Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.12.2011, 17:48:14
cossutah cossutah is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2011
Mesaje: 4
Implicit O situatie mai putin obisnuita de Craciun

Fratele meu are o prietena din Slovenia, pe care a cunoscut-o toamna aceasta. Acum, de Craciun, a venit in Romania si sta la noi pana pe in revelion. Chestia e ca fata este atee si pe langa asta (in Slovenia ca si aproape in toata Europa de Vest multa lume nu crede in nimic) nici macar nu a fost botezata! Desi parintii ei sunt romano-catolici.


Asta fiind situatia mi se pare foarte trist ca nu a fost nici botezata si parca simt ca ar trebui sa fac ceva.
Are cineva vreo idee? :)

10x in avans :)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.12.2011, 17:53:11
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cossutah Vezi mesajul
Fratele meu are o prietena din Slovenia, pe care a cunoscut-o toamna aceasta. Acum, de Craciun, a venit in Romania si sta la noi pana pe in revelion. Chestia e ca fata este atee si pe langa asta (in Slovenia ca si aproape in toata Europa de Vest multa lume nu crede in nimic) nici macar nu a fost botezata! Desi parintii ei sunt romano-catolici.


Asta fiind situatia mi se pare foarte trist ca nu a fost nici botezata si parca simt ca ar trebui sa fac ceva.
Are cineva vreo idee? :)

10x in avans :)
Pleaca genunchiul la rugaciune. Nu poti face altceva.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.12.2011, 18:10:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Incearca sa cultivi doar ganduri bune. Gandurile de stanga (cele de judecata) fac pe plac celui viclean. Prin aceste ganduri îi dam dreptul. Nu te lasa coplesit de ele. Faptul ca nu reusesti sa treci peste ganduri (de judecata), iti scot in evidenta starea ta duhovnieasca. Doar ganduri bune (de dreapta) ar trebui sa cutivam, mai ales in perioada aceasta frumoasa a sarbatorilor.

Sarbatori fericite si fara ganduri, doar ganduri bune!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.12.2011, 23:39:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Trebuie sa ii respecti liberul arbitru. Nu se boteaza nimeni cu forta.
Inconjurati-o pe musafira cu dragoste crestineasca si sa vorbeasca mai mult faptele.
Poate vazand caldura sufleteasca din familia voastra, modul frumos in care un crestin convietuieste, chipurile luminate de bucurie, incet-incet se va apropia de credinta. Rugati-va pentru ea!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.12.2011, 00:00:39
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cossutah Vezi mesajul
Fratele meu are o prietena din Slovenia, pe care a cunoscut-o toamna aceasta. Acum, de Craciun, a venit in Romania si sta la noi pana pe in revelion. Chestia e ca fata este atee si pe langa asta (in Slovenia ca si aproape in toata Europa de Vest multa lume nu crede in nimic) nici macar nu a fost botezata! Desi parintii ei sunt romano-catolici.


Asta fiind situatia mi se pare foarte trist ca nu a fost nici botezata si parca simt ca ar trebui sa fac ceva.
Are cineva vreo idee? :)

10x in avans :)
Draga cossutah, considera-o o sora de-a ta, roaga-te pentru ea si poarta-ti credinta cu firescul cu care respiri, fara ostentatie. Multa atentie la ganduri. Nu atat cuvintele sunt cele ce conving, cat starea de pace si bucurie launtrica ce emana dintr-o inima calda si primitoare.
Sa aveti un Craciun binecuvantat!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.12.2011, 00:30:00
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am fost odata in Slovenia, invitat de un prieten slovac (ne cunoscusem in Spania la un concurs de sah).
El si familia lui au facut un singur lucru: s-au straduit sa ma simt cat mai bine, au cautat la toate dorintele mele, m-au facut sa ma simt ca acasa.
Mi-ar placea, fie si prin intermediul tau, sa ma revansez fata de slovaci prin ospitalitate romaneasca. Asa suntem noi, prin traditie si Traditie: un popor ospitalier. Crestini.
Daca se va simti ca acasa, inconjurata de dragoste, ce poate fi mai frumos in acest Craciun?

Haide, haide, nu rata! (Bate ispitele "nobilelor" ganduri... Pune "doar" dragostea, toata ospitalitatea.)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.12.2011, 00:36:00
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar ce treaba are ospitalitatea cu framantarea legata de Botez?

Pai...
A cui este nevoia ca ea sa fie Botezata? A ei? Se pare ca nu.
A ta? Se pare ca da.

Atunci, daca vrei sa fii bun primitor de oaspeti, roman crestin, atunci cred ca se cuvine sa dai prioritate nevoilor oaspetelui, iar nu nevoilor gazdei...

Dumnezeu sa va ocroteasca si sa va lumineze!
Craciun binecuvantat!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.12.2011, 00:39:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cossutah Vezi mesajul
Fratele meu are o prietena din Slovenia, pe care a cunoscut-o toamna aceasta. Acum, de Craciun, a venit in Romania si sta la noi pana pe in revelion. Chestia e ca fata este atee si pe langa asta (in Slovenia ca si aproape in toata Europa de Vest multa lume nu crede in nimic) nici macar nu a fost botezata! Desi parintii ei sunt romano-catolici.


Asta fiind situatia mi se pare foarte trist ca nu a fost nici botezata si parca simt ca ar trebui sa fac ceva.
Are cineva vreo idee? :)

10x in avans :)
Având în vedere că este atee, este mai bine că nu este botezată.

Altfel spus, ambele stări sunt rele. Dar infidelii sunt într-o stare mai puțin rea decât apostații.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.12.2011, 03:22:40
cossutah cossutah is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2011
Mesaje: 4
Implicit

Multumesc tuturor pentru mesaje. Poate am lasat sa se inteleaga ca as vrea s-o conving sa se boteze sau asa ceva... Dar nu, ma gandesc ca asa ceva ar fi posibil doar in timp... in cel mai fericit caz

Evident, o primim cat se poate de calduros la noi. Dar...

Am uitat sa va zic ca are doar 18 ani. Si mi se pare infinit mai greu sa vorbesti de religie cu cineva de varsta asta

Alt lucru curios: culmea, ea in Slovenia canta in corul unei biserici! :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.12.2011, 12:46:27
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cossutah Vezi mesajul

Alt lucru curios: culmea, ea in Slovenia canta in corul unei biserici! :)
Sunt multi atei care canta in coruri bisericesti.
Dupa cum, seful catedrei de Noul Testament din Fac. de Teologie de la Oxford este laic nu este preot si este ateu declarat. (Uimitor, nu-i asa?)

Din cati cunosc eu, oamenii care canta in coruri bisericesti fara a avea vreo credinta sau chiar nefiind botezati, sunt asa: iubesc muzica si se pricep bine sa cante; in general sunt saraci si sunt milostivi; unii dintre ei au suferit mari traume in copilarie si adolescenta, au ramas cu o sensibilitate aparte fata de oameni, cu neincredere si nu prea au incredere in crestini, asa cum i-au cunoscut, care multe promit si putine implinesc.
Dintre cei pe care ii cunosc in aceasta situatie, in cativa ani aproape toti au devenit crestini buni, practica regulat Spovedania, sunt mereu la Sfanta Liturghie, postesc serios (nu ca mine...).
Cu artistii acestia, artisti oficial sau nu, profesionisti sau amatori, Dumnezeu lucreaza pe alta cale decat cu unul ca mine, grosolan si din topor. Ei sunt mai delicati, mai spariosi, sunt pur si simplu mai buni... Sa avem putintica rabdare si vom vedea ce a facut Domnul cu ei...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Situatie penibila la biserica ortodoxa din lisabona pol_AS_1 Generalitati 35 05.06.2010 22:41:11
un sfat intr-o situatie dificila ostas nastaca Generalitati 13 16.03.2010 15:18:51
situatie iesita din normal consuela Intamplari adevarate 38 30.09.2009 21:34:02
in ce situatie preotul poate refuza sa participe la o pomana? nela_27 Preotul 5 31.08.2009 01:04:51
epilepsia: o boala obisnuita sau o boala demonica? pacifistul Generalitati 4 18.05.2008 21:24:49