Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.07.2010, 18:22:21
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Eu cred ca , credinta inseamna descoperirea lui Dumnezeu in sine.. Fiecare om este inzestrat cu calitatea de a dezvolta credinta prin imaginea lui Dumnezeu in om din care toti suntem constituiti.. Cu cat ne asemanam mai mult lui Dumnezeu prin fapte bune cu atat mai mult il descoperim pe Dumnezeu in noi si Dumnezeu se face relevat in noi din mare mila Sa prin harul Sau sfintitor si prin chenoza.. Cu cat ne apropiem mai mult de Dumnezeu cu atat El se coboara mai mult catre noi.. El este cel ce ne curateste si lucra in noi ca mai mult rod si mai buni sa fim.. De aceia noi trebuie sa fim impreuna-lucratori cu Dumnezeu ca sa crestem.. Dupa cum si Hristos a zis "fara de Mine nu puteti face nimic".Deci de aceia se zice ca prin har suntem mantuiti, prin purtarea de grija a lui Dumnezeu fata de noi si nu din cauza faptelor noastre .. Acele versete spun ca dobandirea mantuirii nu vine din cauza ca noi am fi meritat-o sau din cauza faptele noastre, ci prin asumarea,vindecarea,preaslavirea si descoperirea totala a lui Dumnezeu in firea umana.De aceia prin El si datorita Lui, noi suntem impacati cu Dumnezeu si avem posibilitatea sa il cunoastem pe Dumnezeu in deplinatate pentru ca Dumnezeu a locuit in deplinatate in omul Hristos si firea umana s-a proslavit in El prin jertfa si invierea Sa din morti.Datorita lui Hristos s-a vindecat firea umana si firea umana a ajuns la cunoasterea lui Dumnezeu ca prin El sa putem ajunge acolo unde am fost pregatiti sa ajungem de la inceput, in imparatie , prin indumnezeire(theosis).. Adica in insusi Imparatia lui Dumnezeu in care si Adam putea sa ajunga daca manca din pomul vietii..

Last edited by Danut7; 24.07.2010 at 18:28:27.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.07.2010, 18:54:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Efeseni 2:8-9 Căci în har sunteți mântuiți, prin credință, și aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu;Nu din fapte, ca să nu se laude nimeni.
Ca de obicei, contextul e revelator. Iar în acest caz, din fericire, contextul revelator este chiar...un verset mai încolo.
Căci noi sîntem lucrarea Lui, și am fost zidiți în Hristos Isus pentru faptele bune, pe cari le‑a pregătit Dumnezeu mai dinainte, ca să umblăm în ele.

Deci noi nu credem că suntem mântuiți numai prin har (sola Gratia), ci credem că suntem mântuiți prin har unit cu faptele.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.07.2010, 19:31:56
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Eu cred ca , credinta inseamna descoperirea lui Dumnezeu in sine.. Fiecare om este inzestrat cu calitatea de a dezvolta credinta prin imaginea lui Dumnezeu in om din care toti suntem constituiti.. Cu cat ne asemanam mai mult lui Dumnezeu prin fapte bune cu atat mai mult il descoperim pe Dumnezeu in noi si Dumnezeu se face relevat in noi din mare mila Sa prin harul Sau sfintitor si prin chenoza.. Cu cat ne apropiem mai mult de Dumnezeu cu atat El se coboara mai mult catre noi.. El este cel ce ne curateste si lucra in noi ca mai mult rod si mai buni sa fim.. De aceia noi trebuie sa fim impreuna-lucratori cu Dumnezeu ca sa crestem.. Dupa cum si Hristos a zis "fara de Mine nu puteti face nimic".Deci de aceia se zice ca prin har suntem mantuiti, prin purtarea de grija a lui Dumnezeu fata de noi si nu din cauza faptelor noastre .. Acele versete spun ca dobandirea mantuirii nu vine din cauza ca noi am fi meritat-o sau din cauza faptele noastre, ci prin asumarea,vindecarea,preaslavirea si descoperirea totala a lui Dumnezeu in firea umana.De aceia prin El si datorita Lui, noi suntem impacati cu Dumnezeu si avem posibilitatea sa il cunoastem pe Dumnezeu in deplinatate pentru ca Dumnezeu a locuit in deplinatate in omul Hristos si firea umana s-a proslavit in El prin jertfa si invierea Sa din morti.Datorita lui Hristos s-a vindecat firea umana si firea umana a ajuns la cunoasterea lui Dumnezeu ca prin El sa putem ajunge acolo unde am fost pregatiti sa ajungem de la inceput, in imparatie , prin indumnezeire(theosis).. Adica in insusi Imparatia lui Dumnezeu in care si Adam putea sa ajunga daca manca din pomul vietii..

Subscriu la explicatia lui Danut7. As rezuma-o asa:
Mantuirea nu consta in umplerea noastra cu merite personale,
ci in chenoza (golirea) noastra si lasarea harului lui Hristos
sa lucreze in noi. Mantuirea nu e o simpla etica, o schimbare
de comportament, ci o nastere din nou, o schimbare ontologica
in fiinta noastra intima. Este asemanare cu Hristos.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.08.2010, 09:40:21
viorel_b viorel_b is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ca de obicei, contextul e revelator. Iar în acest caz, din fericire, contextul revelator este chiar...un verset mai încolo.
Căci noi sîntem lucrarea Lui, și am fost zidiți în Hristos Isus pentru faptele bune, pe cari le‑a pregătit Dumnezeu mai dinainte, ca să umblăm în ele.
Daca citesti atent versetul vei vedea ca faptele bune succed mantuirea "și am fost zidiți în Hristos Isus pentru faptele bune, pe cari le‑a pregătit Dumnezeu mai dinainte, ca să umblăm în ele".
Umblarea in faptele bune e o caracteristica a omului credincios, care a avut parte de harul lui Dumnezeu. Dar nu faptele bune te mantuie ci harul lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deci noi nu credem că suntem mântuiți numai prin har (sola Gratia), ci credem că suntem mântuiți prin har unit cu faptele.
Afirmatia ta e falsa, dupa cum ti-am spus si mai sus faptele bune sunt o urmare a credintei, a harului pe care l-a facut Dumnezeu credinciosului.
Nu exista mantuire fara fapte bune dar nu faptele sunt cele care mantuie ci credinta. Faptele sunt o urmare fireasca a credintei.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.08.2010, 10:04:45
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Efeseni 2:8-9 Căci în har sunteți mântuiți, prin credință, și aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu;Nu din fapte, ca să nu se laude nimeni.
Credinta si fapte au avut si dreptii Vechiului Testament dar nu s-au putut mantui prin ele. Numai harul adus de Intruparea, Jertfa si Invierea lui Hristos a facut posibila mantuirea noastra, izbavirea de pacat.

Insa, mantuirea nu vine numai din fapte, nici numai din credinta, nici numai din har. Mantuirea inseamna har, credinta si fapte, altfel spus, este rodul conlucrarii omului cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.08.2010, 10:48:50
viorel_b viorel_b is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Credinta si fapte au avut si dreptii Vechiului Testament dar nu s-au putut mantui prin ele. Numai harul adus de Intruparea, Jertfa si Invierea lui Hristos a facut posibila mantuirea noastra, izbavirea de pacat.

Insa, mantuirea nu vine numai din fapte, nici numai din credinta, nici numai din har. Mantuirea inseamna har, credinta si fapte, altfel spus, este rodul conlucrarii omului cu Dumnezeu.
Atunci versetul expus de Danut7 nu e corect. Din spusele tale nu esti mantuit prin credinta ci prin credinta + fapte lucru care este clar negat de acel verset.
Faptele nu te pot mantui. De ce a fost Adam alungat din Eden? Pt ca nu a ascultat de Dumnezeu. L-au ajutat faptele bune care le-a facut ca sa nu fie alungat din Eden?NU. Daca pt un pacat omul a fost alungat din Eden tu crezi ca facand niste fapte gata esti mantuit?
Pe Adam faptele bune nu l-au mai ajutat cu nimic, a fost alungat.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.08.2010, 12:33:52
viorel_b viorel_b is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Efeseni 2:8-9 Căci în har sunteți mântuiți, prin credință, și aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu;Nu din fapte, ca să nu se laude nimeni.
Acest verset spune ca mantuirea este un dar al Domnului si nu meritul omului(faci fapte care sa iti dea un merit in a fi mantuit). Omul trebuie sa se increada in Dumnezeu iar El il mantuie. Omul nu poate face nimic pentru a merita mantuirea de aceea Pavel spune ca mantuirea este prin har si nu prin merite.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.08.2010, 12:43:27
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Asta inseamna ca Dumnezeu este unul partinitor...unora le da si altora nu...si atunci pentru ce nu au parte de Imparatia Ceruruilor cei care nu au credinta devreme ce Dumnezeu nu le-a dat acest dar?
In aceasta situatie Dumnezeu nu ar mai fi Dumnezeu....iar eu sunt sigura ca Dumnezeul meu in care cred nu este asa...
In opinia mea credinta nu este un dar...este un fapt pe care ai dreptul sa-l alegi sau nu datorita libertatii date de Dumnezeu.
Credința este un dar de la Dumnezeu, dar ca orice dar poți să-l accepți sau poți să-l refuzi. Nu este încălcată libertatea omului prin aceasta.Fiindcă rațiunea noastră logică analizează "doct" toate fenomenele și nu ne duce adesea la Dumnezeu. De aceea, credința este un dar. Și pentru că credința (harul) nu vine din fapte ca să nu se laude nimeni.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.08.2010, 12:57:03
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Eu cred ca , credinta inseamna descoperirea lui Dumnezeu in sine.. Fiecare om este inzestrat cu calitatea de a dezvolta credinta prin imaginea lui Dumnezeu in om din care toti suntem constituiti.. Cu cat ne asemanam mai mult lui Dumnezeu prin fapte bune cu atat mai mult il descoperim pe Dumnezeu in noi si Dumnezeu se face relevat in noi din mare mila Sa prin harul Sau sfintitor si prin chenoza.. Cu cat ne apropiem mai mult de Dumnezeu cu atat El se coboara mai mult catre noi.. El este cel ce ne curateste si lucra in noi ca mai mult rod si mai buni sa fim.. De aceia noi trebuie sa fim impreuna-lucratori cu Dumnezeu ca sa crestem.. Dupa cum si Hristos a zis "fara de Mine nu puteti face nimic".Deci de aceia se zice ca prin har suntem mantuiti, prin purtarea de grija a lui Dumnezeu fata de noi si nu din cauza faptelor noastre .. Acele versete spun ca dobandirea mantuirii nu vine din cauza ca noi am fi meritat-o sau din cauza faptele noastre, ci prin asumarea,vindecarea,preaslavirea si descoperirea totala a lui Dumnezeu in firea umana.De aceia prin El si datorita Lui, noi suntem impacati cu Dumnezeu si avem posibilitatea sa il cunoastem pe Dumnezeu in deplinatate pentru ca Dumnezeu a locuit in deplinatate in omul Hristos si firea umana s-a proslavit in El prin jertfa si invierea Sa din morti.Datorita lui Hristos s-a vindecat firea umana si firea umana a ajuns la cunoasterea lui Dumnezeu ca prin El sa putem ajunge acolo unde am fost pregatiti sa ajungem de la inceput, in imparatie , prin indumnezeire(theosis).. Adica in insusi Imparatia lui Dumnezeu in care si Adam putea sa ajunga daca manca din pomul vietii..
Vad ca stii foarte bine talcuirea la subiectul acestui topic.De ce ai mai pus intrebarea,si nu ai raspuns direct?!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.08.2010, 13:21:54
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorel_b Vezi mesajul
Atunci versetul expus de Danut7 nu e corect. Din spusele tale nu esti mantuit prin credinta ci prin credinta + fapte lucru care este clar negat de acel verset.
Faptele nu te pot mantui. De ce a fost Adam alungat din Eden? Pt ca nu a ascultat de Dumnezeu. L-au ajutat faptele bune care le-a facut ca sa nu fie alungat din Eden?NU. Daca pt un pacat omul a fost alungat din Eden tu crezi ca facand niste fapte gata esti mantuit?
Pe Adam faptele bune nu l-au mai ajutat cu nimic, a fost alungat.
Invatatura Bisericii Ortodoxe cu privire la mantuire nu se intemeiaza numai pe versetul prezentat mai sus, ci pe Sfanta Scriptura ca intreg. Or, mantuirea consta, asa cum am amintit mai devreme, in har, credinta si fapte.

Daca a fost nevoie doar de vointa lui Dumnezeu pentru a aduce omul la existenta, pentru a-l mantui sunt necesare atat vointa divina, cat si cea omeneasca. Mantuirea reprezinta rodul intalnirii si conlucrarii celor doua firi, omeneasca si dumnezeiasca, si celor doua vointe, in Persoana lui Hristos. Astfel, mantuirea nu poate fi despartita de indumnezeire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum nu intelege BC Sfanta Scriptura si zice ca exista purgatoriu mihailt Biserica Romano-Catolica 328 22.02.2011 19:57:54
Ce ziceti de asta? kiralina Generalitati 121 06.06.2010 22:29:47
va rog sa ma ajutati ca sa pot intelege mai bine ce se intampla cu mine, alina73 Generalitati 59 23.06.2009 14:57:02
ce se intelege prin slujba interconfesionala? unortodox Generalitati 28 22.04.2009 11:02:16
"A intelege totul inseamna a ierta totul" irina77 Generalitati 12 21.11.2006 10:31:25