Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.08.2008, 22:20:43
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
cand vrei sa donezi astfel de lucruri cred ca este bine sa te consulti in prealabil cu parintele si cu cei din consiliul parohial, ca sa vezi daca intr-adevar aceste lucruri sunt necesare si dorite de catre acea biserica.

mi-am adus aminte ce spunea odata Maica Tereza, ca ea cat a stat in India a daruit multe carti crestine, insa numai celor care si-au dorit sa le aiba. cu alte cuvinte, nu a incercat sa le bage pe gat nimanui.

dar, draga dorina, nu te descuraja, cu siguranta a fost o ispita, o incercare pentru tine. sa nu le porti ranchiuna, si sa iei acele lucruri inapoi, si intereseaza-te intre timp de o bisericuta mai saracuta, poate chiar la tara, unde sa acele lucruri pe care vrei sa le donezi sa fie primite cu draga inima. Doamne ajuta!
Dupa ce mi-au fost aduse acasa acele lucruri le-am curatat si le-am dus la o manastire.Nu le port nici o ranchiuna,au venit si mi-au cerut iertare ,i-am iertat si am inceracat sa merg din nou la aceea biserica si lucrurile au evoluat prost dar daca as continua sa intru in amanunte ar incerca sa vorbesc despre preot si nu vreau sa fac lucrul acesta,caci deja acesta este alt subiect.Multumesc pentru sfaturi.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.08.2008, 22:29:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Deci in loc de Dorina poti sa-mi spui "sapte" este numarul care ma defineste.
:dozingoff: eu nu inteleg cum poate sa te defineasca un numar. fara suparare, mi se pare stupid sa-ti spun "sapte", asa ca o sa-ti zic tot Dorina, un nume f. frumos dealtfel.

foarte bine ca ai gasit o casa primitoare pentru acele lucruri. restul, lasa ca le aranjeaza Dumnezeu -- dar sa stii ca eu una nu ma duc intr-o casa in care stiu ca nu sunt binevenita; prin extrapolare, nu m-as mai duce la acea biserica daca in loc de liniste imi aduce griji si ispite. nu forta nota, lasa lucrurile sa se linisteasca, se vor lamuri cu timpul. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.08.2008, 22:51:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Crezi ca as putea sa spun toata povestea aici?Am scurtat-o ca sa nu plictisesc si de teama ca intrind in amanunte as putea sa cad in pacatul indreptatirii.daca vrei sa afli mai multe cauta pe Gugle despre preotul Cristian Pomohaci si dupa ce il vei vizita vom mai discuta caci are legatura.
am cautat pe google dar nu stiu la ce link exact te referi. auzisem de Cristian Pomohaci, ca i-am vazut numele aici pe site la audio/pricesne...dar sa fiu sincera nu le-am ascultat ca nu-mi plac deloc pricesnele. i-am vazut cateva poze pe un site, nu prea mi-au placut... ca preot ortodox cred ca ar trebui sa aiba barba si sa poarte culionul pe cap. ar avea si mai multa prestanta, ca asa, parca e un pustan.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.08.2008, 23:19:10
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
.
Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Crezi ca as putea sa spun toata povestea aici?Am scurtat-o ca sa nu plictisesc si de teama ca intrind in amanunte as putea sa cad in pacatul indreptatirii.daca vrei sa afli mai multe cauta pe Gugle despre preotul Cristian Pomohaci si dupa ce il vei vizita vom mai discuta caci are legatura.
am cautat pe google dar nu stiu la ce link exact te referi. auzisem de Cristian Pomohaci, ca i-am vazut numele aici pe site la audio/pricesne...dar sa fiu sincera nu le-am ascultat ca nu-mi plac deloc pricesnele. i-am vazut cateva poze pe un site, nu prea mi-au placut... ca preot ortodox cred ca ar trebui sa aiba barba si sa poarte culionul pe cap. ar avea si mai multa prestanta, ca asa, parca e un pustan.
Multumesc pentru cuvintele frumoase.Scrii pe Gugle pr........ si apoi intri direct in sait ci"ma simt norocos".Eu nu vorbesc despre preoti caci nu-mi permit oricum daca ai timp citeste caci nu e vorba numai de pricepse.Acolo se fac niste rugaciuni speciale.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.08.2008, 23:25:07
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
dar sa stii ca eu una nu ma duc intr-o casa in care stiu ca nu sunt binevenita; prin extrapolare, nu m-as mai duce la acea biserica daca in loc de liniste imi aduce griji si ispite. nu forta nota, lasa lucrurile sa se linisteasca, se vor lamuri cu timpul. Doamne ajuta!
Dar cum ramane cu sfatul Sfintilor Parinti, cum ca locul pe care esti ispitit sa nu-l parasesti pana cand nu depasesti ispita!
Cine stie daca ispitele astea nu erau ingaduite chiar de Dumnezeu pt inaintare duhovniceasca a Dorinei!
Un prag duhovnicesc foarte serios! -Sa iubesti pe cei ce-ti fac rau!

Si am sa continui si cu o mica intamplare, ca oricui i se poate intampla in viata:
Impreuna cu o verisoara am organizat o reuniune de familie si cu parastas pt pomenirea celor morti. Mult efort si cheltuiala ca sa-i aduni pe toti din familie laolalta.
Ei bine chiar in Ziua Sf.Marii, un unchi la bautura si-a pierdut controlul si a injurat-o pe verisoara mea trantind-i si-un scuipat in fatza! Fara motiv! Reactia verisoarei mele m-a uimit teribil! Foarte, foarte calma, a tacut cateva clipe ganditoare, dupa care i-a zis: -Iti multumesc, Dumnezeu sa te binecuvanteze! Dupa raspunsul asta asa o liniste si pace s-a asternut la masa, ceva incredibil! Hristos biruise!
A doua zi normal ca am intrebat-o curios pe verisoara mea, ce a simtit cu adevarat in acel moment!
Mi-a zis, o mahnire de nedescris, ca si cand un gol i se puse in suflet si-o gaura in pamant se deschise gata s-o inghita, asa de rau s-a simtit, gandind atunci in fractiuni de secunda uite pt ce m-am chinuit eu?. Si cu toate astea a raspuns ceea ce a raspuns. Ce puteam sa mai zic si eu! Am felicitat-o cu drag! Bravo! Trecuse cu brio peste incercare!





Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.08.2008, 23:31:26
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Deci in loc de Dorina poti sa-mi spui"sapte"este numarul care ma defineste.
Fii serioasa! Ceea ce-ti doresti e ratacire...CABALISTA! adica din CABALA, magia cifrelor!
Nu e ortodox sa gandesti asa! Ori crezi in Dumnezeu, ori in cifre?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.08.2008, 04:04:55
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Dar cum ramane cu sfatul Sfintilor Parinti, cum ca locul pe care esti ispitit sa nu-l parasesti pana cand nu depasesti ispita!
pai sfatul asta, frate, mai ales, trebuie luat cu muuulta dreapta socoteala. Doamne ajuta, sa ne lumineze in momentele de cumpana!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.08.2008, 13:19:23
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de mirelat
dar sa stii ca eu una nu ma duc intr-o casa in care stiu ca nu sunt binevenita; prin extrapolare, nu m-as mai duce la acea biserica daca in loc de liniste imi aduce griji si ispite. nu forta nota, lasa lucrurile sa se linisteasca, se vor lamuri cu timpul. Doamne ajuta!
Dar cum ramane cu sfatul Sfintilor Parinti, cum ca locul pe care esti ispitit sa nu-l parasesti pana cand nu depasesti ispita!
Cine stie daca ispitele astea nu erau ingaduite chiar de Dumnezeu pt inaintare duhovniceasca a Dorinei!
Un prag duhovnicesc foarte serios! -Sa iubesti pe cei ce-ti fac rau!

Si am sa continui si cu o mica intamplare, ca oricui i se poate intampla in viata:
Impreuna cu o verisoara am organizat o reuniune de familie si cu parastas pt pomenirea celor morti. Mult efort si cheltuiala ca sa-i aduni pe toti din familie laolalta.
Ei bine chiar in Ziua Sf.Marii, un unchi la bautura si-a pierdut controlul si a injurat-o pe verisoara mea trantind-i si-un scuipat in fatza! Fara motiv! Reactia verisoarei mele m-a uimit teribil! Foarte, foarte calma, a tacut cateva clipe ganditoare, dupa care i-a zis: -Iti multumesc, Dumnezeu sa te binecuvanteze! Dupa raspunsul asta asa o liniste si pace s-a asternut la masa, ceva incredibil! Hristos biruise!
A doua zi normal ca am intrebat-o curios pe verisoara mea, ce a simtit cu adevarat in acel moment!
Mi-a zis, o mahnire de nedescris, ca si cand un gol i se puse in suflet si-o gaura in pamant se deschise gata s-o inghita, asa de rau s-a simtit, gandind atunci in fractiuni de secunda uite pt ce m-am chinuit eu?. Si cu toate astea a raspuns ceea ce a raspuns. Ce puteam sa mai zic si eu! Am felicitat-o cu drag! Bravo! Trecuse cu brio peste incercare!




Aceste doua pareri pe care le-am gasit prin bunavointa cucerniciilor voastre le-am intilnit si in discutiile avute cu parinti duhovnicesti sa cu frati intr-u credinta.Cred ca ceea ce spune Constantin este mai aproape de spiritul invataturii Sfintilor Parinti si de modul cum gindesc si eu.In aceea biserica s-au intimplat niste lucruri si eu, cu, sau fara voia mea m-am trezit intr-o poveste din care eu nu faceam parte si asta din prea mult exces de zel.Dar a trecut,am tras niste invataminte iar acum cind fac un bine ma ascund ca si cum as merge la furat si sunt atenta sa nu afle prea multa lume.Aceea verisoara de care ati scris este o crestina adevarata!(fericiti facatorii de pace...)Vreau sa va spun ca atunci,in Saptamina Mare cind ma ocarau si incercau sa ma scoata din biserica aveam asa o fericire in suflet si o liniste cum nu pot sa va descriu,dar dupa ce mi-au adus lucrurile acasa m-am tulburat!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.08.2008, 16:21:52
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Vreau sa va spun ca atunci,in Saptamina Mare cind ma ocarau si incercau sa ma scoata din biserica aveam asa o fericire in suflet si o liniste cum nu pot sa va descriu,dar dupa ce mi-au adus lucrurile acasa m-am tulburat!
Citeste cartea Nebunul. Vei vedea acolo ce inseamna cu adevarat sa fii fericit cand cineva te cearta! Mai draga, pai acela ce a simtit bucuria ocarii nu se va mai intrista in veac de suparare! Stie ca odata cu ea vine si mangaierea. Ori faptul ca ai deschis un topic pentru ati scrie (supararea) arata multa mandrie nicidecum smerenie. Nu le-au primit FB. Asa cum spunea si mirelat trebuia sa le duci in alta parte. Nu sa insiti din mandrie sa daruiesti lucruri in biserica. Probabil cuvintele noastre iti vor cadea greu la stomac:) dar speram sa intelegi ca: Cand unul sustine o cauza iar 20 sunt de alta parere, e timpul sa se opreasca si sa se intrebe: Oare nu cumva eu sunt cea care gresesc? Mantuire!:)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.08.2008, 17:08:11
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
a
Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Vreau sa va spun ca atunci,in Saptamina Mare cind ma ocarau si incercau sa ma scoata din biserica aveam asa o fericire in suflet si o liniste cum nu pot sa va descriu,dar dupa ce mi-au adus lucrurile acasa m-am tulburat!
Citeste cartea Nebunul. Vei vedea acolo ce inseamna cu adevarat sa fii fericit cand cineva te cearta! Mai draga, pai acela ce a simtit bucuria ocarii nu se va mai intrista in veac de suparare! Stie ca odata cu ea vine si mangaierea. Ori faptul ca ai deschis un topic pentru ati scrie (supararea) arata multa mandrie nicidecum smerenie. Nu le-au primit FB. Asa cum spunea si mirelat trebuia sa le duci in alta parte. Nu sa insiti din mandrie sa daruiesti lucruri in biserica. Probabil cuvintele noastre iti vor cadea greu la stomac:) dar speram sa intelegi ca: Cand unul sustine o cauza iar 20 sunt de alta parere, e timpul sa se opreasca si sa se intrebe: Oare nu cumva eu sunt cea care gresesc? Mantuire!:)
Cu exceptia acelui"ca:Cand" pe care sunt convinsa ca l-ai scapat din omeneasca eroare sunt deacord cu tine si cu toti ceilalti care mi-au raspuns si va multumesc.Ca sunt mindra si pacatoasa nu neg,ca am gresit,iar nu neg.Voiam doar parerea unor persoane necunoscute si mai induhovnicite,caci raspunsuri gasin in lecturi,in filme,in predici si in cuvintele Sfintilor Parinti..Poate voi cei mai vechi aici pe forum sunteti perfecti.Eu nu sunt. Ma iertati ca am dschis acest topic dar trecind peste intimplarea relatata de mine ma asteptam sa se faca mai multe comentareii pe marginea subiectului"Facand un bine cuiva,asteapta pentru aceasta ispitire cu suferinta"."caci nimeni din cei vii nu-i drept inaintea Ta"Ps.142 "ajuta Doamne necredintei mele"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate fi considerat pentru ea un pacat sau o fapta buna? miti29 Botezul 4 16.12.2011 23:50:40
Cu gandul sau cu fapta? Bunl Despre Biserica Ortodoxa in general 17 06.04.2011 01:28:37
Barack Obama-ce ne asteapta? alexandra28again Generalitati 44 27.01.2009 07:11:13
Ce asteapta o fata care vrea sa se casatoreasca de Ioan_Ciobota Generalitati 42 28.07.2007 01:13:20
Uniti cu credinta fapta Ioan_Ciobota Generalitati 0 11.07.2007 09:52:32