Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.12.2010, 15:07:06
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

http://www.hotnews.ro/stiri-esential...a-duminica.htm

La Sedinta Sfantului Sinod din vara acestui an, in 6 iulie, cand s-a aprobat textul calendarului pentru anul 2011, s-a ridicat problema uniformizarii calendarului pentru intreaga Biserica Ortodoxa Romana si toti membrii Sfantului Sinod au fost de acord ca este mai potrivita inceperea saptamanii cu ziua de duminica, a declarat, miercuri, pentru Agerpres, parintele consilier Constantin Stoica, purtatorul de cuvant al Patriarhiei Romane.

Acesta a precizat ca inceperea saptamanii cu ziua de duminica nu este ceva iesit din comun si nu schimba semnificatia zilelor.

"Pentru noi, crestinii, ziua de Duminica este cea mai importanta zi din timpul saptamanii. La fiecare Sfanta Evanghelie, fie ca e vorba de Matei, de Marcu, Luca si Ioan, veti gasi mentionat faptul ca Hristos a inviat in prima zi din saptamana, adica ziua de Duminica. In mod firesc, saptamana in biserica trebuie sa inceapa cu ziua de Duminica. Pe de alta parte, este o stransa legatura intre ziua de Duminica si slujbele care sunt oficiate zilele urmatoare. Avem Duminica a doua dupa Rusalii si saptamana care urmeaza trebuie sa fie a doua dupa Rusalii. Nu reprezinta o noutate, am cercetat mai multe calendare - si din 1912, si din 1916, 1923, prin sondaj - si in toate aceste calendare saptamana incepe cu ziua de Duminica, este ziua Domnului, cea mai importanta din punct de vedere crestin, si acest lucru se regaseste si in calendarele bisericilor ortodoxe surori", a explicat parintele consilier Constantin Stoica.
...


http://www.adevarul.ro/bbtcontent/cl...229_0069/4.jpg
Attached Images
File Type: jpg calendar 2011.jpg (33,1 KB, 14 views)

Last edited by Eugen7; 30.12.2010 at 15:09:59.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.12.2010, 15:10:54
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

În calendarul meu creștin ortodox, săptămâna începe cu ziua de luni și se termină cu ziua de duminică. Micile detalii despre Evanghelie sunt încadrate între 2 linii de culoare neagră.
Folosesc un calendar creștin ortodox editat de Sfânta Arhiepiscopie a Sucevei și Rădăuților. A apărut la pangar acum 2 săptămâni.
An Nou fericit și plin de bucurii duhovnicești!!!
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.12.2010, 18:54:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Comunicat de Presa : privind calendarul crestin pe anul 2011 !

http://www.basilica.ro/ro/stiri/bidu...2011_7309.html
Attached Images
File Type: jpg 12937056075206510662.jpg (82,1 KB, 10 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.12.2010, 19:06:13
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

2. Și a sfârșit Dumnezeu în ziua a șasea lucrarea Sa, pe care a făcut-o; iar în ziua a șaptea S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut.


eu vad ca Dumnezeu S-a odihnit in ziua a 7-a ... nu in prima zi
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.12.2010, 19:49:06
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Calendarul ortodox al episcopiei de care aparțin este exact ca cel de anul trecut adică are delimitată de două linii (una sus și una jos) ziua de duminică iar prima zi a săptâmânii este clar ziua de luni. Atașez o poză care din păcate este cam întunecată (prima).

În calendarul Mitropoliei Bucureștilor, ,Munteniei și Dobrogei este diferit adică sub ziua de sâmbată este o linie de culoare roșie astfel încât ziua de duminică este prima zi din saptâmână poza a doua).
Attached Images
File Type: jpg DSCF4959.jpg (15,0 KB, 11 views)
File Type: jpg DSCF4960.jpg (18,0 KB, 8 views)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.12.2010, 20:13:19
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
2. Și a sfârșit Dumnezeu în ziua a șasea lucrarea Sa, pe care a făcut-o; iar în ziua a șaptea S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut.


eu vad ca Dumnezeu S-a odihnit in ziua a 7-a ... nu in prima zi
Pai ziua a saptea e sambata si ziua intai e duminica. Asa scrie si in Biblia Ortodoxa.

Citat:
Marcu 16:
2. Și dis-de-dimineață, în prima zi a săptămânii (Duminică), pe când răsărea soarele, au venit la mormânt.
9. Și înviind dimineața, în ziua cea dintâi a săptămânii (Duminică) El s-a arătat întâi Mariei Magdalena, din care scosese șapte demoni.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.12.2010, 20:23:28
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
2. Și a sfârșit Dumnezeu în ziua a șasea lucrarea Sa, pe care a făcut-o; iar în ziua a șaptea S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut.
eu vad ca Dumnezeu S-a odihnit in ziua a 7-a ... nu in prima zi
Pana sa învie Hristos ziua de odihna era sambata, aceasta era ziua a 7-a iar duminica ziua intai.
Dupa Inviere s-a schimbat si s-a mai spun pe tocul acesta de ce.
Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pai, trebuia sa ne asteptam si la asa ceva. Ar fi bine chiar sa propunem un premiu pentru astfel de inventii ,,benefice'' Ortodoxiei! Va trebui sa ne asteptam sa se elimine si Noul Testament! Ca sa nu se supere nimeeni si sa putem face slujbe comune in Catedrala Mantuii Neamului!

Sa nu se supere Dumnezeu si sa ne zgaltaie de sa nu ne vedem!
Sa ma iertati, dar nu e nicio inventie asa si este normal sa fie.

De cand ne permitem noi sa comentam deciziile Sinodului? Se contrazice decizia aceasta cu Traditia Bisericii sau cu vreoun Sfant Parinte?
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.12.2010, 21:13:44
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

daca zice in Biblie ca Dumnezeu S-a odihnit in ziua a 7-a, nu e Duminica ziua a saptea?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.12.2010, 22:14:34
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
daca zice in Biblie ca Dumnezeu S-a odihnit in ziua a 7-a, nu e Duminica ziua a saptea?
Nu, nu este ziua a 7-a, sambata e a 7-a.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.12.2010, 21:25:46
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Dar pana acum de ce nu era asa?
La mine nu e schimbat calendarul! Si daca ar fi, nu cred ca e o greseala atat tipm cat Duminica este prima zi a saptamanii din punct de vedere crestin!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mosii de vara 11.06.2011 mara2008 Slujba inmormantarii 1 09.06.2011 22:15:14
Ritualul 2011 Eugen7 Teologie si Stiinta 9 17.05.2011 15:38:23
1 Aprilie 2011 andreicozia Generalitati 1 13.01.2011 23:30:06
Pelerinaj in israel ianuarie 2011 agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 04.11.2010 09:54:44