Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.12.2006, 19:03:36
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeniffer
Ea nu explica mai mult decit familie, incepind cu trei, nu relatie cu duhuri, ci cu filozofia despre om.
Ai auzit de microcosmos si macrocosmos cum explici??????? Si nu ma refer la familie.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.12.2006, 11:39:34
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
In Sf. Treime nu exista ierarhie . Aceasta o arata si Ochiul lui Dumnezeu in Triunchi . Triunghiul echilateral ,(adica cu laturi egale , pentru cine a uitat) arata ca Cei Trei sint egali .
Ochiul atotvazator care priveste din triunghi este un simbol masonic, preluat din religiile egiptene antice. Cum de s-a strecurat un astfel de simbol pagan in unele biserici crestine este un mister. O explicatie ar putea fi aceea ca cei care au construit acele biserici au fost masoni (francmasoni).

Un alt exemplu de simbol necanonic este icoana cu Sf. Treime in care Dumnezeu-Tatal apare infatisat ca un om batran asezat pe un scaun, langa Fiul. Aceasta infatisare antropomorfa este gresita, Tatal fiind mai presus de orice inchipuire materiala. Singura icoana canonica a Sf. Treimi este cea care reprezinta scena de la stejarul din Mamvri, cand patriarhul Avraam primeste pe cei 3 ingeri care preinchipuie Sf. Treime.


Este suparatoare lipsa de reactie, faptul ca se perpetueaza (din ignoranta, presupun) astfel de simboluri in bisericile ortodoxe.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.12.2006, 13:22:30
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Interesant ce spui Grigorie , dar ce am spus eu tot de la preoti am auzit .
Icoana cu trei ingeri imi e cunoscuta , dar ca e scena de la stejarul lui Mamvri n-am stiut .
Dar eu n-am studiat teologie , spune-mi si mie ce inseamna "sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra " , daca spui ca unele reprezentari nu sint canonice ?
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.12.2006, 14:28:48
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Sf. Ioan Damaschinul, Dogmatica:

"... cuvintele dupa chipul indica ratiunea si liberul arbitru, iar cuvintele dupa asemanare arata asemanarea cu Dumnezeu in virtute, atat cat este posibil."

Se pot spune multe, dar in esenta teologia ortodoxa vorbeste de faptul ca omul a fost creat dupa chipul lui Dumnezeu si este menit catre o mai mare asemanare cu Dumnezeu. Chipul lui Dumnezeu in om se poate intuneca, poate deveni de nerecunoscut datorita pacatului, dar in realitate nu dispare niciodata. Prin pocainta exista in aceasta viata posibilitatea "curatarii" acestui chip si inaintarea catre asemanare.
Cuvintele de la Geneza ("sa facem om") reprezinta sfatul din Sfanta Treime.
Fiul este chip al Tatalui, iar noi suntem dupa chipul Fiului. Mantuitorul se numeste adesea pe Sine "Fiul Omului". Este modelul nostru ceresc dupa care am fost creati. (Atentie! Ce am spus mai sus poate fi rastalmacit intr-un sens gnostic).
In pilda cu cele 10 fecioare, 5 intelepte si 5 nebune, vorbele Mirelui "Nu va cunosc pe voi!" trebuie intelese ca "Nu-Mi recunosc chipul Meu in voi!". Dupa moarte, usile se inchid si fecioarele nebune nu mai sunt primite la festin.

Mai multe gasesti intr-o carte care trateaza antropologia ortodoxa, recomandata de Pr. Dumitru Staniloae: "Omul animal indumnezeit", de Panayotis Nellas.
Daca vrei o intelegere confesionala a termenilor "dupa chip" si "dupa asemanare", eu am gasit niste expuneri foarte clare in scrierile Pr. Dumitru Staniloae.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.12.2006, 14:45:32
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

In Facere sunt doua momente referitoare la crearea omului:

1. Sfatul (planul): "Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra" (Facere 1, 26)
2. Crearea propriu-zisa: "Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau" (Facere 1, 27)

Teologia ortodoxa distinge intre "dupa chip" si "dupa asemanare". Asemanarea cu Dumnezeu are sensul de devenire, de tinta a urcusului duhovnicesc. Acolo unde este chip al lui Dumnezeu, exista si (ceva) asemanare, numai ca e o asemanare mica la inceput (o asemanare mai mult potentiala). Aceasta asemanare poate creste daca miscarea se face catre Dumnezeu, sau se poate diminua daca se face in sens contrar.

"Dupa chipul" este precum samanta unei plante. Are tot ce-i trebuie pentru a deveni "planta matura", dar depinde de conditii (de colaborarea cu Dumnezeu).
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.12.2006, 15:01:04
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Cele de care spui cred ca le-am citit de mai multe ori , dar asa cum e si dupa o predica care-ti merge la inima , ai plecat din Biserica si daca te pune cineva sa reproduci nu poti nimic .
Asi avea o intrebare :
Crezi ca Dumnezeu ar avea o problema sa se arate unui om " ca o persoana umana " ?
Oare Sfintii care au vorbit cu Dumnezeu cum L-au perceput ?
Daca e prea mult intrebat , plecaciune , ma retrag ...trbuie sa ne cunoastem limitile !
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.12.2006, 21:04:37
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Barbatii au avut idei dominatoare si au propus in timp forme de organizare bazate pe miturile preistorice. Omul nu poate aude zeii, ingerii, sfintii, fantomele, pentru ca aceste duhuri sint imaginate de om, nu exista.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.12.2006, 02:03:17
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeniffer
Barbatii au avut idei dominatoare si au propus in timp forme de organizare bazate pe miturile preistorice. Omul nu poate aude zeii, ingerii, sfintii, fantomele, pentru ca aceste duhuri sint imaginate de om, nu exista.
Te inseli sa stii.Nu pot sati dau mai multe detalii dar citeste niste carti de Rudolf Steiner.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.12.2006, 18:40:25
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

In timpurile trecute zeul devenise o unealta de putere, in timpul faraonilor. Religia este bazata pe trimisii zeului pe pamint, dar sint doar mituri. Astazi nu se poate crede ideea ca un zeu sau demon pot conduce omenirea.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.12.2006, 12:45:37
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeniffer
In timpurile trecute zeul devenise o unealta de putere, in timpul faraonilor. Religia este bazata pe trimisii zeului pe pamint, dar sint doar mituri. Astazi nu se poate crede ideea ca un zeu sau demon pot conduce omenirea.
Atunci cum iti explici faptele necugetate ale oamenilor???????Sau chiar faptele tale necugetate,ai facut si tu unele care nu esti de acord cu ele si unele care nu ti le poti explica dece leai facut.Oamenii de atunci nu aveau aceiasi structura psihica ca acum si aveau unele capacitati de a vedea in alt plan care noua nea disparut odata cu dezvoltarea inteligentei.Dece crezi ca atatia mii de ani tehnologia nu sa dezvoltat si in 1000 de ani sa putut ajunge pana in spatiu???????
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Treime PuiMicGeorgiana Diverse Sarbatori 3 08.06.2014 23:58:57
De ce Sfanta Treime si nu Sfanta Patrime sau mai mult ? nesperatu Dogmatica 46 23.01.2013 17:02:52
Trinitatea sau Sfanta Treime chujo30 Intrebari utilizatori 0 21.03.2011 17:56:13
Sfanta Treime Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 2 13.12.2010 18:50:55
Despre SFANTA TREIME ARHANGHELUL Despre Sfanta Scriptura 19 21.07.2009 20:42:28