Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 13.10.2009, 15:00:30
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Daca nu ai putea avea copii,ai adopta?
Nu.........
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #52  
Vechi 13.10.2009, 16:57:25
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
ok daca eu am judecat la repezeala ,desi nu am judecat ,decat m-am aparat ,caci a fost foarte urat ce a zis Costel ( Asa ca daca vei indemna la sterilet, exista riscul sa fii lipsita toata viata de copil.),imi cer scuze ,dar nu am indemnat ,asa a dedus el.
in Pildele lui Solomon la cap.21 ,2 spune : 2. Toată calea omului este dreaptă în ochii lui, dar numai Domnul cântărește inimile
asa ca va las pe voi sa dezbateti metodele de evitare a unui posibil avort (sterilet,pastila ,prezervativ etc ) CRESTINESTE !
Nu am vrut sa te supar cu nimic. DA, asa am inteles postarea - un indemn la sterilet. Nu mai este cazul sa o analizam. Imi cer scuze si sa te bucure Dumnezeu cu multi copii.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 13.10.2009, 16:59:28
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Avorturile spontane se produc foarte des, si de multe ori din cauza ca embrionul avea o tara genetica sau ca organismului ii lipseste ceva ca sa-l poata tine, sau din cauza vreunei boli, sau sau, nu din vreo vina a femeii.
Uneori da, se produce din neglijenta, asta ar fi o greseala de care sa ne caim.
O femeie care a pierdut o sarcina este deja intr-o stare de tristete si de haos hormonal (ca dupa o nastere, numai ca mult mai rau ca nu apar hormonii pentru alaptare, 'de mama'), atata mai lipseste sa o culpabilizam, sa ii spunem ca este pacatul ei.
Mai ganditi-va si la situatia cand o femeie piede copilul din cauza unei violente fizice sau a unui accident...

Nici intr-un accident in care nu a fost vina lui nu se poate spune ca din cauza pacatului nu mai are voie sa slujeasca. Este din cauza ca a fost implicat fara voia lui in moartea unui om, intr-o varsare de sange, si un preot trebuie sa fie departe de acestea. Sau poate din cauza ca pluteste o suspiciune de vina, caci nu se stie niciodata daca nu a fost si neatent si nu ar fi putut evita. Si mai este si problema familiei omului care a murit, poate ii va purta pica - un preut trebuie sa fie cat mai in pace cu semenii.
Totusi da sa zicem asa ca pacatul nu e asa mare ca femeia a avortat fara voia ei dar tot pacat ramane . Tot trebuie rostit la spovedanie . Tot trebuie cainta .
Nici mie nu mi se pare corect sa zicem ca fara voia lui un preot nu mai are voie sa slujeasca dar astea is canoanele .
Ca trebuie facut un pogoramant prin care sa se spuna ca preotul nu va fi oprit de la slujire in cazul in care varsarea de sange nu s-a facut din vina lui asta e altceva . Dar daca s-ar face acest pogoramant atuncea poate si alti preoti care cu vina lor au facut varsare de sange vor incerca sa intre pe aceasta portita si sa scape de caterisire .
Reply With Quote
  #54  
Vechi 13.10.2009, 18:11:21
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurel1211 Vezi mesajul
Totusi da sa zicem asa ca pacatul nu e asa mare ca femeia a avortat fara voia ei dar tot pacat ramane . Tot trebuie rostit la spovedanie . Tot trebuie cainta .
Nici mie nu mi se pare corect sa zicem ca fara voia lui un preot nu mai are voie sa slujeasca dar astea is canoanele .
Ca trebuie facut un pogoramant prin care sa se spuna ca preotul nu va fi oprit de la slujire in cazul in care varsarea de sange nu s-a facut din vina lui asta e altceva . Dar daca s-ar face acest pogoramant atuncea poate si alti preoti care cu vina lor au facut varsare de sange vor incerca sa intre pe aceasta portita si sa scape de caterisire .
Sa lasam treaba cu accidentul si sa vorbim de avortul spontan.
Eu tot nu inteleg de ce este pacat. La spovedanie spunem pacatele, nu problemele medicale (sigur, daca avem duhovnic putem sa ii spunem si necazurile si tristetile care vin din ele, si sa ii cerem sfat cum sa ne liberam de ele). De cait trebuie sa ne caim pentru pacate, nu pentru boli.
O femeie care pierde o sarcina din motive medicale - varsta nu prea tanara, anumite incompatibilitati genetice, lipsa unor vitamine de care nu se stia etc etc, unde este pacatul aici???
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 13.10.2009, 19:28:55
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sa lasam treaba cu accidentul si sa vorbim de avortul spontan.
Eu tot nu inteleg de ce este pacat. La spovedanie spunem pacatele, nu problemele medicale (sigur, daca avem duhovnic putem sa ii spunem si necazurile si tristetile care vin din ele, si sa ii cerem sfat cum sa ne liberam de ele). De cait trebuie sa ne caim pentru pacate, nu pentru boli.
O femeie care pierde o sarcina din motive medicale - varsta nu prea tanara, anumite incompatibilitati genetice, lipsa unor vitamine de care nu se stia etc etc, unde este pacatul aici???
Am impresia ca termenul "pacat" a devenit ceva foarte abstract si nu se mai sinchiseste nimeni sa priveasca problema exact asa cum e, sau sa o inteleaga.
Eu cred ca ar fi ceva asemanator cu perioada de 40 de zile dupa nastere in care nu se poate intra in Biserica din motivele bine stiute...cred ca e ceva de genul asta, dar pacat nu are cum sa fie, nu vad sensul!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 13.10.2009, 19:30:03
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

"Azi sunt suparata pe cele care fac avort !!!"


Maine iti va trece.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 13.10.2009, 19:32:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
RTA (rata total a avorturilor) a fost de 3,4 in 1993, de 2,2 in 1999 si a ajuns la 0,84 in 2004, conform unui studiu al Ministerului Sanatatii.
Cele pe care le stiu medicii... dar cele din mediul rural, unde avortul nu se face cu asistenta medicala, ci cu plante sau mai stiu eu ce metode primitive? Din pacte, mi se pare mai aproape de adevar o rata de 4-5...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 13.10.2009, 19:42:28
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Am citit pe undeva ca asemenea tragedii ar fi ingaduite in viata noastra de Dumnezeu din cauza pacatelor. Altfel nu prea vad cum. Sigur daca femeia a fost neglijenta, nu a dus o viata sanatoasa, sau poate chiar in sinea ei s-a bucurat ca s-a dus sarcina, chiar daca nu avea sa avorteze...
Reply With Quote
  #59  
Vechi 13.10.2009, 20:08:57
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Am impresia ca termenul "pacat" a devenit ceva foarte abstract si nu se mai sinchiseste nimeni sa priveasca problema exact asa cum e, sau sa o inteleaga.
Eu cred ca ar fi ceva asemanator cu perioada de 40 de zile dupa nastere in care nu se poate intra in Biserica din motivele bine stiute...cred ca e ceva de genul asta, dar pacat nu are cum sa fie, nu vad sensul!
Se pare ca nu este asa, pentru ca atunci, cand s-ar opri sangerarea, s-ar considera ca se poate impartasi, si gata, si nu s-ar spovedi cum zice aurel ca ar trebui.
Dupa cele 40 de zile nu ne cere nimeni sa ne spovedim ca ne-a curs sange, nu?

Poate vrei sa zici ca este un fel de proiectie a pacatului stramosesc faptul ca am avut un avort spontan. (Cum considera unii si interdictia de a te impartasi cand ai scurgeri, eu nu sunt de loc de acord, dar hai sa nu deviem de la subiect). Asta ar fi un argument, insa e valabil si pentru orice boala, si cand esti bolnav nimanui nu i-ar trece prin cap sa te opreasca de la impartasanie sau sa-ti ceara sa te spovedesti DE ASTA. Sigur, spovedania ajuta la vindecare, dar asta e altceva.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 13.10.2009, 22:02:19
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cele pe care le stiu medicii... dar cele din mediul rural, unde avortul nu se face cu asistenta medicala, ci cu plante sau mai stiu eu ce metode primitive? Din pacte, mi se pare mai aproape de adevar o rata de 4-5...
Mie mi se pare imensa chiar si rata de 1
Am vrut doar sa arat trendul descrescator
Dupa parut, ar putea fi si 10
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cele mai sarace tari din Europa sunt cele crestine(ortodoxe) cocacoc Generalitati 70 15.10.2010 12:10:26
Ce sunt cele 7 plansuri roman2010 Generalitati 3 13.07.2010 18:53:35
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14
(Cum) sunt informate femeile inainte de avort? andreicosmovici Generalitati 10 11.08.2008 08:29:04