Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfinti Parinti (Patrologie)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 14.04.2014, 20:13:13
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul

Smerita-cugetare înseamnă a nu te socoti vrednic, iar aparența acesteia e ironia.
E rândul meu, acum, să te rog a-mi tâlcui aceasta. Aparența smeritei-cugetări este ironia?
Reply With Quote
  #332  
Vechi 14.04.2014, 20:18:20
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
E rândul meu, acum, să te rog a-mi tâlcui aceasta. Aparența smeritei-cugetări este ironia?
Ironia socratică, adică a folosi cuvintele în așa fel încât să se înțeleagă exact opusul lor. Când Socrate se plângea că nu înțelege ceva, de fapt vroia să spună că el înțelege cel mai bine.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 14.04.2014 at 20:20:34.
Reply With Quote
  #333  
Vechi 14.04.2014, 20:35:34
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit

Acum înțeleg. Mulțumesc.
Reply With Quote
  #334  
Vechi 18.04.2014, 12:57:09
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Alte definiții ale Sfântului Grigorie Teologul

Înomenirea lui Hristos e o altă plămădire a mea, întrucât Dumnezeu a pătimit trupește pentru patima mea, iar în schimbul celor ale mele a dat tuturor toate.
A venit dintr-o femeie pentru Eva, dar dintr-o Fecioară, El, care mai înainte vine numai din Tatăl, nenuntit din nenuntiți.
Încrierea Lui prefigura înscrierea noastră dumnezeiască.
Înfășarea lui în scutece a fost în locul dezbrăcării lui Adam.
Omorârea pruncilor era desființarea prefigurărilor copilărești.
Steaua care a alergat era închinarea creației.
Magii care au alergat și ei erau intrarea păgânilor în Biserică.
Baia botezului Său a fost curățirea apelor mele.
Duhul arătat a fost înrudirea Lui mărturisită.
Postirea lui a fost ungerea pentru lupta cu vrășmașul.
Ispitirea din Ghețimani a fost o punere la încercare a unirii Sale cu Dumnezeu.
Cununa de spini și haina de purpură au fost prădarea prin lupte a puterii vrășmașului.
Crucea a fost un lemn înalțat în semn de triumf asupra lemnului pomului din rai.
Piroanele au fost fixarea păcatului meu; înăuntrul mâinilor Sale întinse sunt toate.
Gustarea fierii s-a opus gustării din pomul raiului.
Tâlharul care crezând s-a mântuit a fost Adam; celălalt însă a perseverat în rău, măcar că era și el răstignit.
Întunericul de la ceasul al șaselea a fost doliul lumii pentru Cel ce pătimea, despicarea pietrelor a fost pentru pietrele inimilor, iar scularea morților și intrarea lor în cetate e mutarea adormiților la cele de sus.
Coasta din care curge sânge și apă a fost dublul botez: al înnoirii și a pătimirii, atunci când vremea prigoanei aduce cu ea primejdie.
Moartea Lui e desființarea morții mele.
Învierea Lui din morți e dezlegarea mea din iad, iar suirea Sa la cele de sus mă poartă sus și pe mine.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 18.04.2014 at 14:13:12.
Reply With Quote
  #335  
Vechi 18.04.2014, 16:08:02
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cateva ganduri in Vinerea Mare

Mereu m-am intrebat ce ar fi putut simti Lazar daca l-a vazut pe Fiul Omului ucis si ingropat,el,cel inviat,sa-l vada cuprins de moarte pe Cel care-l inviase.,,Iubitorul de oameni ucis de oameni" dupa cum spunea Sfantul Nicolae Velimirovici.Este un abis infricosator si sinistru in fata caruia mintea umana se retrage timida in tacere,moarte ne sperie,nu este deloc naturala,este un dusman hidos,pe care poetii il inobileaza adeseori,dandu-i o haina pe care nu o merita.Cu atat mai putin iti poti imagina acest monstru infigandu-si coltii si puterea in insasi Viata.Si totusi s-a intimplat,undeva intr-un colt de lume,intr-o zi care,pentru multi,a fost o zi ca oricare alta.Si totusi lumea nu a mai fost niciodata la fel din acel moment despre care Teodor Studitul,percepandu-i profunda cauza spunea:,,Cu cat mai mare este dragostea cu atat mai mare este suferinta.".Noi,in general,nu dorim sa murim pentru nimeni,am dori sa fim vesnici,fara moarte si suferinta si un scriitor spunea odata,imaginandu-si un dialog cu EL: ,,Te-ai simtit vreodata singur?".Inclin sa cred ca si daca astazi s-ar fi suit pe cruce tot la fel de singur ar fi fost in incercarea ce-i ranjea intunecat.Dar acum,ca si atunci,nu ar fi ezitat nici o clipa.Quo vadis Domine?
Reply With Quote
  #336  
Vechi 18.04.2014, 21:13:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Cateva ganduri in Vinerea Mare
În non-timpul divin, cînd Tatăl a propus ”să facem om”, Fiul era deja sus pe Cruce. Cel Care este Amin S-a supus smerit dorinței creatoare. În veșnicia Lui Dumnezeu, Crucea și suferințele devin și ele fără de sfîrșit. Nu de patimile fizice îl doare pe Domnul, ci din cauză că omul alege să se îndepărteze de El. Nu chinurile L-au îngrozit pe Hristos, ci faptul că în 6 ore a fost martor direct nevăzut la toate relele comise de toți oamenii. De mine, de tine, de oricine, orice grozăvenii abominabile am făcut. Dar cred că Duhul Sfînt suferă cel mai mult, pentru că El este Cel Care menține în existența EEEEEEEEE-TEEEEEEEEEERRRRR-NĂĂĂĂĂĂĂ atît oamenii păcătoși cît și pe demonii răzvrătiți.

Toate astea fac parte dintr-o taină pe care nici Îngerii nu cred c-o înțeleg pe deplin. Ce să mai zic de diavoli, căzuți din toate ierarhiile cerești, care nu au fost în stare să realizeze ce se întîmplă cu Iadul lor dacă Hristos e omorît pe Cruce.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #337  
Vechi 21.04.2014, 15:09:40
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Mereu m-am intrebat ce ar fi putut simti Lazar daca l-a vazut pe Fiul Omului ucis si ingropat,el,cel inviat,sa-l vada cuprins de moarte pe Cel care-l inviase.,,Iubitorul de oameni ucis de oameni" dupa cum spunea Sfantul Nicolae Velimirovici.
Cred ca Lazar s-a 'distrat' cel mai tare. Caci el e singurul care stia cel mai bine zadarnicia uneltirilor satanei. Stia ca moartea e fara putere in fata lui Dumnezeu, si ca daca Cel care il inviase moare , o face cu un scop .Cel care invie nu poate fi inviat de cineva ,caci chiar El da viata.
Deosebirea dintre Lazar si Iisus a fost ca Lazar a fost inviat ,iar Hristos a inviat !
Nu se zice usual despre Hristos ca a fost inviat ,ci ca a inviat. A inviat odata cu viata cea noua .
Lazar a murit de boala. Iar Hristos a murit special ca sa omoare moartea.
Reply With Quote
  #338  
Vechi 21.04.2014, 19:53:47
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iustin,tare imi este teama ca,din mai multe perspective,intrebarea mea,cel putin pentru mine,va ramane una partial retorica.Reusesc cu greu sa-i mai inteleg pe contemporanii mei :) dar sa mai pot deduce ce gandea un evreu inviat din primul secol.Adeseori suntem tentati sa proiectam retrospectiv o intelegere diferita de gandirea acelui moment.Am incercat procedeul pe idei mult mai simple si rezultatele,privite realist,au fost cel putin artificiale.Intrucat Lazar nu a lasat nici un fel de marturie personala iar NT nu intra in detalii doua lucruri pot spune cat de cat sigur: 1.A trecut printr-o experienta unica care in mod cert i-a modificat intelegerea si 2.A avut un fel de revelatie(poate chiar deloc departata de ce spui tu)care in mod cert a fost efectul experientei avute.Intrucat traditia afirma ca Lazar a fost hirotonit ulterior episcop al Ciprului se poate afirma ca acest element de legatura poate arunca lumina corecta asupra intelegerii lui Lazar si a consecintelor experientei avute.
Reply With Quote
  #339  
Vechi 21.04.2014, 22:07:57
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
În non-timpul divin, cînd Tatăl a propus ”să facem om”, Fiul era deja sus pe Cruce. Cel Care este Amin S-a supus smerit dorinței creatoare. În veșnicia Lui Dumnezeu, Crucea și suferințele devin și ele fără de sfîrșit. Nu de patimile fizice îl doare pe Domnul, ci din cauză că omul alege să se îndepărteze de El. Nu chinurile L-au îngrozit pe Hristos, ci faptul că în 6 ore a fost martor direct nevăzut la toate relele comise de toți oamenii. De mine, de tine, de oricine, orice grozăvenii abominabile am făcut. Dar cred că Duhul Sfînt suferă cel mai mult, pentru că El este Cel Care menține în existența EEEEEEEEE-TEEEEEEEEEERRRRR-NĂĂĂĂĂĂĂ atît oamenii păcătoși cît și pe demonii răzvrătiți.

Toate astea fac parte dintr-o taină pe care nici Îngerii nu cred c-o înțeleg pe deplin. Ce să mai zic de diavoli, căzuți din toate ierarhiile cerești, care nu au fost în stare să realizeze ce se întîmplă cu Iadul lor dacă Hristos e omorît pe Cruce.
As aduce in discutie faptul ca suferinta lui Hristos, atat cea fizica(secundara) cat si cea metafizica(povara pacatelor intregii omeniri), a avut loc in timp.
Reply With Quote
  #340  
Vechi 22.04.2014, 21:36:13
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Post Clement Romanul in ,,Epistola Bisericii din Roma catre Biserica din Corint"

,,Va smereati cu totii,fara sa va mandriti;doreati mai mult sa va supuneti decat sa comandati;doreati mai mult sa dati decat sa primiti;va erau indestulatoare mijloacele de trai cele date voua de Hristos si cautati cu luare aminte la ele;primeati cu ravna in inimile voastre cuvintele lui Hristos iar patimile Lui erau inainte ochilor vostrii.Traind asa,pace adanca si minunata vi se dadea tuturora si doar nesaturat pentru facerea de bine,iar revarsarea Duhului Sfant era deplina peste voi toti.Plini de o sfanta hotarare si cu buna ravna,intindeati mainile voastre catre Atotputernicul Dumnezeu cu evlavioasa convingere, rugandu-L sa va fie indurator,daca ati pacatuit cumva fara de voie.

Va straduiati,zi si noapte,pentru toti fratii,ca datorita milei si constiintei voastre numarul alesilor Lui sa se mantuiasca.Erati sinceri,neprihaniti si fara dusmanie unul fata de altul.Va era urata orice rascoala si orice dezbinare.Plangeati pentru pacatele semenilor vostrii si socoteati ca ale voastre slabiciunile lor.Nu va parea rau de binele pe care il faceati si erati gata pentru orice lucru bun.Impodobiti cu o vietuire virtuoasa si sfanta savarseati totul in frica de Dumnezeu;erau scrise pe latul inimii voastre poruncile si indreptarile Domnului"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Viata Sfantului Simeon cel Nebun dupa Hristos Nestiut Generalitati 4 10.04.2014 19:58:59
Mihai Viteazul - o viata inchinata lui Hristos mirelat Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 23 25.09.2013 03:44:16
Dogmatica Patristica Ortodoxa myself00 Generalitati 7 10.09.2012 19:23:37
Despre trupurile inviate in patristica Mihnea Dragomir Sfinti Parinti (Patrologie) 99 29.05.2012 14:09:59
Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos Calea, Adevarul si Viata tatolivia Intrebari utilizatori 0 09.10.2011 15:10:56