Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 28.02.2014, 21:59:33
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Harul este o lumina? Un lucru care poate fi vazut cu ochii? ... Spune-mi, te rog, ca ai glumit...
Harul este darul nemeritat pe care l-au dat Dumnezeu oamenilor. Este un lucru pe care il avem fata a-l fi meritat, fara a fi facut nimic ca sa-l primim.
Ți-a explicat Cătălin, dar ai înțeles greșit. Repet:
Harul este chipul sau fața ce a avut Hristos Dumnezeu pe Muntele Taborului la schimbarea la față. Acea lumină pe care o aveau și sfinții cîteodată și o poți vedea în sfintele icoane sub forma unei aure.
Binecuvîntarea e una, harul e alta.
La fel cum citatele despre mîntuirea prin credință sunt unele, prin mîntuirea prin fapte sunt altele, încununate de mila și harul lui Dumnezeu Hristos și Sîngele și Trupul Său, sunt altele.
A mai spus Cătălin și de minuni. Schimbarea vieții nu e o minune. E un lucru firesc, cum se întîmplă și la alcoolici anonimi. Minune e LUMINA SFÎNTĂ de la Ierusalim din noaptea de Înviere. Sau apa sfințită, care e dovedit științific că după sfințire nu mai are microbi. Sau minune mai e că Dumnezeu permite trupurilor sfinților, să nu putrezească, noi le numim Sfinte Moaște.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Neprihanit = fara pacat.
Unde spune asta în Biblie? Din asemenea minciuni de la draci, și ispitiri, ies ereziile.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Neprihait = Salvat.
Și de aici ies ereziile.
Ia ce scrie, nu ce îți șoptește dracu. Altcineva are tîlcuirile, Sfinții Părinți, acei oameni ce-și dedică viața lor Domnului, "în pustii, și în munți, și în peșteri, și în crăpăturile pământului." - Evrei 11, 38 "Ei de care lumea nu era vrednică" - Evrei, același verset.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Cand Dumnezeu declara un om ca fiind neprihanit, atunci acel om este considerat a fi fara pacat in ochii lui Dumnezeu.
Omule, nu există așa ceva în Biblie. Spui erezii. E doar în mintea ta așa ceva. Și tot acolo sunt și draci. Scoate-i afară. Vino acasă.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
singura metoda prin care putem intra in cer si singura metoda de a fi declarati neprihanit esti prin sangele lui Isus, care a platit pretul pe care il datoram noi pentru pacatele noastre
Nu, pe lîngă sîngele și trupul Domnului, adică harul Său, trebuie să avem și credință și fapte. Acestea 3 trebuie la mîntuire. Scoți una și nu mai ai mîntuire.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Putem intra in cer numai daca ori suntem perfecti si pastram perfect Legea, ori prin credinta in Acela care a tinut Legea perfect in locul nostru.
Așa-i? Ai vrea tu ! Hristos a ținut Legea perfect pentru tine și gataaaaaaa ! Ești mîntuit ! Erezie, dragul meu. Trebuie FAPTE ! Trebuie: "cu frică și cu cutremur SĂ LUCRĂM la mîntuirea noastră" - Filipeni 2, 12.
Deci la Iacov 2, 20 și Filipeni 2, 12 spune FAPTE !
Spune că CREDINȚA ÎN HRISTOS FĂRĂ FAPTE ESTE MOARTĂ ! Biblia spune asta la Iacov 2, 20. Biblia, măi !
Deci trebuie la MÎNTUIRE acestea trei: CREDINȚĂ, FAPTE și HARUL LUI HRISTOS.
Spui altfel, ești în erezie, nu te mîntuiești.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Romani 8:30 "Și pe aceia pe care i-a hotărât mai dinainte, i-a și chemat; și pe aceia pe care i-a chemat, i-a și socotit neprihăniți; iar pe aceia pe care i-a socotit neprihăniți, i-a și PROSLĂVIT."
Tu ai scris cu mînuța ta !
Vezi că oamenii intră în slava lui Dumnezeu? Nu dă Dumnezeu slava Sa nimănui, cum bine la Isaia, dar îl ia pe om și îl slăvește, sau îl proslăvește ! (și la noi, la creștini, avem traducerea cu PROSLĂVIT, în BIBLIA 1914, cea mai autentică traducere a Bibliei Creștine, Ortodoxe) și SLĂVIT (traducerea Septuaginta, Î.P.S. Bartolomeu Anania), și MĂRIT, la traducerea după Textul Masoretic.
Și PROSLĂVIT, SLĂVIT sau MĂRIT, nu înseamnă mîntuit. Cum nici neprihănit nu înseamnă mîntuit.
Curățire, luminare, îndumnezeire. Dar acestea nu le vor vedea, atinge, trăi, înțelege nici un protestant, pînă nu va lepăda ereziile protestante.
Vezi?
Vezi că nu înțelegi nimic din Biblie ? Of, vai ție, frate rătăcit în erezii.


Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Mantuirea se obtine doar prin credinta.
Asta am lămurito mai sus. Credința nu e suficientă. Trebuie și fapte și har. Acestea trei. Lipsește una, nu te mîntuiești.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Daca crezi cu adevarat in Isus
Iisus, cu doi i, nu Isus. Că unul e Mesia, nu mai mulți, nu 13 personaje din Biblie, cu numele Isus. Ține minte, nu mai scrie Isus, că e greșit.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Da, o credinta fara fapte este moarta. Sunt 100% de acord cu asta.
În sfîrșit. Slavă lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Dar o credinta adevarata va produce fapte, deoarece credinta vine de la Dumnezeu.
Greșit, dragul meu. Erezie. Și musulmanii sau ateii, au fapte bune. Dar n-au dreapta credință creștină. Ortodoxă. Singura fără erezie. Doar credința ortodoxă vine de la Dumnezeu. Alte credințe, vin de la draci, hristoșii mincinoși. Îi spune hristos mincinos, că imită pe Hristos, că fac și ei fapte alese, sunt blînzi, iubitori, etc., ca să piardă sufletele. Dar e minciună, sunt draci.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Credinta pe care o are cineva nu este creata de el insusi, ci este darul lui Dumnezeu.
Greșit. Sunt multe credințe create de oameni: musulmani, romano-catolici, lutherani, penticostali, baptiști, iehoviști, adventiști, hinduși, budiști, multe multe credințe sunt create de oameni. Datorită minciunilor ce au primit de la draci.
Doar o credință e bună. Nu zece. "Este un Domn, o credință, un botez" - Efeseni 4, 5.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
mantuirea este 100% prin meritele lui Dumnezeu, si 0% din meritele tale. Esti de acord cu asta?
Nu. Că contrazice Biblia. Iacov 2, 20 și Filipeni 2, 12. Trebuie și fapte. Deci credință, fapte și har.
Trebuie să ai și tu meritele tale, că de aia ți-a dat Dumnezeu libertate și liberul albitru, și cunoștiința binelui și a răului prin fructul oprit.
Să facem ce suntem datori să facem, ca niște slugi netrebnice, cum spune la Luca 17, 10.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Inainte de invierea lui Isus, toti credinciosii care mureau mergeau nu in cer, ci intr-alt loc temporar de pace si mangaiere care a disparut odata cu invierea lui Isus si toti cei de acolo au fost dusi in cer, iar pacatosii care mureau mergeau intr-un alt loc temporar de chin si suferinta, care va fi golit inainte de Ziua Judecatii, iar apoi toti cei de acolo vor fi dusi in iadul cel vesnic. Si la capitolul asta gresesc?
Da, scumpul meu și aici greșești. Unde spune în Biblie așa ceva? Adică un iad temporar și un iad veșnic? E ca erezia purgatoriului la romano-catolici. E erezie. E cu totul alta învățătura despre iad a Bisericii Creștine, față de învățăturile eretice.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Si de ce nu zici de fiecare data "Sfantul Mantuitor Iisus Hristos" in loc de doar "Iisus"?
Ar trebui să fac cum spui. Dumnezeu să mă ierte. Spune și tu, frățior rătăcit, în loc de Isus, spune Mîntuitorul Iisus Hristos.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu numai ca apostolul Pavel a zis ca mantuirea este prin credinta, ci el a mai zis si ca mantuirea nu e prin fapte:
Efeseni 2:8 "Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni."
Da măi, da vezi că spune, ca să nu se laude nimeni. A spus că nu prin fapte, ca să ne protejeze ! Nu vroia să devenim farisei, fățarnici, ca vameșul și fariseul din templu. "Litera ucide, duhul face viu". Ca să nu ne lăudăm, spunem ca la Luca 17, 10, ce eram datori să facem, ca niște slugi netrebnice.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Dar sa ne gandim putin la urmatorul scenariu: (...) păcate multe. Si stii ca am dreptate.
În Biserica Creștină, față de ereziile protestante, avem Taina Spovedaniei, sau a Mărturisirii. Instituită sau înființată de Însuși Domnul Iisus Hristos.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Botezul inseamna (...) aceasta minciuna. Asta-i adevarul.
Tu nu ai Adevărul. Nu ai pe Hristos. Ai ca hristos pe un drac, hristos mincinos.
Doar creștinii au Adevărul. Nu ereticii.
Ai aici despre Botez, tot ce trebuie să știi.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=17076

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Iacov 2 nu are nicio greseala, ci este interpretat gresit de tine. Asa-i ca un preot ortodox nu i-ar fi dat nicio sansa talharului epntru mantuire? Da sau Nu?
Iacov 2, nu are nevoie de interpretare. Preotul ortodox este creștin. Preot creștin. Se numește ortodox, să se diferențieze de alți preoți. Preoții eretici. Tîlharul s-a mîntuit, asta spune și preotul creștin și preotul eretic. Cum ți-am explicat în alt răspuns, prin credință, faptele care i-au fost cuvintele și har.

Last edited by Daniel_Ortodox; 28.02.2014 at 22:11:42.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 28.02.2014, 23:32:38
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Sunt atatea greseli si interpretari gresite acolo... e prea mult de scris. :)
Așa-i că-i prea mult de scris? :) Să vi acasă, dragul meu, că dacă rămîi în erezie, nu te vei mîntui.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Ioan 4:23-24 Esodul 20:4-5 Mai clar de atat nu se poate.
Tîlcuirile le ai la Sfinții Părinți. Mai multe despre Sfinții Părinți găsești aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=16069

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Dumnezeu a facut marire/lucruri mari
Mărire nu înseamnă "lucruri mari", cum crezi tu. Mărire înseamnă închinare, cinste, slavire, proslăvire.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
O respect pe Maria, la fel cum respect multi credinciosi din Biblie, dar nu ma rog ei...
Dragul meu frate rătăcit, eu ți-am arătat ce spune Biblia. Îi vei răspunde chiar ei, Preacuratei Născătoarei de Dumnezeu, vei răspunde la Judecata de Apoi, și sfinților care te vor judeca, le vei răspunde. Conform I Corinteni 6, 2: "sfinții vor judeca lumea."
Arhanghelul Gavriil i s-a închinat, Dumnezeu Însuși i s-a închinat, Dumnezeu Hristos i s-a închinat, spune că spune că i-a făcut mărire, ți-am arătat la Luca 1, 49 și chiar Preacurata spune că o vor ferici toate neamurile, ți-am arătat și asta. Toate. Păi neamul romînesc o fericește, o slăvește, o mărește, i se închină, cerîndu-i să se roage pentru noi, cum se roagă toți sfinții pentru noi, vedem la Apocalipsa 8, 3-4: "rugăciunile tuturor sfinților."
Dacă nu te rogi ei, e alegerea ta. Dar nu mie îmi spui asta. Ei, Preasfintei, îi vei spune asta.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Maria nu are nicio interventie oricat de mica in salvarea oamenilor.
Greșit. Erezie. Preacurata pururea Fecioară Maria și Sfinții se roagă pentru noi. Ai Apocalipsa 8, 3-4: "rugăciunile tuturor sfinților."
Rugăciuni pentru toți oamenii, cum se roagă și Biserica pentru toți oamenii, conform I Timotei 2, 1. Și mai spune: "că mult poate rugăciunea dreptului care se face". (Iacov 5, 16) La II Macabei 12, 42-46 vedem clar rugăciunile pentru morți, sau adormiți întru nădejdea învierii.

Drepții și sfinții sunt și cei de pe pămînt, cum spune adesea Sfîntul Apostol Pavel, dar sunt și drepții și sfinții din ceruri, cum vedeam la Apocalipsa 8, 3-4, rugăciunile tuturor sfinților.
Deci nu moare nimeni, toți se roagă unii pentru alții, cei din Rai, Biserica Biruitoare, se roagă pentru noi să ne ierte Domnul și să ajungem cu ei în Rai, și noi, Biserica Luptătoare (cu împărăția întunericului) ne rugăm pentru cei din iad să le ușureze Domnul chinul, celor pentru care ne rugăm, sau să-i ierte de tot și să-i pună în Rai, dacă vrea Domnul, în mare mila Lui. Iar ereticii romano-catolici s-au apucat și au făcut erezia purgatoriului, cum că toți dupăp ce murim mergem în purgatoriu, stăm acolo o vreme, și apoi direcția Rai. Deci ce nevoie mai e de iad? Și mai ales ce nevoie mai e de jertfa lui Hristos? Vezi ce ușor se fac ereziile? Doamne ferește de erezii. Deci asta-i. Comuniune. Asta-i Biserica.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Ma gandesc ca stii ca Isus este ETERN si Isus nu a inceput sa existe odata ce S-a intrupat prin Maria. Maria nu este cea care la creat pe Dumnezeu.
Exact. Ai dreptate. Pînă la o limita, de unde incepi erezia.
Tocmai de aceea a putut Dumnezeu, Hristos, să i se închine, să o mărească, cum vedem la Luca 1, 49 înainte să intre în pîntecele ei preacurat și sfînt, și să ia chip de om. Pentru că este etern Dumnezeu. Hristos. Deci dacă Hristos Dumnezeu i-a făcut mărire și i s-a închinat și Arhanghelul Gavriil, i s-a închinat și el, vedem la Luca 1, 29, cu atît și noi, oamenii păcătoși facem la fel. Așa trebuie să fie creștinii.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Maria este o fiinta umana, care daca nu ar fi avut harul lui Dumnezeu ar fi meritat sa mearga in iad pentru vesnicie, la fel ca toti omamenii de pe pamant.
Vai de capu tău și de tine. Capul tău este un drac, care te conduce. E dracul ereziei care urmezi. El, dracu o să meargă în iad, dar și tu dacă rămîi și asculți de ereziile lui.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu te mai inchina creatiei, ci inchinate Creatorului.
Dacă Dumnezeu Hristos s-a închinat creației, Preacuratei pururea Fecioarei Maicii Sale, i-a făcut mărire ! Și dacă Arhanghelul Gavriil, i s-a închinat ! Îți dau cu legămînt că nu o să ajung în iad pentru asta ! Mai repede vor ajunge în iad cei ce nu i se închină Preacuratei. Vai lor.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Isaia 42:8, Apocalipsa 22:9, Fapte 1:12-14, Isaia 42:8
Scumpul meu, traducerea eretică a Bibliei, nu îmi trebuie, că mă împiedică să mă mîntuiesc. Am rupt 3 "biblii" sectare, alea nu sunt biblii, și cu mila Domnului, voi mai rupe oricîte am ocazia. Cu binecuvîntarea duhovnicului.
Să mergi scumpul meu, să citești tîlcuirea Sfinților Părinți, la versetele ce le-ai dat tu acolo. Că noi creștinii, nu avem voie să tîlcuim Biblia după mintea noastră, că o facem spre a noastră pierzare, conform II Petru 3, 16.
Sfinții Părinți, sunt oamenii plini de Duhul Sfînt Dumnezeu, care au trăit "în pustii, și în munți, și în peșteri, și în crăpăturile pământului.", conform Evrei 11, 38, de care nu era vrednică, conform Evrei, același verset.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
sfinților Tăi în Ierusalim, sfinții care locuiau în Lida.
Scumpul meu, ți-am scris mai sus, despre Sfinții de care vorbește Sfîntul Apostol Pavel numindu-i astfel pe membrii comunităților creștine, și Sfinții din Ceruri, de la Apocalipsa 8, 3-4. Să citești mai sus, despre comuniunea unei singure Biserici, în două locuri: în Ceruri, Biserica Biruitoare și pe pămîntul omenirii căzute, Biserica Luptătoare. Să citești frățior drag și rătăcit și să vii acasă.

La fel și astăzi, sunt o mulțime de sfinți pe pămînt, dar nu începem să ne numim sfinți în gura mare, că am cădea în mîndrie, ar pleca harul, scumpul meu, și ne-ar fi foarte greu. Așa că, ne smerim cît mai puternic cu putință, căci bine spune Scriptura, nu? "Celor mîndri Dumnezeu le stă împotrivă, iar celor smeriți, le dă har" - Iacov 4, 6

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
"Gata. Las totul la o parte si ma incred doar in Cuvantul lui Dumnezeu", tu zici "Zic orice numai sa imi apar religia ortodoxa, chiar si cu pretul contrazicerii Bibliei". Domnul sa te ajute sa gasesti adevarul.
Dar eu așa fac, mă încred doar în cuvîntul lui Dumnezeu, dragul meu. Toți creștinii fac la fel. Doar ereticii orbesc și merg în întuneric și minciuni. Nu am treabă cu "Ortodoxia", e doar o denumire politică, doar că ea, Ortodoxia, e singura Biserică Creștină ce mai există pe pămînt, care a păstrat TOTUL în ea, ca la întemeierea creștinismului, la Cincizecime, a păstrat totul autentic, STRICT BIBLIC, nimic în plus, scumpul meu ! E singura Biserică, în care nu există erezie ! Aici vreau să fiu ! Și să mărturisesc acest Adevăr, al ei, pe Hristos, Mirele, pînă la ultima clipă de viață. Și nădăjduiesc la mîntuire, deși sunt vrednic de iad. Spun și cred asta, ca să mă smeresc. Sunt la mila Domnului.

Totul e biblic ! De exmplu veșmintele preoțești din Biserica Creștină, Sfîntul Apostol Pavel cere felonul din Troada, la ucenicul lui Sfîntul Carp, vedem asta din II Timotei 4, 13.
Deci preotul creștin trebuie să aibe felon, cînd slujește lui Dumnezeu ! Alții, preoții eretici... Vai lor...
TOTUL E BIBLIC, în Biserica cea Vie a lui Hristos ! În Ortodoxie ! Singura Biserică Creștină !
Să vi și tu, scumpul meu la ea, la MIreasa lui Hristos, cea Una, Biserica Creștină. Ortodoxia. Doar în ortodoxie, mai există creștinism.

ACESTA E ADEVĂRUL ! LA CARE TE CHEM ȘI PE TINE ! ALTFEL VEI MERGE ÎN IAD. DAR DACĂ VEI VENI ACASĂ, IEȘIND DIN EREZIE, ȘI DEVENIND CREȘTIN, DUMNEZEU TE VA MÎNTUI. AMIN.

IERTAȚI ȘI POMENIȚI !

BUCURII DE LA PREASFÎNTA, PREACURATA, PREABINECUVÎNTATA, DE DUMNEZEU NĂSCĂTOAREA ȘI PURUREA FECIOARĂ MARIA !
Reply With Quote
  #163  
Vechi 01.03.2014, 00:13:10
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul


Stii, oamenii au vieti reale, in afara calculatorului. Eu nu imi pierd timpul raspunzand unor ere... adica unor oameni pe forumuri. Crede-ma, am lucruri mult mai bune de facut. Postez cand am timp si chef. Topicul de pe forumul asta nu e scopul vietii mele.
Parca voiati sa ii aduceti pe oameni la Hristos? Sau o faceti numai cand aveti chef si timp? nu e un scop al vietii d-voastra?
Reply With Quote
  #164  
Vechi 01.03.2014, 00:25:14
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Așa-i că-i prea mult de scris? :) Să vi acasă, dragul meu, că dacă rămîi în erezie, nu te vei mîntui.


Tîlcuirile le ai la Sfinții Părinți. Mai multe despre Sfinții Părinți găsești aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=16069


Mărire nu înseamnă "lucruri mari", cum crezi tu. Mărire înseamnă închinare, cinste, slavire, proslăvire.


Dragul meu frate rătăcit, eu ți-am arătat ce spune Biblia. Îi vei răspunde chiar ei, Preacuratei Născătoarei de Dumnezeu, vei răspunde la Judecata de Apoi, și sfinților care te vor judeca, le vei răspunde. Conform I Corinteni 6, 2: "sfinții vor judeca lumea."
Arhanghelul Gavriil i s-a închinat, Dumnezeu Însuși i s-a închinat, Dumnezeu Hristos i s-a închinat, spune că spune că i-a făcut mărire, ți-am arătat la Luca 1, 49 și chiar Preacurata spune că o vor ferici toate neamurile, ți-am arătat și asta. Toate. Păi neamul romînesc o fericește, o slăvește, o mărește, i se închină, cerîndu-i să se roage pentru noi, cum se roagă toți sfinții pentru noi, vedem la Apocalipsa 8, 3-4: "rugăciunile tuturor sfinților."
Dacă nu te rogi ei, e alegerea ta. Dar nu mie îmi spui asta. Ei, Preasfintei, îi vei spune asta.


Greșit. Erezie. Preacurata pururea Fecioară Maria și Sfinții se roagă pentru noi. Ai Apocalipsa 8, 3-4: "rugăciunile tuturor sfinților."
Rugăciuni pentru toți oamenii, cum se roagă și Biserica pentru toți oamenii, conform I Timotei 2, 1. Și mai spune: "că mult poate rugăciunea dreptului care se face". (Iacov 5, 16) La II Macabei 12, 42-46 vedem clar rugăciunile pentru morți, sau adormiți întru nădejdea învierii.

Drepții și sfinții sunt și cei de pe pămînt, cum spune adesea Sfîntul Apostol Pavel, dar sunt și drepții și sfinții din ceruri, cum vedeam la Apocalipsa 8, 3-4, rugăciunile tuturor sfinților.
Deci nu moare nimeni, toți se roagă unii pentru alții, cei din Rai, Biserica Biruitoare, se roagă pentru noi să ne ierte Domnul și să ajungem cu ei în Rai, și noi, Biserica Luptătoare (cu împărăția întunericului) ne rugăm pentru cei din iad să le ușureze Domnul chinul, celor pentru care ne rugăm, sau să-i ierte de tot și să-i pună în Rai, dacă vrea Domnul, în mare mila Lui. Iar ereticii romano-catolici s-au apucat și au făcut erezia purgatoriului, cum că toți dupăp ce murim mergem în purgatoriu, stăm acolo o vreme, și apoi direcția Rai. Deci ce nevoie mai e de iad? Și mai ales ce nevoie mai e de jertfa lui Hristos? Vezi ce ușor se fac ereziile? Doamne ferește de erezii. Deci asta-i. Comuniune. Asta-i Biserica.


Exact. Ai dreptate. Pînă la o limita, de unde incepi erezia.
Tocmai de aceea a putut Dumnezeu, Hristos, să i se închine, să o mărească, cum vedem la Luca 1, 49 înainte să intre în pîntecele ei preacurat și sfînt, și să ia chip de om. Pentru că este etern Dumnezeu. Hristos. Deci dacă Hristos Dumnezeu i-a făcut mărire și i s-a închinat și Arhanghelul Gavriil, i s-a închinat și el, vedem la Luca 1, 29, cu atît și noi, oamenii păcătoși facem la fel. Așa trebuie să fie creștinii.


Vai de capu tău și de tine. Capul tău este un drac, care te conduce. E dracul ereziei care urmezi. El, dracu o să meargă în iad, dar și tu dacă rămîi și asculți de ereziile lui.


Dacă Dumnezeu Hristos s-a închinat creației, Preacuratei pururea Fecioarei Maicii Sale, i-a făcut mărire ! Și dacă Arhanghelul Gavriil, i s-a închinat ! Îți dau cu legămînt că nu o să ajung în iad pentru asta ! Mai repede vor ajunge în iad cei ce nu i se închină Preacuratei. Vai lor.


Scumpul meu, traducerea eretică a Bibliei, nu îmi trebuie, că mă împiedică să mă mîntuiesc. Am rupt 3 "biblii" sectare, alea nu sunt biblii, și cu mila Domnului, voi mai rupe oricîte am ocazia. Cu binecuvîntarea duhovnicului.
Să mergi scumpul meu, să citești tîlcuirea Sfinților Părinți, la versetele ce le-ai dat tu acolo. Că noi creștinii, nu avem voie să tîlcuim Biblia după mintea noastră, că o facem spre a noastră pierzare, conform II Petru 3, 16.
Sfinții Părinți, sunt oamenii plini de Duhul Sfînt Dumnezeu, care au trăit "în pustii, și în munți, și în peșteri, și în crăpăturile pământului.", conform Evrei 11, 38, de care nu era vrednică, conform Evrei, același verset.


Scumpul meu, ți-am scris mai sus, despre Sfinții de care vorbește Sfîntul Apostol Pavel numindu-i astfel pe membrii comunităților creștine, și Sfinții din Ceruri, de la Apocalipsa 8, 3-4. Să citești mai sus, despre comuniunea unei singure Biserici, în două locuri: în Ceruri, Biserica Biruitoare și pe pămîntul omenirii căzute, Biserica Luptătoare. Să citești frățior drag și rătăcit și să vii acasă.

La fel și astăzi, sunt o mulțime de sfinți pe pămînt, dar nu începem să ne numim sfinți în gura mare, că am cădea în mîndrie, ar pleca harul, scumpul meu, și ne-ar fi foarte greu. Așa că, ne smerim cît mai puternic cu putință, căci bine spune Scriptura, nu? "Celor mîndri Dumnezeu le stă împotrivă, iar celor smeriți, le dă har" - Iacov 4, 6


Dar eu așa fac, mă încred doar în cuvîntul lui Dumnezeu, dragul meu. Toți creștinii fac la fel. Doar ereticii orbesc și merg în întuneric și minciuni. Nu am treabă cu "Ortodoxia", e doar o denumire politică, doar că ea, Ortodoxia, e singura Biserică Creștină ce mai există pe pămînt, care a păstrat TOTUL în ea, ca la întemeierea creștinismului, la Cincizecime, a păstrat totul autentic, STRICT BIBLIC, nimic în plus, scumpul meu ! E singura Biserică, în care nu există erezie ! Aici vreau să fiu ! Și să mărturisesc acest Adevăr, al ei, pe Hristos, Mirele, pînă la ultima clipă de viață. Și nădăjduiesc la mîntuire, deși sunt vrednic de iad. Spun și cred asta, ca să mă smeresc. Sunt la mila Domnului.

Totul e biblic ! De exmplu veșmintele preoțești din Biserica Creștină, Sfîntul Apostol Pavel cere felonul din Troada, la ucenicul lui Sfîntul Carp, vedem asta din II Timotei 4, 13.
Deci preotul creștin trebuie să aibe felon, cînd slujește lui Dumnezeu ! Alții, preoții eretici... Vai lor...
TOTUL E BIBLIC, în Biserica cea Vie a lui Hristos ! În Ortodoxie ! Singura Biserică Creștină !
Să vi și tu, scumpul meu la ea, la MIreasa lui Hristos, cea Una, Biserica Creștină. Ortodoxia. Doar în ortodoxie, mai există creștinism.

ACESTA E ADEVĂRUL ! LA CARE TE CHEM ȘI PE TINE ! ALTFEL VEI MERGE ÎN IAD. DAR DACĂ VEI VENI ACASĂ, IEȘIND DIN EREZIE, ȘI DEVENIND CREȘTIN, DUMNEZEU TE VA MÎNTUI. AMIN.

IERTAȚI ȘI POMENIȚI !

BUCURII DE LA PREASFÎNTA, PREACURATA, PREABINECUVÎNTATA, DE DUMNEZEU NĂSCĂTOAREA ȘI PURUREA FECIOARĂ MARIA !
Bine ar fi daca nu ar fi o pierdere de vreme, bine ar fi daca ar fi cu folos ceea ce faceti dar tare mi-e teama ca nu intelege nimic, e prea orb si impietrit! Dumnezeu oricum va vede stradania si va veti primi rasplata!
Cand vad cum vorbeste de Maica noastra si ce plin de batjocura e .... n-am cuvinte...

Va zic eu de ce nu cinsteste sfintii, pentru ca ei, sectarii se considera pe ei sfinti, si atunci cum sa se mai roage la sfintii adevarati?
Cam asta e.... oricum s-a dat de gol, mai intra aici sa racoleze membri pentru biserica cand are timp si chef...


Doamne ajuta, si tot respectul pentru d-voastra!
Reply With Quote
  #165  
Vechi 01.03.2014, 00:51:45
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Conform ortodoxiei, asa este. Conform Bibliei, doar prin sacrificiul lui Isus, prin sangele Lui putem fi mantuiti:
Eu aici nu vorbeam de ortodoxie(care, surpriza, tot face parte din crestinism, deci tot prin Hristos ne mantuim), ci aratam o consecinta logica a modului tau de gandire.
Daca umanitatea trebuie pedepsita juridic de faradelegile sale, ce a facut Iisus e oribil.
Sau e moral sa salvezi oameni, sau nu.
Fie planul original al lui Dumnezeu de pedepsire e drept, sau consecinta mortii lui Hristos este.
Nu pot fii amandoua in acelasi timp.
Ca sa dau un exemplu, folosind analogia ta cu procesul.
Sa zicem ca umanitatea e partidul nazist in timpul celui de-al doilea Razboi Mondial.
Bat, fura, ucid, distrug(ca daca e sa ne calauzim dupa ideea de ofensa infinita, fiecare om e un Goering teologic).
Buuun.
In final, sunt infranti, si cei vinovati trebuie sa ajunga in fata tribunatului de la Nurenberg.
Si Judecatorul zice: "Goering, esti vinovat de mii de capete de acuzare de ucidere, furt, crime impotriva umanitatii, etc.".
"Dar stai, ajung eu in fata plutonului de executie in locul tau."
Pe langa faptul ca pare psihologic vorbind, cam bipolara toata treaba, nu schimba absolut nimic. Pe langa faptul ca, juridic vorbind, e echivalentul a ce faceau monarhii in Evul Mediu, odraslelor razgaiate, batand copilul servitorului "ca sa inteleaga printul ce pateste"(tot razgaiat ramanea), Goering tot a orchestrat Holocaustul. Crimele sale au ramas.
El nu numai ca ar merita sa putrezeasca in inchisoare, el TREBUIE sa putrezeasca in inchisoare pentru ce a facut. AR FII DE NECONCEPUT SA AJUNGA IN LIBERTATE.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Ajung, sau mai vrei versete?
Nu de versetele am eu problema, cand consider ca toata viziunea ta pleaca de la o premisa proasta.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu chiar. Crezi in predestinare? Trebuie sa te intreb asta ca sa stiu in ce directie sa duc argumentul.
Liver arbitru all the way.
P.s.: Calvin macar recunoastea macar ca implicatiile ideilor sale erau oribile, dar zicea ca asta i-a dat.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
... Si totusi, credea in mantuirea prin credinta, "fara fapte ca sa nu se laude nimeni".
Din ce carte al lui Augustin vine acest citat, ca eu nu l-am gasit? Mai ales ca vine in contradictie cu afirmatiile sale anterioare.
Dar ca sa lamuresc subiectul, da, Dumnezeu ne mantuieste, nu actiunile noastre, care sunt niste stradanii anemice si netrebnice, dar nu as tranforma totul intr-un simplu contract telepatic.
Ca sa fac analogie, tot doctorul te vindeca, pana la urma, nu tu, dar daca mananci fara sare, si bei suc de portocale, si faci putin sport, doctoria actioneaza mai bine

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Ce argument tare... "banuiesc".
Daca la matemica prima formula pe care o intelegi din lucrare e gresita, poti sa presupui ca si restul e plin de greseli.
Asta fac oamenii, cand nu ai informatii destule, presupui.
Ca sa fim seriosi, nu i-ai citit. Imi rezerv dreptul de a fii sceptic.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Stii, oamenii au vieti reale, in afara calculatorului. Eu nu imi pierd timpul raspunzand unor ere... adica unor oameni pe forumuri. Crede-ma, am lucruri mult mai bune de facut. Postez cand am timp si chef. Topicul de pe forumul asta nu e scopul vietii mele.
Nu e vorba ca nu esti 24/7 pe aici. Dar daca tot faci raspunsuri imense, cand vrei, da si tu o lamurire, cand pomenesc de pastorul lui Hermas, de ce credinta ta sola scripturista, care zici ca era in crestinismul timpuriu, seamana izbitor de mult cu o lucrare aparuta abia in secolul XI, lucruri d-astea.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 01.03.2014 at 01:00:28.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 01.03.2014, 00:59:28
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Cartile alea nu sunt Cuvintele lui Dumnezeu, asa ca valoreaza 0 puncte.
Cărțile acelea, care pentru tine valorează 0 puncte, au existat în BIBLIE în toate secolele creștine 1, 2, 3, 7, 10, 12, 15, 17, 20, 21.
Adică de la început pînă azi ! Și vor exista pînă la sfîrșitul veacurilor și începutul veșniciei, pentru că ele sunt CUVÎNTUL LUI DUMNEZEU !

În secolul 15, cînd vine ereticul Luther, hotărăște el de capu lui, că acele cărți nu sunt bune. Și lea scos din Biblie.
Și ia scos și lui, la Luther, Dumnezeu partea din Împărăția Cerurilor, conform Apocalipsa 22, 19.
Și le-o scoate mereu, tuturor celor ce îl urmează pe ereticul Luther.
"Bibliile" eretice, sunt vrednice de rupt ! Ți-am spus mai sus că am rupt 3. Le-aș rupe pe toate și tipografiile care ar mai edita biblii eretice.
Ca să nu își mai scoată partea din Ceruri. Și să se mîntuiască.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Si eu te vreau acasa in credinta adevarata
Dar eu sunt acasă, dragul meu. Sunt în dreapta credință. Am cercetat să văd dacă ea e drepata credință, nu am acceptato așa ușor, m-am îndoit și eu ca un nesăbuit ce sunt, dar cu răbdare, iubire și blîndețe Dumnezeu mi-a arătat care e dreapta credință ! Slavă Domnului Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
numai ca tu ai fost prea ocupat sa ma alinti cu cuvinte ca si "pagan", "sectar", "demon" si alte cuvinte pline de dragoste.
Dragul meu frățior, păgîn nu ești, dar sectar ești, ereziile protestante, se mai numesc și secte, și cei ce le urmează, sectari și te închini la un hristos mincinos. Nu trebuie să te simți stînjenit. Să simți durere trebuie. Mai bine să simți durere acum, decît să o simți cînd te vor judeca Sfinții.

Ți-aș mai spune atît de multe, frățiorul meu iubit Daniel S., atît de multe...

Îmi cer iertare pentru tot ce te-aș fi putut sminti, sau supăra, frățior iubit...

Iartă-mă.

Te îmbrățișez cu sărutare sfîntă cum spune Scriptura.

Bucurii tuturor de la Domnul și Preacurata Maica Sa, Stăpîna lumii.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 01.03.2014, 01:09:11
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Toata tevatura de mai-sus e un ghiveci de idei, nu exista un anumit subiect concret care sa se discute cel putin 3 pagini.

Zacusca asta de idei denota ca fiecare se etaleaza pe sine si isi expun tot ce ei au cladit... pe tema religiei.

E un dialog al surzilor! E nevoie ca fiecare sa-l asculte pe celalalt pentru a nu se pierde timpul degeaba.
Doamne ajută.

Dragul meu, nu așa... Nu-i bun, noi mărturisim, nu poate fi ghiveci de idei. Fratele rătăcit întreabă, sau face afirmații și noi răspundem sau îl ajutăm. Nu e zacuscă de idei, e ispitire să spui asta... Nu ne etalăm pe noi, etalăm pe Mîntuitorul. Slavă Lui în vecii vecilor.
Și religie e impropriu spus... creștinismul nu e o religie, e firea omului.
Nu poți spune că e un dialog al surzilor, că ajungi la mîndrie, ajungi la părerea de sine, cum că tu nu ești surd, și auzi cîntări îngerești. Dar acei îngeri sunt diavolii, ce îți șoptesc minciuni. Roagă-te, scump frățior. Și ispitele vor pleca. Vor veni iar, dar iar te vei ruga.
Da, ne ascultăm și ne răspundem reciproc, cu mila Domnului și nimeni nu își pierde timpul în zadar, ci prin simplul fapt că ne silim și citim și scriem cele creștinești, facem mărturisire și e bine.

Iartă-mă dacă te-am smintit.

Bucurii.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 01.03.2014, 01:22:46
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Bine ar fi daca nu ar fi o pierdere de vreme
Cred cu adevărat că nu ne-am pierdut timpul, ci l-am cîștigat pentru veșnicie, pentru Împărăția Cerurilor, dacă ajungem acolo.

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Doamne ajuta, si tot respectul pentru d-voastra!
Pentru mine? Ca și mîine mor, și voi rămîne o amintire, a cîtorva, în tumultul vieții trecătoare a tuturor.
Pentru mine doar cuvinte de ocară. De altceva nu sunt vrednic. Decît de iad.
Pomeniți-mă și iertați-mă.

Bucurii.

P.S.:
Frate "patrie și Credință", scoate slujitorul satanei ăla de la poza frăției tale de profil. Oricine ia o armă în mîini, om sau invenția omului, devine slujitor al satanei. Chiar dacă doar se uită la ea, mulțime mare de draci e lîngă el, chiar în următoarea clipă.

Iartă-mă și tu dacă te-am smintit spunînd asta.

Last edited by Daniel_Ortodox; 01.03.2014 at 01:25:29.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 01.03.2014, 11:27:36
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Fratele rătăcit întreabă,
E fratele tau?
M-ai apostrofat mai-nainte ca am folosit termenul de "Biserica" pentru romano-catolici. Dar daca el e fratele tau, atunci tu-i recunosti secta ca fiind Biserica.

"Dragul meu, te rog, nu mai folosi termenul de "frate" pentru sectari, ca asta e ispita de la diavolul si o sa arzi si-ti vei pierde mantuirea daca-l vei mai folosi. Si mi-ar parea tare rau, sa te pierd, frate drag. Roaga-te mai mult sa nu cazi si mai adanc in ispita. Bucurii".
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #170  
Vechi 01.03.2014, 12:32:28
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
E fratele tau? M-ai apostrofat mai-nainte ca am folosit termenul de "Biserica" pentru romano-catolici. Dar daca el e fratele tau, atunci tu-i recunosti secta ca fiind Biserica.
Doamne ajută.

Greșești, dragul meu "Illuminatu". Sigur că e fratele meu. Și al tău frate e ! Uite, îți dovedesc:

Fi atent !

1. Cum adică, fiul rătăcitor a încetat să-i mai fie fiu tatălui care îl aștepta? Numai pentru că a mers și a cheltuit partea lui de avere la desfrînate? Vezi?
2. Cum adică, atunci de ce lasă Hristos oile turmei și pleacă în căutarea celei pierdute? Nu o mai consideră oaie, dacă e pierdută? Vezi?

3. Din Adam nu suntem oare toți frați și surori ? Indirect, dar suntem.
4. În alți oameni nu e oare chipul lui Hristos? Chiar dacă a acoperit de noroiul necredinței și ereziei, dar e chipul lui Hristos acolo ! E Hristos acolo ! Curge același sînge, au suflet și sunt bolnavi și au nevoie de ajutor.

Deci ține minte, dragul meu, toți, repet toți ereticii, ateii, păgînii, orice om de orice fel, este, repet, este frate și soră cu noi, în Hristos Iisus Domnul, Mîntuitorul ! Hristos a murit pentru întreaga omenire.

Diferența între noi și ei, este că ei sunt oi rătăcite, și Hristos, prin vasele Sale, noi, creștinii, și a noastră mărturisire, credință, viață, fapte, cuvinte, merge în căutarea lor ! Crede ! Că Adevărul este ce îți spun.

Fi atent !

OBLIGATORIU, aici, întotdeauna trebuie să le amintim, cu iubire, deci repet, cu iubire, că se află în înșelare, în rătăcire, în erezie, și suntem lîngă ei ca să îi ajutăm, să-i slujim să poată veni sau reveni acasă. Și ca să îndeplinești ambele variante odată, în același timp, anume să-i și spui că e în înșelare, rătăcire sau erezie, și să îl și iubești în același timp, și să-i arăți că îl iubești, ca să nu se smintească de cuvintele "înșelat", sunt mai multe metode, variante, dar eu aleg să-i spun: scumpul meu frate rătăcit, înșelat, suferind și așa. (!!!)

OBLIGATORIU, noi trebuie -nu- să ne considerăm superiori pentru că avem Adevărul, ci să ne smerim cît mai mult cu putință, în faptă, gînd, cuvînt, mereu (cu atît mai mult, Adevărul, înseamnă o mai mare responsabilitate, dar și răsplătire) să nu-i luăm peste picior, chiar orice greșeli ar spune ei, din contră mai mult trebuie să le slujim, să le purtăm slăbiciunile, cum învață Scriptura, să ne jertfim plini de iubire, învățînd Cuvîntul Adevărului Unul ! Să le fim alături așa cum putem, și cu ce putem, ca niște frați îmbolnăviți de dracii ce îi țin în minciuni și întuneric. (!!!)

OBLIGATORIU, dacă nu știm ce să le răspundem, sau dacă nu avem dispoziție, avem o durere de cap, sau așa, să nu intrăm în vorbă cu ei, iar dacă ei vor să intre în vorbă cu noi, să ne scuzăm politicos și să spunem că refuzăm de data asta să vorbim despre acel subiect. Ei sunt vicleni, vor aminti din nou de același subiect, dar și noi le vom aminti din nou, că nu putem de data asta să vorbim cu ei despre ce își doresc, cerîndu-ne iertare. Și dacă știm ce răspuns să le dăm, înainte să începem, să spunem în gîndul nostru măcar "Doamne miluiește" sau "Doamne, ajută-mă ca Tu să fi slăvit în Adevărul Tău Cel Unul, Mîntuitor" sau altă rugăciune. Asta ca să nu îi vorbim cu ură, cu mînie, ca să putem să-l iubim, să nu ne mîndrim cu ce spunem, și atunci, după rugăciune, va veni harul.
Nu trebuie să ne îngrijim de ce vom spune, ne va da harul ce va veni prin rugăciune, ne va da ce să spunem, noi doar să ne rugăm cît de sincer și curat putem noi. Și Dumnezeu ne va asculta, că vede inimile și rărunchii. Iar pe ei îi smeri, îi va rușina. Și dracul hristosului mincinos va fi înfrînt cel puțin o secundă, depinde de învărtoșarea inimii omului aceluia, căci ei sunt învățați să lupte împotriva Mielului, împotriva Adevărului Celui Unu, și sunt promotorii ereziei ecumeniste. Și chiar dacă se vor ruga și ei hristosului lor mincinos, nu va fi ca rugăciunea noastră, la Hristos Cel Adevărat Unul, noi numai să ne rugăm.(!!!)

Și așa luptăm și cu puterile întunericului.(!!!)

Te-am "apostrofat", ca să te îndrepți, ca să te învăț Adevărul și ca să-L mărturisesc, pe Adevăr. Ca și acum, cu mila Domnului.
Să nu-mi fie spre laudă, ci spre smerenie. Și slava Domnului se cuvine, acum și pururea și în vecii vecilor ! Amin.

Ți-aș spune mai multe, dar iar am scris mult și iar te smintesc în neputința ta.

~ Na ai înțeles acum ?

~ Na acum trebuie să aduci slavă și mulțumire lui Dumnezeu, altfel îți va fi luat înapoi tot ce ai primit de la Dumnezeu, prin mine, ticăloasa beșică de puroi și te va smeri Domnul, dacă nu te smerești tu. Nu zîmbi, că-i o putere a întunericului lîngă tine dacă zîmbești, tu numai roagă-te, adu slavă și mulțumire Domnului Dumnezeu și caută mai întîi Împărăția lui Dumnezeu, și dreptatea Lui și toate celelalte ți se vor adăuga ție. (Matei 6, 33)

Iartă-mă și pomenește-mă.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 01.03.2014 at 13:43:07.
Reply With Quote
Răspunde