Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 05.12.2012, 21:37:21
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Face parte dintr-o secta, a recunoscut-o direct - puciosenii.
Si de aici, se deschide usa ambelor posibilitati.
Plus altele.
Am aflat si asta... Trist.
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
Reply With Quote
  #132  
Vechi 05.12.2012, 21:42:19
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Dincolo de toate eu il consider pe colegul vsovivi ca fiind unul dintre cei mai consecventi membrii ai forumului.
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
Reply With Quote
  #133  
Vechi 05.12.2012, 22:45:37
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@LgMihail
Secta aia e o caricatura adventistoida, care isi bate joc de ortodoxie. V. e un tip simpatic, ale caruit texte insa se balacesc intr-o entropie totala. Cred ca e, ca sa ma exprim in stilul sectelor de genul, "incarnarea" unui dadaist.
Acum serios, nu il baga in seama. Doar nu o sa iti faci sange rau pentru toti ciudatii, membrii de secta exotica, bantuitori prin tara si lume... Ortodoxia nu va pierde nimic din cauza gruparii adventistoido-pseudosamanice de la Schwefelburg, pardon, Pucioasa.

Last edited by celestial_pottery; 05.12.2012 at 23:08:17.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 06.12.2012, 13:01:02
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Iar loviți în vinovații fără vină Carele cer să se facă Lumină!

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
@celestial_pottery, Dumitru73; ]

De la o vreme incoace il suspectez pe Vivi de 2 chestiuni:

1. Pe prima nu o voi numi, intrucat poate fi catalogata drept insulta, dar are conotatii medicale.
2. Se poarta in adins asa ca sa huleasca in fapta Ortodoxia.

Sunt curios ce atitudine ar trebui sa iau in raport cu ambele puncte...

1. Este părerea ta după Cuvântul 'În vremurile de pe urmă cei ce vor mărturisi pe Adevărul vor fi socotiți nebuni'.

2. Mă port cu înțelepciune după cum este cerut de sf. Pavel apostolul neamurilor, iar în ce privește hulele adresate ortodoxiei când afirmi te rog să prezinți dovada!.. iată zic și eu ca Lenuța lu' împușcatu', mamona lu autoîmpușcatu'. Eu am certitudinea că defapt tu ești cel ce hulește aruncând vina pe alții ca să se dezvinovățească!

Citat:
În prealabil postat de AlinB
Face parte dintr-o secta, a recunoscut-o direct - puciosenii.
Si de aici, se deschide usa ambelor posibilitati.
Plus altele.
N-am recunoscut că este sectă!.. ci v-am mărturisit că e Noul Ierusalim ce de sus coboară, adică mireasa mielului.
Nu am cum să fac parte dintre ei din moment ce nu i-am întâlnit niciodată, nu am fost niciodată la Pucioasa, eu sunt din Cluj, însă mărturisesc în Duhul că fac parte dintre ei cu sufletul, cu inima, cu mintea, cu tot ce este bun căci n-am cum să nu-i iubesc după datorie și din liberă voință. Voi neștiind ce înseamnă sectă și crezând pe omul rău și necredincios care de frică să nu fie dat afară crezând că scapă cu viclenie s-a băgat sub haină de biserică și a lansat zvonul superstițios că ei ar face rău, că cică sunt sub neascultare și au încercat să le confiște ce le-a dat Dumnezeu lor. Ei n-au greșală și la ei întâlnim Biserica cea întreagă și neștirbită, eu cred, dacă voi nu credeți mergeți și vă convingeți de vioața pe care o duc ei acolo.

Citat:
În prealabil postat de LgMihail
Am aflat si asta... Trist.
Pentru mine e bucurie mare și multă, pentru cei îndoielnici și fățarnici și suporteri pătimași pariori însă e cu adevărat trist și va fi tot mai trist cu atât mai mult cu cât în timp își vor da seama cu toții de Adevăr căci nu va fi ochi care să nu-L vadă căci este scris 'Îl vor vedea și cei ce l-au străpuns'.

Citat:
În prealabil postat de Zeytin
Dincolo de toate eu il consider pe colegul vsovivi ca fiind unul dintre cei mai consecventi membrii ai forumului.
Pe lângă faptul că ai un nume cu tâlc ești și cinstit, deci îți mulțumesc că deosebești bine consecvența în tot lucrul cel bun față de încăpățâțânarea ironicilor și batjocuritorilor care se încăpâțânează să-și apere arhiconii și pe tatona și mamona minciunii și răutății crezând că aduc jertfe cu bun miros Domnului. Îi compătimesc cu atât mai mult cu cât știu că sunt doar naivi și creduli și eroici... păcat că în deșert.

Citat:
În prealabil postat de ispisicuțucuțu negru superstițios care s-a preschimbat în simbolul casei regale
@LgMihail
Secta aia e o caricatura adventistoida, care isi bate joc de ortodoxie. V. e un tip simpatic, ale caruit texte insa se balacesc intr-o entropie totala. Cred ca e, ca sa ma exprim in stilul sectelor de genul, "incarnarea" unui dadaist.
Acum serios, nu il baga in seama. Doar nu o sa iti faci sange rau pentru toti ciudatii, membrii de secta exotica, bantuitori prin tara si lume... Ortodoxia nu va pierde nimic din cauza gruparii adventistoido-pseudosamanice de la Schwefelburg, pardon, Pucioasa.
Pe cine crezi tu că păcălești?
Crezi că dacă urăști adventiștii că v-au băgat în cap să urâți sectele de frică să nu-și piardă cașul, lâna, laptele și carnea oilor cele slabe, voi alipiți și băgați pe toți în aceiași oală erijându-vă la scaunul autoântronatului ca să vă credeți sfințișori și voi și mari apărători ai credinței? Păi dacă ați avea credință dreaptă de ce v-ar fi frică și de ce v-ați îmbrăca cu hainele ei și v-ați lăuda cu ea în timp ce o tăgăduiți în inimile voastre, căci banul cezarului mărturisește că nu-l dați cezarului ci i-l furați în timp ce voi dați ceea ce este a lui Dumnezeu, toate mărgăritarele aruncându-le înaintea porcilor ca să se întoarcă ei și să vie și călcându-le în picioare să vă rupă. Pentru ce mă ispitești mințind despre mine ca să batjocurească alții și să lovească în sfinții de la Pucioasa și în sfinții părinți de la întemeierea lumii și până azi căci toți sunt cu Domnul și cu ei?

Last edited by vsovivivi; 06.12.2012 at 13:24:26.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 06.12.2012, 13:42:45
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Cine se pricepe cunoaște... și cine nu se pricepe nu cunoaște... ce va face pe data de 9 draga de Românikaa.

Reamintesc deci că:
Nu contează cât de alb (mop) ai părul,
Important e cât de mult iubești.
Nu contează cât de lung ai părul,
Important e cât și cum gândești.

Lume gLume sooro lume,
De ce ești prea rea de gură,
De ce ne privești cu ură?

Lume gLume soro lume,
Vinovații fără vină
Cer să se facă Lumină.
Nu-i bai frate, 'lasă gLumea să vorbească ăsta-i rostul ei', tu însă bucură-te pentru că CFR a câștigat cupa campionilor! (Dacă nu ne-ar fi furat la Istambul arbitru pentru că 'turcu plătește' ca-n Take Ianche și Cadâr ne-am fi calificat în optimi, și de aia plătește bine pentru că știe prea bine că tu dragă CFRule ești cea mai bună și cea mai frumoasă echipă de club a României. Bravo CFR ne-ai făcut mare cinste tuturor celor cu suflet de român din toată gLumea!

Last edited by vsovivivi; 06.12.2012 at 13:44:47.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 06.12.2012, 14:10:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Tu-ți dai seama că taman te-ai citat și ai vorbit cu tine?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #137  
Vechi 06.12.2012, 15:06:04
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Tu-ți dai seama că taman te-ai citat și ai vorbit cu tine?
O sa ma decid pe punctul 1. din cele 2 amintite de mine mai sus, pentru ce tocmai vad ca a facut....
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
Reply With Quote
  #138  
Vechi 06.12.2012, 16:10:24
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Mai sus vorbeam și cu CFReu' deci e mai grav. :)

Voi însă nu știți d'astea... atunci mai taie din ele, dă-le dracului... din deșertăciuni e vorba acolo. (uite aici despre ce este vorba acolo și din păcate și la voi căci și voi sunteți niște jmecheri vicleni și geocentrici crezând că puteți să păcăliți... și nu pe mine ci pe Însuși Dumnezeu.)

Câtă dreptate a avut călugărele care a zis: 'Pământul e în centrul universului!'...mare dreptate, tâlcul însă e foarte adânc, e adânc de tot, păcat că n-a avut săracul cui vorbi căci 'mulți chemați puțini aleși', mulți aud puțini pricepe, adică CEPE din alea pe care când le tai îți dau lacrimile... de bucurie!.. căci nici eu nu cred în geocentrism!.. și nici în heliocentrism fiindcă astea sunt niște modele false și perverse și absurde, născocite de dobitoaca dobitoacelor, de vicleana târâtoare care a amăgit-o și pe Eva la început fiindcă pe atunci ea nu știa că avea și mamă căci Dumnezeu era și parte bărbătească și femeiască așa cum și pe om l-a făcut din țărână, și a cunoscut-o pe ea abea peste 5500 de ani când a fost ridicată din locul de suferință și de chin împreună cu Adam din mila Domnului dăruită prin fiul ei.

Deci avea dreptate călugărele!.. și că geocentrismul e o născocire drăcească!

Last edited by vsovivivi; 06.12.2012 at 18:07:53.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 06.12.2012, 18:12:03
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
@celestial_pottery, Dumitru73;

De la o vreme incoace il suspectez pe Vivi de 2 chestiuni:

1. Pe prima nu o voi numi, intrucat poate fi catalogata drept insulta, dar are conotatii medicale.
2. Se poarta in adins asa ca sa huleasca in fapta Ortodoxia.

Sunt curios ce atitudine ar trebui sa iau in raport cu ambele puncte...
eu cred că asa este el.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 07.12.2012, 16:38:03
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
eu cred că asa este el.
Adică așa cum crezi tu că aș fi sau așa cum mă suspectează el pe nedrept și fără probe, fără dovezi ci pe sepeculații ca să se scoată din culpa materialist-geocentristă de care nu e conștient?

Fii și tu mai clar, și exprimă-te frumos de exemplu printr-o fabulă mai clară cum e aia cu Boul și Vițelul ca să știm cine e boul și cine e vițelul... că acuma ce o să mă fac eu cu trei bursuci pe capul meu și cu un Mateiaș care și-a salvat onoare în ultima clipă... prin demisie.

Fabulă de Grigore Alexandrescu modificată cu schipsis:

Lupul Moralist ce stăpânea peste jivinele și fiarele din toată gLumea.

''V-am spus, cum și se pare, de nu îți fi uitat,
Că lupul se-ntîmplase s-ajungă împăiat (împărat).
Dar fiindcă v-am spus-o, voi încă să vă spui
Ceea ce s-a urmat subt stăpînirea lui.

Auzind împăiatul lup că-n staturile sale
Fac năpăstuiri multe păroșii dregători,
Că pravila stă-n gheare, că nu e deal sau vale
Unde să nu vezi jertfe și mulți prigonitori,
Porunci ca să se strîngă obșteasca adunare,
Lîngă un copaci foarte mare și foarte tare;
Căci vrea pe unii-alții să îi cam dojenească,
Și-n puține cuvinte,
Să le-aducă aminte
Datoriile lor de spor.

Toți se înfățișară: și-nălțimea lupească
Începu ca să vorbească
C-un glas dojenitor:
„Domnilor de tot felu! Bune sînt astea toate?
Datoriile slujbei astfel le împliniți?
Nu aveți nici sfială, nici frică de păcate,
Să faceți nedreptate și să năpăstuiți?
Toate slujbele voastre țara vi le plătește;
Încă, pe la soroace,
Cîte un dar vă face.
Dar reaua nărăvire,
Ce o aveți din fire,
Nu se tămăduiește.
Vedeți cu ce morți grele
Se isprăvesc din lume
Și cum lasă rău nume
Acei care fac rele.
Gîndiți-vă că poate veți da cuvînt odată.
La-nalta judecată.
Gîndiți-vă la suflet, și luați de la mine
Pildă a face bine.“

Ast cuvînt minunat,
Pe care împăiatul lup auz că l-a-nvățat,
Trecînd pe lîngă sat.
La ziua unui sfînt, cînd preotul citea
Și propoveduia,
Pe mulți din dregători, să plîngă i-a-ndemnat.

„E! ce ați hotărît, jupîni amploiați?
Oare-o să vă-ndreptați?“
Îi întrebă atunci înălțimea-mpăiănjenită,
Ce purta o manta de oaie jupuită.
„Spuneți, o să schimbați purtarea-vă cea proastă?“

— „Să trăiți la mulți ani, împăiciunea-voastră,
Răspunse un vulpoi, în slujbe lăudat;
Ne poate fi iertat,
Să vă-ntrebăm smerit, de vreți a ne-arăta,
De unde-ați cumpărat postavul roșu de manta?“

Cînd mantaua împăicească este din piei de oaie,
Și printre dinți există cărniță de mieluț,
Atunci judecătorii fiți siguri că despoaie
Și avocații vă fierb la foc călduț.''

Last edited by vsovivivi; 07.12.2012 at 16:53:39.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suprapopularea: minciuna minciunilor Va_iubesc Generalitati 151 21.03.2013 18:10:49
Minciuna Sanduu Generalitati 2 07.04.2012 23:19:55
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 23:13:56
Despre minciuna IulianaM Generalitati 34 21.05.2011 09:28:29
Minciuna din noi Anca-Miha Pocainta 21 04.07.2009 00:55:06