Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.04.2016, 11:55:37
daxaaa1 daxaaa1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2014
Mesaje: 39
Implicit Indreptar de spovedanie

Ma poate ajuta cineva cu un indreptar de spovedanie?
Am gasit unele pe internet dar sunt prea complexe si complicate si nu le inteleg.As dori ceva mai pe intelesul uni copil/adolescent.
Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.04.2016, 12:50:51
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Eu personal am citit "Nicodim Mandita - Calea sufletelor in vesnicie. 24 de vami ale vazduhului ", o carte f complexa si f interesanta!

Din pctul meu de vedere este cel mai complet indreptar de spovedanie...Ferice de cel care reuseste sa-si spovedeasca toate pacate..marunte sau nu, uitate sau scoase la suprafata!Doamne ajuta la toata lumea!
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.04.2016, 17:26:17
daxaaa1 daxaaa1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2014
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Eu personal am citit "Nicodim Mandita - Calea sufletelor in vesnicie. 24 de vami ale vazduhului ", o carte f complexa si f interesanta!

Din pctul meu de vedere este cel mai complet indreptar de spovedanie...Ferice de cel care reuseste sa-si spovedeasca toate pacate..marunte sau nu, uitate sau scoase la suprafata!Doamne ajuta la toata lumea!
Unde pot sa o gasesc?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.04.2016, 20:56:44
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daxaaa1 Vezi mesajul
Ma poate ajuta cineva cu un indreptar de spovedanie?
Am gasit unele pe internet dar sunt prea complexe si complicate si nu le inteleg.As dori ceva mai pe intelesul uni copil/adolescent.
Multumesc.
Pe la pangare se gasesc diverse tipuri de indreptare de spovedanie. Unele simple si la obiect (liste de pacate, categorisite dupa diverse criterii - de obicei dupa Porunci), altele comentate (teologic, duhovniceste), altele parca nitel cam savante...
Sunt pentru toate gusturile si nevoile. Vizitati pangarele!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.04.2016, 11:56:07
Iuliana.M Iuliana.M is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.08.2015
Mesaje: 30
Implicit

Și pe mine mă interesează. Am un soi de fobie ca nu cumva să nu-mi dau seama dacă ceva este un păcat sau nu. Sper să mai fie sugestii. Pangare cu cărți mai greu se găsesc.
De exemplu, pe nicăieri n-am găsit Acatistul Sfântului Siluan (pt. că nu vreau să-l iau de pe net, vreau cărticica acatistului luată din Biserică) , ce să mai zic de altele.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.04.2016, 12:50:08
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

http://www.librariasophia.ro/carti-C...s-so-2902.html
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.04.2016, 13:10:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exista si pe internet indreptare de spovedanie. Se pot consulta mai multe pentru o singura spovedanie, chiar daca treaba pare complicata... Important este sa ne vedem pacatele mari si mici la timp. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.04.2016, 17:41:35
daxaaa1 daxaaa1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2014
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Exista si pe internet indreptare de spovedanie. Se pot consulta mai multe pentru o singura spovedanie, chiar daca treaba pare complicata... Important este sa ne vedem pacatele mari si mici la timp. Doamne ajuta.
Sunt alcatuite intr-un fel asa..ciudat..cum zicea cineva mai sus, savante.Dar am gasit ce imi trebuia :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.04.2016, 22:12:19
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daxaaa1 Vezi mesajul
Sunt alcatuite intr-un fel asa..ciudat..cum zicea cineva mai sus, savante.Dar am gasit ce imi trebuia :)
Sunt 464 de pacate.Ia un pix si o hartie si multa rabdare si in cateva zile
faci tu lista aia.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.04.2016, 15:03:14
daxaaa1 daxaaa1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2014
Mesaje: 39
Implicit

M-am descurcat.Ca sa nu fac alt topic mai am o intrebare.
Eu ma impartasesc in noaptea de Inviere, pana la ce ora pot manca?
Reply With Quote
Răspunde