Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 21.05.2013, 11:06:34
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Care sunt aceste documente? Poti sa ne dai un link sau sa postezi ceva din continutul lor? Ar fi interesant de stiut.
Ma intreb ce a facut Majestatea Sa cu banii de la rusi. Si-a cumparat ferma de pasari din Anglia, ca sa aiba ce manca?!?
intra pe "ziaristi online" sau pe http://lecturiincitante.wordpress.co...-neam-si-tara/
Reply With Quote
  #132  
Vechi 21.05.2013, 11:35:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și cine e acest mihaibeltechi?
Cu ce se califică el pentru a fi citit și pentru a fi și crezut?
Bleah.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #133  
Vechi 21.05.2013, 13:51:00
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit corectitudune istorica !!!

" pentru noi,normalitate,
insemana : Regalitate !!! "
Reply With Quote
  #134  
Vechi 21.05.2013, 15:02:48
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Monarhia mai este posibila

Eu sunt de acord ca monarhia a avut si parti bune- si Nicolae Ceausescu a recunoscut la un moment dat ca ""monarhia a initiat dezvoltarea economica a Romaniei""- insa a spune ca monarhia este o conditie obligatorie pentru ca Romania sa se dezvolte mi se pare complet exagerat!
Sunt tari cu regim republican- vezi Elvetia, Irlanda, Franta, Germania, Polonia, Finlanda, etc care in privinta dezvoltarii economice stau destul de bine!

Din punct de vedere istoric sa lasam istoricii sa analizeze cea fost bine si cea a fost rau in timpul regimului monarhic, insa astazi ar fi de dorit sa ne concentram asupra gravelor probleme economice si sociale din Romania!
Reply With Quote
  #135  
Vechi 21.05.2013, 18:17:08
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Poate pentru don Cezar iudeo-bolșevismul, iudeo-comunismul, leninismul, stalinismul or fi fost mai puțin rele decât ceaușismul.
Exact: unii sunt asa de (auto-)spalati pe creier de propaganda burgheza, incit nu sunt in stare sa vada cit de elevata e acea perioada, fata de cea actuala, in foarte multe privinte. Doar pentru ca "democratia " ofera mai multe...atractii pentru simturi si pentru intelectul centrat pe livresc si inchipuire, adica atractii pentru iluzii cu alte cuvinte, la asta se reduce superioritatea iluziei burgheze: la numarul iluziilor componente. Se pare ca oamenii/popoarele din "lagarul de Est" au scapat de un zombie si au dat peste Dracu'.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 21.05.2013, 19:09:11
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și cine e acest mihaibeltechi?
Cu ce se califică el pentru a fi citit și pentru a fi și crezut?
Bleah.
atat timp cat acest om citeaza din documente care se pot gasi in arhivele statului, cred ca este credibil, in comparatie cu Mihai care nu are dovezi decat propriul lui cuvant. Ma mir ca mai sunt omeni care cred un om pe cuvant, chiar daca a fost sef al statului, si nu cred documente scrise. Bleah!

Last edited by stefan florin; 21.05.2013 at 19:11:46.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 21.05.2013, 19:20:13
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Monarhia mai e posibila

Aveti perfecta dreptate- istoria trebuie judecata numai pe baza de documente concrete, sigure, si nu pe baza a ceea ce zice cineva, indiferent ce calitate a avut acel cineva la un moment dat!
Reply With Quote
  #138  
Vechi 22.05.2013, 00:39:11
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Trebuie sa luam in serios articole scrise in acel "loc"?!?
Scuze, dar nu am de gand sa ma poluez.
Si nici nu am de gand sa innegresc imaginea unui om, care a trait marea parte a vieii sale in strainatate, dar vorbeste impecabil romaneste, isi iubeste tara si poporul si s-a pus in slujba lor pe vecie.
Iar invatatura comunista nu mai are sansa sa ma influenteze, caci pentru mine si-a dat arama pe fata. Cine e dispus sa mai creada minciunile comuniste, succes! Eu m-am saturat de ele si de cei, crescuti in acest spirit.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 22.05.2013, 00:50:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Din punct de vedere istoric sa lasam istoricii sa analizeze cea fost bine si cea a fost rau in timpul regimului monarhic, insa astazi ar fi de dorit sa ne concentram asupra gravelor probleme economice si sociale din Romania!
Poate ar fi bine sa ne uitam la bataia de joc actuala, ca sa tragem concluzii corecte...

Căci, atunci când se ridică sus oamenii de nimic, nelegiuiții mișună pretutindeni. (Psalmul 11.8)
Reply With Quote
  #140  
Vechi 22.05.2013, 07:49:47
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Monarhia mai este posibila

Intradevar, insa bataia de joc actuala nu cred ca se datoreaza formei de guvernare republicane, ci oamenilor care conduc Romania!
Indiferent ca e monarhia ori republica, ceea ce conteaza este ca cei din conducerea statului sa aiba in vedere in primul interesul statului si a poporului, si nu buzunarul propriul!
Insa la noi dupa 1990 s-a intamplat un fenomen mai rar intalnit: parca toti cei ce ajung intr-o functie de decizie in aparatul de stat se simt obligati sa fure si sa-si umple conturile din banii publici! Nu stiu care ar fi explicatia- poate e ceva ce tine de psihologie!

Putem discuta si analiza daca monarhia ar fi sau nu o solutie potrivita pentru Romania, insa nici monarhia nu poate face minuni peste noapte si nu ofera solutii miraculoase!
Reply With Quote
Răspunde