Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 02.11.2011, 15:05:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ludovic Vezi mesajul
Adica a gresit cand a acuzat acordarea indulgentelor de catre cler? Sa inteleg ca dvs sunteti de acord cu acordarea de indulgente.
Adica ala era praf in ochi, pretext de bagare in seama, uite-ti baiul (tau) nu e barna (mea).

Ioan Botezatorul isi putea permite sa vorbeasca de pacatele altora, el fiind un ascet si un om drept, dar Luter care practic desfiinteaza ascetismul dand invatatura mincinoasa cum ca "mantuirea vine DOAR prin credinta, nu fapte", el insusi calcand angajamentele calugariei, ce fel de om putea fi?

Citat:
Nu NP creaza oameni virtuosi ci Dumnezeu. Dar cum sa asculte omul de Dumnezeu cand el habar nu are ce zice Cuvantul lui Dumnezeu?
Sa fim seriosi, oare chiar nu stiau oamenii care erau valorile morale pe atunci?
Ce este pacat si ce nu este?

Problematica s-a invartit in jurul iertarii.
Ok, romano-catolicii s-au gandit sa vand iertarea pe bani, punand pret de bani pe pacat.

Dar n-au facut si neoprotestantii la fel? Ca sa primeasca iertarea neoprotestanta, individul trebuia sa fie membrul al comunitatii neoprotestante.
Si aveti impresia cumva ca membershipu' era gratuit?

Pai sa fi zis vro unul ca nu da bani, ca doar mantuirea vine prin credinta, nu prin fapte, sa vezi cum isi lua in cap cateva citate care demonstrau exact contrariul..

Iar daca ziceau ca nu le convine asa, ca-si fac bisericuta lor, citatele alea lua forme foarte materiale.
A se vedea masacrarea anabaptistilor cu binecuvantarea si indemnul lui Luther.

Citat:
Va referiti la istorie, da uitati-va in jurul dvs si spuneti-mi de ce suntem numarul 1 la avorturi, de ce suntem pe locul 1 la violenta domestica, de ce evaziunea fiscala e asa ridicata la noi in tara de vreme ce ,teoretic, ar trebui sa fim un neam de oameni virtuosi?
Pai este stiut ca suntem si nr. 1 ca si credinciosi, corect?

Si ca sa va vorbesc pe limba lui Luther..mantuirea vine din credinta, nu prin fapte..

Sau cum spun unii neoprotestanti...Dumnezeu lucreaza in viata lor, doar ca nu se poate vedea asta, e o lucrare ascunsa, poate acolo in inima lor si-au cerut iertare lui Dumnezeu pentru fiecare pacat, ce se vede la suprafata este doar omul vechi..corect?

Sau...suveranitatea lui Dumnezeu..daca Dumnezeu vrea sa-i mantuiasca, o sa fie oricum mantuiti, chiar si daca in ultima instanta ca talharul pe cruce, daca Dumnezeu nu vrea..oricum se straduiesc degeaba..

Deci..cum ar putea neoprotestantismul sa faca vreo diferenta in directia asta?

Last edited by AlinB; 02.11.2011 at 15:15:44.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 02.11.2011, 15:19:15
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Nu se poate să nu admiri cu câtă [ne]grație se baletează în jurul ideii de celibat impus. Se invocă chiar autoritatea supremă a Bisericii presupusă a fi sub controlul Duhului Sfânt când stabilește asemenea reguli! Când se ignoră cu desăvârșire (și aici se vede dizgrațioasa țopăială) cuvântul tranșant, fără menajamente a sfântului apostol Pavel: impunerea celibatului este o învățătură drăcească și înseamnă depărtare de la credință - mai pe graiul ortodox: erezie și sectarism (1 Timotei 4,1-3).
Reply With Quote
  #103  
Vechi 02.11.2011, 15:22:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu se poate să nu admiri cu câtă [ne]grație se baletează în jurul ideii de celibat impus. Se invocă chiar autoritatea supremă a Bisericii presupusă a fi sub controlul Duhului Sfânt când stabilește asemenea reguli! Când se ignoră cu desăvârșire (și aici se vede dizgrațioasa țopăială) cuvântul tranșant, fără menajamente a sfântului apostol Pavel: impunerea celibatului este o învățătură drăcească și înseamnă depărtare de la credință - mai pe graiul ortodox: erezie și sectarism (1 Timotei 4,1-3).
Ca sa fie impunere ar trebui sa fie o regula generala, conditie a statutului de crestin, asa cum era la catarii cei elogiati de adventisti si alti "neo" ca fiind precursorii adevaratului crestinism (si a lor, se subintelege, cum altfel), prin manualele lor de indoctrinare, pardon ..cateheza.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 02.11.2011, 15:36:25
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca sa fie impunere ar trebui sa fie o regula generala, conditie a statutului de crestin
Și vrei să zici că nu e o regulă generală pentru preoții catolici și călugării ortodocși?
Reply With Quote
  #105  
Vechi 02.11.2011, 15:44:10
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Nimeni nu-ti impune celibatul, nici macar la romano-catolici, nu te obliga nimeni sa fii preot, e alegerea ta. La fel,monahismul e o alegere personala, nu una impusa.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 02.11.2011, 15:46:38
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Vad ca se discuta aici de Luther/protestanti si invatatura lui/lor de aceea intreb a citit cineva operele lui Luther, cunoaste cineva direct de la sursa invatatura protestanta? Daca raspunsul e negativ, atunci de bun simt ar fi sa se inchida topicul pentru ca nu poti discuta despre ceva ce nu ai citit.

Sunteti un frumos visator dragul meu domn.In lumea bezmetica in care traim conditia dvs este o superba utopie,la o verificare de rutina cu greu veti gasi un critic virtual care sa indice exact trei titluri scrise de Luther.Doar titlurile nu si continutul lucrarii,fara sa se uite pe substitutul cultural numit internet.Sangele intre dinti va avea mereu castig de cauza,fiecare isi exteriorizeaza demonii cum poate.In cel mai bun caz va trebui sa va multumiti cu citate,urmand ca dvs sa faceti munca de salahor de a cauta sursa si contextul.La cum merg lucrurile am putea sa ne facem o lobotomie colectiva,oricum nu ar conta in lumea lui ,,mi se pare/am auzit ca/cineva zicea".Dar spectacolul trebuie,probabil,sa-si consume drama pana la ultimul act,ideea fiind simpla:studiul a fost demult ucis de polemica,utila sau doar de dragul de a fi.Polemica produce un rating mai bun,in ton cu trairea acestei lumi,si le arunca spectatorilor paine,circul fiind produs chiar de ei fara sa isi dea seama.La pensie voi scrie o carte despre tehnici de manipulare,studiez intens problema:) Pana atunci bucurati-va de spectacol,regi si bufoni,frumosi nebuni sau cranceni idioti,bogati sau sarmani,nobili sau ticalosi,si nu cereti ce lumea nu va poate oferi dintr-un simplu motiv :,,Nu cerceta aceste legi, Că ești nebun când le-nțelegi!" :)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 02.11.2011, 15:53:48
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nimeni nu-ti impune celibatul, nici macar la romano-catolici, nu te obliga nimeni sa fii preot, e alegerea ta. La fel,monahismul e o alegere personala, nu una impusa.
Dacă urmăriți ideea pe parcursul ultimelor pagini, se făcea vorbire de celibatul preoților/călugărilor [catolici], iar acesta era (și este în continuare) impus. Nu se discuta despre presupusa "obligativitate" în alegerea acestei vocații.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 02.11.2011, 15:57:54
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Sunteti un frumos visator dragul meu domn.In lumea bezmetica in care traim conditia dvs este o superba utopie,la o verificare de rutina cu greu veti gasi un critic virtual care sa indice exact trei titluri scrise de Luther.Doar titlurile nu si continutul lucrarii,fara sa se uite pe substitutul cultural numit internet.Sangele intre dinti va avea mereu castig de cauza,fiecare isi exteriorizeaza demonii cum poate.In cel mai bun caz va trebui sa va multumiti cu citate,urmand ca dvs sa faceti munca de salahor de a cauta sursa si contextul.La cum merg lucrurile am putea sa ne facem o lobotomie colectiva,oricum nu ar conta in lumea lui ,,mi se pare/am auzit ca/cineva zicea".Dar spectacolul trebuie,probabil,sa-si consume drama pana la ultimul act,ideea fiind simpla:studiul a fost demult ucis de polemica,utila sau doar de dragul de a fi.Polemica produce un rating mai bun,in ton cu trairea acestei lumi,si le arunca spectatorilor paine,circul fiind produs chiar de ei fara sa isi dea seama.La pensie voi scrie o carte despre tehnici de manipulare,studiez intens problema:) Pana atunci bucurati-va de spectacol,regi si bufoni,frumosi nebuni sau cranceni idioti,bogati sau sarmani,nobili sau ticalosi,si nu cereti ce lumea nu va poate oferi dintr-un simplu motiv :,,Nu cerceta aceste legi, Că ești nebun când le-nțelegi!" :)
Superb! Cu rușine admit că așa este!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 02.11.2011, 16:00:12
ludovic ludovic is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Biserica fiind sub autoritatea Duhului Sfant poate schimba aceste reguli in conformitate cu necesitatile timpului, nefiind vorba de norme morale care sunt intr-adevar imuabile.
Institutia casatoriei a fost creata de Dumnezeu, Biserica nu poate schimba legile lui Dumnezeu cu privire la casatoriei. Ce intelegeti prin necesitatile timpului?
Sa spunem ca necesitatile timpului respectiv erau acelea ca un slujitor al Domnului sa fie celibatar. Dar cum se face ca acele necesitati ale timpului de atunci raman neschimbate acum? Din ce spuneti dvs ar trebui sa apara alte necesitati dupa 1000 de ani, dar uite ca nu apar.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cine vrea sa slujeasca, trebuie sa se conformeze canoanelor, asta daca respecta si vor sa slujeasca in Biserica lui Hristos.
Se conformeaza canoanelor doar daca acele canoane sunt dupa voia lui Dumnezeu. Pavel cand ii scrie lui Timotei despre cum sa fie un lucrator al Domnului de fapt pune niste conditii/canoane. Daca acele conditii nu erau indeplinite automat acel om nu putea sluji.
Daca celibatul era o conditie necesara pentru a sluji de ce Pavel nu o impune?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Putem vorbi de impunere acolo unde nu exista vocatie si omul vrea cu orice pret sa-si faca voia lui.
Daca nu exista vocatie atunci sa se apuce de altceva.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cine vrea sa slujeasca lui Hristos, trebuie sa fie pregatit sa renunte la multe, inclusiv cele care tin de familie
Vreti citate sau le stiti?
Pai renunta din proprie initiativa, ca Pavel. Dar daca eu vreau sa slujesc lui Dumnezeu si vreau sa ma si casatoresc nu are nimeni voie sa imi interzica.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Acolo unde scoateti citatul din context apropo de cei care "interzic casatoria" ca si cand celibatul n-ar fi binecuvantat de Dumnezeu.

Chiar si in postarea de mai sus.
Dvs faceti o confuzie, celibatul e o alegere ,e un dar de la Dumnezeu pentru unii oameni. Celibatul nu este o impunere din exterior. Fiind dar nu e nevoie sa fie impus.
De aceea Domnul Iisus le spune ucenicilor in Matei 19:11 " Nu oricine poate suferi cuvantul acesta ci numai cei carora le este dat".
Eu nu am afirmat ca celibatul nu e o binecuvantare, insa nimeni nu poate impune aceasta stare cuiva si la asta face referire si versetul din Timotei cu interzicerea casatoriei. Versetul respectiv nu se refera la cei care aleg sa fie celibatari ci la cei care forteaza/obliga oamenii sa nu se casatoreasca.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 02.11.2011, 16:01:36
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Superb! Cu rușine admit că așa este!
Toti suntem asa Trice.Asa am ajuns.Mare Will avea dreptate,o ideea inteleapta adoarme intr-o ureche bleaga.La mine ma refer,sunt cel mai bun caz de studiu pe care imi execut critica,o metoda simplista de a-mi pastra mintea la locul ei,cu mare greutate recunosc.Dumnezeu sa ne apere.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Experiente cu protestanti danyel Secte si culte 83 12.02.2013 16:18:24
Postul la [neo]protestanti Florin-Ionut Secte si culte 131 21.01.2013 14:41:56
Mantuirea la protestanti! Templier Knight Secte si culte 67 20.11.2011 21:13:03
luther se ruga Fecioarei,protestant fiind! Ioana-Andreea Biserici Protestante 101 04.06.2010 12:41:00
luther se ruga Fecioarei,protestant fiind! Ioana-Andreea Secte si culte 0 06.04.2010 22:07:08