-l suparam cu pacatele noastre.Frica fizica nu este de la DUMNEZEU,ci de la diavolul.El cauta sa ne infricoseze,dar bunul Dumnezeu ne-a dat puterea sa calcam peste"serpi peste scorpii si peste toata puterea vrajmasului".Nadejdea mea este Tatal scaparea mea este Fiul acoperamantul meu este Duhul Sfant,Treime Sfanta slava tie Amin".

Negroponte, asta e mesajul tau, da? Pentru ca nu stiu sa ingros literele cuvintelor, le copiez: "Frica fizica nu este de la DUMNEZEU, ci de la diavolul". Iti recunosti sau nu scrisul, cuvintele? Cum poti spune ca nu ai folosit numele lui? Ca iar incep sa rad!...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.11.2006, 00:35:28
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

silverstar ,
acum chiar ca vreau sa-ti spun ceva serios :
Eu cind citesc o fraza raman cu masajul , cu ideea ,nu cu cuvintele ai inteles ??????
Pot sa folosesc de 10 ori cuvintul de care spui , nu-mi ramane , nu e esential ,continutul ma intereseaza . Asa cred ca gindesc si altii .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 22:58:02
mi-e frica arle Exorcismul 90 11.11.2010 17:23:06
mi-e frica sa ma duc la spovedanie mihai_m Pocainta 20 16.08.2010 00:53:40
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 23:22:02