Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.01.2009, 11:10:25
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit Codul lui Moise...

[COLOR=green]Este un film documentar. [/COLOR]
[COLOR=green]Vă rog, să-l vizionati. Sunt lucruri interesante, de vazut si de invatat. [/COLOR]
[COLOR=green]Documentarul nu este un atac la ortodoxie asa cum multi obisnuiesc sa se exprime din nestiinta ori din obisnuinta. Nu va aruncati in acuze. Este o viziune contemporana a ceea ce a fost si s-a intamplat cu 3500 de ani in urma. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Dar mai bine urmariti-l, AICI![/COLOR]

http://www.damaideparte.ro/index.php...lui-moise/650/
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.01.2009, 12:10:06
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

"1. La inceput a facut Dumnezeu cerul si pamantul.
2. Si pamantul era netocmit si gol. Intuneric era deasupra adancului si Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3. Si a zis Dumnezeu: "Sa fie lumina!" Si a fost lumina.
4. Si a vazut Dumnezeu ca este buna lumina, si a despartit Dumnezeu lumina de intuneric.
5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziua, iar intunericul l-a numit noapte. Si a fost seara si a fost dimineata: ziua intai."

Chemarea lui Moise. 1. În vremea aceea, Moise pastea oile lui Ietro, preotul din Madian, socrul sau. Si departandu-se odata cu turma în pustie, a ajuns pana la muntele lui Dumnezeu, la Horeb;
2. Iar acolo i S-a aratat ngerul Domnului într-o para de foc, ce iesea dintr-un rug; si a vazut ca rugul ardea, dar nu se mistuia.
3. Atunci Moise si-a zis: "Ma duc sa vad aceasta aratare minunata: ca rugul nu se mistuieste".
4. Iar daca a vazut Domnul ca se apropie sa priveasca, a strigat la el Domnul din rug si a zis: "Moise! Moise!". Si el a raspuns: "Iata-ma, Doamne!"
5. Si Domnul a zis: "Nu te apropia aici! Ci scoate-ti încaltamintea din picioarele tale, ca locul pe care calci este pamant sfant!"
6. Apoi i-a zis iarasi: "Eu sunt Dumnezeul tatalui tau, Dumnezeul lui Avraam si Dumnezeul lui Isaac si Dumnezeul lui Iacov!" Si si-a acoperit Moise fata sa, ca se temea sa priveasca pe Dumnezeu.
7. Zis-a Domnul catre Moise: "Am vazut necazul poporului Meu în Egipt si strigarea lui de sub apasatori am auzit si durerea lui o stiu.
8. M-am pogorat dar sa-l izbavesc din mana Egiptenilor, sa-l scot din tara aceasta si sa-l duc într-un pamant roditor si larg, în tara unde curge miere si lapte, în tinutul Canaaneilor, al Heteilor, al Amoreilor, al Ferezeilor, al Ghergheseilor, al Heveilor si al Iebuseilor.
9. Iata dar ca strigarea fiilor lui Israel a ajuns acum pana la Mine si am vazut chinurile lor, cu care-i pedepsesc Egiptenii.
10. Vino dar sa te trimit la Faraon, regele Egiptului, ca sa scoti pe fiii lui Israel, poporul Meu, din tara Egiptului!"
11. Atunci a zis Moise catre Dumnezeu: "Cine sunt eu, ca sa ma duc la Faraon, regele Egiptului, si sa scot pe fiii lui Israel din tara Egiptului?"
12. Iar Dumnezeu i-a zis: "Eu voi fi cu tine si acesta îti va fi semnul ca te trimit Eu: cand vei scoate pe poporul Meu din tara Egiptului, va veti închina lui Dumnezeu în muntele acesta!"
13. Zis-a iarasi Moise catre Dumnezeu: "Iata, eu ma voi duce la fiii lui Israel si le voi zice: Dumnezeul parintilor vostri m-a trimis la voi... Dar de-mi vor zice: Cum Îl cheama, ce sa le spun?"
14. Atunci Dumnezeu a raspuns lui Moise: "Eu sunt Cel ce sunt". Apoi i-a zis: "Asa sa spui fiilor lui Israel: Cel ce este m-a trimis la voi!"
15. Apoi a zis Dumnezeu iarasi catre Moise: "Asa sa spui fiilor lui Israel: "Domnul Dumnezeul parintilor nostri, Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac si Dumnezeul lui Iacov m-a trimis la voi. Acesta este numele Meu pe veci; aceasta este pomenirea Mea din neam în neam!"
deci iata:

a raspuns Domnul [COLOR=red]catre[/COLOR] Moise: "[COLOR=blue]Eu sunt Cel ce sunt[/COLOR]"
"Asa sa spui fiilor lui Israel: [COLOR=red]Cel ce este[/COLOR] m-a trimis la voi!"
Asa sa spui fiilor lui Israel: "[COLOR=red]Domnul Dumnezeul parintilor nostri[/COLOR], [COLOR=blue]Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac si Dumnezeul lui Iacov[/COLOR] m-a trimis la voi. [COLOR=black]Acesta este [COLOR=red]numele Meu[/COLOR] pe veci[/COLOR]; aceasta este pomenirea [COLOR=red]Mea[/COLOR] din neam în neam!"

[COLOR=green]Sfanta Icoana a Sfintei Treimi shi a Bisericii Sale in veacul vecilor.[/COLOR]
[COLOR=#008000][/COLOR]
[COLOR=black]deci sa nu umblam cu alte interpretari... ca n-are rost...[/COLOR]

[COLOR=black] Cel ce este[/COLOR] a vrut Dumnezeu sa fie numit Acela care l-a trimis pe Moise la fii lui Israel! (celor ce rabda ingereshte ispitele)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.01.2009, 12:32:37
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As spune acestea cu propriile cuvinte cam asa:
[SIZE=3]Esti Cel ce Esti si Cel ce va Veni[/SIZE]
[SIZE=3]Esti Tot ce ma poate surpa sau zidi,[/SIZE]
[SIZE=3]Esti Plinul ce umple golul din mine[/SIZE]
[SIZE=3]Esti Sensul cuvantului BINE.[/SIZE]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.01.2009, 12:38:42
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Este un film documentar. [/COLOR]
[COLOR=green]Vă rog, să-l vizionati. Sunt lucruri interesante, de vazut si de invatat. [/COLOR]
[COLOR=green]Documentarul nu este un atac la ortodoxie asa cum multi obisnuiesc sa se exprime din nestiinta ori din obisnuinta. Nu va aruncati in acuze. Este o viziune contemporana a ceea ce a fost si s-a intamplat cu 3500 de ani in urma. [/COLOR]

[COLOR=green]Dar mai bine urmariti-l, AICI![/COLOR]

http://www.damaideparte.ro/index.php...lui-moise/650/
Doamne-ajuta!

Draga Silvia,

Am apucat sa vad 46 min din el. Pot, foarte pe scurt sa-ti spun ca toti cei care au concurat la realizarea acestui filmulet s-au chinuit sa spuna cu cuvintele lor o parte din invataturile Noului Testament. Sunt expresia trista a momentului nefericit al marii schisme si al deciziei de a-l rastigni pe Iisus Hristos. Si azi, in ciuda evidentelor, se chinuie in fel si chip sa evite sa-l recunoasca pe Iisus Hristos. Pacat!!!!!!

Nu mai am timp. O sa revin.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.01.2009, 12:54:55
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Este un film documentar. [/COLOR]
[COLOR=green]Vă rog, să-l vizionati. Sunt lucruri interesante, de vazut si de invatat. [/COLOR]
[COLOR=green]Documentarul nu este un atac la ortodoxie asa cum multi obisnuiesc sa se exprime din nestiinta ori din obisnuinta. Nu va aruncati in acuze. Este o viziune contemporana a ceea ce a fost si s-a intamplat cu 3500 de ani in urma. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Dar mai bine urmariti-l, AICI![/COLOR]

http://www.damaideparte.ro/index.php...lui-moise/650/
Un documentar in genul celor de la NG sau Discovery...
1-2 apara ,10-20 acuza,iar naratorul te face sa crezi ca este impartial in ceea ce priveste subiectul.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.01.2009, 13:14:23
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

22. Atunci Faraon a poruncit la tot poporul sau si a zis: "Tot copilul de parte barbateasca, ce se va naste Evreilor, sa-l aruncati in Nil, iar fetele sa le lasati sa traiasca toate!"

"l. Un om oarecare, din semintia lui Levi, si-a luat femeie din fetele lui Levi. 2. Femeia aceea a luat în pantece si a nascut un baiat si, vazand ca e frumos, l-a ascuns vreme de trei luni.
3. Dar, fiindca nu putea sa-l mai doseasca, a luat mama lui un cos de papura si l-a uns cu catran si cu smoala si punand copilul în el l-a asezat în papuris, la marginea raului.
4. Iar sora copilului pandea de departe ca sa vada ce are sa i se întample."

"Eu sunt Dumnezeul tatalui tau, [COLOR=blue]Dumnezeul lui Avraam si Dumnezeul lui Isaac si Dumnezeul lui Iacov![/COLOR]"
"Asa sa spui fiilor lui Israel: [COLOR=black]Cel ce este[/COLOR] m-a trimis la voi!"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.01.2009, 13:28:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

N-am vazut filmul, insa afirmatia urmatoare NU ESTE ADEVARATA - si se pare ca de la asta pleaca si filmul:

Daca Dumnezeu chiar este in fiecare dintre noi, atunci se poate spune ca fiecare dintre noi e o intrupare divina. Daca asta este adevarat, care ar fi posibilitatile noastre? Ce putem noi crea?”

Sa ne fie clar: Noi suntem creati de Dumnezeu si sufletele noastre sunt scanteie divina, dar suntem creaturi, fapturi! Suntem creati dupa chipul Lui (rationali, liberi, capabili de dragoste samd), dar nu ne confundam cu El. Crestinismul nu confunda sufletele cu Dumnezeu, nici inainte de moarte, nici dupa moarte, pentru ca vorbim de persoane, nu de atman versus Brahman... Noi suntem facuti astfel incat prin vointa proprie si prin putere de sus (prin har) sa asprimam la asemanarea cu Dumnezeu, o nesfarsita si infinita asemanare cu El la care tindem in vesnicia care urmeaza; asta nu inseamna ca ne vom contopi cu Dumnezeu, cum cred hinduistii de exemplu.

Deci: noi fiintam in Dumnezeu, noi si toata Creatia, ne miscam in El fara sa ne confundam cu El. Afirmatia ca "Dumnezeu este in fiecare din noi" nu este corecta; Dumnezeu este NUMAI in Sfintii Sai si asta trebuie sa fie scopul nostru in viata: sfintirea sau dobandirea Duhului Sfant, cum ne spune Sfantul Serafim de Sarov. Dar desavarsirea se face prin lepadarea de rau, prin pocainta serioasa si prin vointa si nevoine... Abia atunci Dumnezeu va fi in noi si, ca simple consecinte, vom putea face lucruri mari mari decat a facut Insusi Hristos pe pamant, cum ne spune clar... Numai ca nu noi le vom face, ci Dumnezeu va lucra prin noi...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.01.2009, 16:46:52
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata ce spune imparatul David in psalmul 8 catisma intaia:

[SIZE=3]"4.Ce este omul de-Ti amintesti de el? Sau fiul omului,ca-l cercetezi pe el?[/SIZE]
[SIZE=3]5. Micsoratu-l-ai pe dansul cu putin fata de ingeri,cu slava si cu cinste l-ai incununat.[/SIZE]
[SIZE=3]6. Pusu-l-ai pe dansul peste lucrul mainilor Tale,toate le-ai supus sub picioarele lui"[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.01.2009, 23:25:04
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Atentie mare, Silvia!

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Este un film documentar. [/COLOR]
[COLOR=green]Vă rog, să-l vizionati. Sunt lucruri interesante, de vazut si de invatat. [/COLOR]
[COLOR=green]Documentarul nu este un atac la ortodoxie asa cum multi obisnuiesc sa se exprime din nestiinta ori din obisnuinta. Nu va aruncati in acuze. Este o viziune contemporana a ceea ce a fost si s-a intamplat cu 3500 de ani in urma. [/COLOR]

[COLOR=green]Dar mai bine urmariti-l, AICI![/COLOR]

http://www.damaideparte.ro/index.php...lui-moise/650/
Doamne-ajuta!

Am vazut si ultima parte a filmuletului. Nu prea mai am a adauga nimic la cele ce am postat mai sus. Dupa Codul lui Da Vinci a aparut si Codul lui Moise. Aceleasi stil speculativ, constructii ce au la temelie ipoteze, minciuni prin omisiuni, adevarul trunchiat sau translatat pe forme noi.

Atentie cat de perfid cum au preluat tehnica de lipire a Rugaciunii lui Iisus Hristos pe respiratie si au aplicat-o pe "I am that I am". Asa este lipita parte din invatatura Lui Iisus Hristos pe halucinatiile lor. Rezultatul: deruta. Te mai miri ca se golesc bisericile in vest?

Vazand structura acestui film mi-e tare greu sa spun "Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac!" Mi-e teama ca stiu foarte bine.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Si totusi Legea lui Moise era mai buna! luminitapreda Despre Sfanta Scriptura 38 22.08.2013 22:20:05
De ce a vrut Domnul sa-l omoare pe Moise? lorena29 Generalitati 3 23.05.2012 15:43:09
Miracolul lui Moise se intampla an de an (?) carmina Generalitati 8 19.07.2010 12:25:16
Cu cine a vorbit Moise pe munte??????? ARHANGHELUL Din Vechiul Testament 7 14.02.2007 05:31:06