Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.11.2005, 00:32:17
Mihai. Mihai. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2005
Mesaje: 1
Implicit

In ziua de azi se vorbeste despre Iisus Hristos ca un simplu personaj istoric, intemeietor al crestinismului. Oare este corect felul in care crestinismul este raportat la celelalte religii de catre sociologi?

Doar o privire superficiala poate plasa crestinismul la egalitate cu celelalte religii. De fapt crestinismul este mai mult decat o religie. Prin sangele varsat de Hristos, El a deschis omenirii largi orizonturi spirituale, inacesibile pana atunci. Ceea ce se predica in crestinism nu este o serie de precepte spirituale, ci viata lui Hrisots, minunile si pildele sale. De aceea se vede clar ca Hristos este intr-adevar, Dumnezeu.


Este dureros ceea se intampla in aceste vremuri contemporane noua, cand asa-numitul spirit stiintific incadreaza crestinismul intr-o forma de manipulare. Ba chair se discuta aspectele cu totul neesentiale ale vietii Mantuitorului, pe la posturi TV ca Discovery. De ce oare, doar oamenii simpli sunt receptivi la chemarea lui Hristos? De ce oamenii emancipati resping cu atata nonsalanta spiritualitatea (adica crestinismul)?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.12.2005, 19:31:18
fdoina fdoina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2005
Mesaje: 9
Implicit

Dumnezeirea lui Hristos a fost refuzata chiar de pe vremea cand El traia pe pamant, de ce crezi ca azi ar fi altfel? De fapt, asta e diferenta dintre crestini si necrestini, noi credem in Dumnezeu Omul IIsus Hristos...Ca auzi de multe ori , ce , oare nu e un singur Dumnezeu, ce importanta are cum il denumim si in ce credem? Pai ce treaba am eu cu unul care il considera pe Domnul IIsus un intemeietor de religie , un profet etc...Cum spunea un Sfant, daca Dumnezeu nu este Iisus, atunci nu-mi trebuie acel dumnezeu...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.12.2005, 14:38:51
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Atitudinea oamenilor moderni este mai curand de respingere a lui Dumnezeu. de ce? Parerea mea este ca omului nu-i place sa recunoasca ca este creatie si nu Creator. Mai ales in zilele noastre el incearca sa se substituie lui Dumnezeu si sa-i ia locul. Ex.: incearca sa se cloneze si astfel sa nu mai fie nevoie sa se supuna poruncii dumnezeiesti:,, cresteti si va inmultiti..." Parerea mea este ca omul fara Dumnezeu, nu este nimic decat o creatura nefericita care nu-si accepta rolul sau, acela de a conlucra cu Dumnezeu pt. mantuirea sufletului.Pt. cel care nu asculta de Dumnezeu, intreaga viata este irosita si cel mai grav este ca isi pierde si sufletul. Sa ne rugam ca Bunul Dumnezeu, sa ne ajute ca sa ne pastram sufletele curate in aceasta lume desacralizata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.04.2006, 07:35:04
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

cred ca unii oameni considera ca o viata traita dupa Hristos le suprima libertatea cind de fapt aceasta o da.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.04.2006, 09:54:33
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

"Cum spunea un Sfant, daca Dumnezeu nu este Iisus, atunci nu-mi trebuie acel dumnezeu..."
Nu stiu ce Sfant a spus asta ,dar mi se pare cam ciudat; pai cum adica ,asta este o GRESEALA URISA pai cum sa nu iti trebuiasca acel dumnezeu cand Dumnezeu Tatal nu este Iisus si totusi Dumnezeu Tatal a creeat lumea El este Creeatorul.Vrei sa spui ,citnd pe acel om , ca tu nu crezi in Dumnezeu Tatal ? Tatal nostru ? ???:angry:???
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.04.2006, 14:32:12
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Ia aminte: "Iar eu si Tatal Meu una suntem" Ioan 10:30.
"Parinte Sfinte, pazeste-i in numele Tau, in care Mi i-ai dat, ca sa fie una precum suntem si Noi" Ioan 17:11
"Ca toti sa fie una, dupa cum Tu, Parinte, intru Mine si Eu intru Tine" Ioan 17:21
"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.04.2006, 09:26:24
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

:D frumos din patea ta , dar nu uita de Sfanta Treime. Nu cauta sa imi spui ceea ce stiu ,caci Dumenezeu este unul, insa Iisus este Fiul lui Dumnezeu.Chiar tu ai aratat asta. ACEST SUBIECT ESTE DESTUL DE CONTROVERSAT SI NU AS DORI SA DISCUTAM PE SEMA ACESTUIA, DEOARECE IN SFANTA SCRIPTURA SUNT VALABILE AMBELE VRIANTE SI DESI NU NI SE PARE LOGIC ESTE ADEVARAT!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.04.2006, 11:52:10
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Un om simplu calatorea pe un drum de tara, in tovarasia unui preot. Vorbind ei de una de alta, omul si-a aratat o nedumerire:


- Cuvioase parinte, nu pot intelege cum de in Sfanta Treime sunt trei Persoane care formeaza Una singura. Cum de Tatal, Fiul si Sfantul Duh sunt trei persoane unite, nedespartite, dar fara a se amesteca una cu cealalta ?


- Fiul meu, ii raspunse cu rabdare preotul, sunt si lucruri mai presus de gandirea noastra pacatoasa. Insa, ceea ce spui nu este atat de greu de priceput. Sa privim, de exemplu, soarele! Sa zicem ca sfera de foc, ce dainuieste acolo de veacuri, este Tatal. Apoi, sa spunem ca lumina care ne vine de la soare este Fiul, Iisus Hristos, Ce a venit sa ne lumineze viata si sa ne scape de pacate. Apoi, caldura, care vine tot de la soare pentru a ne incalzi, sa zicem ca ar fi Sfantul Duh, Care, cu dragostea Sa, ne incalzeste mereu sufletele inghetate de rautate. Vezi tu, fiul meu, soarele cu lumina si cu caldura lui nu sunt unul si acelasi lucru si, cu toate acestea, cele trei raman diferite cand vorbim despre fiecare? La fel si in Sfanta Treime, Tatal, Fiul si Sfantul Duh sunt Unul si Acelasi Dumnezeu, Caruia noi, credinciosii, ne inchinam.


Omul, ca si toate celelalte vietati si lucruri, este creat de Dumnezeu din iubirea sa infinita. Dar omul este doar o creatura si intelepciunea sau puterile sale nici nu pot fi comparate cu cele ale Domnului. Insa, oamenii mandri pacatuiesc indraznind sa creada ca nimic nu este mai presus de ei si ca toate, mai devreme sau mai tarziu, le sunt accesibile. Omul credincios stie, insa, ca nu mintea si nici puterea, ci doar iubirea le poate cuprinde pe toate.



"Nadejdea mea este Tatal,

Scaparea mea este Fiul,

Acoperamantul meu este Duhul Sfant.

Treime Sfanta, marire Tie!"

Ce chestie! am gasit raspuns chiar pe acest site la rubrica Coltul Copiilor.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.04.2006, 03:15:28
lauant lauant is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2006
Mesaje: 1
Implicit

Ce parere aveti despre conceptia ca "Lucrurile sunt exact asa cum trebuie sa fie"? :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.04.2006, 14:03:01
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lauant
Ce parere aveti despre conceptia ca "Lucrurile sunt exact asa cum trebuie sa fie"? :)
Cred ca se refera la purtarea de grija a lui Dumnezeu (pronia cereasca), Care nu are pe nimeni de pierdut si le da ceea ce le e necesar pentru mantuire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
atitudinea bisericii fata de violenta in familie mihaela75 Reguli in Biserica 64 31.03.2014 06:24:19
Tiganii. Care este atitudinea noastra fata de ei? romandragut Generalitati 291 20.12.2013 07:33:02
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09