Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.03.2011, 17:18:45
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit O mica problema !

Problema mea este legata de post. Parinti mei postesc si eu dar altfel. De exemplu: astazi luni 7 martie si maine normal se tine un post mai aspru... mancare seara doar asa putin niste paine si apa. Tatal meu face cartofi prajiti si iam spus ca si eu mam hotarat sa tin post ( normal eu vroiam sa il tin in secret si am zis ca este mai bine daca ii zic ).. iar el mia zis ca bravo si ca sa mananc cartofi prajiti cu el.. Eu iam zis in schimb ca astazi si maine se tine mai aspru iar dezlegare la ulei este sambata si duminica. El a zis ca asta este o prostie, cine a zis acest lucru nu este intreg la minte, ca Dumnezeu a zis ca nu trebuie sa postim sa picam jos din picioare, ci sa postim pentru sanatatea noastra. Eu stiam ca postim pentru sanatatea noastra ( aici este adevarat ) , postim pentru infranare, postim pentru credinta pe care o avem mica acolo. Apoi a inceput sa imi zica ca de aici incepe sa apara bolile , ca ei o sa se chinuiasca cu mine pan spitale etc. Aici este adevarat ca ei se chinuiesc cu mine daca ma imbolnavesc, dar asa scrie ca Postul acesta este mai aspru, dezlegare la ulei sambata si duminica, se mananca asa cat sa nu ne saturam. Pur si simplu sunt intr-o dilma aici. Sa postesc asa cum postesc ei, sau sa postesc asa cum scrie ca este cu acest post. Nu inteleg deloc. Eu vreau sa tin un post asa cum trebuie,, nici cu fel si fel de mancaruri cu maioneza, pateuri vegetale, care eu asa le vad mai mult ar fi fariseisme.
Sunt total ametit cu acest lucru. Nu stiu deloc ce sa fac, cum sa fac cu acest post. Si vreau sa ma ajutati si pe mine cu ceva un sfat ceva. La mine este problema ca tata citeste din ce zice Doamna Florea Georgeta , femeia care zice ca vorbeste cu ingerul si ia dat multe lucruri care sa le scrie in carti. Si eu nu cred in aceste lucru, descantecele , zodiile , nu are ce cauta in religie. Infine. Ajutati cu un sfat ceva ! Eu am prins o frica de tata, incat cand incerc sa citesc o carte religioasa , de exemplu citesc mult din Pelerinul Roman ca imi pare o carte foarte buna, ma ascund, si nu numai o carte religioasa, ci si o carte normala. Ca odata citeam Mataniile de Florence F. Braclay si cand ma vazut mia zis sa nu mai citesc prostii destea ci sa citesc ce cartile acelei femei. Si eu nu vreau deloc ca vad in acele lucruri neadevarate. Sunt multe de zis. Merg foarte greu acum in relatia familiara, oricat am incercat sa le ii zic lu tata despre acele lucruri nu ma crede , el o tine pe a lui ca asa zice aceea femei. Doar pe mama ce am reusit so mai luminez. ca am vorbit odata cu ea si iam zis despre acele lucruri din cartile femeiei aceleia. si a inceput ca nici ea sa nu mai creada ci sa se indoiasca de ce scrie acolo.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.03.2011, 17:28:01
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Problema mea este legata de post. Parinti mei postesc si eu dar altfel. De exemplu: astazi luni 7 martie si maine normal se tine un post mai aspru... mancare seara doar asa putin niste paine si apa. Tatal meu face cartofi prajiti si iam spus ca si eu mam hotarat sa tin post ( normal eu vroiam sa il tin in secret si am zis ca este mai bine daca ii zic ).. iar el mia zis ca bravo si ca sa mananc cartofi prajiti cu el.. Eu iam zis in schimb ca astazi si maine se tine mai aspru iar dezlegare la ulei este sambata si duminica. El a zis ca asta este o prostie, cine a zis acest lucru nu este intreg la minte, ca Dumnezeu a zis ca nu trebuie sa postim sa picam jos din picioare, ci sa postim pentru sanatatea noastra. Eu stiam ca postim pentru sanatatea noastra ( aici este adevarat ) , postim pentru infranare, postim pentru credinta pe care o avem mica acolo. Apoi a inceput sa imi zica ca de aici incepe sa apara bolile , ca ei o sa se chinuiasca cu mine pan spitale etc. Aici este adevarat ca ei se chinuiesc cu mine daca ma imbolnavesc, dar asa scrie ca Postul acesta este mai aspru, dezlegare la ulei sambata si duminica, se mananca asa cat sa nu ne saturam. Pur si simplu sunt intr-o dilma aici. Sa postesc asa cum postesc ei, sau sa postesc asa cum scrie ca este cu acest post. Nu inteleg deloc. Eu vreau sa tin un post asa cum trebuie,, nici cu fel si fel de mancaruri cu maioneza, pateuri vegetale, care eu asa le vad mai mult ar fi fariseisme.
Sunt total ametit cu acest lucru. Nu stiu deloc ce sa fac, cum sa fac cu acest post. Si vreau sa ma ajutati si pe mine cu ceva un sfat ceva. La mine este problema ca tata citeste din ce zice Doamna Florea Georgeta , femeia care zice ca vorbeste cu ingerul si ia dat multe lucruri care sa le scrie in carti. Si eu nu cred in aceste lucru, descantecele , zodiile , nu are ce cauta in religie. Infine. Ajutati cu un sfat ceva ! Eu am prins o frica de tata, incat cand incerc sa citesc o carte religioasa , de exemplu citesc mult din Pelerinul Roman ca imi pare o carte foarte buna, ma ascund, si nu numai o carte religioasa, ci si o carte normala. Ca odata citeam Mataniile de Florence F. Braclay si cand ma vazut mia zis sa nu mai citesc prostii destea ci sa citesc ce cartile acelei femei. Si eu nu vreau deloc ca vad in acele lucruri neadevarate. Sunt multe de zis. Merg foarte greu acum in relatia familiara, oricat am incercat sa le ii zic lu tata despre acele lucruri nu ma crede , el o tine pe a lui ca asa zice aceea femei. Doar pe mama ce am reusit so mai luminez. ca am vorbit odata cu ea si iam zis despre acele lucruri din cartile femeiei aceleia. si a inceput ca nici ea sa nu mai creada ci sa se indoiasca de ce scrie acolo.
Și tu ai probleme cu postul și părinții?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.03.2011, 17:50:45
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Problema mea este legata de post. Parinti mei postesc si eu dar altfel. De exemplu: astazi luni 7 martie si maine normal se tine un post mai aspru... mancare seara doar asa putin niste paine si apa. Tatal meu face cartofi prajiti si iam spus ca si eu mam hotarat sa tin post ( normal eu vroiam sa il tin in secret si am zis ca este mai bine daca ii zic ).. iar el mia zis ca bravo si ca sa mananc cartofi prajiti cu el.. Eu iam zis in schimb ca astazi si maine se tine mai aspru iar dezlegare la ulei este sambata si duminica. El a zis ca asta este o prostie, cine a zis acest lucru nu este intreg la minte, ca Dumnezeu a zis ca nu trebuie sa postim sa picam jos din picioare, ci sa postim pentru sanatatea noastra. Eu stiam ca postim pentru sanatatea noastra ( aici este adevarat ) , postim pentru infranare, postim pentru credinta pe care o avem mica acolo. Apoi a inceput sa imi zica ca de aici incepe sa apara bolile , ca ei o sa se chinuiasca cu mine pan spitale etc. Aici este adevarat ca ei se chinuiesc cu mine daca ma imbolnavesc, dar asa scrie ca Postul acesta este mai aspru, dezlegare la ulei sambata si duminica, se mananca asa cat sa nu ne saturam. Pur si simplu sunt intr-o dilma aici. Sa postesc asa cum postesc ei, sau sa postesc asa cum scrie ca este cu acest post. Nu inteleg deloc. Eu vreau sa tin un post asa cum trebuie,, nici cu fel si fel de mancaruri cu maioneza, pateuri vegetale, care eu asa le vad mai mult ar fi fariseisme.
Sunt total ametit cu acest lucru. Nu stiu deloc ce sa fac, cum sa fac cu acest post. Si vreau sa ma ajutati si pe mine cu ceva un sfat ceva. La mine este problema ca tata citeste din ce zice Doamna Florea Georgeta , femeia care zice ca vorbeste cu ingerul si ia dat multe lucruri care sa le scrie in carti. Si eu nu cred in aceste lucru, descantecele , zodiile , nu are ce cauta in religie. Infine. Ajutati cu un sfat ceva ! Eu am prins o frica de tata, incat cand incerc sa citesc o carte religioasa , de exemplu citesc mult din Pelerinul Roman ca imi pare o carte foarte buna, ma ascund, si nu numai o carte religioasa, ci si o carte normala. Ca odata citeam Mataniile de Florence F. Braclay si cand ma vazut mia zis sa nu mai citesc prostii destea ci sa citesc ce cartile acelei femei. Si eu nu vreau deloc ca vad in acele lucruri neadevarate. Sunt multe de zis. Merg foarte greu acum in relatia familiara, oricat am incercat sa le ii zic lu tata despre acele lucruri nu ma crede , el o tine pe a lui ca asa zice aceea femei. Doar pe mama ce am reusit so mai luminez. ca am vorbit odata cu ea si iam zis despre acele lucruri din cartile femeiei aceleia. si a inceput ca nici ea sa nu mai creada ci sa se indoiasca de ce scrie acolo.
daca ne referim strict la mancare, postul mireanului este abtinerea de a consuma produse de origine animala.
ce vrei tu , se tine doar de unii calugari.
ai fost vreodata la o manastire sa stai mai multe zile acolo?
nici ei nu tin postul asa cum vrei tu. au doua mese pe zi. iar cei ce fac munci grele au unele dezlegari.
dar ti-ai intrebat duhovnicul? fara el nu poti sa faci nimic.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.03.2011, 17:52:08
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
daca ne referim strict la mancare, postul mireanului este abtinerea de a consuma produse de origine animala.
ce vrei tu , se tine doar de unii calugari.
ai fost vreodata la o manastire sa stai mai multe zile acolo?
nici ei nu tin postul asa cum vrei tu. au doua mese pe zi. iar cei ce fac munci grele au unele dezlegari.
dar ti-ai intrebat duhovnicul? fara el nu poti sa faci nimic.
Și la mireni se mai ține post aspru, mai puțin, dar se ține, de ex. Vinerea Mare e zi de post negru.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.03.2011, 18:06:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Și la mireni se mai ține post aspru, mai puțin, dar se ține, de ex. Vinerea Mare e zi de post negru.
vorbim de tot postul nu doar de o zi.
iar postul negru din Vinerea Mare este o recomandare, intreaba orice preot mirean.
tot ce este peste postul pentru mireni, trebuie facut doar cu aprobarea duhovnicului.
daca el zice nu, iar tu faci ca tine, mai mare pacat ai facut.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.03.2011, 18:11:39
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
vorbim de tot postul nu doar de o zi.
iar postul negru din Vinerea Mare este o recomandare, intreaba orice preot mirean.
tot ce este peste postul pentru mireni, trebuie facut doar cu aprobarea duhovnicului.
daca el zice nu, iar tu faci ca tine, mai mare pacat ai facut.
Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
De exemplu: astazi luni 7 martie si maine normal se tine un post mai aspru... mancare seara doar asa putin niste paine si apa.
Păi zice că mâine, normal se ține post mai aspru, ce-i drept, nu știam de treaba asta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.03.2011, 18:21:02
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Păi zice că mâine, normal se ține post mai aspru, ce-i drept, nu știam de treaba asta.
postul este de mai multe feluri.
greseala este ca avem tendinta de a absolutiza.
cred ca aceasta tendinta se aseamana cu o persoana ce inceraca sa slabeasca.
iar aceasta alege sa se infometeze, in loc sa manance corect si sa faca putin sport.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.03.2011, 18:21:35
Pantsless Pantsless is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Locație: Bucuresti
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
[...]
Ia si asculta-l pe taicatu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.03.2011, 18:41:26
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Darkanian tu ai mai tinut posturi din astea aspre,sau esti la primul?
Ceea ce am inteles eu din dilema ta,este ca-ti da tarcoale mandria,de a-l pune pe tatal tau in inferioritate spirituala,in comparatie cu tine care...
Nu se face asa ceva,in special cu parintii...
Este normal ca tatal tau sa fie grijuliu cu tine,si sa-ti recomande un post mai molcom,ca asta-i rostul parintilor de a avea grija de noi,nici parintii mei nu-si doreau sa tin tot postul ci doar anumite zile.
Asa ca fa pace cu taica-tu,mancati frumos cartofi prajiti impreuna si nu te da mai pios si mai incercat decat el caci nu stii ce spui...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.03.2011, 19:46:32
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Stai asa. Eu nu ma mandresc cu asa ceva. Eu incerc sa ma tin de ce se zicea in Pelerinul roman inelgatura cu postul cum se tine. In nici un caz sa ma mandresc. Si am mai tinut post asa pe cel de Craciun tot asa mai aspru lam tinut.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Problema de suflet...mica? jalina Generalitati 39 04.12.2012 17:09:22
o mica problema de gramatica cred_cu_adevarat Generalitati 12 19.10.2011 14:01:11
o mica problema danutzek83 Din Noul Testament 102 24.11.2010 14:38:58
Buturuga mica andreicozia Generalitati 2 18.09.2009 23:47:10
o mica alinare mara2008 Stiri, actualitati, anunturi 1 28.09.2008 15:43:13