Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.04.2009, 15:43:39
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Mântuirea vine prin fapte, aceentuez lucrul acesta

Pentru dvs., jertfa Domnului Iisus Hristos a avut vre-un rost? Daca da, ce rost a avut?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 25.04.2009, 19:28:41
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de litanu
Pentru dvs., jertfa Domnului Iisus Hristos a avut vre-un rost? Daca da, ce rost a avut?
Fiereste ca a avut, prin Dumnezeu-Cuvantul s-a facut mântuirea neamului omenesc. Hristos a primit moartea pentru păcatele noastre din iubire, pentru că omul a fost invins de Diavol, nu Dumnezeu.
Iar acum să revenim la Credință. Ce inseamnă Credința in Hristos? Inseamnă trăire:
[COLOR=#ff0000][/COLOR]
[SIZE=1][COLOR=#ff0000]Iată cum definește IIsus Hristos CREDINȚA[/COLOR]:
Matei 21 28. " Un om avea doi fii. Și, ducându-se la cel dintâi, i-a zis: Fiule, du-te astăzi și lucrează în via mea. 29. Iar el, răspunzând, a zis: Mă duc, Doamne, și nu s-a dus. 30. Mergând la al doilea, i-a zis tot așa; acesta, răspunzând, a zis: Nu vreau, apoi căindu-se, s-a dus. 31. Care dintr-aceștia doi a făcut voia Tatălui? Zis-au Lui: Cel de-al doilea."


Matei 5.16 16. "Așa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, așa încât să vadă [COLOR=red]faptele voastre cele bune[/COLOR] și să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri." [/SIZE]
[SIZE=1]Așadar, Credința adevărată e legată în permanență de trăirea ei, e însoțită în permanență de FAPTA BUNĂ.

Iacov 2. 14-20 "Ce folos, frații mei, dacă zice cineva că are credință, iar fapte nu are? Oare credința poate să-l mântuiască? 15. Dacă un frate sau o soră sunt goi și lipsiți de hrana cea de toate zilele, 16. Și cineva dintre voi le-ar zice: Mergeți în pace! Încălziți-vă și vă săturați, dar nu le dați cele trebuincioase trupului, care ar fi folosul? 17. Așa și cu credința: dacă nu are fapte, e moartă în ea însăși. 18. Dar va zice cineva: Tu ai credință, iar eu am fapte; arată-mi credința ta fără fapte și eu îți voi arăta, din faptele mele, credința mea. 19.[COLOR=red] Tu crezi că unul este Dumnezeu? Bine faci; dar și demonii cred și se cutremură. 20. Vrei însă să înțelegi, omule nesocotit, că credința fără de fapte moartă este?[/COLOR]... 26. [COLOR=red]Căci precum trupul fără suflet mort este, astfel și credința fără de fapte, moartă este[/COLOR]." [/SIZE]

[SIZE=1][/SIZE]
[SIZE=1]Sectantii se folosesc de versetul:[/SIZE]
[SIZE=1]"Caci prin credinta ati fost mantuiti, prin har si aceasta nu este de la voi... Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni." (Efeseni 2:8..).[/SIZE]
[SIZE=1]ca să spună că nu e asa, numai că acesta e un verset luat complet din context. Acolo sfântul Pavel se referea când spunea[/SIZE][SIZE=1]"nu din fapte" la faptele bune care nu sunt produsul credinței creștine. Se referea la faptele bune pe care le făceau păgânii sau evreii care țineau legea veche.
În primul rând cum e definită credința de sfântul Pavel ?


Evrei 11.1 credința este încredințarea celor nădăjduite, [COLOR=red]dovedirea lucrurilor celor nevăzute[/COLOR][/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=1]Adică tot prin fapte, prin dovezi, exact ceea ce spune apostolul Iacov!!!
[/SIZE][/COLOR]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.04.2009, 21:02:37
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s;130927[B
[SIZE=3]][/SIZE][/b][SIZE=1][SIZE=3]"Caci prin credinta ati fost mantuiti, prin har si aceasta nu este de la voi... Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni."[/SIZE] ([/SIZE][SIZE=2]Efeseni 2:8..).[/SIZE]
[SIZE=3] Acolo sfântul Pavel se referea când spunea[/SIZE][SIZE=3]"nu din fapte" la faptele bune care nu sunt produsul credinței creștine[/SIZE][SIZE=1]. [/SIZE]
La partea aceasta sunt de aceeasi parere cu dvs. Faptele care nu sunt rodul credintei , nu au valoare in fata lui Dumnezeu. Prin credinta suntem mantuiti, prin faptele credintei vom fi judecati.

P.S. Sper ca nu va suparati ca am marit fontul la versetele postate de dvs. Le-ati postat prea marunt.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.04.2009, 22:10:56
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de litanu
La partea aceasta sunt de aceeasi parere cu dvs. Faptele care nu sunt rodul credintei , nu au valoare in fata lui Dumnezeu. Prin credinta suntem mantuiti, prin faptele credintei vom fi judecati.
[SIZE=1]Mântuirea vine prin fapte, aceentuez lucrul acesta pentru că ereticii neoprotestanți susțin că simpla credință in jertfa Mantuitorului și mărturisirea faptului "că s-a predat Domnului" prin botezul la secta lor mântuiește:
Iacov 2. 17-20 Așa și cu credința: dacă nu are fapte, e moartă în ea însăși. 18. Dar va zice cineva: Tu ai credință, iar eu am fapte; arată-mi credința ta fără fapte și[COLOR=red] eu îți voi arăta, din faptele mele, credința [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=1][COLOR=red]mea. 19. [SIZE=2]Tu crezi că unul este Dumnezeu? Bine faci; dar și demonii cred și se cutremură. 20. Vrei însă să înțelegi, omule nesocotit, că credința fără de fapte moartă este?[/SIZE]... 26. Căci precum trupul fără suflet mort este, astfel și credința fără de fapte, moartă este."
[/COLOR]
[COLOR=red]Iată cum definește IIsus Hristos CREDINȚA[/COLOR]:
Matei 21 28. " Un om avea doi fii. Și, ducându-se la cel dintâi, i-a zis: Fiule, du-te astăzi și lucrează în via mea. 29. Iar el, răspunzând, a zis: Mă duc, Doamne, și nu s-a dus. 30. Mergând la al doilea, i-a zis tot așa; acesta, răspunzând, a zis: Nu vreau, apoi căindu-se, s-a dus. 31. Care dintr-aceștia doi a făcut voia Tatălui? Zis-au Lui: Cel de-al doilea."
[/SIZE]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.04.2009, 22:17:45
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
prin Dumnezeu-Cuvantul s-a facut mântuirea neamului omenesc. [COLOR=black][SIZE=1]
[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3]"Mântuirea vine prin fapte, aceentuez lucrul acesta" (spuneti tot dvs.)

Ce sustineti de fapt, ca se pare ca va contraziceti singur.


[/SIZE]
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.04.2009, 23:12:44
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Fiereste ca a avut, prin Dumnezeu-Cuvantul s-a facut mântuirea neamului omenesc. Hristos a primit moartea pentru păcatele noastre din iubire, pentru că omul a fost invins de Diavol, nu Dumnezeu.
Iar acum să revenim la Credință. [COLOR=blue]Ce inseamnă Credința in Hristos[/COLOR]? [SIZE=3][COLOR=red]Inseamnă trăire in Hristos[/COLOR][/SIZE]:

[COLOR=#ff0000]Iată cum definește IIsus Hristos CREDINȚA[/COLOR]:
Matei 21 28. " Un om avea doi fii. Și, ducându-se la cel dintâi, i-a zis: Fiule, du-te astăzi și lucrează în via mea. 29. Iar el, răspunzând, a zis: Mă duc, Doamne, și nu s-a dus. 30. Mergând la al doilea, i-a zis tot așa; acesta, răspunzând, a zis: Nu vreau, apoi căindu-se, s-a dus. 31. Care dintr-aceștia doi a făcut voia Tatălui? Zis-au Lui: Cel de-al doilea."

Matei 5.16 16. "Așa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, așa încât să vadă [COLOR=red]faptele voastre cele bune[/COLOR] și să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri."
Așadar, Credința adevărată e legată în permanență de trăirea ei, e însoțită în permanență de FAPTA BUNĂ.

Iacov 2. 14-20 "Ce folos, frații mei, dacă zice cineva că are credință, iar fapte nu are? Oare credința poate să-l mântuiască? 15. Dacă un frate sau o soră sunt goi și lipsiți de hrana cea de toate zilele, 16. Și cineva dintre voi le-ar zice: Mergeți în pace! Încălziți-vă și vă săturați, dar nu le dați cele trebuincioase trupului, care ar fi folosul? 17. Așa și cu credința: dacă nu are fapte, e moartă în ea însăși. 18. Dar va zice cineva: Tu ai credință, iar eu am fapte; arată-mi credința ta fără fapte și eu îți voi arăta, din faptele mele, credința mea. 19.[COLOR=red] Tu crezi că unul este Dumnezeu? Bine faci; dar și demonii cred și se cutremură. 20. Vrei însă să înțelegi, omule nesocotit, că credința fără de fapte moartă este?[/COLOR]... 26. [COLOR=red]Căci precum trupul fără suflet mort este, astfel și credința fără de fapte, moartă este[/COLOR]."

Sectantii se folosesc de versetul:
"Caci prin credinta ati fost mantuiti, prin har si aceasta nu este de la voi... Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni." (Efeseni 2:8..).
ca să spună că nu e așa, numai că acesta e un verset luat complet din context. Acolo sfântul Pavel se referea când spunea
"nu din fapte" la faptele bune care nu sunt produsul credinței creștine. Se referea la faptele bune pe care le făceau păgânii sau evreii care țineau legea veche.
În primul rând cum e definită credința de sfântul Pavel ?

Evrei 11.1 credința este încredințarea celor nădăjduite, [COLOR=red]dovedirea lucrurilor celor nevăzute[/COLOR]
[COLOR=black]Adică tot prin fapte, prin dovezi, exact ceea ce spune apostolul Iacov!!!
[/COLOR]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.04.2009, 12:10:11
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Fiereste ca a avut, [SIZE=3][COLOR=blue]prin Dumnezeu-Cuvantul s-a facut mântuirea neamului omenesc[/COLOR].[/SIZE] Hristos a primit moartea pentru păcatele noastre din iubire, pentru că omul a fost invins de Diavol, nu Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Iar acum să revenim la Credință. [COLOR=blue]Ce inseamnă Credința in Hristos[/COLOR]? [SIZE=3][COLOR=red]Inseamnă trăire in Hristos[/COLOR][/SIZE]:
Cred ca ganditi corect. Sunt de acord cu dvs. si nu are rost sa ne facem ca ne contrazicem. Poate ar fi bine sa dezvoltam subiectul.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 28.08.2011, 21:01:34
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Maica Domnului are VIATA VESNICA in Ea inca de la Bunavestire. Atunci a inviat Ea.
După ce că exprimarea este completamente nebiblică (nu are niciun suport scripturistic) mai este și contradictorie, chiar cu accente de blasfemie. Să înțeleg că o consideri a 4-a persoană a Dumnezeirii? Formularea de tipul "are viața veșnică în ea însăși" (Yahveh - Cel ce este prin Sine Însuși) plus pronumele de majestate (Ea), asta indică. De asemenea, trebuie să știi că o persoană ce a înviat și are viața veșnică nu mai moare. Ori ortodoxia susține că a fost înviată și strămutată în Cer. Dai dintr-o contradicție într-alta.

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Tricesimus, daca un vagabond risipitor si desfranat a inviat inainte de Parusie, si culmea, inainte de a fi murit cu trupul, iti imaginezi cumva ca Maica Domnului e mai prejos decat fiul risipitor?
Dar cine a spus că ar fi mai prejos?- aceasta este o altă prejudecată de-a ta... atât ți-ai repetat că noi "o hulim pe maica Domnului" până ai început să-ți crezi propria-ți minciună.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.08.2011, 21:10:45
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Ah, am uitat. Mama prietenului a murit de doi ani
Exact. Asta se întîmplă: uiți [din vedere] cam multe, iar când se acumulează contradicții peste contradicții te lamentezi că nu ești înțeleasă, ori că-ți sunt ignorate postările.


Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
tu te afli din intamplare in casa prietenului stomatolog, plina si cu fotografiile mamei.
Ce faci? empatizezi cu prietenul care chiar isi iubeste mama sau te apuci sa faci bancuri proaste?
Și cum crezi că s-ar simți prietenul când m-oi apuca să fac temenele în fața fotografiilor, să le pup și să aprind tămâie? În loc să-i cinstesc cu adevărat memoria printr-o vorbă bună și o floare la mormânt...


Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
sa nu mai aud de ea, afara cu fotografiile Ei!"
Acum de ce exagerezi? O asemenea atitudine nu întâlnești decât la talibani (musulmani ori creștini).
Reply With Quote
  #40  
Vechi 28.08.2011, 21:33:56
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

[quote=osutafaraunu;394537]Și cum crezi că s-ar simți prietenul când m-oi apuca să fac temenele în fața fotografiilor, să le pup și să aprind tămâie? În loc să-i cinstesc cu adevărat memoria printr-o vorbă bună și o floare la mormânt... QUOTE]






Asa sa faci! Da' sa faci! Macar o floare la mormantul Ei.
http://www.crestinortodox.ro/biseric...lim-96604.html

Mai vorbim dupa ce te intorci de la mormant.
sayonara
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adormirea Maicii Domnului - despre post si sarbatoarea in sine- Laura19 Diverse Sarbatori 4 15.08.2017 04:15:24
Despre cinstirea Duminicii strajeru Secte si culte 131 07.06.2014 14:19:18
Despre cinstirea Sfintilor strajeru Secte si culte 74 07.12.2012 14:39:56
Despre sabia de a trecut prin sufletul Maicii Domnului mihailt Generalitati 11 16.04.2012 00:10:35
Despre cinstirea icoanelor strajeru Secte si culte 2 14.08.2008 18:06:19