Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 26.02.2014, 22:33:53
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul

Daca voi lua ban, asta e viata, mi-am facut partea, am incercat sa va ajut (nu am incercat sa va aduc in protestantism, ci am incercat sa va aduc la Hristos, pentru ca sa vedeti ca mantuirea nu poate fi cumparata prin fapte, asa cum cred unii de pe aici, ci este posibila doar prin credinta in Isus, Cel care si-a dat viata in locul vostru).



Foarte frumos va scrie fratele Daniel ortodox, bravo lui si Slava Domnului pentru asta, coincidenta ca si d-voastra va numiti la fel.
Veniti inapoi la ortodoxie, veniti la Adevar, la Hristos, nu mai rataciti calea si nu mai smintiti si pe altii.
Nu mai fiti ipocrit si recunoasteti ca ati venit aci pentru a mai castiga adepti bisericii d-voastra, probabil ca aveti dispozitie de la pastorul d-voastra sa mai castigati membrii. Va cunosc tertipurile, dar o sa va para rau, dupa ce muriti nu o sa mai puteti face absolut nimic, sa suferi o vesnicie, pentru ce?
De ce nu mergeti la biserica ortodoxa? De ce o ocoliti?
Reply With Quote
  #102  
Vechi 26.02.2014, 23:50:15
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Matei 7:

"21. Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri."

Adevarat doar prin CREDINTA ajungi la mantuire.

Insa credinta adevarata, care inseamna sa ajungi sa faci voia Tatalui, astfel faci si faptele cele bune, CACI DOAR IN VOIA TATALUI POTI SA FACI CU ADEVARAT CELE BUNE.

Insa despre acest lucru nici un om nu poate sa judece, ci doar OMUL Iisus in ziua aceea!

Taina mantuirii ramane ascunsa pana "când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa."

Last edited by EzioAuditore; 26.02.2014 at 23:53:48.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 27.02.2014, 05:48:13
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
...Daca voi lua ban, asta e viata, mi-am facut partea, am incercat sa va ajut (nu am incercat sa va aduc in protestantism, ci am incercat sa va aduc la Hristos, pentru ca sa vedeti ca mantuirea nu poate fi cumparata prin fapte, asa cum cred unii de pe aici, ci este posibila doar prin credinta in Isus, Cel care si-a dat viata in locul vostru)...
Adică vrei să spui că Iisus Și-a dat viața pentru tine în locul nostru, ca tu numai să crezi în El, dar pe la spate să faci orice fapte vrei numai să iei bani?

Și crezi că-i mai rentabil?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #104  
Vechi 27.02.2014, 11:18:39
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
As avea si eu o mica intrebare: Care este calea spre mantuire? De ce este conditionata mantuirea, din punctul de vedere al ortodocsilor? Mi se pare ca am auzit pe unii spunand ca cei mantuiti vor fi doar cei din randul ortodocsilor. Puteti sa sustineti aceasta parere cu niste versete din Sfanta Scriptura? Multumesc.
"7.Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan.

Tu nu numai ca nu te vei mantui, dar faci parte chiar dintre cei "amagitori si antihristi" care marturisesc ca Mantuitorul Hristos nu a venit in trup.

Caci daca Mantuitorul Hristos a venit in trup OM ADEVARAT SI DUMNEZEU ADEVARAT, atunci Maica Sa este NASCATOAREA DE DUMNEZEU!!!

In lume sunt doar doua Biserici care marturisesc acest Adevar: Ortodoxa si Catolica.

Iata ca orizontul tau de cautare s-a restrans nitel sau din contra, eu as zice ca abia acum s-a largit foarte mult, daca vei fi sincer cu tine. Dar mie imi miroase ca esti ca toti ceilalti sectari care s-au perindat pe aici incercand in zadar sa amageasca.
Fii sincer cu tine, ca altfel lucrurile pe care nu le faci din convingere sunt pacate, dupa cum probabil ca ai citit in Sf.Scriptura.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 27.02.2014 at 11:37:15.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 27.02.2014, 12:45:56
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Intotdeauna, dintru inceput, a fost atit iluzoriu cit si pacat sa stai de vorba pe indelete cu ereticii. Sa intri in casa lor si sa cinezi cu ei... si inca alte multe lucruri.
Ca atare, daca duhovnici mari, uneori mari de tot, nu au reusit sa aduca la ortodoxie pe eretici, decit cine stie cum, cite unu, doi, cu atit mai mult noi, cei ce vegetam pe acest forum!
Pe de alta parte, crestinul acesta care a deschis acest thread este acuzat de ortodocsi cum ca face prozelitism protestant. Nu este potrivit sa acuzam asta!
Este bine de stiut ca si BOR face misiune biblica(marturisirea cuvintului celor ce nu il cunosc cu adevarat sau deloc dar nu prozelitism, capcanistica religioasa), si pt asta chiar are un institut de specialitate.
Dar in al doilea rind, acesti eretici, si si nu numai acestia, ci toti citi sunt, impreuna cu eforturile lor de a smulge din alte biserici pe religiosi sunt atit de buni, de bineveniti si de importanti pt biserica ortodoxa incit nici nu va inchipuiti.
Pt ca ei, vorba gheronului Arsenie Papacioc, nu reusesc sa racoleze cine stie ce traitori puternici ortodocsi, induhovniciti puternic, oameni bine asezati si practicanti ai ortodoxiei, nu, ci ei racoleaza pe cei slabi, pe cei uscati la suflet(ei string uscaturile noastre !), pe caldicei, pe cvasilapsii, pe rasvratitii in surdina(pina o dau pe fata si apoi parasesc BOR), pe lenesii si puturosii de canoane, pe tagaduitorii de cele sfinte si pe practicantii de babisme regionale, pe cerebralii si invatatii care nu se ostoiesc in incercarile si confruntarile lor de a masura pe Hristos cu stiinta, intr-un cuvint,pe toti, toti, cei care sunt itineranti prin BO.
Pe acestia ii fura si ii cistiga si pina la urma ii si reboteaza si asa mai departe, astfel incit numai in noile biserici isi gaseste fostul ortodox odihna cea adevarata de simbata(ca atunci cind era ortodox isi punea sapa pe spate duminica si mergea la prasit de porumb... dar de cind devine simbetist, aoleuuuu, se strimba simbata daca lucreaza, nu are voie !) si devine si el cineva cu adevarat, adica, numai ce s-a dat jos de pe nevasta simbata la orele 01.27 si peste citeva ore ajunge el insusi predicator, preot fara ungere adica, si sa vezi ce ii mai invata pe aialalti despre cine este si ce vrea Dumnezeu , de te si miri de unde atita desteptaciune in Marinita tractoristul si de ce la ortodocsi slujeste numai preotul si tractoristul, nu !?
Si primind o asa mare binecuvintare fostul frate, cum va mai crede ortodoxul ca va mai avea liniste fiind vecin si frate si coleg de munca si vecin de apartament si inscris la acelasi medic si cu conturi la aceiasi banca, cu acelasi croitor ca si el, si frizer si depanator de PC... cu Marinita, care de acum incolo umbla cu limba scoasa de jumate doar, doar de mai reuseste sa binecuvinteze inca o cazatura cu otrava lui !

Asadar, discutiile pro sau in contradictoriu cu un eretic la care ai apucat sa ii spui citeva vorbe de Dumnezeu, devin de prisos si ca orice prisos, nu este bun deloc !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 27.02.2014 at 12:54:44.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 27.02.2014, 13:39:08
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Domnule doctor, nu ar fi putut-o nimeni sa o zica mai bine. Asa este. Zombificare spirituala, asta practica simbatarii. Fratele Patrie si Credinta, care nu e preot sau ierarh, l-a facut KO pe droidul de propaganda setat din spatii transatlantice. Iar acum, dvs. ati tras concluzia perfecta a acestui topic.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 27.02.2014, 13:47:02
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Domnule doctor, nu ar fi putut-o nimeni sa o zica mai bine.
Ei, ba bine că nu!
N-am vrut eu să mă dau mare...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #108  
Vechi 27.02.2014, 14:28:16
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ei, ba bine că nu!
N-am vrut eu să mă dau mare...
Parerile sunt impartite.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 27.02.2014, 14:30:50
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Corect. De aceea nu știm nimic sigur.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #110  
Vechi 27.02.2014, 16:00:58
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Adică vrei să spui că Iisus i-a dat viaa pentru tine în locul nostru, ca tu numai să crezi în El, dar pe la spate să faci orice fapte vrei numai să iei bani?
Și crezi că-i mai rentabil?
Demetrius, se referă dacă va fi banat. Aici, pe forum.

Sărăcuțul de el, spune că ne vorbește de Hristos, dar hristosul lui este drac, e hristos mincinos și el și toți cei ca el, sunt eretici.
Dar bine este să caute, au nevoie de ajutor. Și acesta, forumul creștin, (ortodox, se înțelege) este un pas, în a afla Adevărul.

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Adevarat doar prin CREDINTA ajungi la mantuire.
Nu, EzioAuditore, nu e Adevărul. E minciună. Nu prin credință ajungi la mîntuire. Ci prin credință, fapte și har. În orice ordine.


Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
In lume sunt doar doua Biserici care marturisesc acest Adevar: Ortodoxa si Catolica.
Illuminatu, romano-catolicii sunt eretici, ei nu mai mărturisesc Adevărul, și nu mai au Biserică.

Biserica este Una, nu două. Cum și Adevărul este Unul.
Ei sunt eretici, și datorită nebuniilor minții lor, au ieșit din ei protestanții și neo-protestanții, adică alte erezii.

Romano-catolicii au fost defapt primii protestanți.

Cei 5 Patriarhi, știm istoria...

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Asadar, discutiile pro sau in contradictoriu cu un eretic la care ai apucat sa ii spui citeva vorbe de Dumnezeu, devin de prisos si ca orice prisos, nu este bun deloc !
Zaharia_2009, iartă-mă, trebuie zis: ai scris și lucruri adevărate, dar ai scris și greșeli, pentru care am venit să te sprijin, cu ajutorul Domnului.

1. Să vorbești cu omul eretic, niciodată nu a fost păcat. Ereticul trebuie mustrat, după cuvîntul Scripturii, care spune:
"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te," - Tit 3, 10.
Deci trebuie mustrat.
Și dacă ai dragoste, Scriptura, nu a spus cît anume să dureze o mustrare, poate dura și ani de zile o mustrare, cum au durat Sfintele Sinoade Ecumenice, mustrînd pe eretici, și arătînd adevărul Scripturistic și separînd dogma de erezie.
Protejînd în hotarele sfinte ale Adevărului, pe credincioși de necredincioși, sau eretici.

2. Creștinul nu urmărește să aducă la creștinism pe nimeni, ci să mărturisească pe Hristos, Evanghelia, pocăința, mîntuirea. Să discearnă Adevărul de minciună și erezie. La credință, pe om îl aduce Dumnezeu. Direct, prin revelare, ca la Sfîntul Apostol Pavel, pe drumul Damascului, sau indirect, prin alți oameni, prin care lucrează Dumnezeu, oameni ce se vase ale Sale, de lut, de lemn, argint, aur, și așa.
Dar dacă omul crede că misiunea lui e convertirea altor oameni din eretici în creștini, își pune chiar el în pericol mîntuirea, căzînd în mîndrie, sau altele de folos la iad, care îl pun în primejdie.

3. Pe acest forum nu vegetăm, ci mărturisim ! Orice cuvînt spunem, ne va fi considerat spre răsplată sau osîndă, și vom da socoteală la Judecată, cum spune Scriptura.

4. Ereticul (nu creștinul) care a deschis acest topic, este acuzat de unii creștini de prozelitism, dar cum bine ai menționat, suntem și cîțiva, printre care și eu, ce îl consider un om îmbolnăvit, care caută Adevărul și care are nevoie de ajutor în a-L găsi.
Că spune Duhul Sfînt prin Sfîntul Apostol Pavel: "Căci trebuie să fie între voi și eresuri, ca să se învedereze între voi cei încercați." - I Corinteni 11, 19.
Altfel cum am mai știi care este Adevărul, fără erezie ? Cum ne-am mai mîntui fără ispite ? Cum ne-am smeri, fără încercări ?, spun Sfinții Părinți.

Despre eretici, mai adaog un Cuvînt: "Dintre noi au ieșit, dar nu erau de-ai noștri, căci de-ar fi fost de-ai noștri, ar fi rămas cu noi; ci ca să se arate că nu sunt toți de-ai noștri, de aceea au ieșit." - I Ioan 2, 19.

Pomeniți și iertați.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 27.02.2014 at 16:36:03.
Reply With Quote
Răspunde