Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.01.2009, 17:12:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Credinta fara dogme?

Simt nevoia ca prin acest topic sa accentuez ca adevarata credinta este cea care confirma si apara de erezii credinta apostolica, nu defineste Adevarul in sine, ci ne descopera exprimarea/marturisirea corecta.
Prin acest topic caut cele mai potrivite raspunsuri pentru viziunea "democratica" o credinta fara dogme care predomina in randul crestinilor de astazi. Oare exista vreo legatura intre credinta personala si credinta Bisericii?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.01.2009, 17:37:40
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nebeneficiind de educatie religioasa in scoala,am cunoscut credinta mai intii prin intermediul bisericii pe care am fregventat-o un timp doar ca spectatori pana am simtit ca se petrece ceva in structura mea interioara.
Urmatoarea piatra au pus-o duhovnicii si lecturile.Trairea autentica a credintei are loc in intimitatea spatiului meu de viata iar aceasta este unica si la fel de intima ca orisice traire personala.Si cum fiecare om este unic asa este si trairea credintei;unica si irepetabila pentru fiecare!
Parerea mea este ca are o importanta deosebita sa-ti pastrezi identitatea religioasa indiferent unde traesti sau care sunt tendintele timpurilor caci in ceea ce priveste credinta nu prea isi au locul mondenitatile.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.01.2009, 17:49:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

George, daca nu ar exista nicio legatura intre credinta personala si credinta Bisericii, am fi morti din punct de vedere spiritual. Hristos e Unul, dar e al Bisericii. Deci, atat timp cat raman in Biserica am convingerea ca raman si in Hristos. Insa, atunci cand ma instrainez de Biserica, dau nastere unui dumnezeu care nu este identic cu cel pe care Il marturiseste Biserica, pentru ca e "nascut" de mintea mea. Sunt din nefericire multi, care traiesc in afara Bisericii, dar au credinta ca traiesc in adevar. Mantuitorul ne-a spus ca mladita trebuie sa fie in vita, altfel, se usuca si nu aduce roada. (Vita fiind Hristos, iar noi mladitele)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.01.2009, 21:20:33
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Un om poate avea o credinta sanatoasa fie daca traieste singur în pustie si îl învata Duhul Sfânt fie daca trind în lume cunoaste dogmele Bisericii si învataturile Sfintilor Parinti. Fara acestea nimeni nu va ajunge sa aiba structua sufleteasca necesara mântuirii.

Cei cu credinta democratica sunt de fapt dupa capul lor, ca diversele secte neoprotestante si vor pieri în nebunia mintii lor.

Dar dogmele nu trebuie vazute altfel decât ca niste ajutoare, înauntrul nostru trebuie sa ne pastram libertatea duhovniceasca de a ne înalta sufletul în rugaciune în mod simplu, nu prin intermediul unor idei sau principii, asa cum sunt si dogmele.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.01.2009, 22:05:59
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

As vrea sa detaliati mai intai, cei care va pricepeti mai bine, ce intelegeti prin credinta apostolica. Nu este aceasta dogmatica?
Viziunea pur "democratica" trebuie sa fie cea a ignorantului care nu are cunostinta de dogme.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.01.2009, 05:06:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Oare exista vreo legatura intre credinta personala si credinta Bisericii?
eu cred ca exista, in sensul ca prima ar trebui sa se situeze intotdeauna sub aripa ocrotitoare a celei de a doua. nu ne putem permite/nu e indicat sa fim credinciosi asa de capul nostru, trebuie sa facem efectiv parte din intreg, adica din trupul bisericii. doar asa suntem parte la Adevar.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.01.2009, 05:09:21
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia Vezi mesajul
Viziunea pur "democratica" trebuie sa fie cea a ignorantului care nu are cunostinta de dogme.
nu cred ca la asta s-a referit george, ci mai degraba la viziunea "comoda", adica la cei care adopta scurtaturi, inovatii, etc.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.01.2009, 05:29:52
nelamuritul nelamuritul is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2008
Mesaje: 38
Implicit

dupa mine Credinta Apostolica fara dogme nu exista!(asta cred)
pai e cumplit de absurd sa afirm ca ma inchin DUMNEZEULUI CELUI ADEVARAT, INCHINAT IN 3 FETE: TATAL(VESNIC,FARA DE INCEPUT),FIUL(VESNIC,NASCUT DIN TATAL), SI DUHUL SFANT(VESNIC,PURCES DIN TATAL) si sa zic ca nu am dogme-pai tocmai asta e o dogma!si cum orice rugaciune incepe cu +si cu: IN NUMELE TATALUI SI AL FIULUI SI AL SFANTULUI DUH cum pot sa afirm ca nu am dogme?!(am dat doar un exemplu...scopu nu cred ca e sa va enumar dogmele)cum m-as putea ruga fara sa respect dogme?normal ca pot borborosi ceva de genu:"Doamne da-mi masina,casa,vila,piscina,etc,etc,etc"cum fac unele secte dar alea nu au CREDINTA APOSTOLICA;MANTUIREA SE CASTIGA IN BISERICA ORTODOXA-SINGURA CARE PASTREAZA DREAPTA-CREDINTA (desigur ca nadajduim ca se vor mantui si restul oamenilor dar stim si ca Dumnezeu este drept)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.01.2009, 05:33:30
nelamuritul nelamuritul is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2008
Mesaje: 38
Implicit

asadar va asteptam macar acum in al 11-lea ceas sa va intoarceti la Ortodoxie(de fapt, de unde ati plecat candva....)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.01.2009, 05:38:09
nelamuritul nelamuritul is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2008
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia Vezi mesajul
As vrea sa detaliati mai intai, cei care va pricepeti mai bine, ce intelegeti prin credinta apostolica. Nu este aceasta dogmatica?
Viziunea pur "democratica" trebuie sa fie cea a ignorantului care nu are cunostinta de dogme.
credinta apostolica?pai cum ii zice numele, cea de la apostoli(mai pe scurt daca asa vreti),deci cu preoti,episcopi,diaconi,si cu Sfinte Taine si tot ce ne-a dat Dumnezeu;ce mai:ORTODOXISMU insusi, fara inovatii(cum e filioque) sau altele...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dogme babesti camy_d Reguli in Biserica 164 03.08.2016 15:46:05
Dogme in diferite biserici Tartaruga Dogmatica 140 06.09.2012 17:39:29
Ce inseamna pentru voi credinta - Dogme sau fapte? sophia Generalitati 69 20.05.2011 04:28:25
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 11:02:13
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 22:07:42