Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.08.2013, 10:13:34
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Nu domnule Decebal, dvs cel care faceti afirmatii personale, iar apoi afirmati ca pr Staniloaie a spus acele lucruri fara a putea da nici o referinta care sa dovedeasca o asemenea afirmatie.

Cand sustineti ceva (de ex ca pr Staniloaie a spus un anume lucru - cand puneti dvs vorbe si le atribuiti parintelui Staniloaie, o autoritate ortodoxa, preot), atunci DVS aveti obligatia sa demonstrati cu dovezi ceea ce sustineti, nu ceilalti ca nu aveti dreptate.

Spuneti ca pr Staniloaie a spus ceva, atunci dovediti-o! Sau daca nu sinteti in stare sa dovediti ce afirmati, ci doar aruncati cu vorbe despre un om care nu poate sa va raspunda/infirme aici in mod public, putand strica imaginea publica serioasa a dansului prin afirmatiile pe care le faceti, atunci retractati-va vorbele, explicati ca sint afirmatiile dvs personale (asa ar face orice om cinstit si demn care nu poate sustine prin dovezi ceva), si sustineti-vi-le pe ce argumente doriti atata timp cat fie faceti precizarea ca sint de la dvs putere, fie aduceti dovezi reale si precise, iar nu punand vorbele dvs in carca unui mare teolog pentru a le da/ a va folosi de autoritatea personalitatii dansului in mod fals.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 13.08.2013 at 10:29:11.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.08.2013, 10:35:40
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Pentru că și eu am susținut opinia formulată mai sus de Decebal, mi-am amintit că am găsit-o și la Părintele Hierotheos Vlachos. Nu știu dacă este tot una cu o ierarhie paralelă, însă Părintele mitropolit vorbește despre preoția duhovnicească:

„Din cele tocmai spuse se desprinde dubla misiune a preotului: de a administra Sfintele Taine și de a-i tămădui pe oameni, astfel încât aceștia să se poată apropia cu vrednicie de Sfânta Euharistie. Am arătat, de asemenea, că numeroși preoți sunt „preoți” doar cu numele și că deși săvârșesc Sfintele slujbe nestingheriți, ei prihănesc de fapt preoția - lucru dovedit de incapacitatea lor de a tămădui pe cineva. Deși administrează Sfintele Taine, deși sfințesc cinstitele Daruri, astfel de preoți nu vindecă pe nimeni și nici propriile lor suflete nu și le mântuiesc. Pe de altă parte, există mireni sau monahi care cu toate că nu au primit Sfânta Taină a Hirotonirii, pot vindeca bolile sufletești, învrednicindu-se de preoția duhovnicească.” (Mitropolit Hierotheos Vlachos, Psihoterapia ortodoxă, Editura Învierea, 1998, pag. 102)
Mulțumesc, N. Priceputu, cam asta era ideea pe care o susținea și părintele Stăniloae. Cândva voi reciti cartea respectivă sau alta și voi aduce, dacă va mai fi cazul, și citatul corespunzător. Până atunci nu retrag afirmațiile făcute pentru că știu sigur că părintele Stăniloae le-a făcut și știu și pe alții care susțin afirmații de același gen, tot din domeniul teologic. Adevărul este însă că unii au știut bine de-a lungul secolelor sau chiar mileniilor să bage bine îna capul unora clericalismul, și acum vedem bine că greu foarte pot accepta unii alte păreri decât acelea cu care au fost și sunt în continuare îndoctrinați.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.08.2013, 11:12:32
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Nu stiu daca tu ai sustinut in totalitate opinia formulata de Decebal, intrucat exista o diferenta fundamentala!

Din citatul pe care il dai tu aici al episcopului Hierotheos Vlachos, dansul face referire fix numai la preoti. Din toata ierarhia clericala, mitropolitul arhiereu face referire numai la treapta preoteasca.
Spre deosebire, Decebal face referire la "ierarhia sacramentala" - adica la INTREAGA ierarhie sacramentala, atunci cand atribuie in mod fals cuvintele sale personale in carca parintelui Staniloaie.
Ori in priviinta Harului, preotii pot savarsii numai Sfintele Taine in mod valid - pentru care au fost investiti cu Har la hirotonia intru preotie (si Sf Liturghie preotul o savarseste de fapt in numele episcopului), orice alta ierurgie (rugaciune) depinzand de vrednicia preotului ce o savarseste (de sfintenia vietii sale personale) nu are automat har sa le savarseasca in mod valid pe toate - de aceea vindecarile, harismele, dezlegarile, ierurgiile preotilor depind de vrednicia lor personala, nu sint valide (nu au efect) automat, in timp ce Episcopii au Harul deplin al Apostolilor si de aceea TOATE rugaciunile savarsite de episcopi sint valide si nu depind de vrednicia lor personala - de aceea doar episcopii au puterea de a sfintii bisericile, de a face Sfantul si Marele Mir (cu care preotii au voie apoi sa savarseasca Taina Mirungerii - insa preotii nu pot face si Marele Mir cu care ei au voie sa savarseasca slujba). Orice rugaciune face episcopul are putere deplina si nu depinde de vrednicia personala. ti amintesc ca in Biblie este un pasaj in care Hristos ii trimite pe cei 12 Apostoli sa tamanduiasca ORICE boala si suferinta in popor. Iar acest Har il au episcopii nostrii in mod deplin, prin succesiunea Apostolica.

Vezi, aici apare subtila, dar in acelasi timp uriasa diferenta, intre afirmatia ta si cea a lui Decebal. Decebal introduce ideea eretica cum ca intreaga ierarhie sacramentala (inclusiv episcopii) ar fi in vreun fel supusa posibilitatii vicierii, sugerand ca ar fi necesara o alta (?) ierarhie paralela a sfinteniei (astfel sugerand neascultarea fata de puterea sfintitoare cu care au fost investiti de Hristos apostolii si urmasii acestora, episcopii), in timp ce mitropolitul (episcop) Hierotheos Vlachos atrage atentia asupra faptului ca fiind investiti cu o putere limitata fata de episcopi, preotii trebuie sa fie constienti si responsabili de importanta si responsabilitatea sfinteniei vietii pe care o duc, pentru a se ridica la inaltimea sfinteniei necesare pentru a savarsi in mod valid, astfel incat sa aiba efect, acele rugaciuni care nu sint Sfintele Taine pentru care au fost investiti.

Vezi, episcopul vorbeste doar despre preoti:

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Pentru că și eu am susținut opinia formulată mai sus de Decebal, mi-am amintit că am găsit-o și la Părintele Hierotheos Vlachos. Nu știu dacă este tot una cu o ierarhie paralelă, însă Părintele mitropolit vorbește despre preoția duhovnicească:

„Din cele tocmai spuse se desprinde dubla misiune a preotului: de a administra Sfintele Taine și de a-i tămădui pe oameni, astfel încât aceștia să se poată apropia cu vrednicie de Sfânta Euharistie. Am arătat, de asemenea, că numeroși preoți sunt „preoți” doar cu numele și că deși săvârșesc Sfintele slujbe nestingheriți, ei prihănesc de fapt preoția - lucru dovedit de incapacitatea lor de a tămădui pe cineva. Deși administrează Sfintele Taine, deși sfințesc cinstitele Daruri, astfel de preoți nu vindecă pe nimeni și nici propriile lor suflete nu și le mântuiesc.
Pe de altă parte, există mireni sau monahi care cu toate că nu au primit Sfânta Taină a Hirotonirii, pot vindeca bolile sufletești, învrednicindu-se de preoția duhovnicească.” (Mitropolit Hierotheos Vlachos, Psihoterapia ortodoxă, Editura Învierea, 1998, pag. 102)
In timp ce Decebal vorbeste despre intreaga ierarhie, inclusiv despre episcopi (incercand astfel sa discrediteze intaistatatorii bisericii noastre - ceea ce este ciudat avand in vedere ca dansul foloseste termeni pe care nu ii prea intalnesti in spatiul ortodox), in afirmatia sa personala pe care in mod fals, poate chiar tendentios, o atribuie parintelui Staniloaie - ori un preot NU ARE CUM sa faca o astfel de afirmatie despre intreaga ierarhie, mai cu seama fata de episcopii de la care a primit Harul.

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
în Biserică întotdeauna a existat o ierarhie paralelă cu cea sacramentală, anume una a sfințeniei (la care eu aș adăuga și una a teologiei)
De altfel domnul Decebal nu prea intelege si nu prea face diferenta intre episcopi si preoti in biserica ortodoxa din care sustine ca face parte...

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Am observat de mai multe ori această atitudine oarecum de "idolatrie" episcopocentristă, care însă nu este cu adevărat specifică Sfintei Tradiții a Bisericii lui Hristos. Fără îndoială că episcopii, ca preoți, au o mare autoritate în biserică.
Nu domnule Decebal, episcopii NU sint preoti! Preotii sint hirotoniti de catre episcopi in biserica ortodoxa! Nu stiu carei confesiuni apartineti de aveti o asemenea intelegere gresita si folositi termeni straini de ortodoxie, care sint mai des intalniti in alte confesiuni
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 13.08.2013 at 11:32:27.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.08.2013, 11:34:25
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Vezi, aici apare subtila, dar in acelasi timp uriasa diferenta, intre afirmatia ta si cea a lui Decebal. Decebal introduce ideea eretica cum ca intreaga ierarhie sacramentala (inclusiv episcopii) ar fi in vreun fel supusa posibilitatii vicierii, sugerand ca ar fi necesara o alta (?) ierarhie paralela a sfinteniei (...)
Eu nu am sugerat că ar fi necesară o altă ierarhie paralelă, văd că distorsionați foarte tare cele spuse de mine și interpretați tot pe de lăturea. Ceea ce am spus este că o astfel de ierarhie, care poate sau nu să se întrepătrundă cu cea sacramentală, a existat întotdeauna în Biserică, există și va exista în continuare, indiferent de pretențiile ortodoxiștilor. Remarcați clar diferența între ceea ce am spus eu și ce interpretare ai dat dumneata!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.08.2013, 11:35:45
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

O periada voi pleca si nu stiu daca/cat voi avea acces la internet sa raspund pe acest thread. Insa consider ca am cam spus punctul de vedere.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 13.08.2013, 11:36:24
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Eu nu am sugerat că ar fi necesară o altă ierarhie paralelă, văd că distorsionați foarte tare cele spuse de mine și interpretați tot pe de lăturea. Ceea ce am spus este că o astfel de ierarhie, care poate sau nu să se întrepătrundă cu cea sacramentală, a existat întotdeauna în Biserică, există și va exista în continuare, indiferent de pretențiile ortodoxiștilor. Remarcați clar diferența între ceea ce am spus eu și ce interpretare ai dat dumneata!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 13.08.2013, 11:47:52
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Nu, dvs ati sustinut ca o ierarhie paralela, alta decat cea sacramentala, a existat in "Biserica" - implicand ca Biserica recunoaste ca existenta si o alta ierarhie
.

Acum de care Biserica spuneti dvs ca sint recunoscute ca fiind existente lucrurile acestea... nu se stie - poate de cea protestanta (?); in mod cert nu de Biserica Ortodoxa, care recunoaste ca ierarhie existenta doar ierarhia clericala, soborniceasca si apostoleasca dupa cum marturisim in Crez, careia i se supune cu smerenie.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 13.08.2013 at 12:04:57.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 13.08.2013, 12:04:13
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
O periada voi pleca si nu stiu daca/cat voi avea acces la internet sa raspund pe acest thread. Insa consider ca am cam spus punctul de vedere.
În acest context cred că ar fi fost de bun-simț să nu te lansezi în afirmații fără acoperire prin care ai îndrăznit să faci interpretări atât de greșite spuselor mele. Dar nu-i mare problemă pentru că în lipsa sau prezența dumitale voi avea grijă să demontez din temelii toate interpretările dumitale ortodoxiste, fără acoperire pe care le-ai făcut.

Last edited by Decebal; 13.08.2013 at 12:11:56.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 13.08.2013, 12:14:13
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Stai dumneata linistit, domnule Decebal - cu vederi protestante (?), ca de intors ma voi intoarce peste un timp si voi putea sa iti raspund cu contraargumente de credinta ortodoxa.

Iar de voiesti sa demonstrezi ceva - un minim bun simt de seriozitate in afirmatii - vino cu citatul si referinta exacta din parintele Staniloaie, nu indrazni sa umbresti curatia si inaltimea acestui mare teolog ortodox prin afirmatii fara acoperire (pe care nu esti in stare sa le dovedesti cu citate exacte,) din intelegerea dumneata gresita asupra ce inseamna ierarhia recunoscuta de biserica!

Faptul ca dumneata ai mai mult timp liber pt forum (in timp ce altii ocupati cu munca mai putin au timp de scris pe aici) si ca ai mai multa energie sa te manifesti pe aici, nu inseamna ca ai si dreptate. Poate insemna doar gura mai mare si mai mult timp liber. De voiesti o discutie corecta si cinstita, care sa aiba in vedere adevarul, nu avantajele personale legate de timpul liber, fara sa profiti de faptul ca o perioada nu am cum sa iti raspund, asteapta-ma pina ma intorc si apoi putem continua discutia pe argumente.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 13.08.2013 at 12:38:10.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 13.08.2013, 12:16:15
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Stai dumneata linistit, domnule Decebal - cu vederi protestante (?), ca de intors ma voi intoarce peste un timp si voi putea sa iti raspund cu contraargumente de credinta ortodoxa.
Dar de când au ajuns vederile ortodoxe a fi protestante?

De pe vremea îndoctrinării ortodoxiste?
Reply With Quote
Răspunde