Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.10.2007, 18:46:53
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Este ceva ce nu se potriveste, Laurentiu, in cazul femeii care era bolnava de cancer. Zice ca facusera practica medicii pe trupul ei. De obicei, cand moare cineva in spital, se face autopsie pt a se stabili caza mortii. Dar se face dupa 24 ore si doar cand medicii sunt siguri ca a murit! In niciun caz nu este dus trupul pt practica! Nu e asta procedura. La autopsie, exista o ordine, un mod de a se taia. Si dupa autopsie nu mai are cum sa se trezeasca nimeni,intelegi ce zic?
E posibil sa fi fost moarte clinica, nu contest. Poate femeia nu a inteles chiar tot ce i s-a intamplat.
Vindecare de cancer? Asa repede, ca si cum n-ar fi fost? Medicii zic ca a fost diagnosticul de cancer gresit in aceste cazuri. (nu zic ca nu exista vindecare de cancer, dar nu in felul prezentat).
Draga mea eu am avut un var la medicina .
DAca vrei sa te faci medic trebuie sa faci practica.
Ei aleg anumite cadavre pe care medicii fac practica .
In special sunt cei de care familiile nu se mai intereseaza pe unii ii baga direct la incinerare oar pe altii ii baga pentru ca stuudentii sa faca practica pe corpul lor.
De exemplu varul meu imi spunea ca erau de ,multa vreme cadavrele si ca sa nu miroase bagau formol inauntru ...dar cum formolul deseori era furat cand intrau studentii la practica erau un miros urat de nuputeai sta.
Multi dintre ei erau boschetarii gasiti morti cu tatuaje pe ai si altele.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.10.2007, 19:05:53
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Dragii mei multe sunt tainele care se petrec in astfel de cazuri. cand am suferit prima intreventie pe coloana, mi-au gresit anestezia si am "murit". Deci se poate..dar de obicei Nu se vorbeste despre asemena experiente din smerenie, din ascultare fata de duhovnic. Cei care indranzesc sa vb. fara binecuvantarea duhovnicului, de cele mai mul;te ori cad in tot felul de ispite, in amagiri dracesti, in inselaciuni. Fereti-va de astfel de povesti spune peste tot! Imi spunea un bun parinte, jenica Nu spune tot ce stii, Nu crede tot ce auzi! Hai sa avem putin discernamat, ca sfintii Nu au vb despre ale lor, decat dupa moarte:D Sa lasam ca si marturie faptele naostre buna, nu "dovezile adevarate".
sa ma ierte cel care a initiat acest topic, nu am vrut sa jignesc pe nimeni.:)
Nu stiu ce ai vrut sa spui aici cu "Sfintii nu vorbesc despre ale lor decat dupa moarte".
Aici este vorba despre o femeie foarte pacatoasa dupa cum ea se numeste{nu stiu ce mandrie ai vazut tu] Si care s-a intors la viata din Mila Lui Dumnezeu si pentru ca si ceilalti sa creada in Puterea Lui Dumnezeu si prin aceasta minune toti sa-L Slaveasca pe Dumnezeu care este Atoatecreator si care a pus bazele intregului univers.
DAr dupa cum spuneam lumea cand vorbeste despre Dumnezeu si despre minunile Lui nu realizeaza deespre cine vorbeste, nu realizeaza ca La El toate sunt cu putinta mai pastreaza crestinul ceva din egoismul sau fara sa stie ca astfel Dumnezeul din mintea lui nu este adevaratul Dumnezeu pentru ca nu crede ca Toate Sunt cu putinta la El Caci cea mai deformata fiinta in capul omului este Dumnezeu.
Si fiecare isi imgineaza un Dumnezeu propriu si foarte diferit si strain de ceea ce este cu adevarat Dumnezeu.
Cred ca din cauza impietririi inimii lumea este din ce in ce mai sceptica si cauta sa puna tot felul de sminteli si nu accepta ceea ce este peste puterea lor de intelegere.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.10.2007, 20:01:08
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Si noi ce trebuie sa invatam din povestioara?
Ca tot tragem cat putem pentru a ne rezolva problemele in viata asta, ca pe urma, nu se stie. Invierile astea sunt asa rare, ca eu nu m-as baza pe ele.
Auzisem de o povestire, ca o femeie avea un singur mare pacat nemarturisit si se ruga Maicii Domnului sa mijloceasca pentru iertare; dupa ce a murit, a fost inviata prin minune ca sa-l marturiseasca preotului. (aviz neoprotestantilor!)
Varul tau medic ti-a povestit ca a mai inviat cineva dupa autopsie? Sau de vreo tumora disparuta complet ca si cum n-ar fi fost, fara tratament, dupa ce a fost confirmata chirurgical?
Minune este transformarea pe care o face Dumnezeu cu sufletul omului. Minune e ce se petrece cu fiecare din noi cand ne apropiem de Dumnezeu.
Sa nu spui ca a fi credincios inseamna sa cred tot, ca mi-aduci aminte de sectanti!!Mai bine suflet impietrit.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.10.2007, 19:19:27
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Draga intamplari adevarate sunt multe sunt detule invieri ale mortilor de cu ajutorul fintilor. NUmai ca nu sunt atat de mediatizate ca telenovelele.
Probabil ca tu nu ai citit mnunile Maici Domnului [cea amintita de tine este o minune a Maicii Domnului si nu este o inventie a neoprotestantilor]
Nu ai ciitt Viata sau minunile Sfantului KuKsa de Odessa sunt atatea minuni chiar si in zilele noastre .
Este adevarat in ziua de astazi nu mai sunt asa de multe cum erau inainte[ata din cauza ca s-a inmultit necredinta intre noi dar totusi unt destule.
Citeste minunile Sfantului Ioan Maximovici ale Cuvioului Lavrentie al Cernigovului i multi altii .
Cred ca necredinta s-a inmultit din ce in ce mai mult si atunci ma intreb eu cum vreti ca Dumnezeu sa faca minuni cu noi necredinciosii Pentru ca Dumnezeu sa faca minuni este nevoie de credinta caci El a zis :
"De poti crede, toate sunt cu putintă celui ce crede." (Marcu 9,23),
Trebuie sa lepadam impietrirea inimii noastre altfel vom auzi si noi ca oarecand cei din vremea intruparii Mantuitorului:

Căci de s-ar fi făcut în Sodoma minunile ce s-au făcut în tine, ar fi rămas până astăzi. [ Mat.11:23]

O, neam necredincios, până când voi fi cu voi, până când vă voi suferi pe voi?! (Marcu IX, 19)


Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.10.2007, 11:27:11
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu

Nu stiu ce ai vrut sa spui aici cu "Sfintii nu vorbesc despre ale lor decat dupa moarte".
Aici este vorba despre o femeie foarte pacatoasa dupa cum ea se numeste{nu stiu ce mandrie ai vazut tu]
Laurentiu, mes. meu se referea doar la postarea mea:)
Am recitit si ma gandeam, ca nu cumva sa interpretati ca cine stie ce taine am vazut eu din lumea de dincolo. Scuze daca nu stiu intodeauna sa ma fac inteleasa.
Cat despre sfiintii nu vb decat dupa moarte, iti voi povesti un caz. La mine in Focsani este o femeie care a fost tamaduita in chip miraculos. Dar..a inceput sa povesteasca peste tot!! Ba mai mult, crede ca are puteri la randul ei sa vindece. De aceea iti spuneam ca in asemnea cazuri vin mari ispite si cazi usor..trebuie multa smerenie si discernamat. Nu ma refeream la cazul tau ci vb. din punctul meu de vedere care nu e musai sa fie si bun:)
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.10.2007, 12:16:58
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat Veilur:"tin sa spun ca de cazul de care ai spus nu am auzit niciodata! De ce nu a fost dat la stiri asa ceva? wow, chiar as fi socat sa aflu ca asa ceva chiar s-a intimplat!!! Tu cum te-ai simti daca te-ai trezi din nou in sicriu? Banuiesc ca Dumnezeu a inviat acea femeie pentru ca, in afara de acel avort, ea a vusese o viata curata, ca de altfel nu era vrednica de asa o "intoarcere" printre cei vii! Daca mai stii cazuri asemanatoare, sa mai postezi aici ca vreau sa mai aflu cate ceva. "

E scrisa in cartea "povestoare duhovnicesti " de par.Ioanichie Balan ,sf.man.Sihastria
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.10.2007, 12:33:16
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Am citit minunile Maicii Domnului. Nu mai stiam unde am citit minunea de care am amintit. Dar nu am afirmat ca ar fi inventia protestantilor. Am vrut sa spun ca e mai credibila decat cea de care ai amintit tu! Iar avizul era catre cei care cred ca nu au nevoie de preot ca sa le ierte Dumnezeu pacatele. Macar nu-mi pune in gura vorbe pe care nu le-am zis!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.10.2007, 21:02:22
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Dragii mei, imi cer iertare inca de la inceput pentru interventie, si as vrea sa fac niste mentiuni.
1. In primul rand, nu este real ceea ce apare la stiri in mod obligatoriu. Deci sa nu se mire careva ca nu a vazut povestea acestei femei la tv.
2. Dumnezeu stie si este singurul in drept sa decida pe cine invredniceste de darul invierii din morti, fie el drept, fie pacatos!Eu consider ca Domnul nu trebuie sa dea explicatii cuiva, daca alege un pacatos dintre noi toti pentru a ne oferi celorlalti o sansa de a lua aminte la pacatele noastre! Mai stie cineva pilda slabanogului si ce a raspuns Domnul apostolilor cand l-au intrebat ale cui pacate le ispaseste acela? Mantuitorul nostru a spus asa: el nu ispaseste nici pacatele sale nici pe ale parintilor sai, ci s-a intamplat lui asa din voia lui Dumnezeu, ca sa fie pilda de smerenie si invatatura celorlalti. Asa si acum, din aceasta povestioara noi trebuie sa culegem ceea ce este bun. Precum spunea Sf. Grigorie Teologul, trebuie sa culegem trandafirul si sa ne ferim de spini, pe ei sa-i aruncam inainte sa fim vatamati!
Am citit cu multa vreme in urma aceasta istorioara intr-o carte pe care o am, poate si mie mi s-a parut exagerata descrierea, insa am considerat ca este important mesajul pe care crestina aia il transmite, si mai cu seama faptul ca nimeni nu a vazut cu ochisorii lui care sunt chinurile iadului, ca sa stie ce-l paste dupa moarte! Esential era din punctul meu de vedere, sa ne vedem pacatosenia prin ochii celei care nu se deosebea poate cu mult de orice suflet contemporan noua, sa vedem cu durere ce ne asteapta dupa aceasta viata petrecuta in placeri si desertaciuni, si cum sta Domnul si asteapta plin de rabdare, iubirea noastra, a celor pentru care din IUBIRE a acceptat moarte pe cruce, cum ne rabda El pe noi cei murdari de pacate, care poate nici nu-L mai cunoastem, poate ne intrebam adeseori: oare ce vrea si Dumnezeu de la noi amaratii, ca ne tot striga preotii ca vom mosteni iadul, oare nu-i viata asta suficient de grea?
Cred ca sunteti poate socati de afirmatiile mele, insa este adevarat ca de multe ori, multi dintre noi ne plangem de mila si nu realizam cata binecuvantare ne-a dat Bunul in viata aceasta cand totul este asa usor de dobandit...nu trebuie sa ne riscam viata pentru hrana cum era in timpuri stravechi, e liniste cat de cat pentru crestini, avem inca sansa de a ne mantui, insa uitam un lucru: SFARSITUL ESTE APROAPE! Asa cum spune Apocalipsa, va veni vremea, si acum este...
Ma iertati fratilor, dar haideti sa ne ingrijim de lucrul cel nemuritor, de suflet, cata vreme Domnul este bun si milostiv si ne mai ingaduie noua...
Haideti sa luam din fiecare pilda duhovniceasca ceea ce este bun si folositor pentru mantuirea noastra! Sa nu ne mai pierdem vremea, verificand daca este posibil fiziologic vorbind ca femeia din poveste sa fi inviat din morti, pentru ca spun voua: LA DUMNEZEU NIMIC NU ESTE CU NEPUTINTA! Cititi Patericul si pastrati in inimile fratiilor voastre tot folosul din vietile pline de ispitiri ale celor sfinti!
Domnul sa va daruiasca binecuvantare cereasca!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.10.2007, 14:50:41
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Si noi ce trebuie sa invatam din povestioara?
Ca tot tragem cat putem pentru a ne rezolva problemele in viata asta, ca pe urma, nu se stie. Invierile astea sunt asa rare, ca eu nu m-as baza pe ele.
Auzisem de o povestire, ca o femeie avea un singur mare pacat nemarturisit si se ruga Maicii Domnului sa mijloceasca pentru iertare; dupa ce a murit, a fost inviata prin minune ca sa-l marturiseasca preotului. (aviz neoprotestantilor!)
Varul tau medic ti-a povestit ca a mai inviat cineva dupa autopsie? Sau de vreo tumora disparuta complet ca si cum n-ar fi fost, fara tratament, dupa ce a fost confirmata chirurgical?
Minune este transformarea pe care o face Dumnezeu cu sufletul omului. Minune e ce se petrece cu fiecare din noi cand ne apropiem de Dumnezeu.
Sa nu spui ca a fi credincios inseamna sa cred tot, ca mi-aduci aminte de sectanti!!Mai bine suflet impietrit.
Daca nu ai citit minunile Sfantului Necatarie te-as sfatui sa le citesti.
Acest mare vindecator de cancer si de tumori.
Citeste si vei vedea ca Sf.Nectarie a vindecat diferite tumori unele disparand si lasand medicii fara nici o explicatie.
Sunt cazuri nu numai din Grecia ci si de la noi din tara.
Dar pentru asa ceva trebuie sa ai credinta.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.10.2007, 14:55:25
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Rectific: Sfantul Nectarie
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marturisirea credintei - o dovada a dragostei pentru Hristos laurastifter Morala Crestina 20 19.06.2012 01:04:52
Vreau o dovada? Templier Knight Generalitati 12 15.01.2011 14:17:34
Socant: avem dovada existentei iadului! Florin-Ionut Alte Religii 11 11.11.2010 17:08:08
O dovada incredibila de ipocrizie freespirited Generalitati 85 26.09.2010 09:02:57
Dovada rationala ca ateismul e o prostie ! flying Generalitati 677 13.05.2010 10:35:18