Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.03.2007, 20:28:22
bogatanii bogatanii is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 1
Implicit

Ce parere aveti de asa zisa descoperire a americanilor in legatura cu Mantuitorul si mormantul Sau? As vrea sa discutam despre aceasta tema.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.03.2007, 20:37:19
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

este evident o strategie de piata, menita sa aduca bani celor care o promoveaza.

ca observatie personala, pe vremea aceea evreii nu foloseau sarcofage pentru inmormantare, ci doar inveleau trupul in panza.

iar cei care inteleg scrierile de pe sarcofagele respective au spus ca nu inseamna deloc ceea ce au spus James Cameron & co.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.03.2007, 21:46:10
andrei.ierom andrei.ierom is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.02.2007
Mesaje: 42
Implicit

Probabil ca stiti de Sfanta Lumina care coboara in fiecare an, de Pasti, la Sfantul Mormant. Presupun ca nu va cobora de acum pe sarcofagele cu pricina. Dar lumea are nevoie de cate un subiect tare. Noi l-am avut pe-al nostru: Tanacu. Paine si circ!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.03.2007, 22:19:00
Justinian Justinian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2007
Mesaje: 23
Implicit


Ataca asa fatis crestinismul?Au tupeul sa inchida in debara caracterul stiintific al unor descoperiri arheologice?
Dincolo de comercial, se tinteste denigrarea Mantuitorului, dezbracarea Lui de haina divina.Se loveste la temelia crestinismului, dar nu au succes.Acest regizor bun James Cameron se balaceste acum in mocirla mediocritatii.De dragul banilor devine sluga celor care doresc moartea lui Hristos.Chiar, stie cineva de ce relige e el?(daca e crestin, vai de capul lui;musulman sigur nu e pentru ca islamicii il considera profet pe Iisus; e jidan?)Cealalta sluga e Simcha Jacobovici, un jidan de origine romana(parintii lui au fost evrei din Romania).E jocul jidanilor la mijloc care niciodata n-au suportat crestinismul.Sa astepte pe "mesia"lor pana le putrezesc oasele.Sa nu fiu interpretat gresit.Poporul evreu e popor ales, din sanul sau S-a nascut Iisus Hristos, Cel prezis de profeti.Dar trebuie sa fin constienti ca ceea ce se intampla e pus la cale de sionisti, de cei care nici nu se trag din sangele lui Avraam, Isaac si Iacov, ci din neamul khasarilor, convertit la iudaim(singurul caz din istorie).
Teoria lor e lipsita de caracter stiintific, s-au aruncat in cascada ca niste slugi, scopul lor e bine definit, dar raman cu buzele umflate.Institutul de Antichitati din Ierusalim, precum si Scoala de Arheologie Franceza, cea Italiana din Ierusalim socotesc cele expuse de cei doi ca fiint falsuri, inventii, pura speculatie, fara caracter stiintific.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.03.2007, 03:12:50
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Buna, este primul mesaj pe care il scriu pe acest forum. Sunt plecata din tara de 7 luni, nu e mult, dar nici putin pentru a vedea ceea ce se intampla cu lumea "din afara".
Despre Mormantul Mantuitorului... Am fost socata sa vad si sa citesc un articol aici despre acest lucru. Sunt si eu de parere ca sunt pure speculatii si scenarii in scopul inlaturarii crestinismului cu orice mijloace. Articolul pe care l-am citit a fost publicat intr-un ziar care se distribuie gratuit, ca sa fie siguri ca toata lumea ajunge la informatie, banuiesc. Nu stiu ce sa va spun in legatura cu evreii. Nu vreau sa fiu considerata drept rasista sau mai stiu eu ce, dar va spun un singur lucru. Aici Craciunul in scoli consta in faptul ca vine Mos Craciun si cantam cantecele cu Rudolf the Reindeer, dar "Happy Hanukkah" am auzit non-stop, plus ca au facut si o gramada de lucrari cu ocazia sarbatorii lor, in schimb "Merry Christmas"...sa-mi fie cu iertare...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.03.2007, 11:02:08
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Este trist de ceea ce se intampla in ziua de azi. Se incearca denigrarea crestinismului, asta este fffff clar. Dar nu trebuie sa ne miram prea mult de toate acestea. Doar sunt zilele de pe urma si fiecare crestin este incercat in credinta lui. In astefel de situatii se vede clar cat de adanci are radacinile in credinta. De aceea trebuie sa ne rugam si mai mult pt ca Dumnezeu sa ne ajute in incercarile noastre.

Dumnezeu sa fie cu noi cu toti. Amin
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.03.2007, 12:50:05
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

"oricine va marturisi pentru Mine inaintea oamenilor, marturisi-voi si Eu pentru el inaintea Tatalui Meu, Care este in ceruri" (Matei 10;32)

" Iar cel ce se va lepada de Mine inaintea oamenilor, si Eu ma voi lepada de el inaintea Tatalui Meu, Care este in ceruri(Matei 10;33)

" Nu va temeti de cei ce ucid trupul iar sufletul nu pot sa-l ucida, temeti-va mai curand de cei ce si sufletul si trupul pot sa-l piarda in gheena"(Matei 10;28)

" Toate Mi-au fost date de catre Tatal Meu, si nimeni nu cunoaste pe Fiul decat numai Tatal, nici pe Tatal nu-l cunoaste nimeni decat numai Fiul si cel caruia va voi Fiul sa il descopere"(Matei 11;27)

"Cine nu este cu Mine este impotriva Mea si cine nu aduna cu Mine, risipeste"(Matei 12;30)
"Caci pentru aceasta a murit si a inviat Hristos, ca sa stapaneasca si peste morti si peste vii"(Romani 14;9)

"Intru El avem rascumpararea, prin sangele Lui, si iertarea pacatelor dupa bogatia harului Lui(Efeseni 1;7)

"Pentru ca oricine este nascut din Dumnezeu, biruieste lumea si biruinta lumii este credinta noastra(1 Ioan 5;4)

" Si cel ce sunt viu, am fost mort, si iata sunt viu in vecii vecilor si am cheile mortii si ale iadului(Apoc.1;18)

"Pentru ca Dumnezeu celor mandrii le sta impotriva iar celor smeriti le da har"(1 Petru 5;5b)

Iata cateva versete si sunt inca multe altele care ne intaresc in credinta pe care o avem, si nici o "dovada" comerciala si de prost gust, nu va putea fi pusa inaintea Cuvantului Sfant a lui Dumnezeu, in aceste zile se arata multi luptatori impotriva lui Hristos si a Bisericii Sale, pt ca diavolul stie ca daca oamenii nu cred in invierea lui Hristos, nu vor crede nici in invierea lor si astfel vor umbla in faptele lor rele,
Doamne fa ca prin acest nou atac impotriva Ta, sa nu deznadajduim, ci mai mult sa ne intarim credinta in Tine si in Fiul pe care l-ai trimis sa impace cerul cu pamantul. Amin!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.03.2007, 13:14:22
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

http://mihaimiron.blogspot.com/2007/02/luni-26-februarie-au-fost-facute.html
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.03.2007, 14:54:41
rld_mario rld_mario is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2007
Mesaje: 23
Implicit

La fel cum a fost AFACEREA :Evanghelia lui Iuda asa se vroia sa fie si aceasta 'mare' descoperire.
Iisus e VIU atat in fiecare dintre noi cat si in Ceruri de-a dreapta Tatalui si este foarte aproape sa se reintoarca pe pamant pentru Judecata!
Nici nu are rost sa cautam afirmatii care dovedesc ca acela este decat un simplu mormant!


Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.03.2007, 16:23:25
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Eu nu traiesc in tara dar va readuc aminte o vorba de-a noastra : ciinii latra caravana trece ! Sa ne vedem noi linistiti de mintuire mai departe. Iar parintii sa mai stinga televizoarele si sa povesteasca cu copiii, familia. De 2000 de ani se incearca fara folos sa se distruga crestinismul. Noi stim ca incercarea este sortita esecului. ei nu, ca atare fiecare din noi sa mearga pe drumul lui mai departe. Nu stiu de ce atita vilva acum cind fiecare din noi ne dam copilul la scoala care care ca baza Darwinismul (in care nu credea nici Darwin!) Avem ce am crescut!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele Lui Iisus Hristos Sebastiana Din Noul Testament 9 26.07.2013 21:08:19
Credinta in Iisus Hristos! Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 39 24.03.2011 22:16:30
Cum a devenit Iisus un Hristos ionela7 Vrajitoria 19 21.09.2010 13:08:18
Handicapati si Iisus Hristos alecsandru Generalitati 18 10.12.2009 22:15:15
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 21:30:22