Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.06.2012, 16:19:42
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
-Observ că faceți sitincție doar între material și nematerial.
-Dpmdv duh-suflet-trup înseamnă trihotomie.



Domnule Demetrius, am o rugaminte. Daca se poate. Intai de toate, v-as ruga frumos sa cititi cu atentie ce scriu si daca se poate, sa nu puneti etichete definitive. Discutia e incomparabil mai ampla si nu am avut pana acum pretentia ca as fi epuizat-o in doua postari. Multumesc frumos.

Am scris mai sus ce inteleg eu prin dihotomie si trihotomie. Nu e nevoie sa fiti neaparat de acord cu mine. Mai zic o data si ultima data, motivatia pentru care sustin ideea de dihotomie: omul e o fiinta dihotomica, in sensul ca e alcatuita din doua parti mari si distincte: trup creat din țărână si suflet nascut din suflare de la Dumnezeu. Doar acestea doua. Nu mai multe. Eu altele nu mai stiu.

Ca, la randul lor, fiecare din acestea doua, e obiectul de studiu al stiintelor, anatomiei, medicinei, psihologiei, psihiatriei, filosofiei, antropologiei, teologiei, si ca pt. a fi mai bine intelese, au fost structurate pe mai multe sectiuni distincte, asta e cu totul altceva, ce tine de metodele epistemologiei, nu de opozitia dihotomie versus trihotomie. Imho.

Daca dvs. tineti neaparat sa sustineti ca omul e trihotomic, adica pe langa cele doua parti mari ( țărâna organica si suflarea de la Dumnezeu), ar mai avea o parte distincta, diferita atat de trupul creat din țărâna, cat si de suflarea de la Dumnezeu, asta e, sunteti liber sa credeti ce doriti. Cine-s eu sa va interzic ce sa credeti?

In timp ce trupul e diferit ca esenta, ca substanta de suflarea de la Dumnezeu, duhul si sufletul omului nu sunt diferite ca esenta, ci sunt nascute din una si aceeasi suflare de la Dumnezeu. Duhul nu e altceva diferit de suflet, nu are alta esenta, ci e doar partea cea mai profunda a lui. De aceea, conceptia ortodoxa sustine dihotomia: omul e alcatuit doar din trup creat din tarana si suflare de la Dumnezeu.

Firea umana, creata de la bun inceput pentru a se inrudi atat cu lumea materiala, cat si cu lumea duhurilor, e menita sa depaseasca acest punct initial neutru si sa ajunga „partasa dumnezeiestii firi”, adica fiecare om, sa dobandeasca in sine harul Duhului Sfant si odata cu asta, si natura si cosmosul intreg sa se impregneze de har.

Last edited by delia31; 08.06.2012 at 17:23:56.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.06.2012, 17:23:04
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
-Oare dacă înainte de cădere omul era dihotomic, iar după cădere el mai primește și piele(adică ceva distinct, material), dvs spuneți că el este tot dihotomic? Nu vă contraziceți? Dacă nu, atunci cum(ce părți distincte) era Adam dihotomic înainte de cădere?






Repet rugamintea de a citi mai atent. Am spus deja in postarea anterioara ca expresia „vesminte de piele” are o semnificatie foarte complexa.
Dvs. ati retinut doar conotatia epidermica, ceea ce nu numai ca n-am afirmat, ba mai mult, imi confirma ca n-ati intuit mare lucru din ce am spus.

Ok, nu-i nimic. Incerc sa va dau mai multe detalii, atat cat am priceput si eu pana acum. Nu-i obligatoriu sa fiti de acord cu ce va scriu, in schimb, daca doriti neaparat o polemica, va rog sa va asigurati ca ati inteles bine ce am spus.

Semnificatia duhovniceasca a „vesmintelor de piele” e foarte complexa. Sub nicio forma nu trebuie redusa doar la sensul primar al cuvintelor: „vesminte” si „piele”.

Pentru a exprima in limbajul uman imperfect o realitate paradisiaca la care omul cazut nu mai avea acces , Moise, autorul cartii Facerii, s-a folosit de un limbaj aproximativ, folosind aceasta metafora tradusa in romaneste prin expresia „ vesminte de piele” ( in greaca Septuagintei „chitōnas dermatinous”).
Repet, aceasta expresie are o bogatie de semnificatii pe nedrept ignorate de majoritatea cititorilor Bibliei, care, in autosuficienta lor, se multumesc doar cu sensul de baza al cuvintelor.

Dupa ce omul si-a pierdut vesmantul de har care il invaluia si il facea luminos, trupul material modelat dintr-o tarana organica, impregnata si ea de harul Logosului, a inceput sa isi piarda transparenta, sa devina opac, sa se invartoseze.

Dupa dezvesmantarea de harul care il invaluia si care ii asigura astfel viata harica, si tocmai pentru ca omul, creat nemuritor, sa nu evolueze din rau in mai rau, sa nu se invesniceasca in rele asa cum au facut ingerii cazuti , deci dupa lepadarea vesmantului de har, Dumnezeu a modificat constitutia somatica a speciei umane pt. ca evolutia omului in rau sa nu mearga la nesfarsit, ci odata cu degradarea trupului material, raul sa fie stopat. De aceea, a operat o mutatie postedenica a speciei umane de la nivelul ingeresc, la un nivel mai jos, cel al instinctului biologic, dandu-i acele „vesminte de piele”.

“Vesmintele de piele” la care se refera Scriptura nu simbolizeaza doar ceea ce se intelege in mod superficial prin „haine de agatat in cuier”, si nici „pielea”, „epiderma”, in intelesul curent, ci are foarte multe conotatii, toate legate de ideea de instinctualitate post-edenică a speciei umane si mutatia din vietuirea harica in vietuirea biologica.

Faptul ca dupa cadere, Dumnezeu a adus o modificare in constitutia somatica a speciei umane, nu inseamna ca i-a afectat structura dihotomica. Omul cazut ramane in continuare alcatuit din trup si suflet.

Dar nu trebuie uitat ca in adancul sufletului, in sinele lui cel mai profund, in acea zona numita duh, s-a interpus o prapastie intre duhul omului si Duhul Sfant, comuniunea deplina nemaiputand fi atinsa de nimeni pana ce Insusi Dumnezeu n-a intrat chiar El prin Intrupare in interiorul acestei constitutii umane pnevmato-psiho-somatice, pe care a restaurat-o avand-o El insusi inlauntrul Lui.

Pe masura ce omul cazut inainteaza in rau, adaugand la pacatul adamic mostenit, propriile pacate, prapastia dintre duhul omului si Duhul Sfant se largeste tot mai mult, omul trecand pe rand in sens invers, de la nivelul uman, la cel animalic, pana chiar la cel demonic. Asta ar fi opusul scopului pentru care Dumnezeu ne-a facut dupa chipul Sau spre a ajunge la o cat mai mare asemanare cu El.

Am scris mai demult despre distinctia dintre constitutia edenica a omului si constitutia post-edenica pe topicul de mai jos, la postarea 105.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=13337&page=11

Iar de la postarea 210 incolo de pe acest link, am scris chiar foarte mult despre conceptul de „ vesminte de piele”. http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=13337&page=21

Last edited by delia31; 08.06.2012 at 17:27:16.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.04.2013, 11:22:56
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Mai multe despre DIHOTOMII, TRIHOTOMII, X-HOTOMII...

Last edited by tot-Laurentiu; 04.08.2016 at 01:26:29.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
trup Anna Nunta 12 08.11.2017 10:31:12
Suflet Románesc-Suflet Crestinesc C-tin Generalitati 27 11.10.2017 16:07:48
Miridele se prefac in Sfantul Trup? costel Impartasania (Taina Euharistiei) 16 28.03.2013 09:32:45
Cum sa ne privim propriul trup? florin.oltean75 Generalitati 5 23.03.2012 23:47:46
trup si suflet Anna Nunta 1 04.09.2009 23:47:28