Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.08.2011, 22:01:53
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Ma scuzti dar cred ca pe multe teme se face din tantar armasar...
Ok, masturbarea nu e buna, dar nici nu cred ca e cazul sa faci o drama din asta. "Cine e fara de pacat..."
Reply With Quote
  #42  
Vechi 16.08.2011, 09:21:29
ggmarius ggmarius is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ma scuzti dar cred ca pe multe teme se face din tantar armasar...
Ok, masturbarea nu e buna, dar nici nu cred ca e cazul sa faci o drama din asta. "Cine e fara de pacat..."
Stiu ca nu e buna... de aceea mi se face greata cand ma gandesc ca eu si masturbarea am fost vreodata asociati. Si as vrea sa scap cat mai repede de acest pacat ca sa pot sa imi traiesc viata linistit, sa fiu eu insumi. Numai dupa cum vedeti am niste piedici in partea asta. Asta e esenta.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 16.08.2011, 10:36:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Asa si?

Cu ce te ajuta sa mai stie cateva mii de persoane ce faci tu cand esti singur?
Traiasca anonimatul?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 16.08.2011, 11:39:43
ggmarius ggmarius is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asa si?

Cu ce te ajuta sa mai stie cateva mii de persoane ce faci tu cand esti singur?
Traiasca anonimatul?
Prin acest post nu am vrut sa afle altii ce am facut eu ci am vrut sa primesc ajutor sa imi rezolv problema cu parintii. Scuze, daca ati inteles gresit.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 16.08.2011, 12:20:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Puteai sa treci sub tacere partea cealalta, fiind irelevanta si mai ales putand sminti.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 16.08.2011, 12:27:15
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Puteai sa treci sub tacere partea cealalta, fiind irelevanta si mai ales putand sminti.
Pe mine una mai mult ma smintiti dvs cu dragostea cu care sfatuiti un tanar cazut in pacat,care vrea sa se izbaveasca de patima.Mi.am dat seama inca de la inceput despre ce pacat e vorba,pentru ca nimic nu ne rusineaza mai mult ca pacatele trupesti.
Aici pe forum am vazut ca oamenii se plang de diverse patimi si nu stiu de ce ar fi asta mai smintitoare decat celelalte.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 16.08.2011, 20:33:24
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ggmarius Vezi mesajul
Stiu ca nu e buna... de aceea mi se face greata cand ma gandesc ca eu si masturbarea am fost vreodata asociati. Si as vrea sa scap cat mai repede de acest pacat ca sa pot sa imi traiesc viata linistit, sa fiu eu insumi. Numai dupa cum vedeti am niste piedici in partea asta. Asta e esenta.
Roaga-te la Maica Domnului, la Sf. Nectarie, sau la un sfant la care ai evlavie. Spune asa cum poti, cu cuvintele tale ce framantari ai. Si o sa te linistesti sufleteste si incet-incet te va intari Dumnezeu sa nu mai repeti pacatul.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 16.08.2011, 20:38:34
ggmarius ggmarius is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 55
Implicit

Cred ca am gasit o posibila rezolvare... mama a vrut sa afle ce ma supara... Nu am vrut sa ii spun, ceea ce e normal. (nu vreau sa isi faca o parere gresita despre mine) si dupa parerea mea rezolvarea ar fi sa ii spun ce ma supara, dar altceva. I-as putea spune ca am jurat cuiva ceva si am incalcat juramantul.(poate asta o va face sa inteleaga supararea mea) Nu este adevarat, dar mai bine mint pentru spovedanie decat sa am pacatul pe constiinta. Ce ziceti?

Last edited by ggmarius; 16.08.2011 at 20:41:31.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 16.08.2011, 21:54:58
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu este o soluție. Vrei să recurgi la un compromis, să faci un păcat pentru a spovedi un altul. Dacă vrei să fii creștin, trebuie să ai curaj să-ți mărturisești credința. Începând cu părinții tăi, iată.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.08.2011, 22:17:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Pe mine una mai mult ma smintiti dvs cu dragostea cu care sfatuiti un tanar cazut in pacat,care vrea sa se izbaveasca de patima.Mi.am dat seama inca de la inceput despre ce pacat e vorba,pentru ca nimic nu ne rusineaza mai mult ca pacatele trupesti.
Aici pe forum am vazut ca oamenii se plang de diverse patimi si nu stiu de ce ar fi asta mai smintitoare decat celelalte.
Ti-ai dat seama, f. bine, tii pentru tine, nu trebuie sa tipi in gura mare cu atat mai putin subiectul in cauza sa se laude cu ce a facut.

Pentru ca pana la urma greutatea cade pe chestia asta, nu pe problema cu parintii care de fapt nici nu cred ca este o problema care sa fie "externalizata" pe un forum pana la urma, pentru asta este duhovnicul la o adica nu?

Nu se poate imediat, astepti.. pentru asta este rabdarea, si cand ajungi acolo stii cum sa procedezi pe viitor in situatii similare.

Sau mai bine renunti de tot la duhovnic, doar este forum si aici gasesti tot ce vrei, si sfat sa minti pentru o cauza buna la o adica, si adevarul dus in extrema cealalta, fiecare dupa gusturi..ce pofteste gaseste.

Last edited by AlinB; 16.08.2011 at 22:20:24.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intrebare



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Foarte important si foarte grav ... mc2009 Homosexualitatea 28 01.06.2011 19:28:25
Foarte important !!! catehumen Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.03.2011 23:40:42
Important! AlinNNN Generalitati 3 25.01.2010 16:45:15
Foarte important! caesar Stiri, actualitati, anunturi 8 04.05.2009 17:07:44
Important catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 1 09.04.2009 09:30:42